Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Maaşın yüzde kaçı Yetim maaşı olarak bağlanır?

bungalov

Üye
Konular
7
Reaksiyonlar
0
herkes emekli maaşı alabilir kriterlere uygun kişiler için yazmış ama Babasının engelli maaşının % kaçını alacağını yazmamış. benim kardeşim %80 engelli Babam öldüğünde emekli maaşının yüzde kaçını alabilir acaba? ve bir diğer sorum hem emekli maaşını hemde engelli maaşını 2sini birden alabiliyormu?
bilgisi olanlar yazabilirse çok sevinirim.
OturanBoğa

bungalov

yetim maaşında eş ve tek çocuk alacaksa .çocuk %25,anne 50
eş 50 çocuk 2 tane ise %25 + %25
eş %50 çocuk 3 ise %50 nin 3 de 1 ini alır çocuk 4 ise %50nin 4/1 ini alır
burda çocuklar bekar kız çocukları erkek çocukların engelli olması lazım biide erkek çocuklar okuyosa 25 yaşına kadar alır yoksa engellı engelsiz kız erke karışık tüm çocuklara yetim maaşı verilmio
kardeşinizden başka babanzın maaşını alacak yok ise %50 sini alır.anne yada başak kardeşelr varsa yukrdakı gibi alır bir fark var eger anne değilde 2 çocuk vara alcak durumda %40 ar alır

engellı maaşından kasıt 2022 ise aynı anda 2 maaşı alamaz
ebm alınıosa adına. kardeşiniz yetim maaşı alabilir yani evinize hem ebm hemde kardeşinizden dolayıda yetim maaşı girer

abi çocuklarda yaş kriteri oluyormu? benim annem var 1 tanede özürlü kardeşim var. babam öldüğünde özürlü kardeşim eş 50 çocuk 2 tane ise %25 + %25 böyle diyorsunuzda. ben özürlü değilim yaşım 47 kardeşimin yaşı 36 bu durumda böylemi alacağız yoksa farklımı değerli hocam? @.mka

bungalov

yaş sınrı yok kardeşim
anladıgım kadarıyla anne ve kardeşiniz alacak maaşı.annenızın aldıgına dul maaşı kardeşinizinkine yetim maaşı denır.2 çocuk derken siz erkek ve engelsız oldugnzu için alamazsınız.sadece anne ve kardeşiniz alır.kardeşiniz benden küçük.ben hem yetim hem ebm alıom.kardeşinizde engelınden dolayı yetim maaşı alır.eğer raporu tam bagımlı olursa hem ebm hem yetım alır

.mka

%80 engelli ama tam bağımlı vermediler kısmı bağımlı verdiler anlamsız yere :(
verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim üstad. sağolasın..

anne babasının mal varlığı olan engelli maaşı alabilir mi?
Ailede 4 kişi yaşıyoruz annem babam engelli kardeşim ve ben. Babamın emekli maaşı var sadece gelir olarak. hesaplarımıza göre gelir testini tamamlıyoruz ama Annemin ve Babamın 1er dairesi olmak üzere 2 dairemiz var birinde biz oturuyoruz diğeri boşta kira almıyoruz. Engelli kardeşime maaş bağlatmak istiyoruz sorum şu; annemin ve babamın toplam 2 adet olan dairesi sorun olurmu başvurduğumuzda?

.mka

abi ben engelli değilim ama çalışmıyorum 1 kardeşim var %80 engelli, bu durumda annem babam vefat ettiğinde kardeşim tek başınamı %50 alabilir? ben almam dimi doğru anladım?

bungalov
evet tek evlad %50sini alır
raporu tam bagımlı olsaydı ebmde alırdınız.ben hem yetim hem ebm alıom

Bilgi edinme

Mrb benim kardeşim %70 zihinsel kısmi bağımlı engelli anne ve babamız vefat etmiş babamın emekli maaşını alabilir mi alırsa ne kadarını alır (ondan başka kardeş yok tek hak sahibi 24 yaşında) eğer olurda alırsa geriye dönük almadıgi maaşlar için basvurursak alabilir miyiz alırsak ne kadarını alırız tşkler şimdiden.
Not:Engelli maaşını ve evde bakim aylığını almıyor çalışmıyor.

yetim maaşı için % 60 rapor lazım.çalışamaz dıye.kardeşinize maaş bağlanır maaşı tek alacaksa kardeşiniz başka alan yoksa (kız kardeşiniz ya da engellı erkek kardeşiniz) babanızın maaşının %50 sini alır.diyelimki babanızın maaşı 2000 tl .kardeşiniz 1000 tl alır.kısaca babanızın maaşı ne kadrsa yarısını alır
geriye dönük alamaz dıye biliyorum.bu arada kardeşiniz zihinsel engelli oldugu için büyük ihtimal vası isterler.

%70 ve üstü bakıma muhtaç engelli aylığı: 1298,63 TL / tam miktarı: 1298,63221 TL. eğer kardeşinize bu mıktardan az baglanırsa aşagıdakı işlemi edin

Soru 39: SGK'dan aldığı yetim aylığının 2022 aylığından az olduğunu gören kişi aradaki farkın kendisine ödenmesi için hangi kuruma başvuruda bulunmalıdır?
Aradaki farkın ödenmesi ile ilgili olarak kişi SGK'ya başvuruda bulunmalıdır. Konu hakkında Bakanlığımız ve Vakıflar tarafından her hangi bir işlem yapılmamaktadır

İyi günler benim babam görme engelli % 85 üstü dedem hem yurt dışı hem yurt içinden emekli benim babam maaşını alabilirmi şimdiden teşekkürler

Üst Alt