Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

[Köşe Yazım] Tepki

Sevgili İsmet, mutlaka, o bilinçli insanlardan burada da var! Ama burası bir örgüt değil! Sadece, bir paylaşım ortamı.. O nedenle, sistemli bir "bilinçlendirme" faaliyeti uygulayamaz! Ancak, gerek sitenin ana sayfasından, gerek forumlardan istemediğimiz kadar bilgiye ulaşabilmek mümkün!

Arkadaşların yorum yapmalarında olduğu kadar yapmamalarında da çok çeşitli mazeretleri bulunabilir. Ve her birisi de geçerlidir bence.. Bundan dolayı, kimseyi eleştirmem ya da sitem etmem! Yazan da bizdendir, yazmayan da! ;)

mevlude' Alıntı:
TEPKİ NEREYE KADAR VERİLMELİ.BUGÜNE KADAR BİZLER NEYE TEPKİ GÖSTERDİYSEK HEP BİRİLERİ TARAFINDAN BİR KEZ ENGELLENİNCE VAZGEÇMİYORMUYUZ?YANİ O TEPKİNİNDE BİR ANLAMI YOK.AMA EĞER SONUNA KADAR GİDİLEBİLECEKSE TAMAM (MESELA ENGELLİ KARTLARI İÇİN BİRKAÇ SENE EVVEL YÜRÜYÜŞ YAPMIŞTIK POLİSİ GÖRÜNCE SADECE GÖRME KONUŞMA ENGELLİ KARDEŞLERİMİZ YÜRÜYÜŞE DEVAM EDEBİLDİ.)

Sevgili mevlude,

Benim TEPKİ 2'de tanımlamaya çalıştığım; (bilinçsiz + örgütlü) modeline çok güzel örnek vermişsin. Teşekkür ederim..
Gerçi olayı değerlendirebilmek için, gerekli bilgiye vâkıf değilim ama (bilinçli + örgütlü) bir 'tepki'de bunlar olmaz! Olay öncesi ve sonrasında, tutum ve davranışlar masaya yatırılır, doğrular ve yanlışlar değerlendirilir, oradan çıkacak sonuca göre yola devam edilir. Bunların hiçbirisi yapılmış mıdır? Sanmıyorum!

Böylesine duyarlı konulardaa yorum yapmamanın anlamını anlamam arkadaş okuyan aklı yeten herkes buraya bir şeyler yazmalı tepkileride varsa dile getirmeli ancak o zamaan ne demek istendiğini anlatabilirler..

Merhaba,

Sevgili baben abinin yazılarına cevap vermek benim için bir zevktir. Ama kendi adıma "evet aynen katıluıyorum" ya da " bence bu düşünce çok saçma" şeklinde cümlelerle konuya dahil olmak öncelikle baben abiye saygısızlıktır. Bu konuda cevap yazabilmek içinde herşeyden önce belli bir donanım sahibi olmak gerkir. Zira aslında bu meselenin inanılmaz geniş boyutları var.

Tepki meselesine gelince bu konuda uzun boylu bir katılımda bulunamayacağım. ancak buna rağmen şunu eklemek isterim. Tepki kelimesi tabiki toplumsal sistemi kökünden değiştiren bir devrim olabildiği gibi gündelik hayatımızdaki davranışların hemen hepsini içine alan küçük devinimleri de kapsar. Düşünsel ve sosyal anlamda tepki vermek mutlaka goşizm de oladuğu gibi silahlı mücadeleye cevaz vermek ya da sokaklara çıkıp eylemler yapmak demek değildir. Bilinçli birey tepki verirken bunu bir kitap okuyarak belli konudaki eksikliğini gidererek de yapabilir. Bu sözkonusu eksikliğine yönelik diyalektik bir devinimdir. Tepki olgusu değişmez bir kuralın yansımasıdır. Bu değişmez kural evrensel diyalektiktir. İnsan hayatı bu tepkilerin toplamının yol açtığı devinimlerle ilerlemektedir ve ilerlemeye devam edecektir.

Konu üzerinde yazacak şey çok; ama maalesef yeterince vakit yok.

Sen beni anlıyorsun baben abi.

Sevgiyle.

Pegasus' Alıntı:
... Düşünsel ve sosyal anlamda tepki vermek mutlaka goşizm de oladuğu gibi silahlı mücadeleye cevaz vermek ya da sokaklara çıkıp eylemler yapmak demek değildir. Bilinçli birey tepki verirken bunu bir kitap okuyarak belli konudaki eksikliğini gidererek de yapabilir. ...

Sen beni anlıyorsun baben abi.

Sevgiyle.

Tabii anlıyorum Sevgili Pega,

Benim son günlerde takıldığım bir konu var: Buradaki genç arkadaşların pek çoğu "diyalektik" kelimesini buraya üye olduktan sonra duyuyorlar, yani bu mantığa çok çok yabancılar, diye düşünüyorum. Bir yol haritası çizmek gerekirse bu noktadan başlamak gerekiyor, bence..

Üst Alt