Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sağlık üzerine yapılacak röportaj için sorulara ihtiyacım var

supericik

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
1
Merhaba arkadaşlar bende de nörolojik mesane hastalığı var. Üniversite de okuyorum sağlık üzerine bir bölümde okuyorum. Hocamız bizden hem sağlıklı hemde hasta olarak sorular sorup röportaj yapmamızı istedi sonra o yaptığımız roportajla sunum yapacağız. Sizlerin yardımına ihtiyacım var. Sağlıkçıya ve hastalara ne gibi sorular yöneltebilirim lütfen bana yardımcı olur musunuz? Soruları oluşturduktan sonra röportajı yapabilmem için bana yardımcı da olur musunuz? Şimdiden hepinize çok teşekkür ediyorum.

Hastalar için soru bulmakta sorun yok. Hem sizde bir engelli bireysiniz. Empati kurmak zor olmayacaktır.
Ama mesela;
''Yaşadığınız bu durum sizin seçiminiz değil, ama üstesinden gelmek sizin sorumluluğunuz. Bu durum size ne hissettiriyor?''
gibi bir soru sorulabilir.

Bransinizi degil hastaliginizi yazarak saglikliya ve hastaya soracaginiz sorulari sordugunuz icin cok kapsamli bu kolay gelsin😊
Hastanelerden randevu almak iskence
Randevuyu alincada zaten yetersis az olan doktora iskence gibi kalabalik birikmesi
Randevu alamama sebebi
Sistemden dert bitmez
Mesela basit bir vekalet verip yetmeyen maasina ek para olsun diye emekli kismina yapilan doktor prosederu
Aile hekimi butun ilaclari onundeki bilgisayara 2 tik yapinca meydana cikarken
Bunlari ya yuruyemeyen
Ya duymayan birine muhakkakki cocuklari eziyet cekerek hastaneyi doldurup hastalarin randevu almasisini zorlastiriyor
Calisan cocuklari islerinden ediyor sinirli vakit olsada
Doktorlara ayri bir kulfet oluna cileden cikiyor cok hasta muayenesiyle
Saglikli icin saglik raporu icinde ayr i gitgeller saglam bireyler icin
Hic soru sorman gerekmeyecek oturdugun yerde yazabilirsin kendin😂

@supericik, psikiyatrik hastalara yönelik, aklıma gelen soruları sıralayayım ;

*** İlk defa rahatsızlandığınızda kaç yaşındaydınız ? Psikiyatrik tedaviniz nasıl başladı ?

*** Tedavi sürecinde yaşadığınız muhitte , çevrenizdeki insanlar tarafından "stigmaya" maruz kaldınız mı ?

*** Hasta olduğunuza inanıyor musunuz ? İyileşme umudunuz var mı ?

*** Ergenlik yıllarınızda (özellikle erkek hastalar) babanızdan&ailenizden psikolojik şiddet gördünüz mü ?

*** Ülkemizde, psikiyatrik engellilere yönelik, devletin verdiği imkanları (2020 maaşı vs.) yeterli buluyor musunuz ?

*** TRSM'lerde , hastalara yönelik yapılan rehabilitasyon faaliyetlerini yeterli buluyor musunuz ?

*** Şizofreni vb . hastalıklarla ilgili, toplumumuzdaki önyargıların düzeltilmesi konusunda sizce neler yapılmalıdır ?

*** Hastaneye yatışınız oldu mu ? Bu süreçte neler gözlemlediniz ? Öneri veya eleştirileriniz nelerdir ?

*** Uzun yıllar ilaç kullanımına bağlı olarak , vücudunuzda farklı hastalıklar çıktı mı ?

(y)Aklıma gelenler, şimdlik bunlar. Umarım işinize yarar.

Son düzenleme:
Çok teşekkür ederim Allah razı olsun @GRAHAM BELL,

Teşekkür ederim evet kendim hastayım ama benim dışındakilere sormam gerekiyor ve en az 5 kişiye sormam gerekiyor. Kendiminde bizzat yaşadığı sıkıntılar var mesela kateter için ödediğim ücret çok fazla bu yüzden 1 katateri 1 gün boyunca kullanıyorum bu da bende enfeksiyon riskini artırıyor bu ve benzeri sorunları yaşıyorum

Para soz konusu olunca degmeee😊
Hacettepeden isitme engelli olarak bi randevu koparamiyorum diye delice birsey dersin surdum hastaneye
Israrla engelimi kullanarak daha duymaz sekilde randevu koparagam aklimca
Git internetten randevu al burdan veremeyis
Istiyorsan ogretim uyesinden alabilirsin dediler
Ogretim uyesine paralari bayilinca randevu var
Sgk hakkima guvenerek normal muayene randevusu yok
Gunumuzun saglik sistemi😂

Bana omurilik ile ilgili ve merhaba ile ilgili sorular konusunda yardımcı olur musunuz lütfen

Arkadaşlar ms,spina bifida,omurilik felci hastalığı olanlara birkaç sorum olacak hayatınızda ne gibi zorluklar yaşıyorsunuz Hem maddi hem manevi olarak. Nelerden şikayetçiniz nelerden memnunsunuz? Hastanede yaşadığınız zorluklar nelerdir beklentileriniz nelerdir. Üniversite öğrencisiyim röportaj yapmamı istendi lütfen bana yardımcı olur musunuz

Üst Alt