Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Post Polio Sendromuna (PPS) ilişkin tecrübelerim

Çok açıklayıcı oldu, hürmetler :)

Daha keşfedilecek bir sürü fon müziği var.. :eek:

Sema;

bu fon müzigi muhabbeti ( ahmet kaya kafama sıkar giderim ) yada ( sezen aksu gidiyorum ) a kadar gider ama aslolan bu müzige gelene kadar dinledigin şarkıların kalitesidir . :)

bu bölümü okuyana kadar o kadar rahattım ki:) hangi hava çalarsa çalsın yeter ki bizim havamız güzel olsun diyelim ve bu hava mevzusunu kapatalım... Bu arada tanıdığım bir fizyoterapistten pedal çevirerek yapılan sporun sakıncalı olmadığını öğrendim ve bunu da paylaşmak istedim.

post poliosuz günler efendim, esen kalınız...

İyi günler Ben de Post Palio ön tanısı ile Çapa Çapa Tıp Fakültesinde tetkiklerim devam ediyor benim burada okuduğum kadarıyla post Palio şikayeti olanlar genelde ayaklardan muzdarip ancak ben yürümede sorun yaşamıyorum en çok omuz ve kollarımdan şikayetim var.Bazen öyle bir ağrı olur ki omuzlarımda dayanılacak gib ideğil.Hele kollarımda olan ağrı anlatılamaz derecede.Ayrıca sol kolumda da incelme var.Post palio olupta kol ve omuz ağrısı çeken varmıdır acaba merak ediyorum.Allah_taalanın hepimize şifa ihsan etmesi ümidiyle.

Tedirgin aslında benim de sağ bacağımda bir ağrı ve sonrasında sağ koluma yayılan bir ağrım vardı. Bu vesile ile konuya dahil olmuştum. Ancak sonradan beslenme şeklime dikkat edince kendiliğinden ağrılar geçti.Post polio değilim ama yaşayan arkadaşların deneyimlerinden azami dikkat etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Kasları zorlamayacağız, kilomuza dikkat edeceğiz. Acil şifalar diliyorum...

24 yaşımda bacaklarımda ağrılarım başladı. postpolio olduğumu çok sonra anlayabildi doktorlar. sonra sonra kollarımda da ağrılar başladı. En son gittiğim doktor kollarıma da EMG yaptı ve postpolio başlangıcı dedi. Polio'dan etkilenen her uzvumuzda ağrılar olabiliyor. Biz her ne kadar bazı uzuvlarımızın etkilenmediğini düşünsek, postpolio ile etkilenen uzuvlarımızı öğreniyoruz. Doktorum bana herşeyi yapabilirsin demişti. Ama şu önemli. Bir sayı verecek olursak dedi, 10'da ağrılarım başlıyorsa, 8 noktasında bırakmalıymışım. Çünkü ağrıları başlattıktan sonra biraz daha zarar veriyorum kaslarıma. Tembelleştirmemek gerek elbet, ama pasif hayat yaşamak diye birşey pek mümkün değil. O zaman da hayattan kopmak gerekiyor ve bu kez de ruhunuz hastalanıyor. Sizi bilmem ama benim tüm yaşam kalitemi bozdu. Zaten zordu, daha da zorlaştı :(

Ben aslında Palio olduğumu bile bilmiyordum.Ayaklarımda başlayan ağrılar sebebiyle doktora gittiğimde bana söylediler ayaklarımın dizden aşağı kısmının ince olduğunu görünce.Ancak ayaklarımdaki ağrı çok sürmedi ayaklarımdan şikayetim yok şimdi ama omuzlarım kollarım bazen belim çok şiddetli ağrıyor.Öyle bi ağrı ki oturup ağlayasım kendimi yere atasım geliyor adeta. Sağ kolumda zayıflama oldu oysaki yaptığım son emg de kollarımda bir sorun olmadığını söylemişlerdi.Sende varmı bilmem ama beni m omuz kemiklerimden kol kemiklerimden bazen de ayak kemiklerimden sesler geliyor.Beni çapada piraye hanım takip ediyor en son muayenemde yüzmeye başla dedi ben de yüzüyorum bu sıralar haftada iki gün yüzmeye gidiyorum kollarımda ağrı biraz azaldı ama omuzlarım tutunca ne yapacağımı bilemiyorum.Açıkçası bu post polio hastalığına yakalanmadan önce çok şükür bir rahatsızlığım ağrım yoktu ama bu hastalık sizinde dediğiniz gibi yaşam kalitemi alt üst etti.Bütün işlerimi kendim yapan hatta herkese yardıma koşan biriyken yardıma muhtaç hale geldim,çaresizlik çok kötü bi hal bi duygu tek yapabildiğim Allah'tan şifa dilemek kendim ve benim gibi olan bütün hastalar için.hastalığımın 20.ayına girdim mazimi mumla arıyorum inşaallah gelecek günler bana bugünümü aratmaz Rabbım bir şifa ihsan eder hepimize.Çok geçmiş olsun size de Allah yardımcınız olsun.Mail adresim sabittag@hotmail.com.Sizden öğrenmek istediğim sizin kollarınızda da incelme felan oldu mu ? İyi günler.

Sayın luna , bütün paylaşımlarınız için teşekkür ederim. Ben de dün post polio teşhisiyle yüzleştim. Şu an başka ihtimalleri de düşünmekle birlikte , hangi doktora , hangi hastaneye , ne tür bir tedaviye başlayacağım konusunda , kararsızım . İzmir'de Ege Üniversitesine yakın oturuyorum , çeşitli doktorlarla görüşüp , Ege üniversitesinin fizik tedavi ve rehabilitasyonuna başvurmayı düşünüyorum . 52 yaşındayım sağ bacağımda polio sekelim vardı ve uzun bacak yürüme cihazı ile yürüyordum , bol bol yürüyüş ve egzersiz yapıyordum fakat son 1 hafta içinde sağlam olan sol bacağımda güç kaybı ve ani boşa gitme ile 2 kere düşme yaşadım . mr emg gibi tahliller sonucu post polio teşhisi kondu . Şu an ailemle birlikte internette araştırma yaparken sizi okuduk , ve mesaj atmak istedik . Bize tavsiyeleriniz olursa çok seviniriz :)

NECATİ PEKŞEN
Ben de 7 yıl önce post polio ile yüzleşmiştim çok hafif bir aksamam varken şimdi sağlam ayağı zorlamamak adına uzun yürüme cihazı ile yürüyorum.
POST POLİO SENDROMU ( PPS ) ise geçirilmiş olan hastalıktan yıllar sonra kendini gösteriyor tabii bu demek değildir tüm çocuk felci geçiren herkes PPS olacak..

PPS şöyle gelişiyor çocuk felci virüsü omur ilik sıvısına yerleşiyor 35 yaş sonrası aşırı yorgunluk ve üzüntü sonucu harekete geçiyor öncelikle sağlam kaslar olmak üzere tüm kasları etkileyebiliyor...
çocuk felci olan arkadaşların şu konuda dikkatini çekmek istiyorum 30-35 yaş sonrası aşırı yorgunluk uyku hali kaslarda istem dışı hareketler sık giren kramplar kramplar sonrası inatçı ağrılar ellerde titremeler güç kaybı bu belirtileri fark ettiğiniz zaman bir nöroloji uzmanı ile görüşüp EMG ve AKSON sayımı istemesini rica edin çünkü farklı hastalıklar düşünülerek PPS atlanıyor geç kalındığı zamanda sağlam kaslarda geri dönüşümü olmayan hasarlar bırakıyor...tedavisine gelince sürekli dinlenmek sağlam kasları mümkün olduğu kadar yormamak pasif eğzersiz ve haftada 3 kez yarım saati geçmemek şartı ile hidroterapi..

Tecrubelerinizi paylaştığınız için teşşekkür ederim

Sedat msj kutun dolu maj gelmiyor eskileri sil

post polio ile malesef bende tanıştım hatta vermiş olduğunuz bilgiler sayesinde doktorumun hastalığımı teşhisi konusunda yardımcı oldum. Benim sağ bacakta orta sol bacakta daha az olmak üzere polio var. Desteksiz yürüyorum Ancak benim post polio şikayetim malesef sağ kolumda.güçsüzlükten ziyade belli hareketlerde ağrı ve yorgunluk hissi. Geçen sene
spor salonunda kas çalışıyordum yaklaşık 6 ay devam etti. Kol kaslarımı çok yordum bu sene yılbaşından sonra şikayetlerim belirmeye başladı. Nörolog doktor tedavisi olmadığını sadece takip edeceğimizi belirtti bende fazla dert etmemeye çalşıyorum. Çocuk felçliler olarak gençlik yıllarımız çabuk geçiyor elimizdekilerin kıymetını bilelim. Vücudu fazla yormadan hayatımızı idame etmeye çalışalım. Sağlıklı günler.

3 aydır sağ kolumda ağrı, güçsüzlük var. Fincan-kalem vb. bile tutarken zorlanmaya başlayınca doktora gittim. Yine post-polio oldum evhamına girmiştim, doktor "Tenisçi Dirseği" denilen rahatsızlık olduğunu söyledi. Kendime haber vermeden, gizli gizli tenis oynuyormuşum meğer!:rolleyes: :) (Hastalıklara asortik isim bulma anlayışına da gıcık oluyorum, hakaret gibi geliyor yaw.) Neyse... Kısaca diyeceğim her ağrının, güçsüzlüğün Post-polio olduğunu varsaymadan doktora danışıp, film çektirmeli diyorum. Sağlıklı günler olsun..

merhaba herkese geçmiş olsun öncelikle . bende polio sekoliyim ve ben uzatma ameliyatı oldum malesef uzatma ameliyatının bi faydasını görmedim ve ayrıca daha kötü oldu durumum malesef 8 cm kısalık vardı şu an hala 3 cm kısalık devam ediyor ve ayrıca bu uzatma ameliyatında doktorun yaptığı bi tedavi Ki bu doktorların yaptığı bi tercihtir ayak bileğimi dondurdu . dondurma ameliyatından sonra nerdeyse tüm ayağım işlevsiz oldu üstelik çektiğim ağrılarda cabası her adım attığımda malesef dayanılmaz ağrılar yaşıyorum ve dondurma ameliyatının geriye dönüşüde yok . bu arada şu an uzun bacaklı yürüme cihazı kullanıyorum 5 senedir malesef cihaz olmadan ayakta bile duramıyorum ayağımın acısına katlanarak cihazla yürüyom bu pos poli sekoliy (PPS ) yeni duyuyorum tesadüfen nette araştırırken sizin yazınıza rastladım çok ciddi bi durummuş bende bu tehlikeyle karşı karşıyaymışım demek ki şu an 34 yaşındayım 1 yaşından beri bu hastalıkla yaşıyom bundan sonra dikkat edecem kendime ama inanın etmiyorum vurdum duymaz umursamaz kendi sağlığımı düşünmeyen hep ihmal eden biri için bu biraz zor :( ama benim şu an istedğim ve düşündüğüm artık bu yürüme cihazı olmadan ve ayak bileğimdeki ağrıları hissetmeden çünkü gerçekten her adım attığımda canımın acıdığını hissediyorum öyle geçici bi ağrı değil çünkü varmı tedavisi bilmiyoprum araştırıyorum doktorlara gidiyom onlar da bana şu an ki halin en iyi halin bu saatten sonra yapacağın her müdahele senin daha kötü olmana sebeb olur 13 kere ameliyat oldum ben bu bacaktan uzatma ameliyatı olmayın inanın polio sekoli hastalarının kesinlikle uzatma ameliyatları hiç bi faydası yok aksine daha kötü oluyor uzun bacaklı yürüme cihazları ile bu sorununuzu halledebilirsiniz kesin ama kesin uzatma ameliyatı olmayın kardeşlerim ben tır şöförü bi adamdım koşardımj top oynardım sadece tek sorunum polio dan gelen ayağımın zayıflığı ve yürürken topallamam sol bacağımdan ! şu an eski günlerimi o kadar çok arıyom ki o kadar pişmanım ki pişmanlık fayda etmiyo malesef hepinize saygı ve sevgilerimle Allah tüm hastaların yardımcısı olsun bizimde tabii !

arkadaşlar öncelikle hepinize geçmiş olsun 1975 yılında polio gecirdim sağ kol sol babaçak polio sekeli oldum 2015 yılındada pps oldum kas atrofisi yorgunluk halsizlik uykusuzluk ve tüm eklemlerimde ağrılar kaslarda aşırı sertleşmeler oldu doktorlar düşük egzersiz ve magnezyum takviyesi antideprasan ve kas gevşetiçi ilaclar önerdi bunları kullanınca (mala) dönuyor insan ve koltuk değneği kullanmaya başladım çok aşırı yorulma ve dinlenememe başladı eve hapsoldum resmen neyse ben karabükte yaşıyorum ocak ayında istanbula düğüne gittim orada bir aile dostu benim durumumu birine anlattı oda bana bir sürü yağları karıştırarak bir karışım verdi onu o karışımı ensem dahil genital bölgeler hariç sabah akşam masaj yaparak sürdüm 3 günün sonunda eklemlerimdeki ağrılar tamamen kesildi diyebilirim ve uykum düzene girdi ve azda olsa agrısız yürümeye başladım 15 günün sonunda bastonu kullanmaz oldum daha sonra bana başka bir karışım verdi onu aynı şekilde uygulamaya devam ettim sağ kolumla masaj yapmaya başladım sayılır azda olsa ve cuma günü kaslarımı ölcdük solbacakta 9cm kas kütlem gelişti sağ kolda 3 cm gelişme oldu azda olsa koşa biliyorum fazlaya cesaret edemiyorum sağ alt kol cok güçlendi artık tokalaşırken karşıdaki baskı uyguladığında elimi sıkamıyor kolum bir çok haraketi yapar hale geldi 6 şınav cekiyorum şuan günlük ortalama 8 km yürüyorum düz rampa iniş ve ortalama 80 merdiven iniş ve çıkışlar ve yoruldukdan sonra 5 dakikada dinlene bilir hale geldim tlf hiç kullanamıyordum sağ kolla şimdi kullanıyorum kafamı bile kaşıyorum bu anlattıklarımı yaşayan varmı arkadaşlar bunu geliştirmek için önerileri olan varmı bilgisi olan arkadaşlar paylaşırsa çok mutlu olurum

[FONT=verdana]Nasrettin hoca bir gün eşekten düşmüş.[/FONT]
[FONT=verdana]hocanın başına herkes toplanmış hocaya demişlerki:[/FONT]
[FONT=verdana]+hocam bir doktor çağıralım mı? demişler. [/FONT]
[FONT=verdana]hoca:[/FONT]
[FONT=verdana]- yok yok benim halimden doktor değil eşekten düşen anlar siz bana eşekten düşen birisini getirin demiş. :)

EŞEKTEN DÜŞEN KADERDAŞLARA MERHABA.
DOKTORA GİTMEDİM AMA DEDİM SİTEYE Bİ BAKAM. BENLE AYNI SORUNU YAŞAYANLAR VAR MI? YALNIZ DEĞİLMİŞİM MAALESEF. vE DR GİTMENİN ŞART OLDUĞUNU FARK ETTİM SAYENİZDE. PAYLAŞIMLARINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM. BU ARADA BAKINDIM HANGİ DR GİTMELİYİM DİYE

[/FONT]
http://www.oguzerdinc.com/tr/article/desc/22182/postpolio-sendromu-2642.html

[FONT=Trebuchet MS]POSTPOLİO SENDROMU[/FONT]
[FONT=Trebuchet MS]Tanı[/FONT]
[FONT=Trebuchet MS]Post-polio sendromu, hastalığı geçirdikten ortalama 30-40 yıl sonra hastayı zorlayan belirti ve bulgularla seyreden tablodur.[/FONT]
[FONT=Trebuchet MS]Polio önceleri felç ve ölümle sonlanabildiği için çok korkulan bir hastalıktı. 1950’lerde toplumda en fazla görüldü. Fakat aşısının bulunmasıyla hastalığın yayılması önemli ölçüde azaldı.[/FONT]
[FONT=Trebuchet MS]Günümüzde çocukluk veya gençliğinde polio geçiren hastaların yaklaşık yarısında post-polio sendromu oluşmakta.[/FONT]
[FONT=Trebuchet MS] [/FONT]
[FONT=Trebuchet MS]Belirtiler[/FONT]

• Giderek artan kas ve eklem güçsüzlüğü ve ağrı
  • Çok az aktiviteyle bile ortaya çıkan yorgunluk
  • Kas atrofileri
  • Solunum ve yutma sorunları
  • Uyku apnesi gibi solunumla ilişkili bozukluklar
  • Soğuğa karşı toleransın azalması
  • Çoğu kişide post-polio sendromu yavaş ilerler. Yeni belirti ve bulgular stabil periyodları izler.
[FONT=Trebuchet MS]Ne Zaman Doktora Başvurulmalı?[/FONT]
[FONT=Trebuchet MS]Yorgunluk ve halsizliğiniz giderek artıyorsa doktorunuzla görüşün. Durumunuza benzer pek çok hastalık olduğu için ayırıcı tanı konmalıdır.[/FONT]
[FONT=Trebuchet MS]Nedenleri:[/FONT]
[FONT=Trebuchet MS]Post-polio sendromunun tam olarak neden oluştuğu bilinmez. Günümüzde kabul gören görüş sinir hücrelerinin dejenerasyonudur. Polio virüsü vücutta omurilikte bulunan ve motor nöron denilen sinir hücrelerini enfekte eder. Motor nöronların görevi beyin ve kaslar arası elektriksel mesajları taşımaktır.[/FONT]
[FONT=Trebuchet MS]Her nöronun üç bölümü vardır:[/FONT]

• Gövde
  • Dallanan uzantılar (aksonlar)
  • Daha küçük dallanan uzantılar (dendritler)
[FONT=Trebuchet MS]Polio virüsü bu motor nöronlara hasar verir. Bu durumu telafi etmek için sağlam kalan nöronlar hasar gören motor nörona yeni lifler oluşturarak uzantılar gönderir. Bunun sonucunda motor ünitler büyür ve kasların iyileşmesi sağlanır. Fakat hasar gören nöron gövdesine ilave olan lifleri de beslemek için daha fazla yük eklenir. Yıllar geçtikçe bu yüke nöron daha fazla dayanamaz ve zamanla filizlenmiş lifler ve nöron yavaş yavaş harab olur.[/FONT]
[FONT=Trebuchet MS]Risk faktörleri[/FONT]
[FONT=Trebuchet MS]Post-polio’nun gelişmesine yardım eden risk faktörleri şunlardır:[/FONT]

• Başlangıçta geçirilen polionun şiddeti. Hastalık ne kadar şiddetliyse post-polionun belirti ve bulguları o kadar fazla olur.
  • Başlangıçtaki geçirilen polionun hangi yaşta oluştuğu: Ne kadar geç oluşmuşsa post-polio belirtileri o kadar şiddetli olur. Ergenlik veya erişkin dönemde olması postpolionıun daha ağır geçeceğine işaret eder.
  • İyileşme: Başlangıçta iyileşme ne kadar çoksa sonraki post-polio gelişimi o kadar fazladır.
  • Fizik aktivite: Gücü tükenene kadar yorulmak stres altındaki motor nöronları daha fazla yoracak ve post-polio sendromunun oluşma riskini artıracaktır.
[FONT=Trebuchet MS]Komplikasyonlar[/FONT]
[FONT=Trebuchet MS]Yaşamı tehdit eden komplikasyonlar çok nadirdir. Kas zaafiyeti ileri boyuttaysa komplikasyonlar oluşabilir:[/FONT]

• Düşmeler: Bacak kaslarının zaafiyeti kemik kırıklarına, kalça kırıklarına neden olabilir.
  • Malnütrisyon, dehidrasyon ve pnömoni: Çiğneme ve yutma kaslarının etkilendiği “bulber polio” geçirenlerde ortaya çıkabilir.
  • Akut solunum yetmezliği: Solunum kaslarının güçsüzlüğü buna neden olabilir. Obezite, sigara kullanımı, omurganın eğriliği gibi nedenler de bu riski artırabilir. Akciğerler yeterince oksijen alamazlar.
  • Osteoporoz: Uzun sürelihareketsizlik ve inaktivite kemik dansite kaybına yol açar ve osteoporoz oluşabilir.
[FONT=Trebuchet MS]Doktora başvurma[/FONT]
[FONT=Trebuchet MS]Belirtiler başladığında doktorunuza gitmelisiniz. Randevu süresi kısıtlı olacağı için önceden hazırlanmanız gerekir.[/FONT]

• Hissettiğiniz tüm belirtileri liste halinde yazın
  • Kişisel bilgilerinizi, son zamanlarda karşılaştığınız stresleri, yaşamınızda meydana gelen değişiklikleri yazın
  • Kullanmakta olduğunuz tüm ilaçları yazın
  • Sormak istediğiniz soruları yazın
  • Bu listeyi önem sırasına göre dizin
[FONT=Trebuchet MS]Post-polio için doktorunuzun size sorabileceği şu sorulara önceden hazırlıklı olun ve yanıt arayın:[/FONT]

• Belirtilerin nedeni neler olabilir?
  • Başka olası nedenler de var mı?
  • Hangi incelemeler sizden istenebilir? Bunlar nasıl testlerdir?
  • Hangi tedaviler uygulanabilir? Hangisini tercih edersiniz?
  • Önereceğiniz yaklaşımlar var mı?
  • Başka sağlık sorunlarınız var mı?
  • Bazı aktiviteler kısıtlanacak mı?
  • Aciz mi hissedeceksiniz?
  • Bu konuda broşürler veya önereceğiniz web siteleri var mı?
[FONT=Trebuchet MS]Bunların dışında da sorunuz varsa randevunuzda sormaya çekinmeyin.[/FONT]
[FONT=Trebuchet MS]Doktorunuzdan ne bekliyorsunuz?[/FONT]
[FONT=Trebuchet MS]Doktorunuzun sorabileceği sorulara hazırlıklı olun bu şekilde randevu süresini doğru kullanabilirsiniz.[/FONT]

• Daha önce polio geçirdiniz mi? Ne zaman?
  • Geçirdiğiniz polionun şiddeti nasıldı?
  • Vücudunuzun hangi bölgeleri etkilenmişti?
  • Şu anda hangi belirtileriniz var?
  • Bu belirtiler ne zaman başladı?
  • Bu belirtiler zaman zaman mı yoksa sürekli mi var?
  • Bu şikayetler ne zaman geçiyor?
  • Bu şikayetleriniz ne zaman daha fazla kötüleşiyor?
[FONT=Trebuchet MS]İncelemeler ve Tanı[/FONT]
[FONT=Trebuchet MS]Post-polio sendromunun belirteçleri[/FONT]

• Önce geçirmiş olduğunuz polionun varlığı
  • İlk polio atağından bugüne kadar geçen zaman
  • İlk atakta iyileşme süreci
  • Şimdiki yakınmaların yavaş yavaş artması. Sabahları iyi uyanabilirsiniz. Öğleden sonra yakınmalarınız artabilir. Önceden kolayca yaptığınız aktiviteler sizi yormaya başlamıştır. Günlük aktivitelerde farkedilene kadar güçsüzlük fark edilmeyebilir.
[FONT=Trebuchet MS]Hastalığınız artrit, fibromiyalji, kronik yorgunluk sendromu ve skolyoza çok benzer.[/FONT]
[FONT=Trebuchet MS]Bazı hastalar ALS olduklarından boş yere kuşku duyar. Post-polio ALS’ye dönüşmez.[/FONT]
[FONT=Trebuchet MS]Dışlanması gereken diğer durumlar[/FONT]
[FONT=Trebuchet MS]Post-polio olduğunuzu kesinleştiren testler olmadığı için diğer durumların dışlanması gerekir. Bu amaçla şu incelemeler yapılmalıdır:[/FONT]

• EMG ve sinir ileti çalışması
  • Görüntüleme
  • Kas biyopsisi.
  • Kan testleri
[FONT=Trebuchet MS]Tedavi[/FONT]
[FONT=Trebuchet MS]Belirti ve bulgular hastadan hastaya değişir. Tedavinin amacı hastayı mümkün olduğunca rahat ettirmek ve bağımsız hale getirebilmektir.[/FONT]

• Enerji tasarrufu: Aşırı yorulmamak hedeflenir.
  • Fizik tedavi:
  • Meşguliyet tedavisi:
  • Konuşma terapisi: yutmaya yardımcı olmak için .
  • Uyku apne tedavisi.
  • İlaçlar: Ağrı kesiciler, aspirin, asetaminofen, ibubrofen gibi kas ve eklem gevşeticiler
[FONT=Trebuchet MS]Pridostigmin, modafinil, steroidler, antiviral ajanlar, insülin benzeri GH-I tedavide denenmiş ancak yararlı bulunmamıştır.[/FONT]
[FONT=Trebuchet MS]Yaşam tarzı[/FONT]

• Ağrı ve yorgunluğunuza yol açacak aktivitelerinizi kısıtlayın
  • Enerjinizi koruyarak akıllı davranın
  • Soğuktan kaçının, bulunduğunuz ortamı ısıtın
  • Düşmemeye çalışın. Uygun ayakkabılar giyin
  • Sağlıklı yaşam tarzı seçin: Diyetinizi doğru düzenleyin, sigarayı bırakın, kafein tüketiminizi azaltın, iyi uyuyun ve rahat nefes alın.
  • Akciğerlerinii koruyun: solunum enfeksiyonlarından uzak durun, gerekli aşılamalarınızı yaptırın
[h=2][/h][h=2]Başa çıkmak ve destek[/h]
  • Yorgunluk ve zaafiyet ile başa çıkmak fizyolojik ve psikolojik açıdan zordur. Yakınlarınıza gereksinim duyabilirsiniz. Bu konuda yardım edebilecek kişilerden açıkça yardım istemelisiniz.
  • Polio destek gruplarında çalışabilir, sizden daha kötü olan hastalara destek verebilir, bu hastalık hakkında toplumu bilinçlendirebilirsiniz.
[FONT=verdana]
[/FONT]

Postpolio'yu şöyle tanımlayabilirim ben; Sağlam adam polio hastasının yanında neyse polio hastasıda Postpolio'nun yanında odur. Polio'lu arkadaşlarım her türlü önlemi alın ve sakın hafife almayın Postpolio'yu.

sayın arzuon hocam sizi büyük bir ilgiyle takip ediyorum. bizi asla bırakmayın. Not: polio sekeli biriyim.

Merhabalar bugün bana post polio tanısı kondu. Şaşkındım, çünkü daha önce hiç duymadığım bir şeydi. Ben çocuk felci geçirdik, bitti hayat hep böyle devam edecek sanıyordum. Üstelik bir aksilik hiç hissetmedim bile. Merdivenden düştüm. Doktora gittim bir şey yok dedi.

Üzerinden iki yıl geçti. İş yapayım ayakta kalayım ayağımda bir ağrı. Bir ortapedi uzmanına gittim. Emar çekildi. Çapraz bağ kopmuş. Ama bir yere tutunmuş, ameliyat gerek dedi. Ama önce bir fizik tedavi uygulayalım. Fizik tedavi uzmanı fark etti ayakta güç kaybı olduğunu. Post polio olabilir defi. Orda öğrendim.

Şu anda sağ ayakta ortez sol ayakta post polio yürüyorum. Ama ne kadar sürecek bilmiyorum. Araba kullanmamı ve merdiven çıkmamı istemedi doktor. Cumartesi fizik tedavi başlıyor. İnsallah herşey iyi gider. 2 küçük çocuğum var. Onlar için biraz daha güçlü kalmalıyım. Tecrübelerinizi biraz daha paylaşırsanız çok memnun olurum. Şu ana kadar yazan arkadaşlara çok teşekkür ederim. Çok faydalı oldu.

Merhaba şuan nasılsınız osman bey
iletişime geçebilir miyiz benimde sıkıntılarım var tecrubelerinize ihtiyacım var teşekkür ederim

Arkadaşlar merhaba buradaki yazışmaları yeni gördüm Post polio için istanbul da bildiğiniz iyi bir doktor varmı? Çok kötü acım var felçli ayağımın üstüne basamıyorum

Merhabalar bende post polio olduğumu düşünüyorum yıllardır doktora gitmiyorum ağrılarım çoğsldı hangi doktorlara gitmeliyim tavsiye edebileceğiniz bir doktor varmı?

Mrb aranızda post polio sndromu hasra arkadaşımız varmı ve iyileşen

merhabalar , ben 2008 yılından beri post polio ile mücadele ediyorum. maalesef iyileşmek diye bir şey yok. ama kontrol altına alabilirsiniz . medikal tedavi olarak lamotrojin ( piyasa adı lamictal ) veriliyor genelde. süreci yavaşlattığı gösteren prof. arzu on tarfından yapılan çalışmalar var. ayrıca ivig tedavisinin az da olsa kas gücü ve flamatuvar azaltıcı etkisi olduğu gösterilmiş. bunun dışındaki ilaçlar, semptom giderici olarak kullanılıyor.

asıl önemli olan enerjini ve kalan motor nöronlarınızı idareli kullanmak. zaten azalan , 3-5 kat fazla yük taşıyan nöronlar , siz aşırı yüklendikçe teker teker devreden çıkıyor .ve güçsüzlük ,atrofi ,ağrı meydana geliyor.

ben burada yazdığım medikal tedavilerin tümünü uyguladım. ve mümkün olduğu kadar haraketlerime dikkat ediyorum. günlük 3.000 adım civarında yürümeye dikkat ediyorum. merdiven çıkmak , ayakta 10 dak. fazla durmak veya yürümek , bunları mümkün olduğu kadar yapmıyorum. tavsiyem geç olmadan önlemlerinizi almanız .
tavsiye edilecek doktor olarak

prof . arzu yağız on ( Polio Derneği - post polio derneği kurucusu - izmir )
prof .Mustafa Ertaş ( İstanbul)
prof . şevki şahin ( Maltepe üniversitesi )

sol ayak post poli benimde yaş 48 yol yürümek ve ayakta kalmak çok zorluyor herhangi bir ilaç var mı bilmiyorum ama ivig aldığımda boyun ve nefesimde açılma hissettim di. desteksiz yürüyorum inş bu durumdan kötü olmayız allah yardımcımız olsun

Üst Alt