Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Lioresal Kullananlar deneyimlerini yazabilir mi?

Konular
22
Reaksiyonlar
0
Merhaba, SP Quadripleji hastasıyım. 24 Yıldır herhangi bir ilaç kullanmamıştım ancak geçen fizik tedaviye gittiğimde lioresal kullanmamı önerdi. İlk 3 gün akşam 5mg sonraki 3 gün 10 mg sonra 15 ve en sonda da 20 mg kullanmaya devam edeceğim.

Sormak istediğim şey şu, nasıl bir ilaç? Günlük yaşantımı çok sekteye uğratır mı, ne gibi yan etkileri olur? Üniversiteye gidiyorum nispeten sosyal bir insanım.

Ben 22 yıldır kullanıyorum 2x1 10mg şeklinde.. omurilik felçlisiyim, sipastisite dediğimiz kasılmalarım mevcut ve kasılmaya çok iyi geliyor. vücudun isteğine göre dozu arttırır veya azaltırsınız zamanla, rapor çıkartıp çoklu alım da yapabilirsiniz..

jonjon

Peki yan etkileri nelerdir genel olarak, günlük yaşamı sekteye uğratan bir yan etkisi var mı acaba?

PCKurdu1903 bende bi yan etki yapmadı her vücut farklı tepki veriyor denemeden göremezsiniz..

jonjon
Haklısınız. Bu geceden itibaren kullanmaya başlayacağım, bakalım neler olacak. Çok teşekkür ederim yorumlarınız için.

PCKurdu1903

Merhabalar. Ben de SP spastik hemiplejiyim. 27 yaşındayım şu ana kadar hiçbir ilaç kullanmadim. Başka bir muayene için nöroloji doktoruna gittiğimde bana kasılmalar için lioresal yazdı bu akşam itibariyle kullanmaya başlayacağım. Siz faydasını gördünüz mü?

2009 dan beri kullanıyorum yan etkisi falan olmadı aksine kullanmadığım da kasılmalar artıyor günde 4 tane içiyorum

Faruk33

Hocam ben ne pozitif bir etkisini ne de yan etkisini görebildim. Günde 4-5 taneye kadar içmeme rağmen etki etmedi. Siz ne durumdasınız fayda sağladı mı?

PCKurdu1903

Ben başlayalı 6 gün oldu. Yan etkisi yok şu ana kadar pozitif bir etkisi de olmadı. Bir tablette 50 adet varmış bakalım bu bitince etkisi olacak mı. O zaman bir daha bilgilendirme yaparım buradan

Ben hastalığımın ilk yıllarında kullandım bir kaç yıl sonra kestim kesince farkettim ki tüm vücudu gevşettiği için insanı halsiz düşürüyor imkanınız varsa egzersiz ile kasılmaları azaltmaya bakın düzenli egzersiz yapmak hem vücudunuza hemde psikolojinize iyi gelir size germe egzersizlerini yaptıracak yakınınız varsa öyle azaltmaya bakın yoksa sağa sola dönebiliyorsanız yere bir battaniye serip yuvarlanma hareketlerini yapabilirsiniz tüm vücudu hareket ettirdiğiniz için kasılmalara faydası olur gücünüz yettiğince yapın emekleme pozisyonda iken ileri geri yaylanma hareketlerini yapabilirsiniz bacaklardaki kasılmaları hafifletir, cihaz ve yürüteç yardımıyla adım atabiliyorsanız günlük yarım saat te olsa bu egzersizi yapabilirsiniz yani anlayacağınız hareketli bir yaşam sürmeye çalışın bu hem sizi zinde tutar hem kilo almazsınız hemde kasılmalar sizi rahatsız edecek seviyelere gelmez. Mecbur kalırsanız ilaca başvurun çünkü doktor sadece ilaç yazar yollar gerisini düşünmez vücudunuzu en iyi siz tanırsınız. Spor odaklı bir yaşam sürerseniz hem şimdi hemde ilerleyen yıllarda çok faydasını görürsünüz.

Üst Alt