Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Malulen emekli bir Uzman Çavuş sigortalı olarak çalışabilir mi?

Surface

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
1
Merhaba;

Forumda bu konuda oldukça fazla bilgi olduğunu görüyorum ama çok da fazla bilgi kirliliği söz konusu. Bu durumu bizzat kendim bir konu açarak sormak istedim.

2002 yılında sözleşmeli Uzman Çavuş olarak göreve başladım ve 2019 yılında kalpten anjio ameliyatı oldum. Dolayısı ile TSK sağlık yönetmeliğine göre de malulen emekli edildim. Şu an emekliyim ve emekli maaşımı da almaktayım. Malum hayat şartları gün geçtikçe daha da zor olmaya başladı. Yeniden SSK'lı olarak bir işte çalışmak istiyorum.

Sormak istediğim şey eğer SSK'lı olarak bir işte çalışmaya başlarsam mevut emekli aylığım kesilir mi? Bu konudaki kanun hükmü nedir? Benim için çok önemli bir konu olduğu için siz değerli bilgi sahibi arkadaşların kesin bilgilerine ihtiyaç duymaktayım.

Yardımcı olursanız sevinirim.

4A ssk'larda emekli olduktan sonra e-devlet'te emekli aylık bilgisi bölümünde altta işlem detay ve barkodu görüntüleme menüleri var burada ne kadar maaşa bağlandığı ve haftada hangi sigorta kollarında çalışacağı hangilerinde çalışırsa maaş maaşının kesileceği yazmaktadır.
Siz askerden malum emekli olmuşsunuz bir e-devlet'ten bakmanızı tavsiye ederim sizinki gözüküyor mu bilmiyorum oradan bir bakan olmadı bilgi edinme hakkında yararlanarak emekli hizmetleri Genel müdürlüğü'ne bu konuyu sorabilirsiniz

İş yerinde Gazi arkadaşım vardı hemen emekli maaşı alıyordu hem de ssk lı işde de çalışıyordu

Cimer'den bilgi edinme bölümünde sosyal güvenlik kurumuna yazabilirsiniz

Hatta 170'i aradınız mı bilmiyorum oradan da destek almayı deneyiniz

Not kamuda ve özel sektörde malülen emekli olan birisi tekrar çalışmaya başlarsa SSK'lı olarak emekli maaşı kesilir. Ama askerlerin mevzuatı farklı bu konuda bilgim olmadığında sizi üstteki yolları tavsiye ettim

E-Devlet 4C Emekli Aylık Bilgisi alanında sözünü ettiğiniz bölümler bende mevcut değildir. Gazi durumu farklı olabilir.

Forumda biraz araştırma yaptım bir konuda şu şekilde bazı ifadeler var.

1.10.2008 DEN ÖNCE sigortalı olup da mesela 25.01.2013 de Adi malul olarak emekliye ayrılan kişi eğer özel sektörde çalışırsa özelde alacağı brüt maaştan %7,5 SGDP kesilir. Bir kısmını siz ödemiş olursunuz ve işverende brüt ücret üzerinden %22,5 SGK ya öder. Bahsettiğiniz konu budur. Örneğin emekli olmayan aynı işyerinde çalışan birini düşünelim. İşveren onun adına SGK ya sigorta primi ödüyor, emekli olup da çalışan kişi için ise SGDP ödüyor. Özelde alacağınız maaştan kesinti yapılır, emekli maaşınızda herhangi bir kesinti yapılmaz.
Fakat eğer vergi mükellefi olursanız o zaman emekli maaşınızdan %15 kesinti yapılıyor. Yani SGDP'ni SİZ ödemiş oluyorsunuz. Fark bu.
Yeniden memur olursanız o zaman emekli maaşınız tamamen kesilir. Siz 1.10.2008 öncesi emekli sandığı sigortalısı olduğunuz için durum böyle.

1.10.2008 den sonra İLK DEFA sigortalı olanlar malullükten sonra eğer yeniden çalışmaya başlarsa EMEKLİ maaşı kesilir. 5510 sayılı kanun SGDP ödeyerek çalışmaya imkan tanımamış. Sizin durumunuzda olan hem emekli maaşı alıp da hem de özelde çalışan (adına SGDP yatırılarak)kişiler var. Siz özeldeki işyeri ile durumunuzu görüşür alacağınız NET ücreti bilirsiniz. Adınıza yatacak SGDP 2.emeklilik hakkı OLUŞTURMAZ. İş kazası meslek hastalığı gibi durumlar içindir. Denilmektedir

Üst Alt