Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Ölen babasından 150 YTL alan biri bunu 2022 maaşına eşitleyebilir mi? [Soru]

cankus

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
Bende birşey sormak istiyorum kardeşm 17 yaşında babam vefat ettiği için bağkurdan 150 milyon maaş alıyor aylık. 2022 den fark alabileceğini duydum böyle birşey varsa nereye başvurmam gerekiyor? Bilen arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

Evet, maaşını yükseltebilirsin.

Bunun için, sağlık durumunu/oranını gösteren yeni bir rapor alman ve Bağ-Kur'a başvurman gerek. Şöyle basit bir dilekçe yeterli:
  • "Vefat eden babamdan dolayı kurumunuzdan Yetim aylığı almaktayım. Aylığımın, ekte yer alan sağlık raporum göz önüne alınarak, 20.06.2006 tarih ve 26204 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz Ve Kimsesiz Türk Vatandaşları İle Özürlü Ve Muhtaç Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Yönetmelik'in 8. maddesi çerçevesinde arttırılmasını arz ederim

Adın soyadın
    Bağ-Kur maaşı aldığın kayıt no vs.
    TC kimlik no
    iletişim bilgilerin"
Yasal dayanak da şu (bkz):

• Sosyal güvenlik kurumlarından aylık veya gelir alanlar
    MADDE 8 –
    (1) Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan malul olmaları nedeniyle yetim olarak aylık veya gelir alan çocuklardan, aylık ya da gelirleri özürlülük derecelerine göre bu Yönetmelik kapsamında ödenecek olan aylık tutarından düşük olanlara, bu Yönetmelikle belirlenen diğer şartlar aranmaksızın ilgili sosyal güvenlik kurumu tarafından aradaki fark ödenir. Birden fazla sosyal güvenlik kurumundan aynı şekilde aylık veya gelir alanlara ise yalnızca tercih edecekleri bir sosyal güvenlik kurumu tarafından fark ödenir.

(2) Bu şekilde fark ödemesinden yararlanabilmek için, 6/2/1998 tarihli ve 98/10746 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik hükümlerine göre alınacak sağlık kurulu raporu ile birlikte aylık veya gelir ödemesi yapılan sosyal güvenlik kurumuna kendileri veya kanuni temsilcileri tarafından başvuruda bulunulması gerekmektedir. Sosyal güvenlik kurumları bu rapor ve varsa raporu tamamlayıcı belgeleri 2022 sayılı Kanunla Sandık bünyesinde kurulan Sağlık Kuruluna gönderir. Sağlık Kurulu bu raporları bu Yönetmeliğin 12 nci maddesi çerçevesinde karara bağlayarak, ilgili sosyal güvenlik kurumuna kararını bildirir.

şuan raporu var %96 ağır özürlü onu eklesek olurmu?

Olur tabii.
Maaş aylık 255 YTL düzeyine çıkartılır.

teşekkür ederim dilekçeyi hemen yazdım yarın annem götürüp verecek sonuçlanınca bilgi yazarım. Yardımlarınız için sağolun

oturan boğa ben dilekçeyi yazdım gönderdim annemle bağkur il müdürlüğüne ama kabul etmemişler böyle birşeyi ilkkez sizden duyuyoruz demişler

Bilmiyorlarsa öğrenecekler demek ki :)

1- Buraya tıklayarak konuyla ilgili yönetmeliğin çıktısını al
2- Yönetmeliğin 8. maddesi senin durumunla ilgili maddedir. O maddeye istinaden işlem yapmalarını talep et.
Yapmak zorundalar... Aksi söz konusu bile olamaz. Bilmiyorlarsa, amirlerine sorsunlar, onlar da bilmiyorsa Genel müdürlüklerine sorsunlar...
Yine kabul etmezlerse, o zaman dilekçeni kabul etmeyen memurun adını öğren, farklı bi yolla işi çözeriz...

bende basvurdum bekliyorum

evet arkadasım bende babamın sigortasından 150 ytl civarı maas alıyorum.benimde raporum var.%81 agır özürlü raporumu ANKARAYA bir dilekceyle yolladım.yaklasık bir ay oldu daha cevap gelmedi.Evet banada dilekcemi OTURANBOGA yazdı.bekliyorum.gelişmeleri buraya yazıcam.oturanboga haklı vermek zorundalar...

Bende aynı durumdayım...ve en kısa zaman da müracat edeceğim..
Avrupa Birliği uyum yasaları için çıkan bi yasa sanırsam yoksa bizi düşünen kim :D
Bizi almayacakları bir birliğin yasaları hasbel kader işimize yarıyor :D

bizim dilekçeyi annem müdüre götürmüş müdür bakınca kabul etmiş ama %96 raporu yeniden almanız gerekir demiş. Kardeşime malmüdürlüğünden bir evrakla tekrar hastaneye gönderdiler o raporlada maaş artacakmış şimdi 140 YTL alıyor 90 YTL artar demişler. Birde merak ediyorum bu rapor almak için malmüdürlüğüne başvurduğumuz tarihtenmi artar yoksa maaş aldığı tarihtenmi bilgisi olan varmı. Gelişmeleri yine yazarım size

Malmüdürlüğü evrağı işleme koyduğunda maaş artışı devreye girer diye düşünüyorum. 3 aylık 2022 maaşı (%70 üzerindekiler için) şu anda 760 YTL. Sizin maaş da buna eşitlenir.

cankus ne yaptınız bu konuyu? Sonuç aldınız mı?

Bugün konuyla ilgili bir genelgeye de rastladım (bkz).

teşekkür ederim oturanboğa inceledim genelgeyi... Bizim rapor malmüdürlüğüne gelmiş şimdi yazılan yazıları ben burdan takip edeceğim. Kendim Ankarada olduğum için burdan elden takip etmem daha kolay olur. Sonuçdan sizi bilgilendiririm.

arkadaşlar bizim dilekçeye ankaradan cevap gelmiş ve kardeşim 18 yaşını doldurmadığı gerekçesiyle maaş yükseltme talebi reddedilmiş. Böyle bişey olabilirmi??

Yasada veya yönetmelikte 18 yaş sınırlaması yok, ama konuyla ilgili genelgede bu sınırlama getirilmiş (bkz):
2022 sayılı Kanunla yapılan düzenlemeye istinaden Kurumumuzdan 1479 ve 2926 sayılı kanunlara göre, malül olmaları nedeniyle yetim aylığı almakta olan çocuklardan 18 yaşını dolduranlar hakkında aşağıda belirtildiği şekilde işlem yapılacaktır"

Bu yaş sınırı gözümüzden kaçmış...

evet yaş sınırına bende dikkat etmemişim teşekkür ederim

Üst Alt