Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kurum hatası nedeniyle emekli maaşının yarısının kesilmesi!?

kafkef41

Yeni Üye
Konular
4
Reaksiyonlar
1
Öncelikle hayırlı ramazanlar. arkadaşlar bu konuyu kayınpederimin yaşadığı sorun için açıyorum

kayınpederim belediyede fen işlerinde çalışıyordu 1987 yılında bir iş kazası geçiriyor ve sol kol dirsek kemiği komple kırılıyor dirsek namına bir şey kalmıyor koluna.
maaş bağlanıyor
sonra 2004 yılında emekli oluyor
hem kolundan hem de normal emekli maaşı bağlanıyor. buraya kadar her şey normal. koluna bağlanan maaş 1 ay sonra yarısı kesiliyor ve bu zamana kadar böyle devam etti

bu ay yeni düzenleme çıkmış ve iki maaş alanların bir maaşının yarısı kesilecekmiş ama sgk koluna bağlanan maaşı kesmeyip normal emekli maaşının yarısını kesmiş 16000 tl olan maaş 8000 tl ye düşmüş ve ekstra 5000 tl kadar dosya masrafı kesmişler

sgk yı arayınca dosya gözükmüyor ama düzenleme yapılıyor denmiş böyle bir durum yaşayan varmı yada böyle bir şey yapmaya hakları varmı. Bu arada koluna bağlanan maaş şu anda 7000 tl yani yüksek olan maaşın yarısını kesmişler.

@kafkef41,

Aynı anda hem sürekli iş göremezlik geliri hem emekli maaşı hak edildiğinde, fazla olan maaşın tamamını az olan maaşın yarısı ödenir. Bu hep böyleydi. Yeni bir uygulama değil. Yani durup dururken sizin maaşınız değişmemeli, kesilmemeli.

Şahsen kuruma gidin ve sorun. Bir hata var belli ki.

@OturanBoğa,
maaş ilk bağlandığında az olan maaşın yarısı kesildi zaten kuruma başvuru yapacağız pazartesi olsun

Yüksek olan maaşı tam alacak ve düşük olan maaşın yarısı kesilecek. Anladığım kadari ile yüksek olan maaşın yarısı kesilmiş diyorsun. İtiraz et ve düzeltme yapsınlar.

Sayın oturum boga o kısmını biliyorum ama bu yeni kanun mu nedir bilmedigimiz bir şey benimde bugün e devlete baktığımda iş göremezlik maaşı sorun yok ama malulen emekli maaşınızı yarısını kesmiş ve 132 bin civarında dada borç çıkarmış bu konuda ne yapabiliriz.

@kafkef41,
Benim de malulen emekli maaşınızı yarısını kesmiş ve 132 bin civarında borç gözüküyor siz birşey ogrenebildinizmi benim telefon 05357717873 arayın görüşelim

Malulen emekli ve iş göremezlik ödeneği alıp bu durumda olan varmı acaba bu ayki ek ödeme bilgileri ne baksınlar bu çok önemli bir konu ve çok kişi mağdur olacak gibi

@recepaydın,

Kardeşim yüksek olan maaşın tamamı, düşük olan maaşının yarısını sgk öder. Senin sig net yatmış ama malulen emekli maaşının yarısını kesmişler ve daha önce sanırım malulen emekli maaşını tam yatirmislar ve şimdi geriye dönük 132k fazla ödediği parayı senden rücu ediyor. Kurum hata yapmış ve parayı sen çekip harcadığın için maalesef ödemek zorundasın. 132k taksitlendirme imkanı ile ödemeye bak ve kurumu arayıp tekrar sor.

@Reborn,
Bilgi amaçlı yazıyorum onu biliyorum zaten yüksek olan tamamını düşük olanın yarısını alıyordum. Benim malulen emekli maaşını tam iş göremezlik ödeneği yarısını alıyordum ama şimdi iş göremezlik ödeneği malulen maaşı ni geçtiği için iş göremezlik tam malulen emekli maaşını yarım almaya başlayacağım ve çıkan bu borç da bu ay bir kare ye mahsup kesilerek ve gelecek ay kesilen para iade edilecek durum bu

Üst Alt