Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Öğretmenevleri engellilere %40 indirimli!

cenk34

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
Kanun Maddeleri:
Milli Eğitim Bakanlığı
https://dhgm.meb.gov.tr/dosyalar/Yonerge/ogretmenevleri_uygulama_yonergesi.pdf

Bedensel engellilere ilişkin hükümler
MADDE 29- (1) Bedensel engellilerle ilgili düzenlemeler 1/7/2005 tarihli ve 5378
sayılı Özürlüler ve Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik
Yapılması Hakkında Kanun doğrultusunda yapılır.
(2) Konaklama ünitesinden faydalanmak isteyen engellilere, engellilik
oranlarının %40 ve üzerinde olduğunu, 14 Ocak 2012 tarihli ve 28173 sayılı Resmî
Gazetede yayımlanan Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık
Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik çerçevesinde belgelemeleri şartıyla, Kamu Sosyal
Tesislerine İlişkin Tebliğde belirtilen taban fiyattan az olmamak kaydıyla, bulundukları
ücret tarifesinden kendilerine ve refakatçilerine %40’a kadar indirim uygulanabilir.

Ünitelerden faydalanma
MADDE 13- (1) Kurumların hizmet ünitelerinden eğitim çalışanı ve yakınları
öncelikli yararlanır.
(2) Uzun süreli tedavi gerektiren hastalıklarda rahatsızlığını raporla belgeleyen
eğitim çalışanı ve yakınları ile refakatçisine, Kamu Sosyal Tesislerine İlişkin Tebliğde
belirtilen taban fiyattan az olmamak kaydıyla, bulundukları ücret tarifesinden %20 indirim
uygulanabilir.
(3) Öğrencilere, geçerli öğrenci kimliklerini ibraz etmeleri şartıyla, Kamu Sosyal
Tesislerine İlişkin Tebliğde belirtilen taban fiyattan az olmamak kaydıyla, bulundukları
ücret tarifesinden %20 indirim uygulanabilir.

Öğretmenevi, öğretmenevi ve akşam sanat okulu hizmet ÜNİTELERİ:
MADDE 12- (1) Her öğretmenevi ile öğretmenevi ve akşam sanat okulunda,
konaklama ünitesinin yanı sıra, binanın fizikî şartlarına ve imkânlarına uygun olarak
yemek salonu, kantin, kütüphane, çok amaçlı salon, oturma, dinlenme ve bilgisayar
odası, berber, kuaför, bahçe, havuz, çocuk oyun alanı, otopark gibi ihtiyaç duyulan
üniteler açılabilir.

konaklama otel tatil ulaşım öğretmenevi

Son düzenleme:
Merhaba, ben şişli beyoğlu bölgesinde öğretmenevinde kalmak istiyorum işyerime yakın olduğu için. gercekten bizlere indirimli mi? Teşekkürler

ssometimes

Konustunuzmu sonuç ne cıktı.eger öyleyse ben balikesirdeyim.kiradayim gelir orada kalirim.evimi boşaltırım.istanbulda yaşarım.calismaya istanbulda devam ederim.sonucu bana bildirirseniz çok sevinirim

StratoS

Hocam %40 alan herkes engellidir. ÖTV indirimi ve ozel tertibatli arac haricinde neyden engelli oldugunuzun onemi yok.

cenk34

Bunu bana değil, yukarıda başlığı başlatan arkadaşımızın paylaştığı yönetmeliğe söyleyin. "Bedensel Engelliler" denmiş.
Aşağıda da okuyabilirsiniz...

MADDE 29- (1) Bedensel engellilerle ilgili düzenlemeler 1/7/2005 tarihli ve 5378
oranlarının %40 ve üzerinde olduğunu, 14 Ocak 2012 tarihli ve 28173 sayılı Resmî
Gazetede yayımlanan Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık
Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik çerçevesinde belgelemeleri şartıyla, Kamu Sosyal
ücret tarifesinden kendilerine ve refakatçilerine %40’a kadar indirim uygulanabilir.

ayDÜNYAvazo

Evet gerçek, neden yalan olsun?

Kanunda Bedensel Engelliler denmiş ama ben telefonla arayıp sorduğumda engellilere %40 indirimimiz var dediler. Yinede gitmeden önce bedensel engelli olayını sormanızı öneririm.

Bazen mevzuat açık olsa da, uygulama farklılıkları olabiliyor.

Eskişehirde %10 indirim yapmışlardı bana.

Alman

Nasıl yapmışlardı. İlgili yönetmelik MEB personelini kapsıyor gibi görünüyor?

Ünitelerden faydalanma
MADDE 13- (1) Kurumların hizmet ünitelerinden eğitim çalışanı ve yakınları
öncelikli yararlanır.
(2) Uzun süreli tedavi gerektiren hastalıklarda rahatsızlığını raporla belgeleyen
eğitim çalışanı ve yakınları ile refakatçisine, Kamu Sosyal Tesislerine İlişkin Tebliğde
belirtilen taban fiyattan az olmamak kaydıyla, bulundukları ücret tarifesinden %20 indirim
uygulanabilir.
(3) Öğrencilere, geçerli öğrenci kimliklerini ibraz etmeleri şartıyla, Kamu Sosyal
ücret tarifesinden %20 indirim uygulanabilir.
(4) Bakanlığımız projeleri doğrultusunda yapılacak etkinlikler, iller arası spor
müsabakaları, yarışmalar, kültürel aktiviteler ile kamu kurum ve kuruluşlarınca eğitim
amaçlı düzenlenen konferans, panel, çalıştay gibi çok sayıda katılımcı ile
gerçekleştirilecek organizasyonlarda, üye ücretinden aşağı olmamak kaydıyla indirimli
ücret uygulanabilir.

Salim G.

Ben yukarıda 29. maddeyi alıntılamıştım ama okumadınız herhalde?

StratoS

Hayır okudum. Benim paylaştığım ilgili yönetmeliğin "Ünitelerden faydalanma" başlığı bu başlık altında kimlerin faydalanacağı belirtilmiş ve engelliler diye burada ayrı başlık açılmamış

Sizin paylaştığınız farklı bir yerde "Bedensel engellilere ilişkin hükümler" diye geçiyor.

Yani Ünitelerden faydalanma bölümü altındaki şartları karşılayan ve yerine getiren Bedensel engelliler için şu şartlar gerekli gibi bir sonuç çıkardım.

Salim G.

Öyle olsa, o hükümde yer alırdı. Ben dediğim gibi telefonda görüştüm. Bu arada, Öğretmenevlerinden herkes faydalanıyor. Ama belirttiğiniz başlıktaki maddeleri sağlayanlara öncelik tanınıyor.

Ben Bolu Öğretmen evi ile telefonda görüşerek engelli ve refakatçimin "Sivil" olarak belirttiği fiyatlardan %40 indirim alıp alamayacağını sorduğumda, faydalanırsınız, engelli raporunuzu yanınızda getirin dediler.

2019 Fiyatlarımız - BOLU SOLMAZ-AHMET BAYSAL ÖĞRETMEN EVİ VE ASO

Salim G.

Eskişehirde kalacakyer ararken otoparkı da var diye tercih ettim şansımı deneyeyim dedim engelli kimlik kartımı göstermeden önce engellilere indirim oluyor mu dedim %10 indirim yaptı kimliğimi gösterdim kaldım.

yasal olarak %40 diyolar, sen %10 yaptı diyorsun neye göre değişiyor bu oran ?

Sardonyx35

Aşağıdaki maddeyi tekrar okuyalım mı?

Yani %40'a kadar indirim uygulanabilir. Daha fazlası olmaz. İster, 10 uygular, isterse 20...

Bende bilmiyordum bayramda Bilecik öğretmen evinde evinde kaldım yüzde 20 indirim yaptı fakat kartım refakatçili olmasına rağmen refakatçime indirim yapmadılar

StratoS

durumu anladım zaten ama indirimin pazarlığını mı yapacağız saçma geldi bana. Net rakam söylenir olur biter neye göre indirim değişecek işi çingeneliğe vurup dibine kadar pazarlık mı yapacagız, kafama yatmayan kısım yok.

%40 a kadar kafaya göre indirim oranı hoş değil net olmalı, şahsi fikrim

Sardonyx35

Haklısınz, bu yüzden öneride bulunmuştuk. Ama mevzuat değişikliği yapılması gerekiyormuş. Bu olana kadar mevcut durum üzerinden gidiyoruz.

Aslında pazarlık yok. Telefonla/yüz yüze rezervasyon yaparken engelliyim bana ve refakatçime %40 indirim uygulamasını rica ediyorum deyip, bu yönetmeliği gösterebiliriz. Onlar 40 değilde 20 yapıyoruz diye zaten kendileri söylerler.

Öğretmen olmayan engelli içinde mi indirim yapıyorlar...

Arkadaşlar bir konuyu atlıyoruz o da şu aşağıda yazan metin.

Kamu Sosyal
ücret tarifesinden kendilerine ve refakatçilerine %40 a kadar indirim uygulanabilir.

ÖĞRETMENEVİ MÜDÜRÜ BU PARAĞRAFI GÖSTERDİ BANA BENDE ÜZÜLEREK ORDAN AYRILDIM.

O zaman ne imiş TABAN FİYATI
TABAN FİYATI da öğretmenevi belirler.
KURUMUN TABAN FİYATI 50 TL 60 TL olunca bu fiyattan aşağı düşmüyor. AŞAĞI DÜŞÜLEMİYOR.

BÖYLECE BUNUN ADIDA İNDİRİM OLUYOR.

MALESEF Kİ....

Son düzenleme:
arkadaşlar benim kafama takılan bir soru var öğretmenevlerinde yüzde 40 a kadar indirim oluyor peki bu engelli öğretmende olursa ayrıca artı indirim söz konusu olurmu

şöyleki yukarıdaki yazımı okuduysanız araya taban fiyatı giriyor. Imkansız gibi duruyor. ümidini kırmak istemem ama.dediğim gibi öğretmen evi müdürünün demesine göre taban fiyattan aşağı asla düşülmüyor. Müdür bana işte bu dedi. Taban fiyatımız 50 lira. Ancak bu fiyattan kalabilirsiniz dedi.

Üst Alt