Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Organik olmayan psikoz ile şizofreni arasındaki fark nedir?

xdedahii

Üye
Konular
25
Reaksiyonlar
181
Organik olmayan psikoz ile şizofreni arasındaki fark nedir? Tanımı şizofreni olarak değiştirmiş doktor
Konu hakkında bilgisi olan paylaşabilir mi ? Şuan çok iyi durumda olmama rağmen doktor ilaç raporunu yenilerken tanıyıda bu yönde değiştirmiş.

Tanıya çok takılmıyorum ama işe girerken ilaç raporu ve heyet raporunu sorduklarında böyle bir ibare görünce tedirgin oluyorlar. Hiç öyle biri olmadığım halde tamamen etiketleme oluyor.

Psikoz genel olarak başlı başına bir hastalık değil, bir hastalığın veya çevresel faktörlerin sonucu gelişen bir durumun semptomudur.

Şizofren hastalığında sıkça rastlanan psikoz semptomları görülebilir.

Tanılar arasında pek de çok fark yok buna takılmayın.

Psikoz hastalık değil bir semptomdur.. altta yatan bazı hastalıklarda görülebilir..

Madde uyuşturucu vesaire kullananlarda sıkça görülen bir semptomdur... Ayrıca şizofrenide de görülen bir semtom olarak kabul edilebilir

@xdedahii,

Tanıda şizofreni yazınca hoş olmuyor sadece bu heyet raporunu işe girerken istiyorlar aynı şeyler yazıyor. Tanılar farklı
@OğuzHan112,

Psikoz yazsa hoş mu olacak? 😊

@xdedahii,

F20 şizofreni.
Bu tanıyı receteye mi...ilac raporuna mı yazdı?

İlac raporunda yazması o kadar da önemli değil...bana göre.

Sana göre çok önemliyse artık bunu hekiminle konuş.

İlac yazabilmek için bazen farklı tanılar koyabilir hekimler..sistem ödemiyor yoksa .

@xdedahii,

@OğuzHan112,
şizofreni ile psikoz arasındaki en temel 5 fark nedir peki yani bir insanı kesin psikoz veya kesin şizofreni diyebilmek için ihtiyaç duyduğumuz şeyler nelerdir örneğin;

iç görüsü yüksek ilaçla düzelme sağlayan = psikoz olan
iç görüsü düşük ilaçla bile kısmen düzelen = şizofreni
diye ayırabilir miyiz temel farklı yönleri de var mıdır bu tarz durumların

Şizofreni bir tanıdır...psikoz bir çok nedene bağlı bir semptom olsada tanı olarak koyuluyor.

Sadece ses duyma,tarif edilemeyen görüntüler görme ifade ediyorsanız...yani bu iki belirti varsa hekim size psikoz tanısı koyacaktır..

Ses duyma görüntü görme dışında farklı şikayetleriniz varsa hekim farklı bir tanı koyabilir.. örnek şizofreni...şizofrenide ses duyma görüntü görme yani psikoz semtomu da sık görülür..

şizofrenide referans hezeyan sık görülür..alakası olmayan konulara kendini dahil eder..ona göre bu durum gercektir.

Psikoz da bu olmaz.

Hangisi daha baskınsa hekim o tanıyı koyacaktır.

@republix,

bende ses duyma vardı ama duyduğum sesler gerçek insanlar tarafından söyleniyor gibiydi yani hayali ses değil.. benim hakkımda konuşuyor beni eleştiriyor gibi geliyordu onun dışında başka hiçbir şey yok yaşadıklarımda ben atipik psikoz mu oluyorum bu durumda mantıken

Hezeyanlarım olmasına rağmen tanıya psikoz yazıyorlar.

@republix,
Atipik mi bilmiyorum ama psikoz durumu var.

Fazla detaylara girmeden olduğunca kısa ve net cevaplar yazmayı uygun görüyorum.

Mesele ne gibi hezeyanlarınız var? @Pickle,

Şu an yok ama atak döneminde hep vardı.
Herkes, çevremdeki insanlar, ünlüler benden bahsediyor gibi geliyordu. Şarkılarda bana özel bir mesaj veriliyor gibiydi. Etrafımdaki insanları cin sandım bir süre. Kendimi cin sandım, şeytan sandım, peygamber sandım, İsa sandım. Düşüncelerimi insanlar okuyor sanıyordum.
Şu an hiçbiri yok. Hezeyan hariç başka belirti yoktu.

Alıntı yapmadan yazalım lütfen...iş yükünü gereksiz arttırmayalım.

Bu şikayetler daha çok şizofreni de görülse de psikoz da da görülür... Kısa sürüyor ve tamamen geçiyorsa psikoz tanısı yerindedir.

@Pickle,

Son düzenleme:
@OğuzHan112,

Şimdi ben psikozum ve bu semptom diyosun yani belirti peki bu halüsinasyonlar bende on yıldır var hiç altında yatan bir hastalık çıkmadı yani bir gelişmemi beklemeliyim mesela şizofren olma olasılığım nedir

Peki direk cevapla butonu nerde olsa iyi olurdu

ya arkadaşlar ada neden bu kadar takılıyorsunuz yok psikoz yok şizofren yok bipolar hastalık yoktur hasta vardır kaçıncı baskı

@Pickle,

Bende de oluyor bunlar x kişisi paylaşım yaptı bana gönderme ayrıca cazibem var her kız bana aşık herkes beni konuşuyor, babam eve gizli kameralar yerleştirdi arkadaşlarım santaj yapıyor diye haftalarca olay çıkarmıştım, düşünce sokuluyor gibi oluyor gece zihnime, doğa olayları benim için oluyor gibi hissediyorum. Bazısı geçti bazısı devam ediyor rexapin kilo aldırdı risperçak 5 içiyorum. Bir iki ses duyma oldu bir de bazen kötü koku alma bir de bazen vücudumda böcekler geziyor gibi hissediyorum

@OğuzHan112,

Bende uzun sürüyordu benzer şeyler vardı baya uzun sürdüğü oluyordu sanrıya göre dizayn ediyordum yaşamımı

6 aydan uzun süren psikoz belirtileri varsa şizofreni tanısı koyulması gerekir, doğru olanı bu...ama bazı hekimler ilk koyulan tanı üzerinden ilac yazmaya devam ediyor.

@The Phantom,

@OğuzHan112,

Sanırım evet. Bende uzunca bir süre babamın bana zarar vermek istediğine taciz istismar öldürme gibi inanmıştım çok şükür doktora gidince geçti.

Benim gözümde şizofreni psikozdan ayıran şey şizofreni hastalarının halisülasyon dışında bide baş ağrısı krizi veya ellerini sıkıp kalma krizi gibi farklı yönleri var ben psikozum mesela bende sadece haisülasyon ve değişik inançlar var atak geldiğinde ben altı yıldır atak geçirmedim sadece üç ay ilaç bıraktım öyle geçirdim

Bugün doktora sordum. 6 aydan fazla belirtiler sürüyorsa şizofreni olarak tanıyı değiştiriyorlar ayrıca ilaç yazınca ödenebilmesi için kullandığınız ilaca göre tanı girmek zorunda kalıyoruz dedi. Xeplion şizofreni iğnesi olduğu için ödeme yapmıyorlar başka tanı girerse

Üst Alt