Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Pasta ve yemek tarifleri

Hem pratik hem tadı güzel oluyor, benzerini yapıyorum ben de . İçine portakal kabuğu ve damla çikolata ekliyorum bazen.
Eline sağlık Angel :)

İşte bahsettiğim portakal kabuklu damla çikolatalı toplar :)

Ve yanında Elmalı Tarçınlı Kek'im . Bu kek yağsız :)

Malzemeleri ;

4 yumurta
1 bardak toz şeker
2 adet orta boy sarı elma küp küp doğranmış (tavla zarı büyüklüğünde)
3 tatlı kaşığı tarçın
1 bardak ceviz
1 paket vanilya
1 paket kabartma tozu
1 bardak un

Bildiğiniz kek gibi hazırlıyorsunuz , yumurtalar oda sıcaklığında olsun. İçinde süt, yoğurt ve yağ bulunmuyor. Biraz sıvıca hamuru . Ama iyi kabarıyor.

Deenemek isteyenlere afiyet olsun :)

Bu harika bir fikir :) Ev yapımı ve içinde katkı maddesi yok , çocuklara yapmalı :) Ucundan ben de nasiplenirim :D

Mavi Haşhaşlı Tatlı

Bir tarifte ben vereyim..:) Dün yaptım ama resmini çekmeyi akıl edemedim, yuttu bizimkiler..:D O yüzden netten kopyası olacak.. Aynısı oluyor zaten.:)

3134648257_b3d9234bf6.jpg

Mavi Haşhaşlı Tatlı

3 yumurta
1 su bardağı haşhaş (kuru mavi haşhaş)
1 su bardağı süt
1 su bardağı sıvıyağ
1 su bardağı şeker
1 su bardağı irmik
1 su bardağı ve bir yemek kaşığı kadar un
1 kabartma tozu

Not: Şeker ve yumurta ilk olarak iyice çırpılır… Sonra diğer malzemeler katılır ..

Şerbeti için:
1 buçuk su bardağı şeker
2 buçuk su bardak su, pişmesine yakın çeyrek limon sık

Kek sıcak şerbette ılık olacak, kare, kare kesilen kekin üstüne şerbeti ılık dökülecek.. Servis yaparkende krem şanti ile süslenecek.:) Mavi haşhaşı daha yeni duydum öğrendim, incir çekirdeği gibi cırt cırt ediyor yerken.. Çok hafif bir tatlı kolay ve süslü..:)

Tarifte vanilya yok ama ben kattım, şerbetli tatlılarda sevdiğim için..:)

Normal kek kıvamından daha cıvık oluyor bütün malzemeleri katınca... ve en önemlisi kısık ayarda pişirmek çünkü çok çabuk pişiyor yavaş pişirilirse içi cıvık kalmaz çeker güzelce..

Carpe ve Sükutcum dün beni öldürdünüz valla:) Hem kuru biber dolmasını çok severim hem de pırasalı böreği.
Dün kuru biberli dolmayı görünce son bir umut markete sordum yoktu kuru biber. Pırasa da kötüydü. Okul çıkışı yorgun olduğumdan gidip pazar da yapamadım. Kaldım ortalıkta hafta sonu canım çeke çeke:)
Ya bu arada benim tatlılarla pastalarla aram iyi değil. Benim gibi olan çok arkadaş da vardır. çalışan bayanları da düşünerekten böyle yemek özellikle sebze diyorum ben:9 pratik yemek salata vs menuler de açsanız diyorum. Olmadı ayrı bir başlık açılsa biz de o gün fikir edinsek yapsak yemekleri prataik atıştıracak salata vs yiyecekleri...
Günün meünüsü şeklinde başlık açılsa ve hep birlikte şu "Bugün ne yapsam acaba?" derdine bir çözüm bulsak diyorum ben:)
Burayı takip ediyorum ama hep pasta tatlı yahu...
Sevdiğim 3 tatlı var topu topu zaten: Künefe, fırında sütlaç ve kabak tatlısı.
Bu arada bari fırında sütlaç tarifi alsam bilenlerden. Ben unuttum yapmayı. Netten ordan burdan tarif almak yerine dostların tecrübe edip yaptıgı tatlar daha hoş geliyor ve sanki başka oluyor.
Bir şekilde sizin yaptıgınızı sanki uzaklarda yemiş ve bir paylaşıma dahil olmuş hissediyorum.
Tüm becerikli bayanlara buradan elelrine sağlık diyor devamını beklior oldugumu ifade ederek kaçıyorum:)

Yok üzülme ablam... İnşallah biraz kendime gelince yukarıya çıkmayı göze alınca gider kuruları alırım inşşallah:) Unutmuşum gitmişim bak kuruları. Oysa çok severim kuru biber, kuru kabak dolmasını. alayım hemen yapacagım hafta içi de olsa yorgun da olsam.
Pırasalı böreği de unutmuştum ikisini de aklıma düşürdünüz. hafta içi iki menüm şimdiden hazır sayenizde. Teşekkürler:)

Yok ablam nerdee kuruların iyisini seçme becerisi bende:( memlekette hep babam hallederdi bu işleri ve bu işin kurduydu. O ayarlardı bana da. Şimdi o da ilgilenemiyor bu işlerle bana kaldı. Deneye yanıla iyi bir yeri tesbit eder ordan devam ederim almaya. Olmadı velilerimle kulis yaparım:) Çoğu doğulu ve bir şekilde alınacak bir yer soylerler bana. Yani dışarıdan henuz hiç almadım kuru.
Diyorum ya tamamen unutmuşum ben. Aklıma düşürdün hem canım çekti ama hem de çok sevindim. Özlemişim tadını çünkü:) Dün görünce okulda bile bahsettim arkadaşlara:) İyisini bir işekilde temin ederim kaygılanma sen yani... Düşüncen için saolasın:)
Ya o yogurtlu yarma çorbasını ben bilmiorum hep hazıra konup yiyordum:) Şimdi iş başa düştü ama sen varsın şukur:) İşe koyul bence tarif için:)
Ama en kötüsü oğlum benim bayıla bayıla yediğim bu yemekleri yemior. Ona da etli ve atıştıracak bişiler bulmak lazım:)

Melek'cim bu çok iyi bir fikir :) Bugün ne pişirsem diye farklı bir başlık da açılabilir aslında. O başlığa pek tarif veremem gerçi. Yemek yapmıyorum hazır buluyorum biliyorsun.:cool::) Annem mutfakta kuma istemiyor üzerine , acayip prensipli bi hatundur :p Pasta, tatlı işlerini bana devretti sadece:) Ama yöresel yemeklerimizi çok öğrenmek istiyorum. Şöyle nesilden nesile , anneden kıza geçen tariflerden. Tabi çok zahmetli , becerebilirsem :p

Yahu o halde ne duruyorsun canımın içi:) Aç şu başlığı yeni nesiller ve biz de dahil eksiklerimizi giderelim:)
baksana sükut hatırlatmasa kurular o guzelim kuru dolmalar ve yarmalı yorgut çorbası güme gidecek hiç hatırlamayacaktım... Bence bu başlıga acil ihtiyaç var ben sıkı takipçisi olacagımı şimdiden soyleyim.
Annenin yemeklerine sözüm yok:) Harika yemek yapıyor ya. Ama senin de ondan kalır yanın yok ki a canım.
Sukutcum şu oğlum için daha dogrusu etciller için buldugun kelimeye bayıldım:) Derdimi iyi anlamışsın ogluma da okutacagım görsün eşek:)

Yok ben başlık açmam :cool:

Bizim çocuklar da sebze yemiyor genelde. Ama alıştırmak için şirin hale getirdim geçen cumartesi kahvaltıda. Kılık değiştirmek, kandırmak lazım bunları :p Maydonozunu bile yediler bu tabağın :)

Tablo gibi yapmışım elime sağlık :p

Elinize sağlık hanımlar :)

Sükût'cum valla bilemiyorum, çocukları anlamak zor :) Belki oyunla yerler. Çocukken ben de farklı değildim, balkonda oyunla yedirirdi annem. Sonraları coştum , şimdi de yemeyim diyorum :p

Acıktığımı hissettim :D

en sevdiğim bölüm hanımlar yine döktürmüşsünüz, bravo size:eek: sizdeki hamaratlığın onda biri de bende olsaydı keşke, ahh ahh süpersiniz...

Sabah sabah bu işkence yapılır mı insana :( offf offfffffffffffff daha kahvaltı bile yapmadık...

süperr hım :D:D

Allahım ben ne garip bir insanım ya yemek yapmayı sevdiğim kadar yemek yemeği sevemedim:) ben bunları deneyim bari miniklere götürürüm:)

hem öyle hemde sizin yorumunuza :p:cool:
Ama cidden öyle sabah evde kahvaltı yapmadan direk ofise gel siteye gir bir bak anam oda ne of diyorum kemal sunal misali bende pcnin camından içeri girecektim harika görünüyordu çayımı aldımmmmmmmmmmm pcden alıp yedim o gülücükleri bidahaki sefere yapıp yediğinnde boğazında kalınca hatırlarsın inş beni:)

Ama olmadı bak şimdi ibrahim bey ;);)
evet bencede olmuyor o güzelim pastalar börekler çörekler tekten tekten yapılıp gizliden yeniliyor siteye göster çek yapıyosunuz elimizi uzatıyoruz bi bakmışızki pasta börek çörek kalmamış tabak bile yok :)

Yani aslında şey :D :D kem küm :p
yapmakta yemekte keyifli ah birde kilolar olmasa ;)
sizde haklısınız tabi bizler yapıp yiyoruz sizde seyrediyorsunuz ..
misal birazdan etli kuru fasülye pilav salata eşliğinde keyf yapıcam
hiç diyormuyum ;);)
Ben hala ofisdeyim annemi aradım senin söylemediğini söyledi bana tesadüfe bakarmısın etli kuru fasülye pilav salata çok ciddiyim ama ben tantuni yedim anne onu eve gelince üstüne yerim dedim :D :D :D

bak buna sevindim :D
en azından canın çekmiycek bu sefer :))
şimdiden afiyet şeker olsun
ben şimdilik gidiyorum banada afiyet olsun :D
Teşekkür ederim daha erken :D ben tantuniyi hazmediyorum şuanda sana afiyet olsun :d

Bune ya işkencemisin sen ??? :(

Bir süreliğine bu başlığa bakmasam iyi olacak :p Diyetimsi durumlardayız :eek:

Yok yoook yemek fotolarını görünce anında hedefe kilitleniyorum :D

Mersi :eek: Çok uzun süreceğini sanmıyorum ama.
Yakın bir zamanda bir tatlı tarifi ile sahalara dönüş yaparım :p

Malzemeler
• 2 kg kokulu siyah köy üzümü
• 1 bardak mısır unu
• 1 bardak şeker
• 2 bardak su
Yapılışı
Üzümleri temizledikten sonra dalından ayıklayıp tencerenin içinde 2 bardak su ile pişirin. Yaklaşık yarım saat kadar pişirmenizde fayda var. Daha sonra süzgeçten geçirip posalarını ayırın ve atın. Kalan üzüm suyunu tekrar tencereye alıp mısır unuyla şekeri ilave edip sütlaç kıvamanına gelene kadar yarım saat boyunca pişirin.Afiyet olsun :)

Evet bu çok güzel bir tatlı oluyor. Mısır unuyla nasıl olur denemedim .
Benim denediğim nişasta ile yapılanı.
Hem tamamen doğal , üzüm suyu ve nişasta haricinde başka hiç birşey yok içinde :)

ayşegül ben bu çorbayı çok beğeniyordum, tarifi paylaşman isabet olmuş, işyerimizin aşçısı da bunu sıklıkla yapar ancak rengi daha açık ve kıvamı biraz daha koyuca oluyor, ilk fırsatta deneyeceğim:)

Üst Alt