Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Psikiyatri hastaları neden daha çok sigara içiyor?

Psikiyatri hastaları duygusal anlamda çok sıkıntılı sürece giriyor. Kimi zaman itibarı dahi kalmıyor. Ailesi bile tam anlamıyla anlamıyor. Sigara eğlence ve nikotin keyif verici etkisi var. Bu nedenle yanlış insanlardan daha az zararlı diye düşünüyorum. Ben ilk şizofren atakları geçirdiğimde ölmek istemiştim. Sonra aşıyorsun. Hayat yaşamak güzel. Zaten birgün ölecez bunu öncelemek saçmalık. İnsan hertürlü şartlara uyum sağlamalı bunu başarmalı.Yapılabilir olağan planlar yapmalı. Bana çok ailem akıl verir. Amma hayatımı kolaylaştıracak şeylerde ortada fakat istemek ailemde olsa bana ağır bir yük. Bazen mandıra filozofu filmindeki mesajları kavramak gerekiyor. İnsana ihtiyacı kadar olan ve kimseye muhtaç olmayacağı hayat kafi. Zenginlik kötü değil. Zenginliğin ölçüsü kişiye göre değişir. Kimi sağlık zenginlikte kimi aile hayatı zenginlik kimi yazarlık zenginlik. Eğer ki ah, vah, keşke vs diye düşünüyorsan veya konuşuyorsan yanlış yoldasın. Sadece insan mutlu ve hayattan zevk almayı bilmelidir. Kendinizi sevin hastalık bir eksiklik değil doğanın kanunu bazı canlılarda bu mücadeleyi veriyor. Şartlara uyum sağlıyor. Hayat pratik ve kolaydır. Bu baskı ve stresi bizler kendimiz yaratıyoruz.Türkiye zor bir ülke, bizde memur olmak diye hayal var. İnsanlar devlet işi için hayal kuruyor. Yıllarca kpss ye çalışıyor. İlk okulda babam hastalandı. Çalışmaya başladım.ortaokul, lise ve üniversite de fakat hiçbir zaman elimde çok param olmadı. Çünkü paranın çok olmasıda kişiye göre değişir.Eğer kimseye muhtaç değilsen zenginsindir. Hayat ve ömür dediğin her zaman kısadır. 33 yaşıma gireceğim Ağustos ta geçmiş uzun değil. Dert ettiklerim dert değil. Benim yerimde veya sizin yerinizde olmak isteyen veya hayal eden milyonlar var. Sigara içmeyi seviyorum. Çocukken başladım. Buda benim keyfim. Sağlığım el verdikçe ölene kadar içecem.

ben neden hiç içmiyorum bilmiyorum anksiyete okb var

Sanırım ilacın yan etkilerini azaltıyor

🤲 Rabbime şükürler olsun ; sigaradan kurtuldum 3 seneye yakındır içmiyorum

Son düzenleme:
@Hayataisyan, Ben çayı şekersiz içmeye alıştım hocam. Malum atıştırmalıklar/abur cuburlar sağolsun ihtiyaç kalmıyor.

"Psikiyatri hastalarının sigara içme eğilimleri birkaç farklı nedene dayanabilir:

1. Kendi kendine ilaçlama: Bazı psikiyatrik hastalıkları olan kişiler, sigaranın kendilerini sakinleştirdiğini düşünerek, stresle başa çıkmak için sigara içebilirler. Sigara nikotini beyindeki bazı reseptörlere bağlanarak gevşeme hissi yaratır, bu da bazı psikiyatrik semptomlarda geçici bir rahatlama sağlayabilir.
  2. Rutin ve alışkanlık: Hastalar, psikiyatrik tedavi sırasında düzenli olarak sigara içme alışkanlığı edinebilirler. Özellikle psikiyatrik tedavi merkezlerinde veya yatış dönemlerinde, sosyal etkileşimler ve stresle başa çıkma mekanizmaları olarak sigara içme alışkanlığı gelişebilir.
  3. Dopamin etkisi: Sigara içmek, beyinde dopamin salınımını artırabilir. Bu da psikiyatrik hastalığı olan kişilerdeki düşük dopamin seviyelerini dengelemeye çalıştıkları anlamına gelebilir.
  4. Tedavi ilişkisi: Bazı psikiyatrik hastalıklarla sigara içmek arasında bir ilişki vardır; örneğin, şizofreni hastalarının sigara içme oranı genel nüfusa göre daha yüksektir.
  5. Stres ve zorluklar: Psikiyatrik hastalığı olan kişiler, yaşadıkları stres, depresyon veya anksiyete gibi durumlarla başa çıkmak için sigaraya yönelebilirler.
Sonuç olarak, psikiyatrik hastaların sigara içme alışkanlıklarının karmaşık ve çok yönlü bir etiyolojisi vardır. Bu durumun anlaşılması ve uygun müdahalelerin planlanması önemlidir, çünkü sigara içme hem fiziksel sağlık hem de psikolojik tedavi üzerinde olumsuz etkilere sahip olabilir."

2011'de hastanede yatarken yemeği ağzıma götüremez üstüme dökerdim. O halde bile sigara içme saatini sonuna kadar kullanırdım. Sanırım son 23.00 'dı

Üst Alt