Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Koklear implant öneriliyor ama kararsızım..?

beyzas

Üye
Konular
11
Reaksiyonlar
0
Arkadaslar Kokelar implant olan varmi tavsiye edermisiniz . dr bana tavsiye ediyor ama ben kararsizim.Bilgisi tecrübesi olan paylasirsa mutlu olurum.

8 senelik kullanıcı olarak kesinlikle tavsiye ederim

alisma ve ögrenimsüresi ne kadar sürüyor yan etkileri var mi sesleri algilama düzeyi nasil acaba koklear implant kullanicilarinad a engelli kimligi veriliyormu.bu vb. bir cok soru isareti var kafamda o yüzden karar veremiyorum

alisma sureci.artik kafanda yabanci bi madde.sesler teneke gicirtisina benzer ama yuksek ses.dis cihazi cikardiginizda eskiden azda olsa duyabildiginiz sesleri duymadiginizi fark ederek pismanlik.
ara ara ameliyat yerinde sizi.
daha sonralari durmadan ameliyatlar. en sonunda 7 yil kullanip koklear ic parcanin atmasi:mad:omrumu komur etti namussuz implant:mad:

algilama dersen iste isitme cihazindan az bi hallice ama oyle anlatilanlar gibi telefon konusmasi. her konusulani anlama gibi bisey yok
yane taktirsanda sagirsin taktirmasanda.
ameliyatli kulaktaki kalinti isitmede gidiyor ona cok yazik:(

2yillik tek kulaktan kullanıcı olarak bende kesinlikle tavsiye ederim. Yalnızaten ameliyati kesinlike profesyonellere yaptır. O yüzden doktorunu iyi seç. Bende alışma sürecinde zorlandım yaklaşık 4 -5ay da alıştım. Sonuna kadar değdi. Keşke 2.kulağına devlet ksrsilasaydida 2.kulağada yaptırırdım.

sagolun arkadaslar mümkünse ozelden tecrübelerinizi de yazarmisunuz egelli kimlik Karti cikarma süreci heyet olayi hagi testlerden geciriliyoruz ayni gün testler bitiyor mu raporlar heyetten ne kadar sürede geciyor vb. bisr sürü soru isareti var kafamda haftaya tr ye geliphastaneye gidecegim heyete girmekicin neler yapmam lazim tecrübelerinizi paylasisrsaniz cok mutlu olurum.

Merhaba Shukufe, Ben 2011 yılında yani 30 yaşında ameliyat oldum. Koklear implant sayesinde kulak arkası cihazlara göre çok daha iyi anlıyorum. Elbette ilk zamanlar sesler karışık geldi. Tam oturmadı. Alışma süreci kısa sürdü ve alıştım. Telefonda anlamak hayaldı benim için. Şimdi eşimle ve ailemle uzun görüşmeler yapıyorum. Hiç bir şekilde de pişman olmadım. 5 yaşından beri kulak arkası işitme cihazı kullanmış biri olarak keşke daha erken implant olsaydım diyorum. Yani senin anlattıkların hiçte doğru değil. Şimdi senin neden böyle mesaj yazdığını biliyorum. Daha önce anlatmıştın. Sende nadir özel bir durum ve sorun olduğunu yıllar önce okumuştum. O günden bu yana bir çok koklear implantlı arkadaşla tanıştım. Hiç birinde senin gibi bir vakaya rastlamadım. Senin vaka çok nadir. Sen bu yaşadığın talihsiz vaka yüzünden içinde ömür boyu nefret - öfke taşıyorsun. Oysa sen sadece şanssızsın. Bu öfkeni, bu olumsuz ve karamsar bakış açını koklear implantla ilgili her başlığı konuyu fırsat bilerek dile getiriyorsun. İnsanların hayatını ne kadar etkilendiğini farkında mısın? Koklear implantla hayatı olumlu yönde değişebilecek insanların gözünü korkutuyorsun. Ameliyata senin yüzünden daha tedirgin giriyorlar. Ameliyat olmak isteyenler bana facebooktan senin mesajlarını gösteriyorlar. Ben de senin yüzünden korkmuş olanları sakinleştiriyorum. Bu bir değil iki değil bir çok defa oldu. Her seferinde de adaylara senin durumun nadir olduğunu, korkmamalarını gerektiğini söyledim. Şimdi pişman olan yok. "Allah razı olsun" diyen var. İşitme bozukluğunda daha iyisi bulunana kadar en iyi tedavi olan koklear implantı karalamaktan, objektif olmayan mesajlar yazmaktan artık vazgeç. Çünkü herkes senin gibi aynı sorunu yaşayacak diye bir şey yok.

@shukufe[FONT=sans-serif]
Ameliyat olacak arkadaşlar, yukarıdaki arkadaş nadir bir vaka yüzünden yaşadı bunları. Ben 2011 yılında yani 30 yaşında ameliyat oldum. Koklear implant sayesinde kulak arkası cihazlara göre çok daha iyi anlıyorum. Elbette ilk zamanlar sesler karışık geldi. Tam oturmadı. Alışma süreci kısa sürdü ve alıştım. Telefonda anlamak hayaldı benim için. Şimdi eşimle ve ailemle uzun görüşmeler yapıyorum. Hiç bir şekilde de pişman olmadım. 5 yaşından beri kulak arkası işitme cihazı kullanmış biri olarak keşke daha erken implant olsaydım diyorum. Yani anlattıkları hiçte doğru değil. O günden bu yana bir çok koklear implantlı arkadaşla tanıştım. Hiç birinde senin gibi bir vakaya rastlamadım. Bu kişinin art niyetli yorumları yüzünden bir çok aday korkmakta olduğundan site üyeliğinin iptal edilmesini istiyorum.[/FONT]

Pronet arkadasimizin yazdiklarina noktasindan virgulune katiliyorum. Pronetle realde de tanisiyoruz ve ikimizde implanti kotuleyenlere karsi bir mucadele icindeyiz. Bu forumda Shukufe disinda olumsuz gorus belirten kisi yok. Tamam anliyoruz basindan talihsiz bir olay gecti buna bizde uzuluyoruz ama sen yasadim diye herkes ayni seyi yasayacak bi sey yok. Vaz gec artik insanlari korkutmaktan vazgec artik insanlarin vebalini ahini almaktan. Hani yaptigin bu olumsuz yorumlari acik kimliginle yapsan niyetini anlayacagiz ama o da yok. Kimsin nesin amacin nedir neden yillardir bikmadan bu olumsuz yorumlara devam ediyorsun ? Ister istemez insanin aklina acabalar takiliyor ????

Bu arada shukufe. Seninle ilgili bir gerçek daha öğrendik. Koklear implanttan memnuniyetini dile getiren kullanıcılara "firma çalışanı", gibi iftiralar atıyormuşsun. Bana atmıştın. Yönetime şikayet de etmiştim. Şimdi öğrendim ki koklear implantlı bir arkadaşıma da aynı iftirayı atmışsın. "firma gizli ajanı" demişsin. Ayıp değil mi yaptığın? Koklear implantı ve kullananlara karalamakta amacın nedir? Senin için koklear implant yüzünden devamlı cihaz sattığı müşterilerini kaybeden işitme cihazı firması temsilcisi desem uygun olur mu?

Shukufe tarafindan gizli ajan olarak damgalanlardan biriyim :)

Koklear implant çok yüksek oranda başarılı olan bir yöntem. Hele doğru zamanda yapılmışsa ve sonrasında duyma/anlama eğitimleri iyi alınmışsa, bayağı bir kazanım sağlıyor. Bunda şüphe yok.
shukufe arkadaşımız bu konuda başarısız bir deneyim yaşamış. Onun için ne zaman konusu olsa olumsuz görüş yazıyor. Kendi deneyimidir, bunu yazmaya hakkı var. Ama "firma ajanı" gibi temelsiz suçlamalar yapmanın da bir anlamı yok. Bu konuya dikkat et lütfen shukufe. Sen nasıl olumsuz görüş yazıyorsan, başkaları da (ki buna firma yetkilileri de dahil) olumlu görüşlerini yazabilir. Daha sakin, genelleme yapmadan, kişisel deneyimleri paylaşarak tartışmak daha doğru olur.

Sayın OturanBoğa, elbette insanlar deneyimlerini paylaşabilir, paylaşmalıdır da. Ancak sorun niyette. Bu arkadaşımız kendi vakasının "nadir" olduğunu kabul etmiyor. Sanki ameliyat olunca aynı sorun yaşanacakmış gibi anlatıyor. "Ben böyle sorun yaşadım ancak memnun olan arkadaşlar var" dese sıkıntı kalmayacak. Bir çok arkadaşımız bu shukufe nickli şahısın dediklerinden korkup bize danışıyor. Kendinizi bizim yerimize koyunuz lütfen. Koymaya bile gerek yok hatta. Yıllardır "önyargı" ile mücadele veriyorsunuz. Bu kişinin yaptığı da bir nevi önyargı yaratmak ve körüklemek değilse nedir?

Sayın OturanBoğa, kimsenin deneyim paylaşmasına itirazımız yok. Sorun bu arkadaş sadece "sorundan" devamlı bahsederek kötülüyor. Bu da sizin de faydalı olduğunu söylediğiniz koklear implant hakkında önyargı oluşmasına ve büyümesine sebep oluyor. Eğer bu shukufe hakkında gereken işlemi yapmazsanız bu kişinin devamlı kötümeleri yüzünden koklear implant hakkında oluşan önyargıda sizin de payınız olacağını, ameliyattan korkanların vebalinin sizin de üzerine kalacağını düşündünüz mü acaba?

OturanBoğa

sevgili bulent bey. bu sitede yillardir varim. eger yanlis bisey yaparsam yasaklanacagimi biliyorum. sitenizide cok seviyorum bi sagir olarak.fikirlerinizi herdaim benegiyle okumus, engellilik karsisinda dik durmanizi hayranlikla izlemisimdir. vede onder addetmisimdir sizi her daim.benim icin yazdiklariniza acikcasi uzuldum. haketmedigimi dusunuyorum.
gulseni net aleminde cok kisi bilir, epey kisiylede dozu acan tartismalariyle arasi bozuk oldugunu cumle alem bilir. onun yazdiklarini hic dikkate almiyorum. niye ajan demisimki.:eek:cok komik bi iddia:eek:koklear implantin ajanimi olurmus:rolleyes:hayret dogrusu.
oburude iki satir yazsam muthis karsi durur yasadiklarimi yazdigim icin nedense.
ben cektiklerimi kendim bilirim. isteyen taktirir istemeyen taktirmaz. ellerinden tutup ameliyattan kiseyi cekmedim.
sizin icin cok kolay hakaret ettiysem onu nasilsa bilirsiniz.

@shukufe , hayatımda senin kadar kurnaz bir insan görmedim. 'iki satır' diyerek o kadar önemsizleştirmeye çalışıyorsun ki karalama- art niyet içeren mesajlarını. 'iki satır' dediğin şeylerde aşağıdaki cümleyi yüksek sesle oku bakalım:

'omrumu komur etti namussuz implant'

"iki satır" içinde koklear implantı bulan doktora, bilimadamına küfretmediğin bile kaldı. Hadi bunu saymayalım. 'Shukufe koklear implant' diye arama yapınca tonla örnek çıkıyor. işte biri:

Shukufe mesaj gönderim zamanı: 19.11-2008, 08.39
'sakin ola koklear implant masalina kanmayiniz
bilinmez korkularla yasamayiniz
cok kuzel bi isitme olucaini dusunmeyiniz
koklear imlant satan firmalarin tuzakina dusmeyiniz
ben k ibi dimyata pirince kiderken
tekkulaka kalip evdeki bulkurdanda olmayiniz'

Kaynak: http://www.engelliler.biz/forum/kok...olanlar-tecrubelerinizi-paylasir-misiniz.html

Böyle bir çok örnek var. Bu örneklere bakarak "shukufe = anti koklear implant lobisi" dersek yanlış olmaz. sen deneyim yazmıyorsun. öfke, intikam yazıyorsun.

Sana daha önce de söyledik, yine söylüyorum. Başından kötü bir olay geçmiş. Geçmiş olsun. 'koleastotam' vakası yaşamışsınız. Bu vaka ilk kez ve son kez sizde duyduğum bir vaka. Başka kimsede bu vakayı duymadım:

Kolesteatomlu kronik orta kulak iltihabi nedir? - Doç. Dr. Zahide Mine Yazıcı | Türk Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Vakfı

'koleastotam' vakası her ameliyattan sonra yaşansa, bir çok kişinde yaşansa 'shukufe haklıdır, böyle bir risk vardır" diyeceğiz. İstatistikler, bilimsel raporlar var mı elinde? Hiçbiri yok. Ne var? şu var sadece: 'ben koleastotam yaşadım. Ameliyat olmayınn"

İşte bu var elinde sadece. Sen sorun yaşadın diye başkaları da aynı sorunu yaşayacak diye bir şey var mı? bilimsel makaleler, veriler, istatistikler var mı elinde? bize bunlarla gel. Hepimiz senin 'deneyim' adı altında ne kadar art niyetli yazdığını biliyoruz. zamanla daha da emin oluyoruz.

Son kez söylüyorum: deneyim paylaşımına bir şey demiyorum. Ancak art niyet, karalamada duracaksın. Durmazsan da biz karşı çıkacağız. Meydan öyle boş değil. Çünkü ameliyat olacak insanları korkutuyorsun. Senin yarattığın ve büyüttüğün korku yüzünden ameliyattan korkup bize danışan, daha iyi duymak isteyen işitme engellilerin haddi hesabı yok.

Biz bıktık sen bıkmadın. işte bu kadar kin dolusun.

Sayın @oturanboga, @shukufe nickli kişinin sitenizde uzun yıllardır üyeyim diyerek iltifatlar yaparak yaranmaya çalışmasının sizi aldatmayacağına inanıyoruz. lütfen ufak bir arama yapın: 'shukufe koklear implant' mesajları okuduğunuzda bu kişinin normal bir ruh halinde yazmadığını, amacının deneyim paylaşmak değil 'korku yaymak' olduğunu göreceksiniz. biz korku yayılmasına, karalamaya karşıyız. deneyim paylaşımına değil.

Pes shukufe pes gercekten pes!!! Bu sitede Saw disinda tek bir kisiyle tartistigimi ispatlarsan yemin ediyorum bu sitede 1 dakika bile durmam ispatlayamazsan sen bu sitede en yalanci ve iftiraci damgasini yiyeceksin. Bu sitede beni cok az kisi tanir cunku bu siteyi islerimin yogunlugundan dolayi genelde disaridan takip ederim ve isitme engellilerin konulari disinda yorum yazmamaya ozen gosteririm. Bu sitede beni taniyanlar realda de tanidigim insanlar. Senin gibi bir nickin arkasina saklanip kimligimi gizleyerek ortaligi karistirmam. Benim icin yaptigin gizli ajan suclamasinida ispatliyabilirim. Son yazdigin yorumdan hakkinda tek bi sey soyluyorum; Allah seni bildigi gibi yapsin..

ben 7 yıldır kullanıyorum. hiçte pişman değilim yediden doğmuş gibi oldum.okuluma kaldığım yerden devam ettim. bitti çok şükür atandım ve şuan çalışıyorum. tavsiye ediyorum düşünenlere.

Sevgili Beyzas,
Korkularını, kararsızlıklarını, çekincelerini bizlerle paylaşırsan sana daha iyi yardımcı olabiliriz sanıyorum. Tüm koşulların koklear implant için uygunsa ve öneriliyorsa o zaman kendini buna hazırlamak ve bundan kaçmamak senin yararına olacaktır. Odyolojik, psikolojik, deneyimsel vb her açıdan sorunu yanıtlamaya hazırım.

banada öneriyorlar ama yaşım geçiyor artı bu devirde duymamak engel değil devrim anlayışı ile bakıyorum olaylara.. Koklear İmplant banada riskli geliyor ve çekiniyorum pek de ihtiyacım yok zaten tek burukluk 1 yaşındaki oğlumun baba demesini duymamak :(

Duyamamak engel olmayabilir belki çağımız için ama kaçırılan çok şey olacağını düşünüyorum. Aynı sizin dediğiniz "baba" sözcüğünü kaçırmak gibi chelıx

cihazla en ufak sesi bile duyabiliyorsaniz kokler implanta hic gerek yok .. hayat kisa, keyfini cikarin. ameliyatla kafatasimi deldirip icine cip taktirmaya hic yanasmadim ben .. degmez de %100 normal olmayacaksin sonucta .. bazen sessizlik harika birsey. huzur.

cunal54

Kardes iyide kalabalik ortamda konusulanlari anlaymamak, sirf duyamadigin icin konusmaya dahil olamamakta var.Ben ameliyat olmadan onceki gunlerde kendimi bayagi bir dislanmis hissettim.Yasamak icin bir anlamim kalmamisti.Son careyi implantta buldum.Ilk baslarda benimde onyargilarim vardi. Suan 3.senem.Simdi de keske daha onceden olsaymisim diyorum.cunku amelyat sonrasindaki donem biraz sikintili ilk baslarda teneke sesi gibi geliyordu hersey.Ancak 4-5 sonra yeni yeni sesleri net bir sekilde anliyordum.Ondan sonrasi da artik hic birsey eskisi gibi degildi bende ortamlarda konulara dahil olabildim. Kendimi ifade edebildim. Suan da hayata daha pozitif birsekilde bakabiliyorum.Birde bu acidan degerlendir. :)

7 yıllık kullanıcısıyım. cok memnunum. net.

peki bu koklear ameliyatı sonrasında çınlama ne alemde oluyor. koklear ameliyatı olmadan önce çınlaması olan varmıydı? ameliyat olduktan sonra çınlama azalıyor mu artıyor mu?

bende kulak cinlamasi, migren, stres varken ameliyat asla olmam .. cihaz bana yetiyor .. sessizlik istedigim zamanlar da cihazi cikarinca huzur geliyor bana .. en gurultulu ortamda bile rahatca uyurum ama cihazla duyabiliyorken ameliyat cok gereksiz .. o kadar strese yanasamam

twilight

Benim vardi.Bende cinlama olayindan dolayi doktora gitmistim koklear implantini ilk defa o zaman duydum.Simdi nerdeyse hic yok cok sukur :)

cunal54 cihazdan verim alamaz isek ve bir de artık kök hücre tedavisinin en az 25 yıl içerisinde gerçekleşmeyeceğini varsayarsak koklearı ciddi ciddi düşünmeliyiz.Ben şu an kaybetsem kulaklarımı kök hücreyimi beklemeliyim?

cunal54
Anliyorum kardes.seninki de zor bir durummus .Eger ileriki zamanlarda isitme kaybi gittikce artarsa son care olarak bunu kesinlikle dusun.Cunku implatin avantajlarindan biride isitme kaybinin olmamasi

twilight
Yanlis bilmiyorsam kaybettikten sonra implantta bir ise yaramiyor.cunku kulaktaki saglam olan sinirleri implanta bagliyorlar bildigim kadariyla
Kok hucreninde cikmama ihtimalide var.

benim iki kulağımda işitme kaybı var sağ kulağım sesleri duyuyor fakat anlamlandıramıyor asıl işlevi sol kulak sağlıyor onunla iletişimimi sağlıyorum fakat ileri derece olan kulağıma koklear implant yaptırmayı düşünüyorum ne zaman bilemem fakat aklımda soru işaretleride yok değil mesela koklear implant sonrası öteki kulak işlevini yitirir mi? yani işitme kaybı daha daha ilerler mi? arkadaş ortamlarında hiç rahat değilim koklear implant ile arkadaş ortamında sesleri ayırt etmede işitme cihazına göre ne kadar verim artar sizce?

zaten şu an lanet çınlamam gitse kulaklarım açılacakmış gibi daha net daha doğal duyacağımı hissediyorum.Kokleardan sonra ciddi bi şekilde çınlama azalacaksa bu koklear mucize gibi bişey. kafama takılan bir diğer soru da koklearı 15 yıldır totale yakın olan kulağıma mı yaptırmalıyım yoksa ileri derecede kayıp olan sağ kulağıma cihazlarında artık fayda etmediği zaman mı yaptırmalıyım.Buna karar veremedim.

iyide implantlıyken sağlam sinirler de yok olursa nolcak implanttamı işe yaramıyacak???

Üst Alt