Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

OturanBoğa neden özelden, facebook ve twitter'dan sorulan sorulara yanıt vermiyor!?

OturanBoğa

Yönetici
Konular
673
Reaksiyonlar
320
Arkadaşlar,

Sürekli artan bir şekilde bana özel mesaj, e-mail, facebook ve twitter'dan "nasıl araba alırım, nasıl emekli olurum, şu ne, bu ne, acil yardıma ihtiyacım var" vb. sorular soruluyor...

Ve ben hiç birisine cevap YAZMIYORUM.

Çünkü:

1- Eğer ben (ya da diğer arkadaşlarımız) durmadan kişisel iletişimle sorular cavaplayacaksak, bu site/forumlar neden var?

2- Kişisel iletişimle verilen cevaplar suya yazılmış misali, muhatabı o anda bakıp işini gördükten sonra ortadan kayboluyor. Oysa soru-cevapların forumlarda yer alması, aynı sorunu yaşayan yüz binlerce kişinin o cevaba ulaşmasını da mümkün kılıyor. Site bu açıdan devasa bir arşiv hizmeti veriyor.

3- Sorulara en doğru ve hızlı yanıt forumlar aracılığıyla veriliyor. Hepimiz hatalı cevaplar verebiliyoruz... Herkese açık alanda yanlış cavap verildiğinde bu hata başka arkadaşlarımız tarafından anında fark edilip düzeltilebiliyor. Oysa kişisel cevaplamalarda bu mümkün değil. Yanlış cevap verildiğinde, Allah selamet versin...

4- Bu sitenin 60 bin üyesi, aylık neredeyse 1 milyon tekil ziyaretçisi var. Kişisel yazışmalarla kimin hangi sorusuna cevap yetiştirilebilir?

5- Buradaki özel mesajlarımı da, facebook'u da, e-mallerimi de -içeriği foruma yazılması gereken bir soruysa- okumadan siliyorum. "Bi dakkanı ayırıp cevaplasan olmaz mı" diyen arkadaşlarımız oluyor. Sen oradan bakınca basit bir soru sormuşsun, bir dakkada cevaplanabilir gibi geliyor ama bana günde yüz kişi o şekilde soru sormaya çalışıyor! Senin sorun için bilmem kaç dakka ayırsam, diğerlerini ne yapacağım? Forumlara ve gündelik yaşamıma nasıl yetişeceğim?

6- Forumlara yazılan soruların cevaplanması bazen gecikiyor. Böyle olduğunda bazı arkadaşlar basıyor kalayı/küfrü! O arkadaşlara şunu söylüyorum: Sen kaç kişinin sorusunu cevapladın da başkaları senin sorunu cevaplamadı diye kazan kaldırma hakkını kendinde görüyorsun! ("bu siteye yazılan hiç bir sorunun cevabını bilmiyorum" demeyin, yanarsınız).
Kaldı ki burada soru cevaplamak -ben dahil- kimsenin görevi değil! Hepimiz keyfimizce birşeyler paylaşmaya çalışıyoruz o kadar.

Son olarak, gündelik yaşamından zaman ayırıp bu sitede soru cevaplayan, duygularını ve düşüncelerini samimiyetle paylaşan arkadaşlarımıza da sonsuz teşekkürler. İhtiyacı kadarını alıp gitmeyen, gücü yettiğince vermesini de bilen o kıymetli arkadaşlar sayesinde burası ve dünya biraz daha güzel, biraz daha çekilesi oluyor. Sağ olun! :)

Not: Facebook'Umda sürekli online görünsem de günde sadece birkaç dakika oraya bakabiliyorum. O zamanlarda da sadece "merhaba"lara karşılık verip kısa muhabbetler ediyorum o kadar. İşin içine "bu nasıl olur" gibi sorular girdi mi, bende kapı-duvar! :)

Haklısınız. Kendi adıma özür dilerim.

haklısınız benımde war böyle konular adam gelmiş tanışalım mı diyor tm diyorum gel tanışak sonra gelmiş ben araba alcam nasıl araba alayım la ben bayimiyim ne bileyim senin tercihini :D
yani gel adam gibi tanış gerekirse gel işyerimde sana çay kahve söyliyeyim Sanal ya iki sanalda ben karalayım deyip gidiyorlar yazık günah insanları işlerinden güçlerinden ekliyirosunuz..

Bu site benim sorularıma çare olduğu gibi , yine bir çok arkadaşın sorunlarına çare olmaya umarım hep devam eder. Saygılar

empati yaptıgım zmaan bende cevaplamazdım sizin yerınızde olsam. yani yerden göge kadar haklısınız :eek:

şuana kadar özelden soru sormak gibi durumum olmadı, aksine bildiğim kadarıylada forumda sorulara yardımcı olmaya çalışıyorum. ama yapılan açıklama çok haklı ve yerinde bir açıklama olmuş. soruların forum genelinde sorulması hem kendisi hem başkaları adına daha iyi olur.

;)o oooooooooooooo olduğum gece hani nerdeyse imza isteyecektim,faceden size mrb dediğimde ,içinizden "offf şimdi bunun sorularıda çekilmez "dediğinizi duyar gibi oldum.veee siz beni terketmeden ben sizi terkettim;);)

Boğabey

Ama şu bir gerçekki,bırakın sorulara cvp vermeyi,yüzlerce kişiye meraba demek bile bir süre sonra sıkar insanı.sizi anlıyabiliyorum.

Oturanaboğa demiş ki:

"Son olarak, gündelik yaşamından zaman ayırıp bu sitede soru cevaplayan, duygularını ve düşüncelerini samimiyetle paylaşan arkadaşlarımıza da sonsuz teşekkürler. İhtiyacı kadarını alıp gitmeyen, gücü yettiğince vermesini de bilen o kıymetli arkadaşlar sayesinde burası ve dünya biraz daha güzel, biraz daha çekilesi oluyor. Sağ olun! :)"

Evet, zamanımız olduğunda ve keyfini çıkararak soru cevaplıyoruz, duygu ve düşüncelerimizi paylaşıyoruz sizin hakaretlerinize rağmen:)

Burada çok doğal olarak paylaşımda bulunmamızı "öne çıkma kaygısı, 40 bin üye arasından öne çıkma ve güya sıradanlıktan kurtulma, özel muamele görme vs" gibi bin bir yaftayı da yapıştırdınız üstümüze üstelik.

bu hakaretleri forumda açıktan eden yöneticinize "yüzde yüz haklısın" diyen sözlerinizi, özür dilemeye bile lüzum görmeyen otoriter kibirli bakışınızı da eklemem lazım tabi.

Neyse çok uzatmaya gerek yok.
Evet, buradayız, zamanımız olduğunda keyifle soru da cevaplayacagız, duygu ve düşüncelerimizi de paylaşacağız, egleneceğiz, eleştirilerimizi sunacağız, gerekirse kavga edeceğiz, birlikte bir mücadelenin tadını çıkaracağız hep birlikte bütün bunlara ragmen:)

"Ya seversiniz ya terkedersiniz" diye bizi kovma cüretinde bulunan yöneticinize de ayrıca selam ederim. Buyursun, kapı açık:)

Kalem'in yarası varmış

kalemin yarası değil kalemin hakkı var sözlerine kesinlikle a dan z ye katılıyorum

Kalem'in avukatları da varmış

olanları bilmemekle beraber kimse kimseye hakaret etmemeli bence hakkı da yok . hele hele kovmak ne demek. bu ithamlar doğruysa muhatabı özür dilemeli bence değilse ithamda bulunan. ve olanları unutup kardeşlik ilan etmeli.

Özel mesajlarla sorularınıza yanıt vermem mümkün değil!

Arkadaşlar...
Hemen her gün çok sayıda özel mesaj ile sorular sorulup cevaplanması istenmekte.
Malesef özel mesajlara dönüş yapmak mümkün olmuyor.
Vurdumduymaz, ilgisiz, nemelazımcı gibi yakıştırmalar olmaması için açıklama yapma gereği duydum.
Arkadaşlar öncelikle her gün o kadar mesaja cevap vermek zaten istense de pek mümkün olmuyor.
İkincisi burası bir forum sitesi ve amacı bilgi ve tecrübe paylaşımı yoluyla dayanışma.
Özel mesaj yoluyla sadece soru sahibi için fayda sağlayan bir bilgi, forumda paylaşıldığında aynı konuda tereddütleri olan belki yüzlerce kişiye faydalı ve yol gösterici olacaktır.
Lütfen sorularımızı özel mesaj yoluyla değil forumdan soralım.
Forumun işleyiş amacını kendi ellerimizle baltalamayalım.

Ben anlamıyorum. Bizde insanız. Ben ne avukatım, ne de bir kamu otoritesiyim. Sadece okuyorum ya da yaşıyorum hepsi bu.

Arkadaşlar okumadan, attıkları mesajlara ve telefon istemelere bende cevap vermiyorum, vermeyeceğim de.

Burada gönüllü olarak bilgilerimizi paylaşıyoruz. Bunu abartıp, "Yardım edin" vb tavırlar duygu istismarına giriyor.

Başlığı destekliyorum.

Boşuna dememişler "Kalem kılıçtan keskindir" diye:))))
savaşçıların en savaşçısı kalemdir:)
yıllar önce ne güzel ne hoş yazmış yahu:)

kalemin yukarıdaki yıllar çok yıllar önceki yazısını okudukça gülüyorum:)
" ya seversin ya terk edersin" diyerek kalemi kovma cüretinde bulunanalara ardına kadar kapıyı açık bırakmış :)

kalem halen burada:)

Bunca yıl geçmiş, bak sen şu işe dönüp dolaşıp konusu olmuş, iyi güldüm. :):):)
Ufukalp "Ya seversin ya terkedersin !!" cümlesi bana kurulmuştu. Karşılığında "%100 haklısın" diye de onaylanmıştı.
Cümleyi kuran kendiliğinden terk etti siteyi. Biz burada kaldık. Ama keyfim isterse gelip, gidiyorum, paşa gönlüm de soru cevaplamak istemiyor.

emekli olup nasıl olsa işim bitti kim ne yaparsa yapsın hadi eyvallah ...düşüncesinde olanlar sizlerin de yolları açık olsun :)

Özel mesajlar konusunda bir duyuru yapıp en azından biraz rahatlamak amacıyla açtığım konuyu getirip de 6 yıl öncesine ait bir başlığa kuyruk gibi iliştirirlerse işte böyle yıllar öncesinin kirli çamaşırları dökülür ortaya.
Şu an için geçerli bir konuya değindim.
Özel mesaja gerek yok, gelin el birliğiyle forumu daha etkin kılalım demek istedim.
Özel mesajları bırakın Facebook'dan, messengerden buluyorlar, ta oralardan soruyorlar.
Bunun önüne geçmek, forumumuzun daha faal olmasına katkı sağlamak istedim.
Ama konu götürülüp 6 sene öncesinin şahsi polemiklere sahne olmuş bir başlığına kuyruk gibi ulanıp bırakıldı.
Sonuç itibariyle de benim mesajımdaki amaç hasıl olmadığı gibi eski polemik hortladı.

Sema ha sana söylenmiş ha bana hiç fark etmez:) ama senden de bahsetmeliymişim:) yıllar önce yazılmış o yazıyı okuyunca o kadar keyiflendim ki bu detayı yazmayı unuttum:) gerçi yazıyı tek kendim için yazmadığımı biliyorsun sen:)

Ufukalp

anladığım kadarıyla ayrı bir başlık açmışsın ve mesajın buraya taşınmış. yıllar önceki yazımı da senin sayende gördüm ve okudum.
o yazıyı günlerce okuyup okuyup güldüm.
derdimiz bir kavgayı hortlatmak değil.
kaldı ki o yazı bu başlıktaki konu içeriğine de çok uygun ve anlamlı.
sadece senin yazının ardından benim mesajım biraz hoş olmamış.
ama ne yapayım:) o yazıyı o kadar sevdim ki ve o kadar keyiflendim ki yazmazsam ölürdüm:)

biraz da zaferin tadını çıkaralım di mi ama:)

konuya gelince, inan bu konu ile ilgili tek dertli sen değilsin. başta bu başlığı açan OturanBoğa olmak üzere çoğumuz aynı dertten muzdaribiz. hatta Oficcer, ben ve iki 3 arkadaş defalarca aynı senin gibi yazdık çizdik, özel mesaj atmayın dedik ama dedik. hiç işe yaramadı.
hepimizin özel mesaj kutuları inan dolup dolup duruyor. ne yapıyoruz? OturanBoğa gibi hepsini okumadan siliyoruz.

özetle araya girmemizin sana kaybettireceği pek bir şey yok. sitenin en tepesine sabit yazı yazsan işe yaramıyor.
tek çözüm özel mesajlara cevap vermemek özel mesaj kutusu dolunca da silmek...

bu sitedeki hiçbir üyenin bu davranışa alınacagını sanmıyorum. ortada bir forum varken özel mesajla soru sormanın anlamsızlığının onlar da farkındadırlar sanırım ki bu konuda hiç şikayet almadım.

ama yazmakta da elbette fayda var. yalnız uyarayım. bir kere yazman yetmez. aralıklarla mesajını yenilemen gerekecek. çünkü bir yazı hatta hiçbir yazı hedefe ulaştırmayacak seni. uyeler özel mesajla soru sormaya hep devam edecek.

Kalem
Hayır ne benim mesajımdan önceki, ne de sonraki mesajınızdan rahatsızlık duymadım. Yazdıklarınızda haklısınız.
Öne çıkma gayreti şeklinde yaftalamak nedir ya hu?
Burada öne çıkmanın kralı nasıl olur, moderatör olarak, yönetime girerek değil mi ?
Ya hu ben zaten moderatördüm ve kendim bıraktım.
Sizin de özellikle sosyal yardımlar konusunda yetkin olduğunuzu, moderatörlerin de çoğundan zaten popüler olduğunuzu biliyorum.
Onu söyleyenlerin yaptığı, emin olun komplekslerini bastırmaktan başka bir şey değil.

Üst Alt