Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Pasta ve yemek tarifleri

Havucu kavururken çok azda şeker ekle, yoğurdun içine de sarımsak. Brokoli çorbasını çok severim özellikle kışın güzel oluyor.
seker eklemeyi hic dusunmedim
sarmisak ezer ceviz kirigi ile karistiririm cok seviyoruz oyle

brokoli corbasinida cok yapiyorum saplarini eskiden atiyorduk simdi kiymete bindi sebze pahali gelince
saplari bicakla ince ince keser tencerenin dibine dizerim
ustune bokoli cicekleridizerim
az suyla haslar haslandiktan sonra cicekleri tabaga alir saplarindanda un kavurarak krema ve sutle cok nefis corba oluyor:)

Çupra dolma
1 çay bardağı pirinç yada bulgur pilavını sarma/dolma aşı kıvamında pişiriyoruz. Balığın kılçıklarını ve kiuyruğuna doğru biraz daha açıyoruz, içini doldurup fırına sürüyoruz.

Başarılı.

Son düzenleme:
Çupra dolma
1 çay bardağı pirinç yada bulgur pilavını sarma/dolma aşı kıvamında pişiriyoruz. Balığın kılçıklarını ve kiuyruğuna doğru biraz daha açıyoruz, içini doldurup fırına sürüyoruz.

Başarılı.
degısık bı balık yemegı
cıpurada tanesı 100 lıra
ben daha cok ızgara yaparım cıpurayı
gecen ıthal somon hıc almıyorsun dıye tutturdu evdekıler
aldım ama bır parcası 100 lıraya gelmıstı ızgara yaptım bır dılımı ıkıser kısı bolusecek dıye yanına nohut pılavı bol salata
somon cıpuradan daha makbule gectı
ben sevmem balık ama

degısık bı balık yemegı
cıpurada tanesı 100 lıra
aldım ama bır parcası 100 lıraya gelmıstı ızgara yaptım bır dılımı ıkıser kısı bolusecek dıye yanına nohut pılavı bol salata
ben sevmem balık ama

Çupra yağlı bir balık en güzeli mangal. Nohut pilavını ilk defa duyuyorum o nasıl oluyor? Nohutlu pilav mı? Nohut haşlaması mı? Nohut aşı mı?😄

maksat mıllete baklıyat yedırmek olunca nohutunu bol tutarak pırınc pılavı ıste:)

Çupra yağlı bir balık en güzeli mangal. Nohut pilavını ilk defa duyuyorum o nasıl oluyor? Nohutlu pilav mı? Nohut haşlaması mı? Nohut aşı mı?😄

Nohutlu pilav, geleneksel sokak lezzetlerinden nasıl duymazsın?😃

degısık bı balık yemegı
cıpurada tanesı 100 lıra
ben sevmem balık ama

100tl cipura alırsan çiftlik balığı yemiş olursun. Deniz ya da olta balığını 100tl alamazsın. Çiftlik balıkları kimyasal yemlerle çabuk büyür ve direk kanser yapar. Aldığın soman balığı Norveç balık çiftliğinde büyür alma ve yeme sakın. Küçük balık ailesi hamsi ve sardalya deniz balığı olur. Palamut deniz balığı alabilirsin.

Deniz balığı hariç balık yemeyin.
Balığı yağda pişirmek yine kanser yapar.
Balığı fırında ya da mangal ızgara yaparak pişirmek lazım.
Eskiden anacağım kuzine sobanın içinde tepsi ile hamsi buğulama yapardı.

Nohutlu pilav, geleneksel sokak lezzetlerinden nasıl duymazsın?😃

Nohut pilavından nohutlu pilavı anlayabilecek kadar zeki değilim 😄

100tl cipura alırsan çiftlik balığı yemiş olursun. Deniz ya da olta balığını 100tl alamazsın. Çiftlik balıkları kimyasal yemlerle çabuk büyür ve direk kanser yapar. Aldığın soman balığı Norveç balık çiftliğinde büyür alma ve yeme sakın. Küçük balık ailesi hamsi ve sardalya deniz balığı olur. Palamut deniz balığı alabilirsin.

Direk kanser yapar kısmı fazla abartılı olmuş 😄

Ev içinde balığı birtek fırında yapıyorum..zira kızartmanın kokusu günlerce arinmiyor içerden.
Hangi balık olursa olsun limon zeytin yağ, su, tane karabiber ile bir bardak sos yapıyorum birkaç saat marine edip fırına veriyorum. Fırına atarken balıkların büyük ise iclerine küçük balıksa üstüne parça parça tereyağda koyuyorum. Çok güzel oluyor. Himm balık almalıyım. Epeydir yemiyorum..

Ev içinde balığı birtek fırında yapıyorum..zira kızartmanın kokusu günlerce arinmiyor içerden.
Hangi balık olursa olsun limon zeytin yağ, su, tane karabiber ile bir bardak sos yapıyorum birkaç saat marine edip fırına veriyorum. Fırına atarken balıkların büyük ise iclerine küçük balıksa üstüne parça parça tereyağda koyuyorum. Çok güzel oluyor. Himm balık almalıyım. Epeydir yemiyorum..
etli buyukce baliklara levrek cipura somon yaparsam sarmisak soyup sapliyorum baliklara pisirmeden once begeniyoruz oyle denemek istersen
firinda levrek cipura yaparsam karin yerine koyuyorum birkac dis sarmisak kucuk dilim kaser bir dal maydonoz
begeniyorlar isterseniz sizde deneyin
tabi serviste limonsuyu bol bol

zaten kokusu sebebiyle bi sevmiyorum baligi
ne cesit pisirirsen pisir bu hamsi milletide cok kokuyor yapmaktan nefret etsemde mecburi aile uyeleri getirince is basa dusuyor
sen karadenizliydin galiba:)karadenizli hamsi yemezse doymazmis

etli buyukce baliklara levrek cipura somon yaparsam sarmisak soyup sapliyorum baliklara pisirmeden once begeniyoruz oyle denemek istersen
firinda levrek cipura yaparsam karin yerine koyuyorum birkac dis sarmisak kucuk dilim kaser bir dal maydonoz
begeniyorlar isterseniz sizde deneyin
tabi serviste limonsuyu bol bol

zaten kokusu sebebiyle bi sevmiyorum baligi
ne cesit pisirirsen pisir bu hamsi milletide cok kokuyor yapmaktan nefret etsemde mecburi aile uyeleri getirince is basa dusuyor
sen karadenizliydin galiba:)karadenizli hamsi yemezse doymazmis

Geçen kahvaltıda mıhlama yaptım.

Dün karışık ızgara yaptım. Kuzu pirzolanın kilosu 399.99tl Antrikotu mangala atarsan 500tl gidiyor. Haftada bir gün et yesen aylık 2.000tl.
Ördek 300tl
Kaz 400tl geçmiştir.

GRAHAM BELL Sarımsak hiç koymuyordum balığa, bı denerim. Maydanoz ve limon dilimi üzerlerine bazen koyuyorum julyen doğranmış soğanda iyi oluyor bilhassa hamside.

Topça
Yöresel bir yemek benim bölgemde sadece iki köyde yapılıyor, başka bilinen bir yer görmedim. İr öğretmen abim bir de Antalyada Sarıkeçili yörükleri tarafından yapıldığını söylemişti. Eğer başka yapanlar da varsa aynı yörüğün torunları olabiliriz.😀
Malzemeler
-Et
-Bulgur
-Soğan
Karabiber, kimyon, tuz.
Et, ile bulgur kütlesel olarak aynı miktarda kullanılacak et biraz yağlı olmalı. Et, bulgur ve soğanı bir kaba koyuyoruz, tuzunu da ilave ediyoruz. Taşla iyiden dövüyoruz, ben 20 dakika falan dövdüm. Eskiden bu işin ahşap tokmağı ve uygun ahşap kabı da vardı. Sonra baharatını koyuyoruz, bir yumurta kırıyoruz az bir su ile tavlıyoruz iyiden yoğuruyoruz. Parça parça limizle sıkarak İzmir köfte şeklinde hepsini hazırlıyoruz. Üzerine az bir ün serpiştiriyoruz. Tencerenin tabanına kemikli et koyarsak daha güzel olur yalnız topça çabuk pişeceği için etleri önce biraz pişirmek lazım. İsteğe göre salça da konulabilir.

adamlar yoruk olunca et ellerinin altinda
bir ogune hem kemikli kaburga
hem kofte siradan vatandasin isi degil
sagolasin mecnun
bunu yagda kizartani olmuyomu

mejnun vejeteryan değilim ama çok ağır bu yemek🙂 buna bazı yerlerde ekmekli köfte derler içine ekmekte koyarlar. Taş olayını anlamadım taş içine kırılabilir. Elle yoğurmak daha mantıklı. Afiyet olsun🙂

adamlar yoruk olunca et ellerinin altinda
bir ogune hem kemikli kaburga
hem kofte siradan vatandasin isi degil
sagolasin mecnun
bunu yagda kizartani olmuyomu

Yağda da oluyor, közde de yağda yada közde yapacağını yassı açıyorsun.

mejnun vejeteryan değilim ama çok ağır bu yemek🙂 buna bazı yerlerde ekmekli köfte derler içine ekmekte koyarlar. Taş olayını anlamadım taş içine kırılabilir. Elle yoğurmak daha mantıklı. Afiyet olsun🙂

Elle yoğurarak yapamazsın. Bulgurun da etin de iyice ezilmesi lazım. Şimdikiler mikserden geçiriveriyor tembel işi🙂 Bizimkisi geleneksel yöntem.

FIRINDA BILDIRCIN
Az zeytin yağında tereyağ erittim bıldırcınların üzerine fırça ile sürdüm, Fırın tepsisine su koydum, tepsiyi altına sürdüm üstüne fırın ızgarası ve ızgaranın üstüne bıldırcınları koydum. Sonra tepsideki su ile de pilav yavdım. Harika oldu. Tavsiye ediyorum. Kemiklerini de ayırdım kemiklerinin suyu ile de sabah çorba yapacağım. 😀

Benim yemeği kurbağa sanmam 😳 Bıldırcınmış meğer 😂

Özel bi tarifim yok mejnun hiç yapmadım. Hem Haziran Haziran nerden geldi aklına hamsi turşusu 😄

Dilhun Hep söylenir Karadenizde hamsinin turşusunu yapıyorlarmış diye; gerçek anlamda turşu mu; şehir efsanesi mi; salamuradan mı bahsediliyor merak ettim. Alışık olmadığımız bir şey muhtemelen hoşuma da gitmezdi, ama denerdik. :) Pirinç yoksa bulgur koyarız; hamsi yoksa sazan koyarız:D Haziran, haziran da muson vurmuş Hindistan gibiyiz maşallah

Yok canım şehir efsanesi olur mu 🙃 Salamura gibi düşün. Önyargılı olma, yeni lezzetlere açık ol 🤭

Aayyy bütün hayvanlari yiyosun mecnun :eek:

Son düzenleme:
Üst Alt