Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Ottobock B 400 akülü sandalye hakkında bilgisi ve tecrübesi olan..?

hozgul

:D:D:D

yıllardır Çin-Tayvan malı akülü sandalye kullanan biri olarak sonuna kadar haklısın, gerçekten de ilk yeşil LED tüm akü kapasitesinin yarısı demek :D'

ama işte Ottobock farklı... ben de kullanmasam bilmeyecektim, hatta inanmayacaktım :)

şaka bir yana, akü doluluk seviyesini gösteren LED'ler lineer (doğrusal) şekilde sönmüyor, sönemez de zaten, çünkü aküler doğrusal şekilde tükenmiyor... varsayım olarak diyelim ki 40ah'lik akümüz var ve toplam bununla 20km gidebiliyoruz, bu durumda akünün her 10ah kapasitesi için 5km gidebilmemiz gerekir teoride... ama pratikte öyle olmaz...

Bende b400 e baktım ama ben alçaktan kalkamadığım için almadım 2. El permobil c400 aldım yükselen modelden aldım inşallah pişman olmam şuana kadar sorun yok. Bu modellerin ikiside katlanmıyor o yüzden permobili seçtim . İlk bakışta koltuklarda yıpranma yok tekerlekler de iyi sanırım fazla kullanılmadı.

B 400 alalı 4 ay oldu çok memnunum adeta tank gibi bir araç.onu tercih etmemde ki en büyük etken, evimden ciktigimda nereye gidersem gideyim yokuş inip cikmam gerektiği için güçlü bir sandalye almam gerektiğini düşündüğüm içindir.

Dedigim gibi 4 aydır nerdeyse hergun kilometrelerce yol yapıyorum. yalniz son iki gündür aküde bir sorun var düz yolda hiç bir sıkıntı yasamazken, yokuş cikmaya başlar başlamaz yeşil ışığın bir tanesi sonmeye devaminda sarı ve kirmiziya kadar geliyor. Neden olabilir sizce? Daha 4 ay oldu alalı ne yapmalıyım?

Akünün performans düşüyor

sırdaş

Büyük ihtimalle bekletilmis akuyle sandalye gönderilmiştir size. Akuler ilk altı ay garanti kapsamındadır. Vakit kaybetmeden garantiye gönderin. Belki tam dolmadan sarjdan çıkartıp kullandığınız icin de olabilir. Yine her halükarda gönderin garantiye süresi geçmeden.

sırdaş

gönderdiğinizde duruma bakacaklar ya değiştirirler ya da bir şekilde onarıp gönderecekler...

Mrb.c400 den memnunmusunuz

b400 çeşit çeşit resimler oluyor Neden böyle acaba.turkiyede satilan hangi modeli suan nereden daha ucuza alabiliriz

evet, memnunuz :)

evet, eğer internetteki online medikalci sitelere bakarsanız belki de 10 çeşit B400 görürsünüz, ama bunlar palavra...

yani, siteyi hazırlayanların başka yurt dışı sitelerden görsel bulup siteye koymaları yüzünden böyle bir durum oluyor, ayrıca b400 yerine b500, a200, cs1000 resimleri koyan siteler de var, işte bu cehalet yüzünden resim işi çorba oluyor...

birkaç yıldır aralık ayı başında (3-4 gün süren) DTM'nde Engelsiz Yaşam Fuarı'na gidiyorum, orada Otto Bock standında hem yetkili kişilerle konuştum, hem de onların haricinde kendim inceledim, sonuç şu:

B400'ün 3 versiyonu var...

1- Basic-temel

2- Gelişmiş

3- Junior-çocuk

buna resim koymadım, basic modelin tıpatıp aynısı, sadece ölçüleri bir çocuğa uygun...

basic modelde hiç bir ek aksesuar yok, hiç, sıfır. kıyaslama için belirteyim, misal benim eski çin malı akülü sandalyemin joystik tutan kolu masada yemek yemek vesaire gibi durumlarda geriye çekilebiliyor ve böylece ileriye doğru çıkıntı yapan joystik geriye doğru çekildiği için neredeyse normal bir sandalyeyle masaya oturmuş gibi oluyordu, b400'de bu ek aksesuar dahi yok... eski sandalyeden alıştığım bu konforu kaybetmek önce biraz canımı sıktı ama sonra bunun için bir çözüm buldum, o yüzden o durum artık canımı sıkmıyor...

Gelişmiş versiyonun resmine bakarsanız joystik altına yaptığım kırmızı yuvarlakta bahsettiğim joystiği geri çekme aparatını görebilirsiniz, yani gelişmiş model bu aparatla standart olarak geliyor, sağdaki kırmızı yuvarlaktaysa aydınlatma sisteminin ön far kısmını görebilirsiniz (elbette joystik tarafındaki kolçağın altında da diğer ön far kısmı var), arkada iki tarafta karanlıkta trafikte giderken arkadaki sürücülerin dikkatini çekmek için 2 kuvvetli kırmızı lamba var, bunların tümü gelişmiş modelde standart gelen aydınlatma sistemini oluşturuyor... ek sistem olarak joystikten kontrol edilen tilt (yatırma/oturma konumlandırma) mekanizması ve yine joystikten kontrollü motorlu ayaklık mekanizması monte edilebiliyor (opsiyonel)... ayrıca gelişmiş versiyonun ölçüleri daha büyük cüsseli kullanıcılar için genişletilebiliyor (opsiyonel)... son olarak ta standart 7,2 km/h'lik hız 10 km/h'ye kadar yükseltilebiliyor (opsiyonel)...

elbette ki gelişmiş versiyon temel versiyondan daha pahalı...

şimdi gelelim güzel habere, yukarıda gelişmiş versiyon için saydığım ek fonksiyonlar yüzünden basic versiyon çok ezik/fukara görünüyor olabilir, ama para varsa bu hiç sorun değil, çünkü tüm ek fonksiyonlar basic versiyona da monte edilebiliyor...

Aracı aldığımdan 1 ay kadar sonra aküler bitmişti. Yetkili servisi aradığımda akülerin garanti kapsamına girmediğini söylediler. Ben ısrar ettim, henüz çok yeni olduğunu ve yolda kaldığımı anlattım. Ancak ondan sonra kabul edip yenilediler

b400 basic icin birkac satici arastirdim.kimisi 50ah aku 200 watt motor diyor kimi 63ah aku 450 watt motor diyor.neden farklilik gosteriyor acaba bu onemli ozellikler ve b400 un gercek fabrika ozellikleri nedir

önce motor watt kısmını, sonra da akü kısmını cevaplayayım...

öncelikle internette çok az yerde b400'ün motor watt bilgisi var, hatta satın aldığımda satıcının bana verdiği kitapçıkta bile motor watt bilgisi yok...
çünkü motor watt bilgisi sorunlu bir bilgi... yani, watt dediğimiz güç birim değeri elektrik motoru söz konusu olduğunda değişken bir değer...

60 kiloluk bir kullanıcı akülü sandalyeyi 3. viteste 1 saat boyunca sürerse okunacak watt/saat değeriyle 90 kiloluk kullanıcının 5. viteste 1 saat sürmesi çok büyük farkta bir watt/saat değeri verecektir...

ancak benim aldığım basic modeli hakkında şunu söyleyebilirim, max. 264 watt... çünkü motorların üzerinde 11 amper at max. load (yani motor en zorlu koşulda çalışıyorken) 11 amper çekiyor... formül P(güç, watt)=VxI yani, 24V x 11 amper=264 watt maximum...
ancak burada 11 amper maximum durum, yani 120 kiloluk kullanıcıyı 5. viteste yokuş yukarı taşırken... normalde 80 kiloluk kullanıcıyı 5. viteste taşırken 7-8 amper ancak çeker...
ancak, çok önemli bir diğer konuysa burada söylediklerim hep "elektriksel" değerler, hesaplar, oysa bir elektrik motorunun watt değeriyle tork değeri farklı şeyler, yani 200 wattlık bir motor 300 wattlık bir motordan daha güçlü tork uygulayabilir... bunun ayrıntısına girmiyeceğim, imkanınız varsa her yıl aralık ayının başında Dünya Ticaret Merkezi'nde 3-4 günlük "Engelsiz Yaşam Fuarı" yapılıyor, hemen metro istasyonundan çıkınca sizi özel vinçli rampalı özel minibüsler alıp 200 metre uzaktaki fuar alanına götürüyor, orada misal İMÇ firmasının 300-400 watt motorlu sandalyesine binip test sürüşü yapın, sonra da meyra ya da otto bock standına gidip onların akülülerini test edin, göreceksiniz ki çin ve türk malı benzerlerine göre otto bock ya da meyra'nın düşük watt motorlu akülü sandalyeleri bile daha güçlü tork uyguluyor...
son olarak, tork düşük değilse motor watt değerinin düşük olması bizler için avantajlı bir mesele, çünkü düşük watt demek düşük akım/amper çekmek demek, düşük akım çekmek demek daha uzun ömürlü ve performanslı akü demek...

akü kısmına gelirsek...

b400'ler ya AGM (50 amper) ya da kuru (62 amper) aküyle satılıyor ülkemizde...

normalde sandalyeler Almanya'daki fabrikadan aküsüz olarak geliyor nakliye masrafını düşürmek için... buradaki satıcılara ya AGM ya da kuru aküyle satması tavsiye ediliyor... satıcılar da mümkün olan en düşük fiyatla müşteriyi cezbedip (ve tabii mümkün olan en yüksek karı yapabilmek için) sandalyeyi satabilmek için ya kuru akü ya da AGM akü monte ediyor sandalyeye...

b400'ün koltuk altındaki kapaklı motor+beyin+akü bölmesinin zemininde 4 yandan takozlarla sınırlanmış akü oturma alanı var, bu alana ya AGM max 50 amperlik, ya kuru max 62 amperlik ya da jel/deep cycle max 55 amperlik akü konulabilir, daha büyük değerde bir akü bu takozların arasına sığmaz...

bu üç tür akü arasında en pahalısı jel/deep cycle olduğu için bu tür aküyle satmıyorlar sandalyeleri...

ben de b400 ailesine katilmis oldum.

genel anlamda memnun kaldim ama gaz fren aksaminda az sorun var gibi.soyle giderken arac kendini hafif frenliyor birakiyor.motordan gelen sesin azalip cogalmasi da olayi destekliyor.450 watt motor 63 amper aku var.sifir arac.

Benim merak ettiğim, kaldırımlardan inme / çıkma durumlarını nasıl yapıyorsunuz? Üst gövdemde de kas zayıflaması var o yüzden en ufak bir takılmada öne düşme tehlikem var. Yollarımız da çok düzgün olmadığı için alıp almamak konusunda tereddütlerim var.

Bende Wollex in eski bir modeli var hem çok ağır hem de asansöre sığmıyor. Ottobock ölçüleri asansöre uygun

Emniyet kemeri vardır ama o paranın aleti gibi görmedim ben

evet ama o kemerler uçak kemeri gibi belden
beni tutması için araba kemeri olması lazım
hadi kemeri hallettik kaldırımlar sorun olmaz yani?
aracı alıp deneme şansı verseler işimiz kolaylaşıcak

@robar,

ZXobvo.jpg

1. sorunun cevabı: konu mankeni olarak yastık kullanarak bu fotoyu çektim, yastığı gövdeniz olarak varsayın...
ayrıca laptop çantamın kol askısını da kemeri temsil etsin diye kullandım... bu arada hepsiburada'da emniyet kemeri diye aratırsanız en ucuzu 30 liradan başlayan oto emniyet kemerleri mevcut, emniyet kemerinin otoya monte edilmesi için gereken uç kısımları otto bock'a da monte edebilirsiniz...

2. sorunun cevabı: 5 santimetrelik yükseklikleri kolayca aşabilirsiniz, 10 santimetrelik yükseklikleri aşmak Otto Bock'un motor gücü için hiç sorun değil ama 10 santimetre ve üzeri yükseklikler için arka tekerlerin yere iyi tutunabilmesi gerekiyor bu yüzden zeminin tutunmaya uygun girinti ve çıkıntıları bulunması gerek... zemin ne kadar düzse o kadar kaygan olur ve sandalye yüksekliği aşamaz... o tür durumlarda size yardımcı olacak birisini bulmalısınız...

asansör konusuna gelince, ben bugüne dek hiçbir yerde asansöre sığmamak gibi bir durumla karşılaşmadım... en çok gittiğim yerlerden biri olan Bakırköy'deki Capacity AVM'nin asansörleri çok dar, ama ona bile rahatlıkla sığıyor ve benimle birlikte 3-4 kişi daha binebiliyor, ancak asansör içinde manevra yapılamıyor, o yüzden girdiğim gibi aynı şekilde geri geri çıkıyorum, bu AVM haricinde İstanbul'da gezdiğim pek çok AVM ve kamu binalarındaki (hastane, okul, ptt, vesaire) asansörlere girip içerde rahatlıkla manevra dahi yapabiliyorum...

Otto Bock B400 konusunda bir noktayı belirtmeliyim, sonra bunu niye söylemediniz filan demeyin :D

bütün akülü sandalye kullanıcıları bilirler ki, akülü sandalyelerin arkasında kullanıcının yokuş tırmanırken geriye devrilmesini önleyen "anti-tilt" denilen iki küçük güvenlik tekerleği bulunur... katlanır akülüler aslında indoor yani ev içi ve bahçe gibi kısa mesafe ve menzildeki yerlerde kullanma amaçlı olduğundan bu devrilme engelleyici tekerlekler katlanır modellerde çıkarılıp-takılan türden oluyor, ancak Otto Bock B400, B500, B600, C2000, Meyra optimus, invacare, vesaire gibi uzun mesafe ve menzil yapabilen outdoor amaçlı akülü sandalyelerde bu devrilme engelleyici küçük arka tekerlekler sabit çıkarılamaz türden yapılıyor, ve işte kullanıcıyı aslında koruma amaçlı bu küçük arka tekerlekler bazen ve özellikle sandalyeye alışmak için ilk zamanlarda kullanıcının başına bela oluyor ;)

biliyorsunuz bizim kent içi sokaklarımızda çoğu yerde yağmur suyunu belirli bir yönde akmaya yönlendiren kaldırım ve yol zemini arasında kanal olukları bulunuyor, işte böyle olukların olduğu yerlerden ve kaldırımlardan sandalyeyi çaprazlama geçirmeniz gerekiyor, olur da o tür yerlerden küçük tekerlekler kanal oluğuna paralel şekilde geçmeye kalkarsanız küçük tekerlekler oluğun yüksek kısmında kalıyor ve büyük arka tekerlekler yola tutunamıyor, yani birkaç milimetre veya yarım santimetre kadar havada kalıyor ve bu yüzden boşa dönüyor, böylece orada takılıp kalıyorsunuz :D

öyle bir durumda yakınlardaki birinin sandalyenizi birkaç santimetre kadar itmesi gerekiyor, ki arka büyük tekerlekler yola tutunsun ve siz de yolunuza devam edebilesiniz...

aşağıda, kaydettiğim videonun başlangıcında yolumun üzerindeki yağmur oluklarını ve onların üzerinden geçerken yolun sağına ve soluna doğru yönlenerek onları aştığımı görebilirsiniz...

Son düzenleme:
Merhaba arkadaşlar, B400'ümün Maxi (Büyük) Bıçak Sigortasını kaybettim sizin sigortanıza bakıp sigorta Amper'ini söyleme imkanınız var mı ona göre alacağım şimdiden teşekkürler.

servis kitapçığında 80A (amper) yazıyor, ama bana biraz fazla yüksek gibi geldi, çünkü motorlar max 11 amper çekiyor, (22A) + joystick ve elektronik beyin 3-4 Amper çekse en çok 30 amper çekilir, 40 amper yeterli gibi...
bence 40 amperlik bir bıçak sigorta alıp tak, yanında da bir 80 Amperlik bıçak sigortayı bulundur, yolda atarsa hemen takarsın...

Cevap için teşekkürler katrancalı, forum içerisindeki bir arkadaşın vermiş olduğu ottobock ankaraya telefon açıp oradan 45tl'ye 80amper temin ettim. Servis 80amper diyince bende sorgulamadım hatta netten 10tl'ye bir 80amper daha aldım bakalım nasıl çıkacak.

ottobock b400 için sağ tarafın kemer erkek kısmı kopmle kırıldı çöp oldu.uygun yenisini nasıl bulabilirim

merhaba ottobock b400 için hangi akü modelini tercih ediyorsunuz? Orjinal ürünlerde hangi aküler kullanılmıştır? Bilgisi olan paylaşabilir mi?

Ucuz olsun dersen. Orbus ya da Ortec jel akü al en az bir yıl kullanırsın. Aküler bozulunca iki tane daha almalısın.
Türkiyede satılan jel akülerin neredeyse tamamamına yakını solar jel akü. Yani güneş panellerinde kullanıma uygun jel aküler. Akülü sandalyeler güneş panellerinin çektiği akımın onlarca katını kullanır ve bu nedenle bu aküler akülü sandalyelerde en çok 8 ay ile bir yıl arası tam performans çalışabilir. En pahalı markayı da, en ucuzunu da alsanız bariz bir fark olmayacağına inanıyorum.
En az 8 yıl dayansın diyorsan İstanbul'da Enerjimar firması Sonnenschein marka amerikan malı engelli akülü sandalye jel aküsü getiriyor. İki tane alırsın. Doğru kullanırsan 8 yıl kullanabilirsin. 55 Amperinin çifti 7.000 Lira biraz pahalı ancak, hem tek şarjla aynı amperdeki diğer jelm akülerden daha çok kilometre yol yaptırır hem de uzun yıllar gücünü kaybetmez. Aradaki farkı kullanan bilir.

# İki akü var sandalyede. Kural şu . Tek akünün amperine göre şarj aleti belirleniyor. Çünkü aküler seri bağlı yani 12 + 12 = 24 volt olduğundan volt arttığı için iki akünün toplam amperi yine tek akünün amperine eşit oluyor. Bir akü kaç amperse bunun yüzde onunu hesaplayıp o kadar amperlik şarj cihazı kullanmalısın. 20 Amper aküler için 2- 3 Amperlik şarj aleti 40 Amper aküler için 4 - 5 amperlik şarj aleti kullanmalısın. 55 Amper akü için 6 - 8 Amper şarj aleti kullanmalısın.
# Aküleri ilk aldığında ilk tam şarjını yapmadan kesinlikle kullanmamalısın.
# Ne olursa olsun akülü sandalyeni 10 saatten fazla şarjda bekletmemelisin. 10 saat üreticilerin belirlediği maksimum şarj süresidir. Ve akğlerin çoğunun etiketinde bu bilgi yazar.
Akülü sandalyeyi kafana göre her gün şarja bağlamayacaksın. Sandalyeyi her şarja bağlamanda bir şarj hakkını kaybediyorsun. Sadece şarj göstergesi yarım şarja düştüğünde şarja bağlayacaksın. Akülü sandalyeyi mümkün okduğunca yarım şarjın altında kullanmayacaksın. Boş aküyü zorlamak aküye büyük zarar verir.
Her bir şarj fişini takman demek bir şarj hakkını kullanmak demek. Akünün kalitesine göre 400 ile 1000 şarj arası şarj hakkı var. Sonra akü ölür.
Uzak doğu aküleri en çok 400 defa şarj edilebilir. Sonnen schein jel akünün ( %50 DOD ) (Yüzde 50 boşken şarj edilirse ) 1000 defa şarj hakkı var.
Akülerini yılda bir defa söküp akücüye vermeli ve iki aküyü tek tek tam şarj ettirmelisin. Bazı satıcıların dediği gibi iki akünün yerini yılda bir kez değiştirmek saçmalığına aldanma. O hurafeden başka bir şey değil. Çok bir faydası yok. Seni oyalar ve satıcıya zaman kazandırır. Yılda bir kez aküleri ayrı ayrı şarj ettirip performans artışını gör. Çünkü aküler seri bağlı ve iki aküden aynı akım geçiyor. Her zaman bir akü güçlü kalır ve birisi zayıflar. Günden güne iki akü arasındaki güç farkı artar ve bir yılda uçuruma dönüşebilir. Aküleri yılda bir kez akücüye tek tek şarj ettirmek iki aküyü eşitler ve size bir yıl daha tam performans hakkı tanıyabilir. Bu da akülerin bozulmasını önleyerek ömrünü uzatır.
# Akülü sandalyeyi uzun süre kullanmayacaksan ya her iki ayda bir 10 saat şarjda bırak ya da aküleri satıp kullanacağın zaman yeni akü al.
Burada paylaştığım bilgiler sadece benim kişisel düşüncelerim olup yılların bilgi birikimi ve yaşadığım sorunlara ürettiğim kendi çözümlerimdir. Yorumlarımda hiç bir firma ya da markayı karalamak gibi bir kötü niyetim yoktur. Böyle algılanıyorsa ilgili muhattaplardan özür diliyorum. Sadece engellilerin daha az masraf ederek daha konforlu bir hayat sürmeleri için elimden geldiğince bilgi birikimimi paylaşmak için bu forumda yazıyorum. Geri dönüşleri aldıkça sizler adına mutlu oluyorum.

Üst Alt