Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Omurilik felçli olup tansiyon sorunu yaşayan var mı?

naser34

Üye
Konular
33
Reaksiyonlar
0
Trafik kazası yaralanması C7 tekerlekli sandalye kullanıyorum koltuk altımda aşşağısını hissetmiyorum. Normalde Gün içinde tansiyonum 9-6 ortalama böyle bir değer yukarı yada aşşağı olabiliyor. Sabahları kalktığımda tansiyonum 17-8 18-9 gibi yükseliyor.ve yarım saat en geç 1 saat sonra normale dönüyor. Sabak kalkmadan yarım saat önce dil altı tansiyon ilacı aldım fayda etmedi 1 saat önce 2 Tane SİRDALUT aldım olmadı kardiyoloğa gittim tansiyon ilacı verdi 1 hafta kullandım sonuç yok

Herhangi bir kalp kapakları ile ilgili sorun var mı.. ekokardiyografi yapıldı mı?

@naser34,

milli sporcuyum(okçuluk) günde 4 saat antrenman yapıyorum. kullandıgım ilaç yok düzenl tahlillerimi yaptırıyorum sorun sadece sabah yataktan kalktıgımda başlıyor yarım saat bir saat sonra hiç bir şey yapmadan normale dönüyor

Bazı sorularımın cevabını alamadığım için pek yardımcı olamıyorum.

Bu tarz şikâyetlerin bir çok nedeni var.

Böbrek..kalp..akciğer vs..

Bu şikayetler ne zamandır devam ediyor bilmiyorum...isterseniz tekrar bir kardiyoji gidip özellikle mitral kapakla ilgili bir problem var mı bir kontrol ettir.

@naser34,

@naser34,

Abi bence birkaç gün 24 saat olacak şekilde tansiyonunu ölçmelisin. Holter mi ne var ya bi cihaz, göğsüne bağlıyorlar... Sonra bir kalp doktoruna gidip nedeni araştırmalısın. İhmale gelmez.

Geçmiş olsun enfeksiyon kaynaklı olabilir yada son zamanlarda hayatındaki farkılılık neyse bulup düzeltmelisin.

Yapay zekaya sordum şöyle bir şeyler söyledi;
Dawn fenomeni: Bazı insanlarda, sabahları uyandıklarında vücutlarındaki stres hormonları (örneğin kortizol) seviyeleri artabilir. Bu hormonlar, tansiyonun yükselmesine neden olabilir. Bu duruma "dawn fenomeni" denir ve genellikle sabah saatlerinde görülür.
Uyku apnesi: Uyku apnesi, uyku sırasında nefes alıp verme sürelerindeki kesilmelerle karakterize edilen bir durumdur. Bu durum, tansiyonun yükselmesine neden olabilir, özellikle de uyandıktan sonra.
Düzensiz uyku düzeni: Uyku düzeninizin düzensiz olması veya yetersiz uyku almanız da tansiyonun sabahları yükselmesine neden olabilir.

Üst Alt