Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Mahalle baskısı kardeşliği: Sakatlar-LGBTİ | Bülent Küçükaslan

fringe ya siz gercekten tuhafsınız.. yazdıgınız cümlelerde bir tane mantık yok.. ben ayetlerle konuşuyorum siz safsatalarla konuşuyorsunuz.. Dostum Sen Allahtan daha mı iyi biliyorsun söyle bakalım ? bunu mu iddaa edıyorsun ? bu neyin kafası.. hala 5 dakıkalıgına eşcinsel olun diyorsun :D sizin kafa gitmiş.. iyi değilsiniz siz.. kiminle tartışıyorum ben ya tövbe tövbe

ya tamam birşey demiyorum..ben sana diyorum ki hadi kendi seçiminle 5 dakikalığına eşcinsel ol..eşcinsel olmak nasıl birşey 5 dakikalığına anlat bize..5 dakika sonra tekrar kendi seçiminle normale dönersin..

Ne oldu kendi seçiminle 5 dakikalığına da olsa eşcinsel olamıyorsun değil mi? :) hadi zorla kendini zorla zorla belki 5 dakikalığına olursun eşcinsel..5 dakikada değil hadi 2 dakikalığına kendi seçiminle eşcinsel ol ,, hadi ol..hadi :) lafı kıvırma..ben ne diyorum sen ne yazıyorsun..ben diyorum ki hadi 5 dakikalığına kendi seçiminle eşcinsel ol,5 dakika sonra kendi seçiminle normale dönersin.

Olabiliyormusun,olamıyormusun? bana onu söyle..lafı dallandırıp budaklandırma..olabilir misin? Net cevap: Evet olurum,veya hayır olamam..

fringe şu anda şirk koşuyorsun tövbe et !! Allahın ayetlerıne karşı geliyorsun sözde Müslüman ! 5 dakıkalıgna eşcinsel ol demek nasıl bir mantık ? bu nasıl bir düşünce ? yazdıgım ayetlerden bunu mu anladın ? haşa kimsin sen ? Allahtan iyi mi biliyorsun ? git işine günaha sokma benı ya.. engellıyorum sizi.. böyle sapkın düşünceli ınsanlarla işim olmaz.. Allahın ayetini inkar ediyorsun ya yuhhhh sana..

sıkışınca kiminle tartışıyorum ben,bunun kafa gitmiş tövbe..

sen değilmisin sabahtan beri kişi eşcinselliği tercih ettiği için eşcinseldir diyen.
bende diyorumki madem öyle,ispat et bunu bana.
5 dakikalığına eşcinsel ol..neler hissettin anlat. 5 dakika sonra tekrar normale dönersin.
çok mu şey istedim senden,çokmu zor bunu yapmak.
ben deniyorum 5 dakikalığına eşcinsel olmayı ama beceremiyorum.belki sorun bendedir..belki sen yapabilirsin.
bu kadar zor birşey mi istedim.
5 dakikalığına eşcinsel olabildiğini söyle bana burada.
benden senin haklılığını kabul edicem ve eşek gibi anırıcam.

boş konuşma,
bilgi sahibi olmadan fikir sahibide olma.
ayetleri de işine geldiği gibi yorumlama.
hastalık nedir,seçim nedir git bunu öğren.
ayrıca doğada hayvanlar arasında da eşcinsellik var. hayvanlarda olmayan idrak( akıl ) larıyla mı eşcinsel olmayı seçiyorlar yoksa..googla yaz görürsün hayvanlar arasındaki eşcinselliği.

Zamanın Ötesinde
sıkışınca kaç.ben haşa allahın ayetlerini inkar etmiyorum..sen cahil cahil konuşuyorsun.,
olamıyorsun değil mi 5 dakikalığına eşcinsel.. beni kafirlikle suçluyorsun..dikkat et kendin kafir olursun.

@olduozaman
anlamıyorki arkadaş anlatmak istediğimi.

zina haramdır ve büyük günahtır bunun lamı cimi yok.Allahın ayetleri gayet açık ve net.
benim anlatmak istediğim şu;
1)eşcinsellik ya doğuştan( fıtrattan ) gelir.Allah kişiyi eşcinsel yaratmıştır,buda o kişinin bu dünyadki sınavıdır.Kişi eşcinselse eğer eşcinsel ilişkiden uzak duracak.Hepimizin yapması gereken şeyi yapacak ve allaha yönelecek.
2)eşcinsellik psikolojik bir hastalıktır.Kişi hastadır,eğer edilebiliyorsa tedavi edilmelidir.Eğer 2.seçenek doğru ise kişiye eşcinselliğinden dolayı hakaret edilmez,küçük düşürülmez,dışlanmaz.Ona yardımcı olunur.Burada hepimiz engelliyiz.Bir engelli gurubunun psikolojik bir hastalıktan muzdarip insanları dışlaması,hakaret etmesi,yok sayması,lanetli ilan etmesi çok saçma,aptalca ve komik.

yukarıda saydığım her iki durumda da , alay etmek,küçük görmek,dışlamak çok büyük bir hata.
Allah herkese hidayet nasip etsin.Bizleri de doğru yoldan ayırmasın.
ne diyeyim daha..

Konu tartışılsın :)

bristol üniversitesi'nde yapılan ve bbc tarafından finanse edilen çok kapsamlı bir araştırmanın saygın psikiyatri dergisi amerikan psikiyatri birliği (american psychiatric association)'de yayınlanan sonucudur..

özet geçecek olursak araştırma sonucuna göre ''gerçekten eşcinsel olan kişiler'' aslında aynı zamanda şizofreni hastası durumundalar..ama sahip oldukları hastalık şizofreninin bir alt türü..o yüzden şikayetleri genel şizofreniye benzemiyor..eşcinsellik ise sahip olunan bu şizofreni türünün bir sonucu olarak ortaya çıkıyor..hastalığın temelleri fetus döneminde atılırken, ortaya çıkışı genelde puberte dönemini bulabilmektedir..

beynin frontal korteks ve hipokampus bölgeleri erkekte ve kadında ''cinsiyet merkezi ve cinsiyet bilincini sağlayan bölge'' olarak bilinir..araştırmanın sonucuna göre bu iki bölgedeki biyokimyasal değişim ve dopamin,serotonin ve noradrenalin gibi hormonların reseptör dağılımındaki bir sorun nedeniyle eşcinsellik tablosu meydana gelmektedir..

hastanın hem cinsel tercihi değişmekte hemde kendi cinsiyet bilinciyle ilgili gerçek olmayan bir duruma inanmaktadır..diğer tüm şizofreni hastaları gibi kendini haklı görmekte ve toplumu suçlamaktadır..kendi durumunun doğaya aykırı olduğunu ve hasta olduğunu kabul etmemektedir..bu şekilde devam edip en sonunda ciddi trajediler yaşamaktadırlar..

ayrıca hastalığın ortaya çıkışı ile beslenme,yaşam şekli gibi genel sağlığı ilgilendiren unsurlar arasında yakın korelasyon bulunmuş..mesela tamamen doğal ortamda yaşayan vahşi toplumlarda eşcinsellik neredeyse hiç görülmezken, sanayileşmiş ülkelerde bu insidans 100-150 kat fazlaymış..

araştırmanın bir diğer sonucu ise atipik şizofrenide kullanılan bazı antipsikotik ilaçların eşcinsellik ile alakalı şikayetleri yüzde 67 oranında geriletmesidir..belki de araştırmanın en umut verici tarafı budur..

şimdi bilimadamları, eşcinselliği ''yanetkisi olmayan şizofreni ilaçları'' ile tedavi etmek için yeni nesil ilaçlar geliştirmeyi hedefliyorlarmış..

20 sene içinde eşcinselliğin tarih olacağını umuyor bilimadamları.

@fringe

Tabii ki eşcinsellik bir hastalık değil ve tabii ki bir tercih de değil. Sıradan bir durum. Bir erkek nasıl bir kadından hoşlanıyorsa ve ona "neden" denmiyorsa, bir erkek bir adamdan hoşlandığında da ona "neden" denmez. Başka türlü olamadığı için öyledir çünkü. Sen gözünü kapadığında güzel bi kadın gelir gözünün önüne, başkası gözünü kapadığında bir erkek... Bu konuda tartışma bile kalmadı artık. Ortada bi hastalık varsa, o da homofobidir ve tedavi edilmesi gereken de homofobik insanlardır @fringe sen o eşcinsellikle mücadele referanslarını nereden aldığını bilmiyorum. Ama -istisnasız- hepsi safsatadan ibarettir)

Ama burada tartışılan şey bu değil. Sizin ya da dininizin ne dediğine bakılmaksızın, bazı insanların herkesle eşit hakkı olduğunu kabul edecek miyiz, etmeyecek miyiz? Etmeyeceksek, Müslüman olmayan milyarlarca insan, milyonlarca eşcinsel vs. ne olacak? Peki ya onlar Müslümanları kabul etmezse ne olacak? Bir arada yaşamak ve herkesin insan haklarını korumak/savunmak mı yoksa ayrımcılıkla bir birimizi yemek mi?

Bir mağdur gördüğümde onun kim olduğu, ne olduğu vs. umurumda değildir. Herkesin onurlu ve eşit yaşam hakkı vardır ve bu hak üzerinde kimse tasarruf yapmayı aklından geçirememelidir.

cevremde eşcinsel arkadaslarm var ama bu durumdan mutlu degıller tamamen içlerinde yasatdıkları bişey. cevrelerine yansıtmamaya gayet gösteriyorlar. bir bakıma rol yapıyorlar hayatında. gerek dışlanmamak gerek işlerini mesleklerini kaybetmemek için. devlette memur olarak çalışan arkadaslar bile var böyle durumda. hatta evlenmiş ama mutsuz olan. gerçekten cok zor. eleştirirken biraz empati yapalım. bu kişinin isteği dışında olan duygu bir istek.

Mahelle baskısı kardeşliği Sakatlar, Ben sonradan 38 yaşımda %40 orannıyla Engellendim,
Bir bahar günü evimin balkonuna çıktım derin bir nefes aldım, içeri evime girdim aradan 5 veya 10 dakkika sonra cocuk sesleri dışarıdan hızla rahatsız edecek şekilde. artıyordu biliyorum oynuyorlardı, dayanamadım balkona cıktım birde ne göreyim Allah göstermesin, karşı mahallenin cocukları ve bizim mahallenin çocukları adeta kavga edercesine kendilerine zarar verir cesine kimileri ağaçlardan o olmamış cağlaları, erikleri toplayıp bir birlerine atıyorlar evimein dibinde garajımın üzerine çıkarak ordan aşağı atlıyorlar ve benim balkona cıkmış olmama rağmen o çirkinliģe devam ediyorlardı.
Yiğenim 4 yaşındaydı ve kanser iletisine mahkum edilmişdi hastaneye götürüp getiriyorduk cocukları sevmeme rağmen onların acı çekmeleri ve sakat kalmalarını hiç sevmiyorumdum, fakat benim balkonda durup o yaramaz cocukların halen o korkunc görüntüyü oynamaları hiç gözümün ônlerinden gitmiyor tüm cesaretimi topluyarak onlara yüksek sesle ne yapıyorsunuz gidin burdan diye bağırdım adeta kalbim durdu sinir boşalması oldu felc olacaktım.
Amaliyat oldum %40 oranında engellendim desteksiz merdiviven veya otobüslere binemiyorum nasıl bir kader kimi sucluym 5- 10 ebebeyininlerimi, bilemiyorum, saygısız bir insan olarak büyümedim bir cahilliktir oldu,
Kader, kader, kader şimdilerde 50 yaşıma doğru hayat yolculuğu devam ediyor kolay kolay sinirlenmiyorum sinirlensemde mümkün olduğu kadar kendime hakim oluyorum, yazımdan bir hafta önce hīrsızlık olayı oldu, evime güpe gündüz girdiler,
Ben kurumsal ve Anonim bir kişiliğe sahibim, kadere inanır onu yaşarım. Mahelle baskısı kardeşliği sakatların dan biri olarak görüyorum kendimi

Sakat LGBTİ+ Bireyler Vardır.

07.07.2005 tarih, 25868 sayılı Resmi Gazete'de Yayınlanan: 01.07.2005 tarih, 5378 sayılı; "Engelliler Hakkında Kanun"da tanımı yapılan ve "Sakat" olarak anmayı daha doğru bulduğumuz "Sakat LGBTİ+" (Lezbiyen,Gay,Biseksüel,Trans,İnterseks,Aseksüel, Queer (Kendisini Heteroseksüel Olarak Tanımlamayan) bireyler vardır. Yani bizler varız ve hep var olacağız. Keşke birbirimizi cinsellik vsy gibi ilk etapta güvene ihtiyaç duyulan ve katien amacımız olmayan konular dışında, insanlık erdemi ve etik değerler ışığında dostça ve arkadaşça tanıma şansımız olabilse.

"her kesin onurlu ve eşit yaşam hakkı vardır." Hayir,yok,sadece onurla yasayanlarin onurlu yasam haqqi var,Allahin lanet etdigi "insanlarin"onurlu yasam haqqi yok ve olamaz.
homofobik olmak hastaliksa Allah ve Peygamber de homofobik,oyle olmasa Allah onlara azap gondermez,Kuran homolari lanetlemezdi.

eşcinsellik bir hastalık ama cirkin ve iradeye bagli bi hastalik..Sıradan bir durum degil,siradan bir durum olsa Allah azap ayeti indirmezdi.Beni Avrupanin ne dedigi ilgilendirmiyor,Yaratanin dedigi bana yeter.

Yazınızı çok beğendiğimi belirterek arkadaş bulmanın hâlâ zor olduğunu söylemek istiyorum.

Konuya ilk yazıldığı zaman diliminde cevap yazmışım . @OturanBoğa hala çok haklısın .
Tartışmanın ileri safhalarını bugün biraz okuma fırsatı bulduğumda sürekli ayrımcılığa uğrayan taraf olduğumuzu unutup mazlum karşısında zalim olduğumuzu gördüm .Yani elimizde biraz güç olsa bizde kendimizden zayıfı bulup orasına burasına kulp takıp ezmeye çalışacağız. Tercihler ,tercihsizlikler meselesinde insanı özgür bırakıp asıl yaşam içinde uğradığımız ötekileştirme konusuna odaklanmalıyı seçmek makus talihimizi değiştirmek ve güçlenmek için güzel bir yol olabilir.

Ben bir lgbt li birey görüp ona özenmedim o oydu ben de ben .Kimsenin de benim kolsuz olmama özenip öyle olmak istemeyeceği gibi.Bunu neden yazdım çünkü toplumsal ahlakta ki zayıflılığın suçu hep çizilen hattın dışında kaldığı imajı içinde ayrımcılığa uğrayan bu bireylere kesiliyor.Konu da bu tarafa kaymış durumda .Toplumsal ahlakı lgbt li bireylerin değil gerçek anlamda aklaksız,hırsız çocuklara (kız/erkek),hayvanlara ,kadınlara akla hayale gelmeyecek sapkınlıkları yapanların bozduğunu bilmemiz için alim olmamıza gerek yok .

Ülkede ki cinsel istismar olaylarının artışına , ve bu olayların çıktığı merkezlere bakmak bir bakıma yeterli olabilir .

Konunun başına dönersek aynı mahallede oturan iki komşu eviz .Evlerimiz işaretlenmiş.Hor görülüyor,yoksunlaştırılıyoruz.Basbaya belli aynı gemideyiz.Birbirimize destek olmalı dayatmalara ve hak yoksunluklarına karşı beraber durmalıyız.

onlarla kardeş olmaktan sa yalnız kalmayı tercih ederim

Olduğu gibi seni kabul eden insan en iyi arkadaştır.

Üst Alt