Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kolumu ve bacağımı geride bıraktım, gençliğimde... [O an]

bendevrim

Üye
Konular
12
Reaksiyonlar
2
yaş 19...
idareten yazılmışım puanımın tuttuğu bir üniversiteye,
sevmişim bir kızı delice bir aşkla, sevilmişim aynı şekilde...
güçlü/kuvvetliyim, 2 sporu lisanslı yapıyorum, spor akademisine hazırlanıyorum bir taraftan...

dersler, okul takımı, maçlar, arkadaş ortamları vs. derken günler güzel güzel geçmiş, okulda ilk senenin sonuna gelmişiz, staj dönemi...

Yıl 1996, sıcak bir haziran günü,
üniversite stajındayım, bir inşaat şantiyesi,
şehirden uzak, dağlık/ormanlık bir yer...

stajın ilk günü,
saat 17:30 da şantiyenin servisi personeli dağıtacak evlerine, servisi bekliyorum, antremana geçeceğim buradan...

saat 16:50 civarları,
rüzgarlı bir hava,
son gördüğüm/hatırladığım görüntü şantiyenin sağ tarafında yamaçta ormanlık alandaki olabildiğince yeşil ağaçlar...

gözümü açtım, bir sürü insan,
mühendisi, işçisi, müteahhiti başımda canhıraş bir şekilde birşeyler yapıyorlar, yumdum gözümü tekrar...
ne kadar geçti bilmem açtım gözlerimi,
toprağa gömüyorlardı beni, ne olduğunu anlayamıyordum, kalkmak istiyordum, bastırıyorlardı beni toprağa,
bitkindim, sesler duyuyordum panikli, yumdum gözlerimi tekrardan...

bir rüyadaydım sanki, gözümü açtım, biraz kendimi toparlamıştım sanki, ne oldu diyebildim üzerimdeki insanlara...
yüksek gerilim hattına kapılmışım, çekmiş beni kendine, elektrik çarpmış...
olmaması gerektiği kadar alçaktaymış teller,
67.500 volt olduğu söylendi...

sağ elimde bir sızı hissettim, baktım elime, derisi yüzülmüş hafifhafif kan sızıyor,
dedim kendi kendime, bu yara izi kalır bu elde...
kaldırdılar yerden, elektrik nötürlesin diye toprağa gömmüşler beni yarım yamalak...
bir arabaya bindirdiler üstüm başım toprak, sürekli kopuyordu hayat, ara ara sesler duyuyor, gözlerimi açıyordum...
bir ara hastanedeydim, sonra ambulans sesleri duydum, sonra yine kapandı ışıklar...
gözlerimi açtım hasta bakıcılar sedyemi taşıyor, doktorlar hemşireler koşuşturuyor...
başka bir şehir, tıp fakültesine getirmişler.

ameliyathane, soğuk...
nekadar zaman geçti, neredeyim??
gözlerimi açtım, odaya almışlar beni, bir yanımda annem, bir yanımda sevdiğim kız, ikisininde gözleri yaşlı...
bitkin, yorgunum, göz ucumla elime baktım, boydan boya sargılı...
sızdım, uyandım, sızdım, uyandım, annem ve sevdiğim kız, ne kadar mütebessimler başucumda,
gülümsedim yüzlerine...

9 gün geçti büyük ızdıraplarla, morfinle durduruyorlar acılarımı,
durum ağırlaşıyor git gide, kangren başladı, acil ankaraya gönderilmem gerekiyor, yine ambulans sesleri,
gecenin kör vakti, ankaradayız, uyuttular yine beni, sabah oldu doktorlar başımda, tartışıyorlar, kolu kesmeliyiz ölecek yoksa çocuk dediklerini duydum, ışıklar kapandı yine...

uyandım, doktor gelip;
"kasların direnmiş, güçlüymüşsün, bu kadar akıma nasıl dayandı bu vücut, ama malesef kangren ilerliyor,kolunu kesmeliyiz, kararın ne yönde keselimmi?" diye sordu,
19 yaşındasın, ağır soru, yataktasın, büyük ızdıraplar yaşıyor, morfin yiyorsun sürekli, o da etki etmemeye başlamış artık..
ne cevap vereceksin, kesin demeye dilin varmıyor, zaten yarı uyur yarı uyanıksın,
"düşün cevap ver kısa sürede, zaman daralıyor, korkunun ecele faydası yok malesef" dedi doktor çıkarken...
korkunun ecele faydası yoktu, kesin dedim, güç bela imzalattılar kesim iznini...

ilk ameliyat, annem, sevdiğim kız, babam, abim, ablam, sevdiğim insanlar uğurladılar ameliyathane kapısından...
9-10 saatlik bir ameliyat, uyanırken narkozdan, yanlızım sedyede, çok büyük bir acı, elim yok artık, tarifi imkansız üzüntünün...
sevenlerim yanımda, odama çıkardılar,
morfinler, ağrı kesiciler, pansumanlar, uzun ızdıraplı geceler, pisikolog desteği...

bir hafta geçti elimin kesilişinin üzerinden, alışamamışken doktorum geldi sabah "ameliyata almam lazım seni sol ayağında problem gelişmeye başladı dedi"
ayak nereden çıktı dedim, sargılıydı baştan beri de basit bir şey sanıyordum, meğer her ne kadar dirensede kaslarım elektriğe kemiği içeriden yakmış vücuttan çıkarken...

bir ameliyat daha, bu sefer ayağımı kesmişlerdi, yıkıldım...
bir süre sonra bir ameliyat daha, bu sefer diğer diğer ayak baş parmağımı almışlardı benden...
ameliyatlar ameliyatları takip etti, sürekli biryerlerimi aldılar benden,
artık narkoz alamıyordu ciğerlerim, morfinlerde işe yaramıyordu, canlı canlı girmeye başladım ameliyatlara,
seyrediyordum gözümün önünde olanları, dikişleri ben seyrederken atıyorlardı vücuduma...
sırtüstü kımıldamadan geçen geceler, sabahlar, gündüzler...

4 ayı geçkin süre bu şekilde yaşadım hastane odasında, ziyaretime geliyorlardı akrabalarım, arkadaşlarım,
doktorlar arkadaşım, hemşireler sırdaşım olmuştu,
alışmış gibi yapıyordum durumuma, başlangıçtan beri beni bir an yanlız bırakmayan sevdiklerimi üzmek istemiyor halimi belli etmiyordum bir taraftan, bir taraftanda acılarımla yüzleşiyordum...

çıktım bir eylül günü hastaneden, abimin tuttuğu bekar evine geçtim, 2 ay boyunca burada yaşadım bir yatakta,
protez için hazırlandı kesilen uzuvlarım...
protez yapım süreci, rahabilitasyonlar vs. derken artık bir kol bir bacak protezim olmuştu, ayakta durabiliyor, güçte olsa yürüyebiliyordum...

döndüm evime yağmurlu bir kasım günü,
ziyaretler, geçmiş olsuna gelenler...

hiçbirşey eskisi gibi olmayacaktı ama alışacaktım...

eksilmiştim, eksikliklerim vardı, 19 senede öğrendiklerim, alıştığım yaşam tarzı herşey boş olmuştu artık...

sonra engelli kadrosundan işe girdim.

zorluklarla geçen bir dönem oldu evet,
sevdiğim kız bir an olsun ayrılmadı yanımdan, kazadan 4 sene sonra da evlendik, 17 yıldır beraberiz 2 çocuğumuz oldu...

zorda olsa zamanla hayat rayına oturdu...

21 yıl geçti kazanın üzerinden,
belki hiç bir şey eskisi gibi olmadı ama mutlu mesut devam ediyor işte hayat...

uzun yazdım kusura bakmayın,
sevgilerimle...

bendevrim,

Bu sitenin ve sakatlığın özüne hitap eden paylaşımınız için şahsım adına teşekkür ederim. Yalın, sade, merak uyandıran ve hayatın tüm çıplaklığıyla ortada olan yazınız bütün köhnemişliğin üstüne iyi geldi. Altın madeni ocağına karşı kutsal tapınağın direnmesi; yazınızın bende bıraktığı etki bu oldu...

Resmen okurken ağladım roman tarzında olmuş, direnmişssiniz maşallah. Sevdiğiniz kadına da helal olsun sizi biran yalnz bırakmamış ve şimdi eşiniz çoook güzel bir son değil ama kaybettiğiniz sadece uzuv olsun ya birde sevdikleriniz gitseydi inanın o zmn ne morfin ne narkoz hiç biri ilaç olmazdı tebrik ederim sizide eşinizide rabbim daha büyük birşey yaşatmasın

Ve her şeye rağmen hayat ... sevdiklerinizle daha güzel günleriniz olsun inşallah

Yaşadıklarınızı ifade ediş tarzınız muazzam. Paylaşımınızı okuyup, canı acımayacak yoktur herhalde. Öncelikle çok geçmiş olsun. 21 sene... Kimisi için uzun süre evet ama böylesi acılar yaşayanlar, dün gibi hatırlarında tutuyorlar. Tekrar tekrar geçmiş olsun. Allah başka acı yaşatmasın. Ailenizle uzun, mutlu ve huzurlu bir ömür dilerim.

bendevrim

Sonu güzel bitmiş kardeşim. Hayat hepimizden birşeyler alıp götürüyor. Zaman her şeyin ilacı...

Müthiş bir hikaye çok geçmiş olsun mutluluğunuz daim olsun

Sabah sabah ağlattın beni kardeşim Rabbim evlatlarınla eşinle mutlu mesut bir ömür versin

Çok geçmiş olsun, çok üzüldüm..
Tek sevindiğim taraf, sevdiğin kızın seni terketmemesi ve seninle evlenip yuva kurması, çocuklarınızın olması...

Soluksuz okudum duygulandım. Sevdiğiniz sizi bırakmamış imrendim doğrusu beni bıraktı gitti. Sizin adınıza sevindim. Ailenizle sevdiklerinizle birlikte sağlıklı günler dilerim.

çok geçmiş olsun rabbim sabır versin inşallah aynen hayatım anlatılmış sanki[emoji22][emoji22][emoji22][emoji22][emoji22]

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

bendevrim geçmiş olsun, geçsin gitsin o kasvetli günler, üzüldüm, kendimden bir şeyler buldum. Arabamda iş yerimde telefonumda sevdiğim bi şarkı var tavsiye ederim arkadaşlar. zaten biliyorsunuzdur. Onur Akın'dan "İNADINA". Seveceksin inadına, yaşayacaksın inadına, binlerce kez ölsen bile doğacaksın inadına.

bendevrim abi hani derler ya derdini gördüm derdime imrendim :( o yaşama tutunma gücüne helal olsun. Yenge hanıma da helal olsun. Dün gece yazdıkların satır satır gözümün önünden geçti, tekrar yazma gereği hissettim. Allah hepimizin yardımcısı olsun.

geçmiş olsun denmeyecek durumlar bunlar geçmiyor ama en az zararla atlatılmaya çalışılıyor. yazıyı sonuna kadar okudum ve acaba sevgilisi ne yaptı demeden alamadım kendimi, helal olsun eşinize sizi bırakmadığı için.

çok talihsiz bir durum yani herşey on numara beş yıldız ama işini düzgün yapmayan insanların alçak bıraktığı bir elektrik kablosu malesef hayatınızı karartmış. Ama gelin görün işte çok iyi bir insanmışsınız ve çevrenizdeki insanlar çok kaliteli imiş sizi yalnız bırakmamışlar. şu anda işyerinde olmasam gerçekten ağlayacaktım yeğenim var osman oda spor akademisi son sınıfta o geldi gözümün önüne boyu 195 ragbi basketbol koşu falan yapıyor onu düşünemiyorum o halde. Ve sizin nasıl bir acıdan geçtiğinizi yüreğim cız diyerek okudum.

Aynı şey banada denmişti femur kemiği kafası kopmuştu kesme telafuzu oldu yada bu bacak uzamaz kısa kalır yani öbüründen 40 cm falan kısa olur dendi. Ama göztepe sskda bahattin ünsaç güzel bir operasyonla platin taktı ve sayesinde bacağımda sadece 3 4 cm kısalık var ve yürüyebiliyorum. ama o kesme lafını iliklerime kadar korkarak yaşadım 8 yaşında bir çocuktum hemde. Allah sabır ve bol mutluluk dolu eşinizle sevdiklerinizle sağlıklı mutlu yıllar versin.

amin kardeşim @parsam
sağolasın güzel dileklerin için...
@asadas05 teşekkür ediyorum...
@Cansu1986 teşekkür ediyorum, karakteri sağlam olmalı sevgilerin, sevdiğinizin sizi bırakıp gitmesine üzüldüm, bir taraftanda sevinmeniz gerekiyor, nasıl bir ruh halindeydi bilmiyorum sevdiğiniz ama gerçek sevgi değilmiş demekki, seven insan şartlar ne olursa olsun devam eder ilişkisine...
@Hazan48 teşekkür ediyorum...

@hasanakgur03 hayat kardeşim, neylersinki geliyor başa talihsizlikler, inadına demişsin ya, aynen öyle hayat, teşekkür ediyorum güzel dileklerin için...
"Bir umuttur yaşamak,
Seveceksin inadına,
Yüreğin kan ağlasa da,
Güleceksin inadına..."

@BLACKSAGAT sorma minimum 6.50 m de olması gereken kablo 1.20 cm e indirilmiş, yüksek gerilim 2 metreden koyunu kuzuyu çeker kendine, çekmiş benide, işini çok bilen insanlar yüzünden ölümden döndük, bunada şükür, teşekkürler iyi dileklerin için...
sanada büyük geçmiş olsun, 8 yaşında çocuğun kaldıramayacağı yük, ben 19' umda kaldıramamıştım...

bendevrim Allah yardımcın olsun abim. Neredeyse aynı şeyler benimde başıma geldi 14 yaşımda. Tek fark benimki 35 bin volt'tu. Çok şükür 19 yaşıma gireceğim 9 gün sonra. Hayat herşeye rağmen sevdiklerimiz ve sevenlerimiz sayesinde güzel

Ben de gözümden yaşlar süzülerek okudum yazdıklarınızı....Bütün bu yaşadıklarınızın, aslında görevini hakkıyla yapmayan bazı insanların ihmalkarlığı sonucu olduğunu bilmek kahrediyor insanı....evet kadere inanıyorum...ama akıl ve vicdan nimeti verilmiş olan insanın insana ettiği şu zulmü başka hangi canlı diğerine yapıyor acaba....

Rabbim başka acı ve keder göstermesin, çocuklarınız bahtı güzel olsun inşallah.

Erdoğan

@emre0504 hayat emre kimin başına ne geleceği belli olmuyor, büyük geçmiş olsun sanada...

@Erdogan Er malesef yurdum insanı ihmalkar ve işini çok biliyor (!), teşekkür ediyorum iyi dilekleriniz için...

Hayattaki bu güçlü duruşunuza imrendim doğrusu.. Eşiniz her daim yoldaş olmuş size..Keza siz de ona..Rabbim 2 evladınıza güzel ömür versin İnşaAllah

'' alışmış gibi yapıyordum durumuma, başlangıçtan beri beni bir an yanlız bırakmayan sevdiklerimi üzmek istemiyor halimi belli etmiyordum bir taraftan, bir taraftanda acılarımla yüzleşiyordum... '' Bu durumu hep yaşadım halada yaşıyorum çok kötü birşey

Öylesine akıcılıkla ve anlatım tarzıyla yazılmış ki soluksuz ve gözlerimi kırpmadan okudum bizlerle paylaştığın için tşk ederim.

Ne denilir ki... Yürekten akıp dile gelseler duygular lal olup susarlar bülbüller... Açılmamış güller dikensizdirler... Rabbim ahirette de sizi mesut etsin...

Çok çok etkilendim :( benim de oğlumun elini hiç vermemiş hayat şuan hala karnimda doğunca onu da beni de neler bekliyor hiç bilmiyorum çok üzülüyorum daha kötüsü de olabilirdi diye düşünüyorum ama belki sağlıklı doğar rabbim verir diye de umut ediyorum :'(

Çok etkilendim neler var hayatta çok geçmiş olsun

Hep mutlu olun sağlıkla

Abicim Allah yardımcın olsun , ne güzel bi eşin varmış . Sınavın zormus ama umarım başarırsın abicim

Çok acı çekmişsiniz,Allah dayanma gücü vermiş size.Bundan sonraki hayatınız hep mutlulukla geçsin inşallah.

Vayy beeee :(((
Uzun falan olmamış severek , usanmadan , bıkmadan okuduk , büyük bir imtihanı kazanmışsın kardeşim ne mutlu sana ...Ömür boyu mutlu olun inşAllah , Yenge hanımı da yürekten tebrik ediyorum , çok büyük insanmış ...Rabbim çocuklarınıza bağışlasın inşAllah.

Üst Alt