Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kullandığım imzamı değiştirmek istiyorum. Ne yapmalıyım?

Taz

Yasaklı Üye
Konular
6
Reaksiyonlar
0
Mevcut imzamı değiştirmek istiyorum. Bunun hukuki boyutu nedir ne değildir?

Bankalarda problem oluyormuş sanırım. shukufe

notere tasdik etmen yeterli sanırım. ama yine de sorup sorusturun notere. ben yıllar önce imzamı noterde tasdik ettirmiştim. onu alıp bankalara göturebilirsin belki.

bankaya gidip durum bildirirsiniz.
illa ki git demiyorum
işiniz düşerse gittiğinizde durum bildirirsiniz eski imza ile yeni imza sküteri verirsiniz işlem şipşak 5 dk sürdü sürmedi.. bitti.

Alman
İmza beyannamesi vermedim :).. Olmadı banka israr ederse eski imza veririm demiştim.. durum bildirdim 3 - 4 bankada hesabım vardı hepsini düzelttim...
İşyerinde de öyle düzelttim. T.C. kimliği yetiyor.

İcat çıkarma yahu, eski imzanın nesi var:cool:

selda*

haklısın ya öyle damdan atlar gibi canım istedi diye değil..
Memurlukta ünvan değişince imza da değişiyor. Amir kaliteli imza ister mesela.

bayanlarda ise evlenince soyisimle başlayan imza değişiyor mesela.

Amirde imzaya bakacağına yazının içeriğine baksın bir zahmet:) öğrencilik bitip iş hayatına başlayınca hemen hemen herkes değiştirmiştir bir şekilde.O sürece kadar banka ya da resmî bir kurumla çok da işi olmuyor insanın, cepte para da olmadığından.
Özetle keyfi değil de yeterli gerekçeleri varsa insanın imza beyannamesi ile değiştirilebilir.

imza beyannamesi şirketlerde olur.. Şirket olmayınca farklı işlemlerde kullanılacaksa beyanname gerekmiyor.

oru soran arkadaşın gerçek boyutunu yani imza amacımı da bilmiyoruz: cevap veren herkes haklı, shukufe haklı, ALMAN(Selçuk) haklı sende haklısın. Noter de haklı...

Biraz araştırdım. Sanırım kişisel imza beyannamesi ile iş çözülüyormuş. (İmza sirkülerinin, bireyler için olanı.) Bu belgeyi de bankalara ibraz edince problem kalmıyormuş.

Mr.No

Bende banka çalışanıyım eski imzasını atamayanlara, hatırlamayanlara notere gönderiyoruz yeni imzam bu diyebileceğin belge olarak imza beyannamesi getiriyorlar sistee tarayıp kaydediyoruz. Ona göre işleme devam ediyoruz. Çok nadir çıkıyor aralarında notere gidip imzasını değiştiren kişi. Masraf ödemek istemeyen kişiler çoğunlukta.

Alman

İyi bari ben hiç notere gitmeden Deniz bank, akbank, yapıkredi ve vakıfbank imzamı değiştirdim. şimdi noter diye tutturursa eski imzaya devam ederdim. Er geç bankadan çekileceğim ya sonuç değişmeyecek.

Benim bildiğim bankalara ayrı ayrı başvurup imzanı değiştirdiğini iletebilirsin ama bira zahmetli. Gerçi imza beyannemesi de alsan sürekli yanında kağıtla gezemezsin herhalde, mecbur yine hepsini ziyaret edeceğiz.

İmzamı değiştirmek istiyorum tüm bankaları dolaşmam mı gerekiyor? Hepsinde hesabım var.

Noterden alacağınız imza beyannamesi ile imzanızı kolayca değiştirebilirsiniz. Hesaplarınızın olduğu bankalara giderek bu belgeyi ibraz etmeniz yeterli olacaktır. Yeni kimlik kartı ve ehliyetlerdeki imza da yine aynı şekilde değiştirilebilir. Bunun için kartlarınızı bağlı olduğunuz Nüfus Müdürlüğü'ne giderek yenilemeniz gerekmekte.

"İmzanın nasıl atılması gerektiği konusunda bağlayıcı özel bir yasal düzenleme olmamakla birlikte, Soyadı Kanunu ve Türk Borçlar Kanunu'nda geçen ifadeler ışığında, kişinin kendi el yazısı ile adı ve soyadını yazması olarak tarif edilir ki bu şekilde atılan bir imzayı taklit etmek çok zordur.

Bunların haricinde kişinin süregelen imzası için, ilgili kurumlar tarafından gerekli görülmedikçe, herhangi bir belge sunma zorunluluğu yoktur ancak imzasını değiştirmek isterse noterden imza beyannamesi çıkartarak ilgili yerlere ibraz etmesi gerekir.

Ayrıca imza üzerinden çeşitli karakter analizleri de yapılabilmektedir. İmza atarken kalın uçlu kalemleri tercih etmek imzanızın cılız görünmemesi adına önemli bir detaydır."

Ben kullanmış olduğum imzamı değiştirdim. Devlet dairelerinde şu ana kadar bir problemle karşılaşmadım. Bankalarda ise durum bankadan bankaya göre değişiyor. Kimi hiç önemsemezken kimi imza beyannamesine ek olarak ayrı bir form daha imzalattı.

Üst Alt