Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Ortopedik olmayan ve %45 rapor oranı ile ÖTV'siz araç alabilir miyim?

Konular
3
Reaksiyonlar
1
merhaba, başlıkta da yazdığım gibi yüzde 45 engelli raporum var ciğerlerimle alakalı fiziki hiç bir engelim yok raporumda süreklidir ibaresi var yani her yıl gidip yeniletmiyorum bir çok yere sordum herkes farklı bişeyler söylüyor kafam karıştı şimdi ben yüzde 45 engelli raporumla araç alabiliyormuyum alabilirsem bu aracı sadece benmi kullanıyorum?oğlum yada eşim de kullanabilirmi ? teşekkir ederim

@BnymnYldz, araç alımında ÖTV indirimden yararlanmanın mantığı ne?
Ben okuduklarımdan şu an anlamı çıkardım : bu indirimden yararlanmak istiyorsan arabanda özel tertibat olması gerekiyor
Öyle mi

@çirkin1 İki türlü yararlanılabiliyor,

1) Engelli raporu %90 veya üzeri bir oran olunca ÖTV indiriminden faydalanabilir.

2) %90 aşağısı oranlarda ise ortopedik bir engel olması gerekiyor. Yani aracın vites, debriyaj veya gaz aksamını kullanmamızı kısıtlayan bir engel mesela ayaklarımızda veya el/kol hareket kısıtlılığıda olabilir. Tertibatlı araç kullanması gerekir ifadesi içeren rapor ve engeli ile uyumlu tertibat kodları yazılı sürücü belgesi olması gerekiyor. Bu şekilde alınan araçlar özel tertibatlı araç olarak geçiyor.

Üst Alt