Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Omurilik felciyim. Mesane sorunu yaşıyorum..?

yakuza

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
benim mesanem 200cc den daha fazla büyümüyor; eskiden öyle değildi.
ameliyattan sonra 6 ay boyunca devamlı sonda kullandım, ondan sonra ara sondaya gecince düzeni bozuldu. bir türlü istediğim gibi olmadı.
uropan 3x1 kullanıyorum. daha başka yöntem varsa bilgi verilirse sevinirim
şimdiden tşk ediyorum
herekese.

Geçmiş olsun.En sağlıklı olan bir ürolog ile görüşmen.

mrb yakuza

Öncelikle bayramınızı kutlar herşeyin gönlünüzce olmasını dilerim. Aynı sorun bende de mevcuttu sorunun adı nöragen mesane yani kasılı kalmış mesane, mesane kapasitesi düşük oldugundan ve boşaltımı tam yapamadıgımdan idrar geriye vuruyor zamanla böbrek agrılarının artmasına sebeb oluyordu çapada ürolog Doç.dr orhan Ziylanın önerileri ve kontrolleriyle önce üropan kullanarak 2 saatte bir boşaltım yaparak idrar kacırmayı önlemeye çalıştık olmadı mesane boyunu teflonla kaplayarak daralttık yine olmadı ilk ameliyatta mesane boyunu askıya alarak idrar kacmasını önlemeye çalıştık yine başarı olmadı ikinci ameliyat ise sekiz saattikti bagırsaktan parca alınarak mesaneye eklenerek gerekli genişliğe getirildi apandistten alınan parca ilede göbegin sag altından ikinci mesane yolu acıldı yani sondalamayı ordan yapıyorum asıl mesane yolu teflonla iyice daraltıldı idrar kacması önlenmiş oldu şimdi 4 saatte bir sondalama yapıyorum eskisi gibi torbaya mahkum degilim yani rahatım. Böbrekler çok önemli ilk zamanlar şikayetim yoktu fakat parableji duruma gelmemden 5-6 yıl sonra böbrek agrılarım başlamıştı. Anlatacaklarım bu kadar sizi aydınlatabildimse sevirim..
selamlar saygılar....

Bir defa kesinlikle bol su içmekten geri kalma.
İkincisi, üşütmemeye çalış. Üşütmek, sık idrara çıkartır.
Üçüncüsü, karnına baskı olmamasına dikkat et. Daha doğrusu, geceleri yüzüstü yatarken, karnına baskı olmaması için, hafif de olsa yan yatmanı sağlayacak bir yastık kullan. Karnına yapılan baskı da sık idrara çıkmana sebep olur.
Dördüncüsü, haftada bir defa, bitkisel bazlı, C vitamini kullan. Ben, "Natural Wealth Vitamin C 500 mg" veya "SOLGAR, Vitamin C, 500 mg with ROSE HIPS (Antioxidant)" kullanıyorum. Özellikle, vitamini aldıktan 3-4 saat sonra, normalin üstünde mesane kapasitesi oluyor. Ama DİKKAT!! Unutmayın C vitamini mesanede taş oluşmasına sebep olabilir! Bu anlamda hem bu riski mümkün olduğunca azaltacak suyu tüketmek hem de doktorunuzun uygun gördüğü dönemlerde gerekli test ve kontrolleri yaptırmak çok çok önemlidir.
Beşincisi, TAK yapma aralıklarını sakın uzatma. Uzun aralıklarda yaparsan, mesanede bakteri oluşmasına zemin hazırlamış olursun.
Altıncısı, enfeksiyondan korunma için yazdığım başlığa bir göz atabilrisin: www.engelliler.biz/forum/viewtopic.php?t=893

Teşk edrim arkadaşlar verdiğiniz bilgiler icin söylediklrinizi dikkate alcam inşallah en kısa zamanda herkes kurtulur bu ve bunun gibi sorunlardan.

Üst Alt