Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

MS hastasıyım. Gilenya kullanan var mı?

Konular
11
Reaksiyonlar
0
Ms(multiple skleroz) hastasıyım copaxone,rebif gibi iğneler kulandım 3 sene önce copaxone nunde fayda etmemesinden dolayı tysabri diye serum şeklinde bi ilaca başladım kullanan varsa iyi bilirki bu ilaç cv virüsü diye bir virüse sebep oluyordu her sene tahlil lerim amerikaya gidiyordu sonuç negatifti daha düne kadar şimdi ise pozitif geldi ve eğer istersem gılenya diyee yeni çıkan bir hapa başlayacaklarını söylediler bu hapın da bir sürü yan etkisi var bu hapı kullanan varmı bunu merak ediyorum zararları nelerdir yaşayan birilerinde öğrenmek istiyorum teşekkürler yardımcı olusanız çok sevinirim.

Bu ilaca dair deneyimi ya da bilgisi olan var mı arkadaşlar?

Merhaba bende 3 yildir MS hastasiyim su 7 aya gelinceye kadar rebif kullaniyordum ama artik hap ( GILENYA ) kullaniyorum. Simdilik bir yan etkisini görmedim, düzenli olarak kan tahlillerim yapiliyor. Ben memnunum kullanimi cok kolay, igne biraz ugrastiriyordu saklamasi, kullanimi falan hap öyle degil daha basit.
Allah herkese acil sifalar versin.

1 yıla yakın süredir kullanıyorum bende gilenya,
aldığım ilk tedavi, o yüzden başka tedavilerle kıyaslayamam,
ama iğne sıkıntısını ortadan kaldırışı açısından daha önce iğne kullanan aradaşların söyledikleri üzere bulunmaz nimet,
abartılı şekilde yan etkilerinden bahsediliyor, bende tedirgindim bu söylenlerden ötürü ilaca başlamadan önce,
yan etki olarak sıkıntı görmedim ben şu ana kadar,
ilk dozu aldığımda (hekim nezaretinde) ilacın bilinen yan etkisi olarak kalp ritminde yavaşlama oluyor, kısa sürede de normale dönüyor merak edilecek birşey değil,
akabinde aylık, üç aylık, altı aylık şekillerde rutin takipleri var,
benim açımdan iyi gidiyor şimdilik...

Merhaba.banada doktorum gilenya başlayacak fakat çekilen ekg de qt değeri yüksek çıkıyor.sizdede ilaca başlamadan önce böyle bir durum oldumu qt nin düşük olması gerekiyormuş.ilaca başlamak için tşk.ler

Merhaba banada başlamadan önce bazı tetkikler yapıldı ama birşey çıkmadı.

Merhabalar öncelikle herkese geçmiş olsun.Ben de 12 yıldır MS hastasıyım 7 yıl Rebif44 kullandım 5 yıldır da Copaxone kullanıyorum.. MS herkeste farklı etkiler gösterdiği için kullanılan ilaçlar da farklı oluyor ama her gün iğne yapmak daha sıkıntılı bence. Yine de iğnelere de alıştım.Allah herkese acil şifalar versin..

geçmiş olsun mustafa21, ben copaxone'dan memnunum çok şükür de her gün her gün iğne yapmak zor geliyor

geçmiş olsun herkese..dr um koruyucu tedavi olarak gilenya önerdi ancak bakanlık izniyle satılıyormuş.detayını bilenler paylaşabilr mi..

hepinize geçmiş olsun bende 5 senedir ms hastayım önce 1sene copaxone akabinde 1 sene rebif kullandım iki hafta önce gilenya hapına geçtim yan etkilerini netten indirdim okudum ve dudak çevremde kabarıklar oldu kilo alıyorum göz ağrım oluyor ve ara ara öksürmelirim var. yani yan etki bunlar okudum geçer önemli bir şey mi doktoruma bildirsem mi bilemedim

raporsuz alamıyorsunuz zaten üniversite yada eğitim araştırmadaki doktorlar yazıyor tahlil ve film sonuçlarına göre raporu onlar çıkartıyor ondan sonra hiç bi sorun olmadan ek ücret ödemeden aldım iki hafta oldu kullanmaya başlıyalı bakalım yeniyim ilerleyen tarihlerde ne olacak...

Herkese acil şifalar öncelikle. Bende 5 senedir hastayım fakat 1,5 yıl önce ms olduğum ortaya çıktı benim doktorum sadece immuran kullan diyor dört sene boyunca daha önce bunu kullanan varmı benimde rahatsızlığım yürümekte güçsüzlük var.

bendevrim

kilo aldırdı mı ne yan etkileri oldu ilk andan ve şimdiki halinizde , bende yeni başladım kullanmaya biraz sıkıntı yaşamaya başladım 2 kilo aldırdı 10 günde lütfen cvplayın

merhaba geçmiş olsun öncelikle,
genel anlamda iyi gidiyor gilenya, kilo aldırmadı aksine verdirdi bana gilenya, başladığımdan beri 8 kilo civarında verdim.
ara sıra karaciğer fonksiyon testlerimi yükseltiyor,
ms den koruduğunu görevini yaptığını düşünüyorum.

ilk kutum yeni bitti bazı çıkan yan etkiler zamanla geçer mi yoksa devam mı eder? bilen var mı ?

5 sene düzensiz olarak rebif kullandım sonra gilenya başlandı, açıkçası çok iyi bir ilaç diyebilirim. Rebif kullandığım süre de yine olumlu etkileri oluyordu ama gilenya da en az onun kadar iyi. Yaklaşık 2,5 senedir gilenya içiyorum çok çok memnunum diyebilirim. Yan etkisi oldu mu bilmiyorum da olduysa da ufak tefek şeylerdir heralde. Ms gibi bir hastalığın seyrine etki eden bir ilaç için bazı yan etkiler görmezden gelinebilir artık. Olacak o kadar dert etmeyin. Hastalığımıza olumlu etki yapması daha önemli. Şimdi artık eczanelerden de alınabiliyor rahatladık.

Merhabalar,öncelikle tüm hastalara geçmiş olsun..
Ben de yaklaşık 13 yıldır MS hastasıyım.7 yıl Rebif 44, yaklaşık 6 yıldır da copaxone kullandım. Bu 2015 yılı içinde copaxone 3. kez yan etki yaptı. Geçen pazartesi nerdeyse ölüyorum sandım. Doktorum bu yan etkiler yüzünden ilacı bıraktırdı ve gilenyaya geçmek için çeşitli tahliller yaptırdı. Tahlil sonuçlarına göre kısmetse gilenyaya başlayacağım ama bu ilaç ta ciddi yan etki yapar diye korkmuyor değilim,inşallah sorunsuz bir şekilde her şey hallolur.

Copaxone en düşüğü diye biliyorum sonra rebif diye benim doktorum öyle kullandirtti şimdi gilenya kullanıyorum iğneden hapa geçerken bi atak geçirdim yeni hap etkisini 6 ayda gösterirmiş o zamana kadar kortizonla kullanacağım korunmak için sende doktoruna de boş kalmayasin bu veledin ne zaman gelip ne yapacağı belli olmuyor, asıl mevzuya gelelim gilenyanin önemli bi yan etkisini görmedim şuana kadar bende ramazanın başında başladım kullanmaya 6 da etkisini göstermeye başlarmış benimde sağdan soldan edindiğim bilgiye kadar yok gözüküyor inş olmazda, iğneler troidimi bozdu ağrı kesici bağımlısı yaptı inş bu bişey yapmaz ;P

Ben 5 yıllık hastayım koruyucu ilaçların koruduğuna inanıyorum yan etkileri olabiliyor :/

Copaxone en düşüğü diye biliyorum sonra rebif diye benim doktorum öyle kullandirtti şimdi gilenya kullanıyorum iğneden hapa geçerken bi atak geçirdim yeni hap etkisini 6 ayda gösterirmiş o zamana kadar kortizonla kullanacağım korunmak için sende doktoruna de boş kalmayasin bu veledin ne zaman gelip ne yapacağı belli olmuyor, asıl mevzuya gelelim gilenyanin önemli bi yan etkisini görmedim şuana kadar bende ramazanın başında başladım kullanmaya 6 da etkisini göstermeye başlarmış benimde sağdan soldan edindiğim bilgiye kadar yok gözüküyor inş olmazda, iğneler troidimi bozdu ağrı kesici bağımlısı yaptı inş bu bişey yapmaz ;P

Ben 5 yıllık hastayım her yil atak gecirdim koruyucu ilaçların koruduğuna inanıyorum yan etkileri olabiliyor :/

Cevabınız için çok teşekkür ederim Fatıma hanım, size de Allah acil şifalar versin. Ben şuan( 1haftadır) copaxone kullanmıyorum, tahlil sonuçlarını bekliyorum, inşallah gilenyaya başlayana kadar da atak matak geçirmem. Gilenya 6 ayda mı etki gösteriyor peki? orasını tam anlayamadım.
Ben copaxonedan çok memnundum ,çok şükür 2007 yılından beri de atak geçirmiyorum ama nisanda, temmuzda ve özellikle geçen hafta çok ciddi yan etkisi oldu ilacın.İnşallah gilanyadan da fayda görürüm.
Herkese acil şifalar dilerim

Gilenya ya ramazanın başında başladım kurban bayramından 1 hafta öncede atak geçirdim o zaman doktorum söylemişti hap 6 ay da etkisini göstermeye başlar dedi o zamana kadar sana ayda 1 kortizon vererek koruyalım dedi tabi herkesin bünye ve hastalığı farklı ilerler , doktorunuzla bi görüşün derim geçirilen her atak arkasında hasar bırakabilir, bende öyle oldu son geçirdiğim ataklar sıkıntıları biraz kaldı, ihmal etmeyin bence

Rabbim'de cemi cümleye şifalar versin

amin inşallah fatma1071,,sana da çok geçmiş olsun.
Allah tüm hastalara acil şifalar versin inşallah.
Benim tahlil sonuçlarım yeni çıktı, dün gösterdik doktora . D vitamini eksikliği dışındaki tüm değerlerin güzel çıkmış dedi doktorum, bugün de gilenya raporu için fakülteye( Uludağ ünv.) gittik. Rapor olunca kısmetse gilenyaya başlayacağım, doktorum ayda bir kortizon da uygularız felen bir şey demedi inşallah gerek duymaz.

İnş, bende bu hapı kullanmaya başladığımda atak geçirince korunmasız olduğum görüldü, atak geçirmesem kortizon kullanmama gerek olmazdı

Fatıma hanım, anladığım kadarıyla gilenya bağışıklık sistemini düşürüyor o yüzden atak geçirdiniz ve de doktor kortizon kullanmak zorunda kaldı,, doğru mu anlamışım??

Yok değil harbi atak geçirdim hapın bi yan etkisi olmadı her atakta malum kortizon kullanılıyor tam geçmediği için ayda 1 kortizonu uygun gördü doktorum

Hap bişey yapmadı yani

tamam Fatıma hanım şimdi anladım, cevabınız için teşekkür ederim ,ben yanlış düşünmüşüm demek ki , size çok geçmiş olsun .Allah acil şifa versin

Merhaba, bende 6 yıldır ms hastasıyım avonex iğne kullandım 1 senedir de gilenya kullanıyorum herhangi bir yanetkisiyle karşılaşmadım kilo verme konusu dışında. Hepimize geçmiş olsun rabbim şifalar versin hepimize.

Bu hastalık başıma gelmeden önce bu hastalığı bilmezdik meğer ne çok bu hastalıktan hasta olan varmış

evet aynen öyle fatma1071, MS olan kişi sayısı gün geçtikçe artıyor malesef..
farukkck size de çok geçmiş olsun

gilenya vücudun sistemini ya bozar ya infilak ettirir hatta ölen bile oldu gilenyadan masum bir ilaç değildir

Üst Alt