Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Lütfen mesaj yzrkn harflerden çlmyn, kelimeleri katletmeyin!

OturanBoğa

Yönetici
Konular
673
Reaksiyonlar
321
Arkadaşlar,

Bir çok üyemiz foruma mesaj yazarken kelimelere sesli harfleri yazmamaya başladı. Bazen alışkanlıkla, bazen farklı olmak adına, bazen de ne yaptığını fark etmeksizin yarım yamalak anlamsız harf dizilimleri ile ortalık doldu taşıyor... Ve ben bunu hem üyelere, hem ziyaretçilere hem de bu platforma hakaret kabul ediyorum.
Her gün binlerce üye birilerinin yazdığı yazıları okuyor, sorularına cevaplar veriyor... Bunu yapmamızın tek nedeni insalara ve bu platforma olan saygımız ve sevgimiz.
Böyleyken, bazı üyelerimizin çıkıp, "mhb", "t şk", "cvp ltfn" vb. saçma sapan harf dizilimleri ile veya keLimE iÇinDe baZı haRfLeRi büYük yAzArAk bizleri taciz etmesi çok kanıma dokunuyor.
Evet, bu tür harf hırsızlıklarını ziyaretçiler, üyeler ve yöneticiler açısından bir taciz ve hakaret olarak kabul ediyorum. "Güzel Türkçemizin katli" felan da değil derdim. Sadece birbirimize olan saygının gereği olarak daha özenli olunmasını rica ediyorum o kadar...
SoRu sRaRkn sesli hRflRi yzMya üşniyRsnz
Cevap vermeleri için üyelerden zaman ayırmalarını bekleyemezsiniz!
Lütfen bu siteyi zamanınız olduğunda ziyaret edin

Not: Harf hırsızlığı yapılan ya da sözük içinde anlamsız büyük harf kullanımı içeren mesaj gördüğünüzde, lütfen o harf hırsızı üyemize bir özel mesaj göndererek bu başlığının bağlantısını iletin. Hep birlikte kurtulalım bu illet alışkanlıktan.

emeğini, eline, diline sağlık otoranboğa. üşenmek yada alışkanlık bu sesli harf yutulma diyemiyorum, sadece moda oldu diyorum. canım türkiyemin canım türkçesi laçkalaştıkça laçkalaştı malesef......
duyarlılığına teşekkür ederim :)

SoRu sRaRkn sesli hRflRi yzMya üşniyRsnz
Cevap vermeleri için üyelerden zaman ayırmalarını bekleyemezsiniz!
Lütfen bu siteyi zamanınız olduğunda ziyaret edin
Destekliyorum ve bu uyarıya gerekli özeni göstereceğim.

Tabii burada yanlışlıkla ya da görmezden gelinerek yapılan hataları kastetmiyordur patronumuz...

"Türkçe'miz katledildi, cümlemizin başı sağolsun."

Evet bu konuda çok haklısınız... Ben bu konuda elimden geldiği kadar düzenli olmaya çalışıyorum. Umuyorum diğer arkadaşlarda gerekli özeni gçsterirler...

Bunun türkçenin katliyle felan alakası yok.Bunlar msn dili.Msn de konuşurken insanlar zamandan kazanmak için kelimeleri kısaltıyor doğal olarak.Ancak böyle bir ortamda bu yazım şeklini kullanmak hoş değil tabiki...

seker kiz,
Söylemine katılmadığımı belirtmek isterim. Msn dili dediğiniz cümleler chat alanlarında, msn'de ve bunun gibi mecralarda yazılır. Önemli bilgilerin paylaşıldığı forumlarda bu biçemle yazmak hem foruma hem de kendisine (varsa eğer) saygısızlıktır.

birşeyleri anlamak, anlatmak kadar zordur. Lütfen dikkat edelim

İnsanların sadece yazışarak anlaşabildiği bir ortamda bence en çok dikkat edilmesi gereken konu budur..Yüzyüzeyken insanlarla iletişim kurmanın bir çok altarnetifi var dilin sussa kaşın gözün konuşur gözleri ile bile anlaşabilir insan ama burada sadece yazarak anlaşıyorsak iki misli özen göstermemiz gerekiyor bencede..:)

Merhaba demek varken Mrb demek..
Nasılsın demek var ken Nbr demek..
Hoşgeldin demek varken Hg demek saygısızlıktır. Zamandan ve harften çalarak yapılan yazışmalar muhatap olduğun insanları hafife almaktır yeterince kıymet vermiyor olmaktan kaynaklıdır..

"Hoşgeldin" nerdee "Hg" nerdee..:) Ben sanal ortamda insanları seçtikleri cümlelere göre şekillendiriyorum aklımda hıım şu insan böyle böylee biri olmalı gibilerinden .. Zaten başkada bir şansımız yok yani..:)

Bilinçli bir şekilde yazım hataları yapan ve bunu kendine tarz edinmiş insanların ciddiyetinden şüphe ediyorum..

Makri yazımın devamında böyle ortamlarda bu konuşma şeklinin hoş olmadığını belirttim zaten.Katılmadığın nedir anlamadım.Yazımın sadece başını okumuşsun anlaşılan :) Özel yazışmalarda kullanılan kısaltmalı yazı şeklinin böyle ortamlarda kullanılmasına karşıyım bende.Fazla laubali ve ciddiyetsiz duruyor..

Bu tür kısaltmalardan bende hiç hoşnut değilim.Gerekli özeni bende elimden geldiğince göstermeye çalışacağım.

Bu konudan bende oldukça rahatsızım. Karşımdaki bir şeyler yazıyor ama ben onun yazısını çözene kadar tabiri caizse akla karayı seçiyorum. Lütfen arkadaşlar biraz daha dikkat...

Bunun türkçenin katliyle felan alakası yok.Bunlar msn dili.

Türkçenin bozulması, yozlaştırılması, yavanlaştırılması böyle söylemlerin başka mecralarda da devam ettirilmesiyle olur. Msn dilini (!) çok olağan birşeymiş gibi göstermeniz ya da lanse etmeniz, ardındanda eleştiriyormuş gibi tavır takınmanızı anlayamadım. Bu biçemde yazanlar zamanlarının yokluğundan değil, tartışma adabının ne olduğunu, nasıl olacağını bilme gibi bir gayret içinde olmayandır.

Güzel bir konuya değinmişsiniz adminim,son günlerde gerçekten artmıştı bu tür yazılar. Hepimizin birbirimize olan saygısı gereği ve dilimizi doğru kullanmamız adına yazılarımıza dikkat etmemiz özen göstermemiz gerekir.

Makri,özel yazışmalarda kısaltma kullanımanın türkçenin katli yozlaşması ile falan alakası yok.yozlaşma çoğunluğun anlıyamayacağı yabancı kelimeler kullanıp okuyan kişiyi zora sokma,anlaşılmaz kelimeler kullanma gibi durumlardır bence.Özel yazışmalarda ise konuştuğumuz kişiler tanıdığımız dostlarımız arkadaşlarımız yakınlarımızdır.Onlarla rahatlıkla böyle kısaltmalar kullanarak konuşabiliriz.Mrb nbr diyebiliriz.Amaç belli .Bütün kelimelere harf harf yazmaya çalışmak gereksiz.Ama burdaki ortam farklı.Burdaki insanlar birbirlerini tanımıyorlar..Burda msn deki arkadaşlarınızla konuştuğunuz gibi samimi konuşamayız doğal olarak.Ama bazan görüyorum yeni bir üye gelmiş.Arkadaşlık merhabalık mesajının başlığı" MRB" yada "SLM"diye başlıyor.Yada bazı mesajlarda "böle" "Söle" gibi kelimeler kullanılıyor.İşte bunlar yanlış.Böyle bir ortamda biraz resmyet biraz seviye olmalı diyorum bende.Bilmem anlatabildimmi...

Ben MSN'dede istemiyorum bu tür yazışmalar ne olacak şimdi..:) Hatta hiç hoşlanmıyorum ve soğuyorum bu tarzda cümleler kuran insanlardan zaman ayırmaya layık dahi bulmuyorum desem abartmış olmam o kadar yani ok..:)

Neymiş ok...:mad:
Tamam demek varken gözünü seveyim ben Türkçe'min bee :)

O senin dostlarınla aranda olan özel bir konu serapcım :) Herkes yapmak zorunda değil.Ama bir kişiyle konuşmuyoruz günde.Biçok kişiyle konuştuğumuzu düşünürsek kısaltma gereklilik oluyor.İnsana laf yetiştirmekten gına gelir yoksa :) Kısaltmaları saygısızlık değil gereklilik olarak görüyorum ben.Ve bu konuda kimseden ters tepki almadım yada göstermedim :) ama OK konusunda haklısın.Yabancı kelimeleri hiç mi hiç sevmiyporum konuşmalarda.Bunun yerine tmm diyorum ben :)

Serap bacım sana katılıyorum...Ben Ok diyenlere hepten hasta oluyorum...Hatta bu konuda çok kötü bir alışkanlığım var Ok dediklerinde 'yay' diyorum, bu ne diye soruyorlar (bir de utanmadan:)),ben de ne olacak senin tarzancaya cevap diyorum...:)
Tamam demeye üşenen bir insandan hiç bir şey beklemiyorum ben şahsen..Fazla acımasız oldu ama bu konuda çok kızıyorum...
En çok delirdiğim bir kelime daha var ki iyice çıldırıyorum...
Nasılsın sorusuna,2 tana ii ya da uzun bir iiiiiiiiiii harfiye cevap veriyorlar...:mad:
r nerede diye soruyorum,o ne ki diyorlar:(

Evet Şehriban bacım karşında ki insana "Nasılsın" diyorsun cevabı "iii" olarak geliyor eh bir karşılaştırma yapılırsa anlaşılır heralde ne demek istediğimiz..:)

Burada konumuz forum kullanımında dikkatli olmak aslında ama konu konuyu açınca ister istemez buralara kadar geliyor yani yapılan hatırlatma hiç kimsenin MSN konuşmalarına yönelik değil bakmayın biz girdik konuya bir defa.:)

Her neyse İnşallah herkes üzerine düşeni yaparda tekrar tekrar tartışmak durumunda kalmayız bu meseleyi..:)

Son olarak MSN de bana sözde yoğunluğundan dolayı kısaltmalarla cevap verecek olan arkadaşım mümkünse hiç yazmasın ve geniş bir zamanı olduğunda bir Merhaba desin..Az ama Öz sohbetleri tercih ederim geçiştirilmek hoşuma gitmiyor.. O kadar değersiz değilim..!!:)

Bu konu benim Bam Telim..:)

Şeytan ayrıntılarda gizlidir.Hımm evet işte bu cümleyi sevdim.En doğal olan en doğru olandır deyilmi :)

Kalem ablam, çok şey ifade eder harflerin eksik olması...
Harflerin eksik olması ne ifade eder ki....Sadece ifadesizlik,ifade eder:)

Ne farkeder ki?:rolleyes:
O zaman söyleyecek bir şey yok,hayatta hiç bir şey ifade etmiyor demektir...Hele de sen söylüyorsan,sustum Kalem abla:)

Konuyu başka yöne doğru kaydırmışsınız.Forumda güzel Türkçe kullanımı bir kişiyi değil binlerce kişiyi ilgilendirir.Buda güzel türkçe kullanmak konusunda kişilere sorumluluk getirir.Msn ortamı ise farklıdır.Msn de iki kişi bu kısaltmalardan anlaşabiliyorsa sorun yok onların kişisel tercihidir,eleştirmeye gerek yok,bizide ilgilendirmez.Ek olarak herkesten Türkçeyi doğru kullanmasını bekleyemeyiz,herkesin eğitimi,kültürü,anlayış tarzı farklıdır.Msn de kullandığı kelimelerden dolayı insanları değerlendirmekte çok tuhaf geldi.Bu resmen Neşet Ertaş'a sen nasıl konuşuyorsun,düzgün konuş demeye gelmiş. :)

MSN'deki konuşma genelleşiyor ama...Bu konuyla bağlantısız gibi görünse de tam da bu konuyla bağlantılı,çünkü insanlar MSN'deki konuşmaların aynısını konuşurken de yazarken de alışkanlık haline getiriliyor...MSN yokken forumlarda yazı hataları çok fazla değildi...MSN icat oldu formlar bozuldu.:)
Ben konuyu uzatmıyorum,susmuştum zaten..Sadece küçük bir açıklamaydı benimki:)

Ben açıkçası harfleri kısaltarak yazan arkadaşların yazı yazmayı bilmediğini düşünmeye başladım... Bu konuda da oldukça ciddiyim... Bunun adı belki kolaycılık belki zamandan tasarruf... Ama yazıştığımız insanlara, zaman konusunda cimri olmayı seçenlerin samimiyetini sorguluyorum...

Msn de kullandığı kelimelerden dolayı insanları değerlendirmekte çok tuhaf geldi.Bu resmen Neşet Ertaş'a sen nasıl konuşuyorsun,düzgün konuş demeye gelmiş. :)

Burada tartışılan konu "şiveler" değil ki...:):) Anlamamış olman hiç tuhafıma gitmedi..:)

Ciddi bir soru yöneltiyorsun cevap "bööööö" olarak geliyor..Haa birde "uyusss" modası var.Verdiğim diğer örneklerle birleştirecek olursan anlarsın belki ne anlatmaya çalıştığımızı..:)

Şive mevzusu olmadığını zaten biliyorum.Verdiğim bir örnektir.Örnekle-konuyu bağdaştıracak kadar bilgili olduğunu sanmıştım.
Msn kişisel bir tercihtir,ister kısaltır, ister uzatır.Altını çiziyorum msn yazılarından da insanları değerlendirmek hatadır.Sen değerlendiryorsan,bu senin kişisel problemındır.

Evet örnekle konuyu bağdaştıramadım bence yanlış bir örnek olmuş. Msn'nin kişiselliğinden bahsediyorum işte bende benimde kişisel tercihim böyleyken böyle diyorum..:) İsteyen kısaltır İsteyen uzatır öyle ya kimene..:)

Ama ben benim Msn'dili tercihlerime paralel tercihlere sahip olan kişileri arkadaş diye kabul ediyorum..Diğerleride kendi tercihlerine yakın tercihleri tercih eden kişilerle arkadaşlık ederler biter gider..Hepsi bu..:)

Ayrıca "şive" meselesi olmadığını bile bile bariz bir şive'ye sahip kişiden örnek vermendi yanlış olan..Birde devamında "sen nasıl konuşuyorsun denir mi" demişsin ki şu an verdiğin örneğin yanlışlığını fark ettiğini ama kabullenemediğini düşündürüyor bana..:)

Not+Soru= Msn'de sohbet ettiğim insanları yani yazışarak sohbet ettiğim insanları yazılarına göre değerlendirmiceksem neye göre değerlendireceğim ki...:rolleyes: Kişiliğini yansıtır yazdıkları..

Ayrıca "şive" meselesi olmadığını bile bile bariz bir şive'ye sahip kişiden örnek vermendi yanlış olan..Birde devamında "sen nasıl konuşuyorsun denir mi" demişsin ki şu an verdiğin örneğin yanlışlığını fark ettiğini ama kabullenemediğini düşündürüyor bana..:)

Sanırım sen kısa yorumlardan anlayamıyorsun.Herşeyi uzunca anlatmak gerekecek.
Örnek:
[FONT=Tahoma]Üç arkadaş şöyle bir bahça bulsak
Çalpıdan hatlayıp, bir üzüm yolsak
Sağbısı dutsa da, bir rezil olsak
O tatlı günlere ermek istiyom.
[/FONT]
Bu şekil konuşan birine lütfen kelimeleri halk dilinden çıkar özgün Türkçe ile benim anlayabileceğim şekilde yaz demek ister gibisin.Bu bir örnektir ,benzetmedir.Sen anlamak istemezsen zaten anlamazsın.

hahahahaha:) Hey Allahım yaa ben konu şive değil diyorum sen hala aynı nakarattasın..:):)

Slm, Nbr,Ok,Mrb,Lfn,Cvp Özgün Türkçe anlayışın buysa senin tamam o zaman..:) Ne diyeyim yani..:)

Üst Alt