Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Psikoz olmasaydınız nasıl bir yaşama devam ederdiniz?

İşime devam ederdim. Şimdi de devam edeceğim ama yeni bir iş bulmam gerekiyor.

İnsanlar durumumdan faydalanmak istiyor. Vasim olduğu için hep çekiniyorlar hemde kendilerine görev çıkarıp, siğortasız çalıştırma gibi seçenekler sunuyorlar.

Ayrıca şimdiye evlenmiştim, psikoz olmasam

Ben 6 aydır tedavi görüyorum çok zormuş organik olmayan psikoj var . Sağolsun patronum işten çıkarmadı yanımda oluyor her zaman . Şuan işime devam ediyorum. Ama önümde askerlik var gitmek istemiyorum sayfadaki arkadaşlar abiler almazlar diyor . Askere alırlarsa geri döndüğümde ya işe giremezsem korkusu var

@caner39,

Patronun arka çıkıyorsa ve destek oluyorsa korkmana gerek yok Zaten psikoz olan birisine askerlik yaptırmazlar.

@perseküsyon, tedavi süresine bakarlarmı abi daha yeni tedavi alıyor yapabilir diye onay vermez dmi. Hastalığın belli bir süresi varmı abi iyileşme normalde kaç ay sürer iyileşme

iyi ki psikozum daha kötü bir hayatım olabilirdi

@caner39, Pisikoz türü rahatsızlıklarda eğer kronikleşmiş durumdaysa ilk seferde muaf veriyorlar en kötü 2 erteleme sonrası muaf verirler piskozda olan birine askerlik yaptırmazlar merak etme ama muayeneye gittiğinde tedavinle alakalı ne varsa yanında götür ve kesinlikle yanında ailenden birisi olsun.

Tedavi süresine gelince ne yazık ki bu tür rahatsızlıklarda çok uzun süreli ve genelde de ömür boyu bir tedavi gerekiyor tedavin daha yeni başlamış umarım çabuk düzelirsin ama uzun süreli hatta ömür boyu bir tedavi durumuna kendini alıştırmaya çalış zor bir hastalık bu hastanın ve çevresin çook sabırlı olması gerekiyor.

Takıldığın her konuyu sorabilirsin burada daha yeni hasta olmuşsun hastalığı kabullenme aşamasındasın bu aşamalar zordur.

Benim 10 yıldır tedavi gören atipik piskoz hastası olan oğlum var derdi çeken bilir.

Allah hastaların ve çevresindekilerin yardımcısı olsun Amin.

@kara duman, tedavimle alakalı hiç belge almadım sadece kullandığım ilaçlar var e Nabizda gözüküyor onları çıkartırım abi .yakınım yok tek gitsem sorun olurmu abi

@bireda, belli bir süre beklemek gerekiyor, tekrar atak geçirip geçirmediğimize durumumuza bakıyorlar
daha başvuru yapmadım

Benim 10 yıldır tedavi gören atipik piskoz hastası olan oğlum var derdi çeken bilir.
Allah şifa versin. Çok şükür ki ben iyileştim. Çalışacak duruma geldim. Xeplionun çok faydasını gördüm her ne kadar yan etkisi olsada tedavimi sağladı.

İzlediğim videolar ile iç görü kazandım. Eski halime döndüm. Ancak mesleğim bilişim yani bilgisayar başında olmasa çalışamazdım eskisi gibi.

İlaç dozu azalınca belirli oranda da rahatlama oluyor.

Kendi durumumdan örnek verirsem şimdi iyileştikten sonra anladım. Tamamen kendimi kaybetmişim.

Bence oğlunuzunda iyileşmesi mümkün ben bu durumdan çıkıp düzeldiysem oğlunuzda eski haline dönebilir. Bence ilaç değişimine ve iğne kullanmayı tavsiye ediyorum.

1 yıl önceki halim ile şuna arasında dağlar kadar fark var

@caner39, E nabızda ki belgeler olur.
Yakınlarından birisi ile gitmenin şöyle bir faydası oluyor kendini ifade etmede hastalık sebebiyle zorluk yaşayabilirsin tedavi durumunu bilen yakının anlatmada yardımcı olabilir ve hasta bazı şeylerin farkında olamıyor bazen onları yakını tamamlar.
Ayrıca yakınıyla gidildiğinde doktor durumun ciddiyetine daha kolay ikna oluyor.

@xdedahii, Çok sevindim tamamen düzelirsiniz inşaAllah ama asla ve asla iyileştim zannedip tedaviyi bırakma şu da olabiliyor yıllarca iyi gelen ilaçlar bir anda fayda etmemeye başlıyor.

İş konusunda da çokta inceleme bir yerden başla boş durmaktan iyidir hem kendine güven hem maddi hem de meşguliyet açısında.

Bizim sıkıntımız şu düşük ve orta dozda ilaçlar hastalığın belirtilerini azaltıyor ama tamamen geçirmiyor doz yükseltince iyileşeceğine daha kötü oluyor.

Bunu abizol 20 mg dan sonra ve invega 12 mg da yaşadık.

Şimdiye kadar ozaprin, solisan, abizol, invega, selectra, akineton ve lithuril kullandı.

Şu an 9 mg invega 900 mg lithuril 2 mg akineton kullanıyor Aslında 9 mg invega ile sesler 4 ay boyunca sıfıflanmıştı ama negatif belirtiler için 25 mg selectra kullanıyordu onu 50 mg çıkarınca sesler geri geldi sesleri bastırmak için invegayı maksimum doz olan 12 mg çıkarınca durum kontrolden çıktı mecbur geri 9 mg indirdik şuban yoğun takıntılı davranışlar ve sesler var.

Ayrıca ilaç yan etkileri olarak hareketlerde robotlaşma ve el titremesi var.

Perşembe günü kontrol var bakalım doktor ne diyecek.

Bazen çok zorlanıyoruz oğlum ve ailesi olarak Allahın imtahını olduğunum farkındayız zaten inancımız olmasa dayanmak çok daha zor olurdu.

Allah bu ve bunun gibi rahatsızlığı olanlara ve ailesini peygamber sabrı versin çok zor ama umutsuz olmamak lazım hayat bu ölüp gideceğiz sabretmek gerek.

@kara duman, Allah sabır versin. Hareketlerde robotlaşma bende de vardı. Çapraz yürüyüp vücudum kasılıyordu. 3-4 ay sonra vücuduma ilaçlar alışınca azaldı. Doz düşüşünde iyice azaldı. Eski hareketlerime döndüm. Bilişsel aktivitelerimde normale döndü.

Oğlunuz için yapabileceğim bişe olsaydı. Keşke, ben iyileşinceye herkese yardım etmeye çalışıyorum . Garip bir şekilde tam iyileşmem sağlandı. Oğlunuz bir kaç arkadaş edinirse normal hayata alışabilir. Bence

İş konusuna gelirsek mesleğin gereği kurumsal firmalarda iş buluyorum. Teknokent firması olmasına rağmen vasi kararını duyunca durumdan faydalanıp Siğorta yapmak istemedi. Ayrıca toplu istifa olmuş işe alımda yönetici burda bir iş yok gözüyle bakıyordu. Kendi işlerinin ne olduğunu bilmeyen kim gelirse bu işi yapar gözü ile bakıyordu. Daha gelir gelmez işten çıkarmaya devam etmeye çalışıyordu.

Kurumsal ama işten anlamayan patron firmasıydı. Daha fazla strese girmemek için 2 günde işleri kişileri analiz edip böyle insanlarla çalışamayacağımı anladım.

Mesleğim gereği hibrit çalışma ortamında çok oluyor daha çok böyle işlere yöneleceğim.

Vasimi kaldırdıktan sonra doğru düzgün iş arayıp hak ettiğim maaşı istemeyi düşünüyorum. Bu şekildeyken hem iş aranmıyor hemde normalden düşük fiyata çalışmak zorun kalıyorum.

Ayrıca ben oğlunuzun tam iyileşebileceğini düşünüyorum. Bence mevcut ilaçları değiştirip stabil bir ortam yaklaşabilir.

psikoz olmasaydım şuan 10 yıllık mimardım ve evlenmiş çoluk çocuğa da karışmıştım.

@xdedahii, İyi dilek ve duanız için teşekkürler sizinde iyilik haliniz devam eder inşaAllah.

Bizde umudumuzu kaybetmiyoruz daha zor günlerde gördük ne yazıkki ilaçların etkinliğini deneme yanılma yönteminden başka bilmenin bir yolu yok.

İş konusunda en doğrusunu kendiniz bilirsiniz tabi ki ben meşguliyetin önemini anlatmak içim yazdım.

Sizin de dediğiniz gibi engellilerin iş bulmada yaşadığı zorlukları kullanan ve sağlıklı kişilerin bile yapmakta zorlanacağı görevler veren karakter yoksunu iş verenler var ama halden anlayan idare eden işverenlerde var Allah iyilerle karşılaştırsın herkesi Amin.

sağlıklı kişilerin bile yapmakta zorlanacağı görevler veren
Tamda böyle bir durum vardı. İş çok, işten haberi yokmuş gibi davranıyordu. Çıkan kişiyede mobing uyguluyordu gözümün önünde bende ortamı uygun bulmadım. Başlamadan bitirmeyi tercih ettim.

İş konusuna gelirsek geçmişteki CV’im baya başarılı. Başvuru yapınca çağırıyorlar.

Önceleri düzgün konuşamıyorum. Yürüyemiyordum. Bir andan muhakeme gereketiren cevaplar veremiyordum.

Şimdi görüşmelerde vasim olduğunu söylüyorum. Aa nasıl olur gibisinden bakıyor. İyileştiğim herkes tarafından anlaşılıyor.

Sadece uygun bir dille anlatırsak anlayışla karşılıyorlar. Birkaç yerden daha haber bekliyorum.

İşverenler çok zorluyorlar sadece
Yaptığım işler Türkiye’de ilk 5 te dünyada 25 sırada ancak iş veren hala yetersiz görme gibi durumlardan fiyat kırmaya çalışıyor. Çalışabilecek en iyi yerlerde çalıştım. Hem iş hem büyüklük açısından ancak işveren illa sizinle bir yerden kötülemeye çalışıyor. Bu bazen iş hakkında fikirleri olmadığında bazende bilinçli yapıyorlar. Mecbur idare ediyoruz. Her işinde kabul etmiyorum. Eski sağlıklı halime döndüm.
Artık vasim kalkınca hareketli bir şekilde iş aramayı düşünüyorum.

Ben ısrarla oğluzun iyileşeceğini düşünüyorum. Vasi atanırken durumum tamda sizin anlattığınız gibiydi. Ben iyileştirdiler herkese bu duruma gelebileceklerini göstermeye çalışıyorum.

Benim şansım ilaçlar etki etti ses görüntü vs kalmadı.

Psikoz olmasaydım işim daha zormuş yanlış insanları daha iyi tanıdım hayatımdan bir bir çıkardım. Eğer hasta olmasaydım. Daha kör olacaktım. Hastalığın bana kazandırdıkları var engelli insanları ve kendim gibi insanları anlama fırsatım oldu. Ömrüm yeterse şizofreni yle ilgili kitap yazabilirim.

@caner39, Verebilir tabi ki ben yanında biri olsa daha iyi olur diye söyledim karşına çıkacak doktora bağlı bazı doktorlar inananmama numara yapıyor düşüncesinde oluyor teşhiste yeni konmuş sende garanti olsun diye söyledim yoksa normal şartlarda pisikoz türü rahatsızlıklarda teşhis kesin ve kronikleşmişse direk muaf veriliyor.

55 yaşına kadar çalışmak zorunda olurdum .o_O

@sokr@t, 40-60 arası engelli olursak kaç gün kaç yaştan emekli oluyoruz? 18 yıl 2900 günüm var

Memurlarınki 40-49 arası 18 yıl 6480 gün , 50-59 arası 16 yıl 5760 gün diye biliyorum .

Son düzenleme:
İstediğim bölümü kazanıp üniversiteye gitmiş olurdum belki orada da başarılı bir öğrenci olurdum bilmiyorum

@perseküsyon,

Hocam bende öğretmenliğe geçmeyi düşünüyordum organik olmayan psikoz hastası olarak . MEB'e gidip görüşmeyide düşşünüyorum beni geri hizmetemi alırsınız diye,şu an bende memurum zaten ama siz psikozdan dolayamı geri dönmek isterdim yazdınız, belli bi yaştan sonra bilgilerde taze değil ne yapacam kafam karıştı

Son düzenleme:
Üst Alt