Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Pasaport harçlarında engellilere herhangi bir indirim var mı?

profesor1

Yeni Üye
Konular
5
Reaksiyonlar
0
Merhaba, biz engelliler pasaport alırken ( pasaport harçları ) indirimden yaralanabiliyor muyuz bilgisi olan var mı ?

bordo pasaportumu aldığımda ne ben böyle bir şeyden söz ettim ne de onlar.
inşallah bir süre sonra yeşil pasaportu da alabilirim amin amin amin.

Son düzenleme:
@kar&yağmur,
Pasaport konusunda hiçbir bilgisi olmayan biri olarak soruyorum. Engelli bireyler Pasaport alırken farklı bir prosedür mu uygulanıyor. Yoksa her bireyden istenen evraklari isteyip normal prosedür mu uygulanıyor?

Herhangi bir engelli indirimi yok pasaport ücretlerinde.... prosedürü ayni...

@MadResister,
Peki hocam pasaport çıkartırken saglik raporu isteniyor mu? Senin engel durumun var diyip sıkıntı yapılır mı?

hiç bir rapor vs bir şey istenmiyor sadece sizden :

Umuma mahsus pasaport için talep edilen evraklar:
  • Geçici kimlik belgesi, T.C. kimlik kartı ya da nüfus cüzdanı
  • Son 6 aylık süre içinde çektirilen 2 biyometrik fotoğraf.
  • Harç bedellerinin ve Pasaport defter ücretinin ödendiğine dair dekont. (Mobil bankacılıktan ödeme yapabilirsiniz zaten online sisteme düşüyor)

@tgc44,

emin değilim ama yinede sanmıyorum. Neye dayanarak söylüyorum, yaklaşık 4 yıl veya daha fazla zaman önce okyanusötesi bir ülkeden Türkiyeye gelmiş bir engelli kimse ile tanışmıştım. Biraz daha çok para ile veya nitelikler ile ilgili bana kalırsa bazı şeyler ...

ben nvi de duyurulan evrakları götürdüm. o kadar , farklı bir işlem veya prosedüre tabii olmadım. yalnız şunu ifade etmemde yarar var pasaport ile vize arasında fark var. pasaportunuzun olması hemen tamam yurtdışına çıkış yapabileceğiniz anlamına gelmiyor , ki bazı ülkeler vize için zor kıstaslar koyabilirler veya vize almak zor olabilir.

Pasaport alırken sağlık raporu istenmez engelli diye indirim uygulanmaz pasaport aldık yurt dışına gidebiliriz demek değil (vizesi olmayan ülkeler hariç) Ör: Avrupa'ya gitmek için vize gerekli. Tur firması ile giderseniz vize çıkmasında pek sorun olmuyor genelde.

@Alman,

Hocam peki vize için gerekli evraklar nelerdir?
Her ülkenin kendi belirlediği evraklar mi oluyor?
Size de zahmet veriyorum ama bu konuyu internetten arastirdigimda bu kadar kolay bilgilenmemistim.

2016 da yurt dışına çıkarken tur firması benim yerime vize işini Fransa konsolosluğunda halletmişti işleri. Harç yatırmak ve imza atmak için gitmiştim sadece. Evraklar konusunda ülke ülke değişir diye düşünüyorum.

@Alman,

Evet bende öyle düşünüyorum. Çok teşekkür ederim. İşiniz rast gitsin

@tgc44, Benim en çok merak ettiğim mevzu ise vesayet yani vasilik durumları. Buna benzer konularda.

Üst Alt