Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Romatoid artrit hastasıyım. Malulen emeklilik mümkün mü?

Gizemiss

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Merhabalar romatoid artrit hastasıyım özelde hemşireyim sol ayak ve sağ elde şekil bozukluğu var fibromiyalji ve bel fıtığımda var şimdi sağ ayağıma sıçradı rapor bile zor alıyorum çalışmakta zorlanıyorum romatoloji rapor veremem dedi paraya da ihtiyacım var ne yapabilirim prim 2443 gün

Gizemiss Geçmiş olsun acil şifalar dilerim.

Sorunuza gelince : 28.Eylül 2021 Tarih Resmi Gazetede Yayımlanan ve Aynı Tarihte Yürürlüğe Giren Çalışma Gücü ve Meslekte Kazanma Gücü Kaybı Tespiti İşlemleri Yönetmeliği Hükmü de ve Ekinde bulunan EK-1 Hastalık listesine göre rapor almak.

Var olan çoklu hastalıklarınız çalışmanıza engel teşkil ediyor ise, Maluliyet Tahsis Talebinizi SGK'ya verebilir, Kurumun Sevk Edeceği O yer Üniversite Hastanesi veya Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Sağlık Kurulundan Rapor almak ve alınan raporun SGK Bölge Sağlık kurulundan geçmesi gerekmektedir.

Rapor alabileceğinizi düşünüyor iseniz SGK ya Her zaman Maluliyet Tahsis Talebinde buluna bilirsiniz.

adaletesitem teşekkür ederim rapor alıp alamayacağım geçerli olup olamayacağını nasıl öğrenebilirim nereden yoksa direkt başvuru mu yapayım

Gizemiss Bağlı bulunduğunuz O yer SGK Müdürlüğü maluliyet servisine tahsis talep başvurusunda bulunun size bir form verecekler o formu doldurun sonra sizi Bağlı bulunduğunuz İl Eğitim ve Araştırma Hastanesi veya Üniversite hastanesi sağlık kuruluna sevk edecekler. üç iş günü içerisinde sevk yazısını sağlık kuruluna teslim etmeniz gerekiyor, size hastalığınıza delalet edecek geçmişe ait varsa epikriz varsa ilaç kullandığınız geriye dönük eczaneden en az 2 yıllık ilaç dökümü isteyecekler, liste de yazan evrakları muayene gününe kadar temin edip sağlık kuruluna muayeneye giderken teslim edeceksiniz. Hekimleri dolaşıp işi biten evrağı yeniden sağlık kuruluna vereceksiniz size tekraren heyet için yeni bir tarih verilecek o gün heyete gireceksiniz. heyetten çıkınca gidebilirsiniz usulünce düzenlenen mütalaa SGK'ya gönderilecek ve SGK Özlük dosyanızı Bölge sağlık kurulu maluliyet servisine gönderecek.
Not 1 : Düzenlenecek raporda oran yazmaz ilgili dal uzmanları sadece tanı ve uygulanan tedaviyi belirtir anemnezi yazar Son kararı Bölge sağlık kurulu verecektir ibaresini ekler.
Not 2 : Oran yazılı raporlar sgk tarafından dikkate alınmaz.
Not 3 : Engelli raporu Maluliyette dikkate alınmaz.
Not 4 : İşlemlerinizi başlatmak için SGK Müdürlüğüne müracaat ediniz.
Başkaca sorunuz var ise cevaplaya bilirim.

ben lupus RA sjörgens hastasıyım. gün sayısı emeklilik koşullarınızı bilemem ancak ben 2003 yılında aynen ağrı şişlik vs şikayetlerim çok artınca almıştım sürekli verilen rapordu .kanser olunca onu da ekletmek istedim 2021 de 2 yıllık verdiler üstüne 2023 de yine yeniledim bu sefer de 5 yıllık verdiler. herkese verilen sürekli nedense bana verilmedi. RA sadece rapora yetmiyor iç organlarında ne kadar tutulum var , ortopedik olarak elin ayağın dizin vs senin yaşamanı ne kadar kısıtlıyor , işe devam etme durumun ne kadar olabilir ve fizik tedavi da puan veriyor .ben sadece bu romatizmal hastalığıma bağlı olarak son 3 senede 7 ortopedik ameliyat geçirdim şu an sol elim iyileşmek üzere fizik tedavi alıyorum.ameliyat öncesi sol elimi 1.5 yıldır hiç kullanamıyordum.şu an bile 35 gün oldu düğme tutuyorum saçımı tarayabiliyorum tam olmasada parmaklarımı açıp kapatıyorum. diz ayaklar tendonlar sürekli kopuyor bu bir ilacın yan etkisine de kortiziona da bağlı gelişti.bana fizik , ortopedi , romatoloji bu alanda verdi. romatoloji sadece evet bu hastalıklar var diyor diğerleri hastalığın yıkımına bağlı dahiliye de olmak üzere puan veriyor.TAMAMEN HASTANEye bağlı olarak sürekli ya da süreli oluyor.bu şans.ayrıca her testini her dökümü bul toparla geçmiş yıllara vs elinde olsun .eğer durumun kötüye gidiyorsa ŞANSINI DENEMELİSİN . RAPOR ALTINA ÇALIŞAMAYACAĞI ALANLARI YAZDIR. sonra da engelli memur olarak şansını zorlarsın sağlığın müsade ederse.

Gizemiss

Malulen emekli olabilmek için SGK Hastalık Listesi'ne göre Ağır tanısı alabilmek lazım. Aksi halde mümkün değil. Aynı şekilde, artık malulen emeklilikte birden fazla hastalık varsa bunlar göz önüne alınmaz. Tek bir hastalıktan Ağır tanısı olmalı ki malulen emekli olunabilsin.

Üst Alt