Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

MS hastasıyım. Çok sık idrara sıkışma hissi normal mi?

angelmlk

Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
Merhaba arkadaşlar ben 18 yıldır MS hastasıyım, mesane sorunlarımdan dolayı yaklaşık 4 yıldır tak kullanıyorum, bazen tak yaptıktan 1 buçuk 2 saat sonra tekrar sıkışıyorum, bu normal midir? önceleri tak yaptıktan sonra 3-4 saat rahat olurdum. Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim, hepinize çok geçmiş olsun..

angelmlk

Her TAK'ta 400-600 cc idrar geliyorsa hiç bir sorun yok. İçtiğiniz sıvı çıkıyor demektir. Ama daha az idrar çıkmasına rağmen sıkışıyorsanız, o zaman farklı şeyle olabilir:

1- enfeksiyon
2- kabızlık vb. kaynaklı barsak sıkıştırması
3- üşütme
4- nörojen mesaneden kaynaklı iç basınç artışı (bunun için ilaç kullanmak lazım. Ama bu ilaçlar da kabızlığı tetikler)

OturanBoğa
evet dediğiniz gibi olabilir,kullandığım ilaçlardan dolayı kabızlık sorunum oluyor hep ( kısır döngü gibi birbirini etkiliyor )

nörojen mesaneden dolayı üropan kullanıyorum

OturanBoğa
denemediğimiz ilaç kalmadı ama sanki en iyi gelen de üropan oldu (yan etkisi çok fazla evet)

OturanBoğa
peki bülent bey tak yapıp yattıktan sonra 1 saat içinde tekrar sıkışmak normal midir? yapamamak, ara ara kaçırmak bunlar hep ms ten olan şeyler midir acaba?

angelmlk

1 saat sonra bile olsa yapılan TAK'ta eğer 300-500 cc idrar geliyorsa, o zaman her şey normal demektir. Yapmanız gereken sıvı tüketimini daha kontrollü hale getirmektir.

Eğer 1 saat sonraki TAK'ta 100-200 cc gibi az bir idrar geliyorsa ve buna rağmen o TAK'ı sıkışma hissiyle yapmışsanız, o zaman:

1- Mesane iç basıncı fazladır. Buna dair ilaç kullanılabilir
2- Enfeksiyon vardır. Kültür testine müteakip antibiyotik kullanarak tedavi etmek gerekir
3- Kabızlık vb. bir barsak basıncından dolayı mesane baskıya uğruyordur. Barsakların bolaştılması gerek
4- Üşütme, aşırı stres vb. nedenle mesanede bir zorlanma olabilir. Dikkat etmek lazım.

OturanBoğa
cevabınız için çok teşekkür ederim Bülent bey, 18 yıldır ms hastasıyım ve 18 yıldır idrar sorunum hep oldu ve maalesef hiç düzelmedi, botoks bile yaptırdım ama ondan da pek bir fayda göremedim. Doktorlar ms ten diyor ama bilmiyorum çok sıkıldım artık ben:(

çalışan biriyim ve işyerinde tak yapamıyorum idrar tutamama durumum da bu yüzden oluyor

Üst Alt