Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Psikolojik engellilere özel sektörde iş verilmiyor mu?

Slynmaster

Yeni Üye
Konular
12
Reaksiyonlar
1
Ben %40 bipolar hastasıyım.
Okuduğum ve araştırdığım kadarıyla psikolojik rahatsızlığı olan kişileri işe almak istemiyorlarmış.
Aranızda psikolojik engeli olup iş bulabilen varsa aydınlatabilir mi biraz? Yada çevresinde iş bulmuş örnekte olur dinlerim.
Eğer gerçekten bu konuda olumsuz fazla yorum görürsem iş aramak yerine kendi işimi kurmak ile ilgili planlara yöneleceğim. vakit ve umut kaybetmemek adına.

teşekkürler.

Bu kişiden kişiye ve çevrenize göre değişir. İlk hastalandıktan sonra iş bulmuştum gayette iyibir işti.

Eğitim durumunuz ve hastalığa ne zaman yakalandığınızında önemi var.

İlerki bir yaşta yakalandıysanız okul askerlik tecrübe iş gibi durumları halletmiş oluyorsunuz.

Şuan hastalandığından bu zamana kadar iş arayamadım vasi tayin edildiği için ( vasinin kalkmasını bekliyorum ) bu durum engel oluyor.

Hastalığınızıda iyi araştırıp iç görü kazanmanız gerekiyor. Mesala bizimki beyin hastalığı beyindeki dopamin denen noratrasmistler kimyasal olarak engellenince biz düzeliyoruz.

Bir psikolog yada başka türlü terapilerin faydası yok. İlaçları almayınca düzelemiyoruz.

Hastalığı psikolojik biliyorlar ama alakası yok.

Ayrıca İşte engel olma durumundan dolayı engelli raporu almaktan vazgeçtim.

Doktora rapor yüksek çalışmaya sorun olmaz mı dedim olmaz dedi; ama yinede burayada sorayım dedim. 2019 da güncellenmiş engelli oran cetveli. Tedavi ile işlevselliği kısmen düzelen şizoaffektif bozukluk var %65 yazdı tek hastalıktan doktor. Raporum süresiz.

@RssCip

Geçmiş olsun şizoaffektif bozukluk için engelli oran cetvelinde tedavi ile işlevselliği kısmen düzelen diye bir oran yok fakat doktor kendi değerlendirmesine göre bir ortalama oran oluşturup öyle vermiş gibi.

C- Şizoaffektif bozukluk (manik, depresif ve karışık tip)

1-Tedaviyle çalışabilen %45
2-Tedaviye rağmen çalışma olanağı olmayan %80

Şu an iş görüşmeleri yapıyorum. Hep birlikte göreceğiz. Bu şekilde işe giremezsem. Son çare engelli raporu almayı düşünüyorum.

@BnymnYldz,

2019 da güncellenmiş şizofreni ile aynı değerlerde rapor oranı. Kafasına göre vermemiş.

@Slynmaster,

Ben %80 vergi indirimi raporu ile ÖZEL SEKTÖRDE İŞ BULMUŞTUM YIL 2015 FALANDI. 7 AY FALAN ÇALIŞMIŞTIM ORADA. İstanbul da çalışmıştımdı.

Merhaba

Ben %45 engelli a t pik psikoz hastasıyım . özel sektörde çalışıyorum Çok zor iş buldum. Devletin olanakları daha geniş .

Engelli kadrosundan iş buldum

@bireda,
Kişi istedikten sonra her sektörde zor olsada iş bulabilir bence.

BULUNAMAZ BİR İŞ YOKTUR.
😁😁😁

@RssCip, Kafasına göre vermiş demiyorum zaten. Yazdığım oranlar son güncel engelli oran cetveline aittir. Doktor değerlendirip Kısmen düzelen olduğu için de %65 olarak vermiş. 2008 öncesi SGK girişi var ise %65 olması emeklilik yönünden de size biraz avantaj sağlayacaktır. Çalışmanızda bir sorun olmaz.

Son düzenleme:
Ben %81 engelliyim kanser+epilepsi is çıkınca ust uste geliyor gidince de ust uste gidiyor ama sunu söyleyebilirim iskur toplantilari oluyor 4 ise girdiysem 3 u burdan oldu ama kolay kolay psikiyatri leri almiyorlar dene sansini

Kurum personeli olarak rahatsızlığımdan dolayı sözleşmem devam etmemişti.

Özel sektörde iş buldum. Rahatsızlıktan sonra ilk işim olacak. 1.5 yıldır çalışmıyorum. Aşağı yukarı bakalım rahatsızlık sonrası iş hayatına başlamak nasıl olacak göreceğiz.

İşe girerken hastalığımı söyledim. Hiç sorun etmediler

@xdedahii, Allah yardımcın olsun umarım sorunsuz bir şekilde çalışırsın boş durmak herkes için zor.
Ama ilk başlarda zorlanabilirsin unutma çünkü sağlıklı bir insan bile 1,5 yıllık aradan sonra bir miktar bocalıyabilir onun için biraz bocalaman normal sabırlı ol pes etme.

@kara duman, Sağolun inşallah hayırlısı ile başarırım. Evet biraz zorlanacağım gibi. İş hayatına hazırlık olsun diye biraz evde o moda girmiştim. Bakalım nasıl olacak. İlaç biraz ağır geliyor bu ay değiştireceklerdi. Doktorada gidemedim.

Ama iş yerine söyledim. 2 ayda bir doktor için izin alacağımı kabul ettiler

@xdedahii, Sizin için sorun değilse başlayacağınız iş nedir göreviniz ne olacak inşAllah işverenin anlayışlı tutumu devam eder.
Bazı işverenler çok anlayışlı olabiliyor öyle bir işverene denk gelmişsinizdir inşaAllah.

@kara duman, bizim sektörde genellikle anlayışlılar bilişim uzmanı olarak başlacağım ( siber alan üzerine) daha önce yaptığım işte buydu.

Rahatsızlığımı anlattım. Başıma gelenleri iş yeri sorun etmedi.

Şu an eskisi gibi çalışır hale geldim sayılır. Yeni bir pc aldım. 2 ay önce kendimi geliştirmeye devam ettim.

Efor sarfedeceğim bir iş değil

Vasim olduğu için bir kaç evrakı annemle çıkarmak gerekiyor.

@xdedahii, Başarılar umarım her şey gönlünce olur bilişim sektöründe özellikle yazılımla uğraşanlar çok stresli olduğunu söylüyorlar kendini fazla kaptırma bu hastalık stresi hiç sevmiyor biliyorsun.

@kara duman, zaten stresten geldi. İkinci atak sürekli kafayı yormaktan. Bu seferki işim o kadar stresli değil dediklerine göre

Üst Alt