Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

MS Ürolojik Sorunlar: TAK Tedavisi ve Botoks Ameliyatı..?

finch

Yeni Üye
Konular
6
Reaksiyonlar
0
Merhabalar,

3 yıllık ms hastasıyım ve 26 yaşındaydım. Son 4 aydır tak tedavisi yapmaktayım. İdrarımı yapamıyorum normal olarak, hep mesanede idrar kalmakta. Tak yapmama rağmen sürekli yanma,ağrı,acı şikayetlerim bulunmakta. 24 saat boyunca canım yanıyor. Verilen ilaçlar hiçbir işe yaramıyor. Tak sadece idrarın belli bir bölümünü çıkartıyor ve böbrekleri korumama yarıyor. Üroloji doktorum botoks ameliyatı önerdi fakat nöroloji doktorum bunun riskli olduğunu söyledi. Ameliyattan sonra idrar kaçırabilirmişim. Bu ameliyat hakkında bilgisi,önerisi vs olan varsa sevinirim. Ayrıca genel olarak önerisi olan varsa sevinirim.

OturanBoğa

Neden boşalmıyor bilmiyorum. TAK yapıyorum ve 10 saniye idrar geliyor sonra duruyor, 10-15 saniye bekliyorum baskı uyguluyorum ama daha fazla idrar gelmiyor. 5 dakika sonra yine tuvaletim geliyor ve tak yaptığımda yine idrar geliyor. Şu anda en büyük sorunum hep acı ve ağrı çekmem. Bu ameliyat çare olabilir mi?

finch

Yatar pozisyonda önce sırt üstüyken, sonra sağa yatarken, sonra da sola yatarken TAK yapar mısın? Mesanenin tam olarak boşalamamasını anlayamıyorum.
Bir de TAK yaparken kataterin ucuna idrar torbası takıp dener misin?

Kataterin ucuna idrar torbasını nasıl takacağım? Yatarak deneyeceğim ama şöyle bir şey var, ben sadece sabah ve akşam evdeyken böyle yapabilirim.

finch

Olsun. Günde iki defa tam boşaltsan o da kafidir. Dışarıda da biraz kaykılarak yapmanın yollarını ararsın...

İdrar torbasının ucu zaten kolayca katatere takılır:

570343303_310.jpg

mesane boş olduğu halde idrar hissi varsa ayrı konudur, TAK ile mesaneyi tam boşaltamamak ayrı konudur. Önce hangi durumda olduğunun tespit edilmesi gerek...

Çok teşekkür ederim deneyeceğim. Botoks ameliyatı hakkında bilginiz var mıdır? Benim tek korkum bunu yaptırdığımda idrar kaçırmaya başlayabileceğimin olması.

tak yapılmasına rağmen mesanede 50-60 cc kalabileceği söylendi. bunun tam bir netliği yok mudur?

finch

Botoks mesaneyi iyice gevşetir ve işeme kaslarını tamamen etkisiz hale getirebilir. Bundan önce mesanede idrar kalıp kalmadığını öğrenmek lazım.

Sadece 50-60cc kalıyorsa, o zaman aktif mesane deriz, Mictonorm vb. birkaç ilaç veya botoks deneyebiliriz. Ama daha çok idrar kalıyorsa, o zaman başka şeylere de bakmak gerekir.

Mesanede epey idrar kalıyor. Mictonorm,lioresal vs ilaçları 2 yıl denediler fakat bana çare olmadı. TAK yapmama rağmen hala sıkıntı çektiğim için en son iş botoks ameliyatına kadar geldi. Bunu da yaptırıp bi çare bulamamak , hatta işin idrar kaçırmaya dönmesi beni korkutan şey.

Botoks da Mictonorm vb. ilaçlar da iç basıncı (aktif mesane semptomlarını) azaltmak içindir. Ama bunlar aynı zamanda işeme kaslarını da olumsuz etkileyebilir. Yani kendi başına işeyebilen birinin işemesini daha zor hale getirebilir. Sanki ihtiyacınız olan şey bunlar değil gibi geliyor bana. Siz mesaneyi tam boşaltamıyorsunuz... Ne dersin üstat? MeTePe

OturanBoğa

Ben 2 yıl önce de mesaneyi tam boşaltamıyordum fakat şu andaki gibi yanma,acı vs hisleri yoktu. Yarım saat önce tak yaptım ama şu anda canım yanıyor. İdrar sonuçları hep temiz çıkıyor. İdrar yoluna mı bir zarar verdim bilmiyorum.

finch

Bu sancı mesanede idrar kalıyor olmasındandır. TAK ile tam boşaltamıyorsunuz diye düşünüyorum. Mesaneyi boşaltmak için yukarıda söylediğim şekilde denediniz mi?

Henüz denemedim, muhtemelen 1-2 gün içinde deneyeceğim.

Kafama takılan şey şu, daha önce de idrar kalıyordu ama acı,yanma vs yoktu. Şimdi eskiye göre daha az idrar kalmasına rağmen neden bunları çekiyorum.

finch

Üretrada bir tahribat olabilir. Katateri itmeden önce üretra girişine FURACİN Soluble Dressing Pomad sürün ve pomatın içeri doğru gitmesini sağlayın. Üretradaki tahrişi tedavi edici bir etkisi olacaktır.

Botoks mesane kaslarını felç ederek işemeyi rahatlatabilir. Ancak etkisi geçicidir. 6 ay içinde kaslar eski haline dönebilir. Eğer fayda sağlarsa yeniden yapılabilir. Birden fazla uygulamada kaslar kalıcı olarak felç olur. Botoks mesane kasına yapıldığı için sfinktere, yani idrarı tutan, bırakan pek etkisi olmaz.

Endikasyonu varsa (ki buna doktorunuz karar verir) yapılabilir.

Arkadaşım Bende MS hastasıyım. Bendede idrar sorunu oluşmuştu.. BENİM SANA TAVSİYEM çareyi sağda solda sitede değil de iyi bir doktorda ara. Sonra zararını sen çekersin MS ciiddi hastalık. İyi bir Nöroloji ve Üroloji doktoru sorununu çözer.

OturanBoğa bu söylediğin olabilir, çünkü zaten daha önce de idrar kalıyordu ama böyle acı çekmiyordum. doktoruma bunu söyleyip deneyeceğim.
MeTePe benim tek korkum bu ameliyattan sonra idrarımı tutamamak. böyle bir ihtimal de varmış?
samet40 4 farklı hastane ve 6 doktor gezdim. sanırım bu sayı yeterli. hepsinin söylediği ilaçları, tedavi yöntemlerini denedim. hala bu şekilde bir sorun yaşadığım için buraya konu açtım.

Bildiğim kadarıyla botoksun böyle bir riski pek yok. Çünkü botoks aktif mesane denilen durumda uygulanıyor. Mesane kaslarını gevşetip idrarı daha rahat tutmayı sağlıyor. Tam tersine, aktif mesane halinde idrar kaçırma riski yüksek.

Ancak riskleri en iyi işlemi yapacak hekim bilir. O yüzden kafanızdaki endişeleri onunla paylaşmanızda fayda var.

MeTePe

Nörojen mesane ya da aktif mesane sorunu olabilir ben de, çünkü kullandığım ilaçların tamamında bunlar yazıyordu sanki. Bilgilendirme için çok teşekkürler.

MS Tak Tedavisi

Merhabalar,

Daha önce burada benzer konu açtım fakat hiçbir doktorda maalesef derman bulamadım. Yaklaşık 2 yıldır günde 6-7 kere 10'luk tak yapıyorum. Tak yaparken ayrı bir acı çekmiyorum fakat uyanık olduğum her saniye canım yanıyor. Acıdan dolayı belli bir süre sonra baş ağrısı yapıyor.
2 kez üretra darlığı, geçen ay botoks yapıldı ama durum değişmedi. Sadece "Azosilin" ilacını kullandığımda acım dinmişti. Sorun şu ki bu ilaçta penisilin maddesi var ve benim buna alerjim var, şu anda içemiyorum. Acı için başka ilaçlar denedik ama sonuç alamadık.

MS ile ilgili yaşadığım diğer sorunlara dayanabiliyorum fakat acı işkenceye döndü, artık dayanamıyorum. Bana "Azosilin" kadar güçlü ve penisilin içermeyen ilaç öneriniz ya da başka öneriniz var mı? MeTePe

Ayrıca yazacağınız ilaçları doktorumla konuşmadan asla içmeyeceğim. İlaç konusunda doktor onayı olmadan hiçbir şey yapmıyorum.

Umarım bu sefer bir sonuca ulaşırım. Allah herkese şifa versin, hepimize geçmiş olsun.

MS ile ilgili yaşadığım diğer sorunlara dayanabiliyorum fakat acı işkenceye döndü, artık dayanamıyorum. Bana "Azosilin" kadar güçlü ve penisilin içermeyen ilaç öneriniz ya da başka öneriniz var mı?

Antibiyotik ile acının azaldığını söylüyorsunuz. Bu durum kronik bir enfeksiyon hali varlığını destekliyor.

Mümkünse düzenli olarak Pyeloseptil gibi bir üriner sistem antiseptiği kullanmanızı öneririm.

Diğer taraftan, penisinin alerjiniz varsa Klasid gibi makrolid (eritromisin) grubundan veya Tavanic gibi Florokinolon grubundan ilaçları deneyebilirsiniz. Ancak antibiyotikleri sürekli kullanmanız doğru olmaz. Bunları tedavi süresince kullanıp kesmeniz lazım, yoksa bakterilere direnç kazandırırsınız.

Üriner sistem antiseptiğini doktorunuz bir mahsur görmedikçe kullanabilirsiniz.

Bir de kızılderililerin geleneksel olarak idrar sorunlarında kullandığı bir tedavi yöntemi var. Bunun ilaç hali prostagood ismiyle satılıyor. Esasen prostat için bitkisel tedavi olarak verilmekte ancak diğer idrar sorunlarında da işe yaradığına dair bulgular var.

Son olarak; özel bir hasta olduğunuz için tüm bu önerileri kendi doktorunuzla paylaşarak uygulamalısınız.

Gecmis olsun.bende 18 yildir ms hastasiyim.mictonorm ve detrositol gibi ilaclari kullanmani onermem hep idrar hissi veroyir.tak sondayi kucuk ebatlarda 12f gibi olanlardan kullan.mesane icine iyice yerlestirirsen tamamen bosalma saglar.tak tan sonra hayatim normale dondu.

MeTePe Pyeloseptil ilacı piyasada zor bulunmaya başlamış ve insanlar Purinol kullanıp memnun kalmışlar. Bununla ilgili bilginiz var mı ? Tüm önerileri doktorumla konuşacağım ilk önce ve sonuçlarını buraya yazacağım. Teşekkür ederim cevap için.

anestezi18 TAK yapmaya başlamadan önce idrar mesanede kalıyordu, sadece uyku öncesi sorun yaşıyordum fakat TAK yapmaya başladıktan sonra içerde hiç idrar kalmasa bile hep acı çekiyorum. Çözümünü bi türlü bulamadık. Kısmet. Teşekkür ederim cevap için.

Tekrar merhabalar,
Son 2 yılda yapılan idrar kültürü ve tüm idrar testlerim temiz çıktı. En son testte temiz, bu nedenle doktorum konuştuğumuz 2 ilacı yazmadı. Gereksiz antibiyotik kullanmamı istemiyor. Botoks ameliyatı mesane kapasitemi arttırdı, bu faydalı oldu fakat acım hala devam ediyor. Elimde kalan sonuç kimse bir şey yapamıyor. Penisilin alerjisi kendini gizleyebildiği için, Azosilin ilacını bakmadan kullanmanın cezasını çekmedim fakat bu gidişle acımı dindiren tek ilaca yeniden başlayacağım. Dayanacak gücüm kalmadı.
Yardımlarınız için teşekkürler.

Merhabalar,
Yaklaşık 10'dan fazla doktora gittikten sonra genç bir doktorun prostat iltihabı/enfeksiyonu teşhisi ile tedaviye başladım. Kronik prostatit olarak geçiyormuş. İlaçlara rağmen henüz acıda bir değişme olmasa da en azından kafam bi nebze rahat. Benim gibi sıkıntı yaşayanlar için burayı bilgilendirmek istedim.

Merhabalar,

Düzenli tak yapmak zorunda olduğum için prostatta bir iyileşme sağlayamadık. TAK alternatifi bilen var mı ? Doktorlar şu anda sadece antibiyotiklerle sorunu çözmeye çalışıyor.

Ben de yaklaşık 18 yıldır MS hastasıyım ve mesane sorunum yüzünden 3 yıldır tak kullanıyorum. Benim de idrar yollarımda acıma oluyor genellikle, sanırım çok sık tak yapmaktan kaynaklı vede idrar yolu enfeksiyonu olunca da aynı sıkıntılar oluyor.
Botoks ameliyatı da oldum ama etkisi 6 ay gibi çok kısa sürdü.

Üst Alt