Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Özürlü arabası aldım, 2022 maaşına yeniden başvurabilir miyim?

memettt

Yeni Üye
Konular
15
Reaksiyonlar
0
slm arkadaşlar ben özürlü arabası aldım 2022 maaşına yeniden başvurabilirmiyim bi sıkıntı olurmu acaba.

Kaymakamlıkta semra hanım diye biriyle görüştüm ve özürlü arabası alan bir kişinin 2022 maaşı ve yeşil kartı iptal olur dedi. Böyle birşey olabilirmi. Semra hanımın telefonu 0362 622 00 21

Hayır.Böyle bir durum yok.2022 maaşının iptal olabilmesi için ya bir yerde çalışmak,yada ortalama aylık gelirin 86,41 TL'yi geçmesi gerekir.

Peki raman arkadaşım bu durumda ne yapmamız lazım neye dayanarak konuşayım bu kadınla bida. Yasa felan varmı çünkü bu semra hanım bu işe ben bakıyorum ve özürlünün adına bir araba alınması durumunda hem 2022 maaşı ve yeşil kartı iptal ederim üstüne birde savcılığa veririm diyor.

Bayana şunu sorun.Hangi yasaya göre 2022 maaşı ve yeşilkart iptal edilir.
Size verecekleri cevaba göre,bizde burdan cevap yazarız.

ben daha önce 2002 yılında sağlık raporu almıştım o rapar geçerlimi acaba yeniden o raprla maaş için başvuracamda

okadar parayı bulupta nasıl alacakmış arabayı diyo 86-tl geliri varsa zaten 2022 maaşı ve yeşil kartı iptal olur diyo vede savcılığa veriyoruz diyo böyle kişileri.

Bizim açımızdan mevzuat önemli.Herkes mevzuata uymak zorunda.
2022 maaşı için iki kriter vardır.
1)Herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna tabi olmamak
2)Ortalama aylık gelirin 86,41-TL den az olması

zaten aradığım yerlerde 2 maddeyi örnek gösteriyo 86,41 den az gelirin var ama sen bu arabayı nası alıyorsun diyo. yeşil karta heryıl vize olayı varmış ve vergi dairesinden yazı alınıyo diyo burda araban çıkarsa yeşil kart verilmiyo diyor.

Nerede araba" diye sorun o memura:
65 YAŞINI DOLDURMUŞ MUHTAÇ, GÜÇSÜZ VE KİMSESİZ TÜRK VATANDAŞLARI İLE ÖZÜRLÜ VE MUHTAÇ TÜRK VATANDAŞLARINA AYLIK BAĞLANMASI HAKKINDA YÖNETMELİK

Resmi Gazete Tarihi: 20.06.2006
Resmi Gazete Sayısı: 26204

Aylıktan faydalanamayacaklar
MADDE 5 – (1) Bu Yönetmelik hükümleri;
a) 2 nci maddenin (d) bendi kapsamında olanlar hariç olmak üzere, hangi adla olursa olsun herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan bir gelir veya aylık hakkından faydalananlar ile isteğe bağlı prim ödeyenler dahil olmak üzere Kuruma prim ödeyenler,
b) 4 üncü maddenin (c) bendindeki tanıma göre kanunen bakmakla mükellef kimsesi bulunduğu tespit olunanlardan, muhtaçlık sınırına eşit veya üzerinde nafaka bağlanmış veya bağlanması mümkün olanlar,
c) (Mülga:R.G.-1/8/2008-26954)
ç) Mahkeme kararıyla veya doğrudan doğruya kanunla bağlanmış muhtaçlık sınırına eşit veya üzerinde devamlı bir geliri bulunanlar,
d) Borçlar Kanununa göre malları ve gelirleri devir edilerek bir akitle hakiki veya hükmi şahıslarca kendilerine bakılanlar,
e) Menkul ve gayrimenkul mallarından dolayı 2022 sayılı Kanunun 1 inci maddesine göre bağlanacak aylığa eşit veya daha fazla geliri olan veya gelir sağlaması mümkün olanlar,
f) Herhangi bir şekilde 2022 sayılı Kanunun 1 inci maddesine göre bağlanacak aylık tutarına eşit veya daha fazla devamlı gelir sağlayan ya da sağlaması mümkün olanlar,
g) Kamu kurum ve kuruluşlarında iaşe ve ibateleri dahil olmak üzere sürekli bakımı yapılan veya yaptırılanlardan, mevzuatı gereği kendilerine muhtaçlık sınırına eşit veya daha fazla gelir, harçlık, aylık ve benzeri adlarla düzenli olarak ödeme yapılanlar,
hakkında uygulanmaz ve bu kişiler bu Yönetmelikte belirtilen haklardan yararlandırılmaz.

bu ne kadar saçmalık ya burda bir arkadaşımda 3 sene önce araba aldı ötv den yararlanıp ve hala 2022 maaşı alıyor bende 5 senedir bu arabanın parasını biriktiriyorum şimdi arabayı aldımı 2022 maaşı kesilecekmi çok saçma kardeş hem sen yeniden başvurabilirmiyim demişsin kesildimi maaşında yeniden başvuracaksın bende samsundayım ben bu memuru bir arayarım pazartesi bakalım bana ne diyecek amasen demişsin kaymakamlık taki memur illerde kaymakamlık olmazki valilik olur senin verdiğin tlf de merkez tlf si konuyu açıklayıcı anlat

arkadaşım o verdiğim numara samsun ALAÇAM KAYMAKAMLIĞI bugün 2 kez aradım kadın laftan anlamıyo ne dediysek laf anlatamadık o numarayıda alaçam da bulunan yeşil karta bakan şubeden verdiler. hatta yeşil kart bürosunda ilk konuştuğumda olur alırsın kimse karışamaz dedi ama kaymakamlığın telefonunu verdi bende aradım kaymakamlıkta yazı işleri müdürümü neymiş kadın kesinlikle böyle birşey olamaz hatta şöyle bir örnek veriyo alsaydı SABANCININ kızı alırdı diyo maaş ve yeşil kart :) güldürüyo beni ama ne dersen de sen al arabayı bak ben 2022 maaşı ve yeşil kartı nası iptal ediyorum herşey benim elimde diyo birde savcılığa veriyoırum istiyosan savcılığa verdiğim çok kişi var diyo. eğer müsaitsen cuma günü arayabilirsin açık çünkü. kaymakamlıktaki kadının ismi ya semraydı yada selmay dı yalan olmasın.

doğrudur kardeş böyle insanlar var banada bundan 8 sene önce çarşamba kaymakamlığı akülü araba vermedi sebebi evimiz olmasıymış dedim evi satıp parktamı yatalım ama laf anlamıyo vermediler tabi sanki babamında tek varisi benim 4 çocuğu daha var oysa :D yanlız ben bu semra hanımı bir arıcam halını hatrını sorayım şunun burdan bana verdiği yanıtı yazarım grş

Mevzuata göre maaşı almaman ve yeşilkartın iptal edilmesi konusunda hiçbir neden yok.Müracaatını resmi olarak yap.

selma hn. bida görüştüm kendisine özürlü arabasını hangi kanuna dayananak alamayacağımız hakkında bana yazılı olarak cevap vermesini istedim seninle uğraşamam dedi git ne alıyosan al ben yakaladığımda görüşürüz dedi ve kapadı telefonu. birde ağır cezada yargılanırsın dedi. ben bu kadını nereye şikayet edeyim.

Arabası olanların Yeşil Kartları iptal edilebilir, ona bişey diyemem. Ama 2022 maaşının iptal edilmesi söz konusu olamaz.

Hangi şehirde yaşıyorsun?
Hangi kaymakamlığa başvurdun?
Kadının soyadını biliyor musun? Ya da hangi telefonu arayınca karşına o kadın çıkıyor?

ben istanbuldayım. ama özürlü olan kişi samsunda %92 ağır özürlü raporu var. ve amcamın oğlu.

samsun-alaçam kaymakamlığına başvurdum. telefon: 0362 622 00 21 istiyorum.

kadının adı ve görevi. Selma GÜMÜŞ Yazı İşleri Müdürü V.

Bu kişi halen 2022 maaşı alıyor ve Yeşil Kart sahibi di mi?
Bir de, nasıl bir araba almak istiyor? Kaç TL'lik yani?

arkadaşlar size örnek verecegim benim teyze oğlu araba aldı hala 2022 maaşı alıyor 8 ay oldu araba alalı bir arkadaş yine araba aldı ve oda hala alıyor bu 2022 naaşını. yanlız teyzemin oğlunun yeşil kartı iptal oldu araba alınca nedenini bilemiyoruz ama trafik şubesine engelli aracıdır diye kayıt yapılmamış hatta m.t.v. çıkmıştı ondanmıdır bilemiyorum. şimdi semra hanıma gelelim semra hanıma yada boş verin semra hanıma gelmeyelim saçmalamış. kanunen senin araba alman 2022 maaşına engel degil. bu ülkedeki memurlar inanın çok bilgisizler.

evet yeşilkart ve 2022 maaşı alıyor. %92 ağır özürlü raporu var.

binek araba almak istiyolar, arabanın değeri tahmini 75000-tl indirimsiz hali. kardeşi kullanacak arabayı.

75 binlik araba alırsa 2022 maaşı da Yeşil Kart'ı da iptal olur tabii ki. Yani sıradan bir araç alımı tamam, ama o derece lüks olan araçlar için muhtaçlığın iptal edilmesi kaçınılmaz...

ama kardeşi alacak kendi kullanacak arabayı. sonuçta kardeşiyle aynı evde yaşamıyolarki evli barklı ayrı evde yaşıyo. yinede kesilirmi.

kaymakamlıktaki kadın 10.000-tl'lik bir araçta alsan kesilir üzerine otomobil gözükmesi yeter diyo.

Ortalama bir otomobil alan kişinin (başka bir gerekçesi yoksa) 2022 maaşını kesecek memurun alnını karışlarım! :) Yok böyle bir ihtimal...

sayın oturanBoğa abi istersen kadınla bide sen konuş :) ben böyle bi kadın görmedim kadına desenki 5000-tl'lik araç alacam bak neler diyo. benim ne üç kağıtçılığım bıraktı ne sabancının kızını neymiş bu devirde kimse kimseye 1 lirasını bile vermezmiş felan filan. vb.....

Üzerine menkul ve gayrımenkül olanlara muhtaçlık aylığı ve yeşilkart verilmez diye biliyorum.
2022 maaşı hususunda bilgim yok ,ancak bu gelir düzeyine göre nasıl araba alabildiği hususunda bürokratik yönden başını ağırtabilirler.

2022 maaşından faydalanamayacaklar yönetmelikte çok açık bir şekilde belirtilmiştir: http://www.engelliler.biz/forum/muh...na-yeniden-basvurabilir-miyim.html#post192616
Orada görüleceği üzere baz lınan şey kişinin geliridir. Ve, tabii ki 75 binlik araç sahibi olmak lükse girer ve muhtaçlığın olmadığını gösterir, ama hele de sakatlar için ayaklarını yerden kesecek bir otomobil sahibi olmak muhtaçlığın ortadan kalkması anlamına gelmez.

Üst Alt