Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sakatlar ve İş Bulma Süreci | Zeliha Tören

Bence Engellilerde işsizlik kendini geliştirmekle kesinlikle alakalı değil siz hiç gördünüz mü sermayeye hükmeden güçlü kurumların engelli mühendis, mimar, doktor aradığını neden çünkü kapitalistler genel olarak kibir içinde havalarda uçan milyar dolarlara hükmeden ve yüzlerce güçlü kuruma sahip insanlar ve bu insanlar çevrelerinde sakat engelli değil 90-60-90 manken gibi kadınlar veya yakışıklı insanlar görmek istiyorlar yani para sahibi olan kendine yenilip dünya zevklerinde kendini kaybediyor işte işin özü bu !

bu tür şeyleri ne kadar dile getirsekte sonuç ta engliyiz ama çare yok hep dışlanıyoruz örneğin bu sorunu ben çok yaşadım

Zeliha hanım eğitim hakkında doğru söylüyorsunuz ama ben örneğin kurumsallaşmış firmada çalışıyorum mağazacılık işinde çalışıyorum 6 yıllık geçmişim var nedense engelli olduğum için yükselme şansım yok mağazacılıkla her işi bildiğim halde mağazacılıkla ilgili eğitim bile aldım sonuçta yine aynı

Arkadaslar engelli kelimesi harici sakat ozurlu vs kelimeleri kullanmak kanunen yasaktir...bilginize

Ayrıca, farklı bedenlerin iş yerinde olmasını anlamak veya sakat istihdamı için binaların erişilebilir hale getirilmesi özel sektörün ruhuna pek de uymuyor sanki.

Farklı bedenlerin iş yerinde olmasını anlamak için ilk önce farklı olmayan bedenlerin insanca yaşama hakkı olduğunun öğrenilmesi gerekir. Sıradan bir insana hakkıyla çalışıp kazandığı parayla insan onuruna yakışır bir hayat sunma şansı vermiyorsan, sistem sadece kapitalizme hizmet ediyorsa kazanan her zaman Koç, Sabancı olur çünkü güçlü olan onlar sistemin içinde güçlü olanın sözü geçer onların işine gelende insanı insan yerine koymadan her şekilde para kazanmak ve sistemin içinde kendi yerlerini her daim güçlü tutarak dünyada keyif sürmek ha şuda var burda Koç, Sabancı birer örnektir yoksa bunlara karşı bir düşmanlığım bulunmamaktadır ama sistem budur.

Arkadaşlar beklentilerimiz doğal olarak var. olacak tabi elimizden geldikçe sesimizi duyurmalı isteklerimizi ve ihtiyaçlarımızı belirtmeliyiz. bunun için sanırım vakıf ve derneklere çok iş düşüyor peki onlar bu işi ne kadar yerine getiriyor, bireysel mücadele ile şans çok az değil mi?
ikinci olarak da herkesin kendi üzerine düşen görev var. kapitalist sistemde var olmak için ne kadar yapabiliyorsa farkını ortaya koymak. bu fark çok zorlayacaktır hepimizi ama yarınlar için kendi farkımızı ortaya koyarsak her gün yenileri gelen engelli arkadaşlarımıza kardeşlerimize iyi örnek olur ve onların bizim yaşadıklarımızı yaşamamasını sağlayabiliriz. bireysel farklar yapılabilirliği arttırır ve öngörüleri değiştirir.
Kurtuluş savaşında Atatürk her evden çorap aldı don aldı ve başardı belki uç bir örnek ama mücadele adı üstünde mücadeledir. buraya yazan bütün arkadaşlar bu alanda ter dökmüşler ve istiyorlar. istemek için kendilerini haklı görüyor ve daha çok istiyorlar. bizde bir engelli ordusu olarak haklı isteyenlerden olmak için donanımlarımızı arttırmalıyız vazgeçmemeliyiz. ben altıma kaçırıyorum memur olmak istiyorum. bu psikolojiyi aşıp evet eğer ben çalışabilir raporum varsa altıma işesemde sağlam biri değil o koltukta ben oturmalıyım örnek olmalıyım. hatalarını eksiklerini yaşatarak göstererek düzelttirmeliyiz belkide.

ya okudum yazdığımı da kılıcımı yanıma almışmıyım bir bakayım :)

engelli sayılan kardeşlerimin sıkıntısı işe girebilmek için gerekli kontenjanın bulunmaması, benim ve benim durumumuzda ki kardeşlerimin sıkıntısı ise ne yazık ki ne sakat ne de sağlam kabul edilmek içler acısı bir durum gerçekten...

Değerli dostlar kaleme alınan düşüncelerin fazlalığı sebebiyle bu forum konusuna yazılan yazıların tamamını okuyamadığımı baştan belirterek düşüncelerimi paylaşayım. İşe ilk olarak 1978 senesinde bir devlet kurumunda başladım. Yazılı ve sözlü sınavları kazandıktan sonra lisan sınavını da geçerek işe alındım. İşe sakat kadrosundan filan girmedim kaldı ki o zamanlar sakatlara mahsus ayrı kontenjan uygulaması var mıydı bilemiyorum. Yani her hangi bir sakatlığı bulunmayanlarla birlikte katıldım yarışa ve hamdolsun başarılı oldum. Akabinde süremi doldurup emekli olduktan sonra bu kez özel sektöre müracaat ettim ve sıkıntı olmadan işe alındım. Bir müddet burada çalıştıktan sonra bu kez 1993 senesinde başka bir yere müracaatta bulundum ve oraya hemen alındım. Emekli olduktan sonraki hiç bir müracaatımda sakat kontenjanından yararlanmadım. Yani demek istediğim yazdıklarınızın çoğuna ters bir durum söz konusu. Çalışma hayatına artık son verdim, emekliliğin keyfini yaşıyorum ancak bugün tekrar çalışmaya karar versem müracaatımı kesinlikle sakat kontenjanından yapmam. Otuz yılı aşkın çalışma hayatım boyunca da bir gün bile sakatlığımdan ötürü ne tacize uğradım, ne horlandım ne de başka bir muameleye tabi tutuldum yani çalışma hayatım boyunca bir sıkıntı ile karşılaşmadım, bilakis her daim yöneticilerin takdirini kazandım ve tüm terfilerimi zamanında aldım ve iyi bir pozisyonda emekli oldum, hatta müdürlük teklif edildi de ben kabul etmedim. Yani demek istediğim sakatlar sakatlıklarından ötürü her zaman horlanmıyor, taciz edilmiyor, hakları gasp edilmiyor, kendilerine iş verilmemezlik yapılmıyor. Bu arada sakatlığım sol ayakta polio sekli ve uzun bacak yürüme cihazı kullanıyorum.

Ünlü fizikçi Stephen Hawking hayatını okuyun . Her şeye bir bahane ve engel bulmayın. Evet engelli kişiler için hayat zor çalışma şartları zor ama bu adam felç olduğu halde para kazanmış ve tüm dünyaya kendini tanıtmış.

Merhaba bende engelliyim %71 raporum var ankarada yaşadığım için keçiören ilçesi etlik anadolu liseline gittim kura ile memur ataması için okul müdürünün yanına gittim hocam dedim böyle böyle evraklarım bunlar bunlar hoca bana bi bagırdı utandım yer yarılsaydı yerin içine girseydim çok kötü bağırdı şu memurlugum bi olsun köprüyü geçene kadar ayı ya dayı diyeceğiz 😊😊 saygılarımla arz ederim

çagrı merkezine bile almıyorlar çene desen pabuç kadar çenem var el desem 10 parmak klavye 4 yıldır memurluga atanamıyoruz devleti geçtim özel şirketler biz sizi sonra ararız diyorlar biri küstahca aradı adı CMC çagrı merkezi başka bir arkadaşı aldık dediler aa işe bakın 1 ay sonra geçen ay sizinle görüşmüştük davet ediyorlar bide utanmadan adiler

ulan hem almıyrsunuz hem neden davet ediyorsunuz çocuk oyuncagımı bu dedim suratıma kapattı telefonu 1 ay sonra gene aradılar yüzsüzlük böyle bişey bende tmm geliyorum 1 saate kadar dedim sinirden telefonu açtım açtım kapattım fitil olmuşlardr bıktım valla ara ara delircem

benim %49 hafif ayakta aksama var ben 4-5 yıldır memurluk bekliyorum haa ön lsans için 557 mi ne alıyorlar lise için 1300 mü ne digerini unuttum ne güzel memleket okudukça sayı düşüyor

iş ilanı açıyolar ilanı veren özel sektöre gittiğinde bu sabah alım yapıldı diyorlar.. bence yalan söylüyor çünkü ilanı kaldırmıyolar ..fabrikayı denetliyenler geldiği zaman bizim ilanımız yayında ama başvuran yok diyerek sıyrılıyolar ..böylece engelli çalıştırmamış oluyolar

Arada bir ilan açarak zaman kazanıyorlar. İşkur dan talep oluşturmazsa ceza gelecek çünkü.

Benim %21 fiziki engelim var ve memur olmak istiyorum ama %40olmadığı için ekpss giremiyorum . %21 engelim olduğu içinde gardiyanlık, polislik, vb. şeylerede başvuramıyorum.

Arada kaldım en kötüsüde bu zaten normal masa başı memurluklarına sapasağlam kişileri alıyorlar ne vardı öyle yerlere benim gibi arada kalanlar girse.

Almıyolar abi sakatı da kalp hastasınıda almıyolar dalga gecer gibi bunu yapar mısın sunu yaparmısın bunu kullana bilirmisin diye sorular soruyolar hepsine evet diyosun tamam biz seni ararrız diyolar 2 saat sonra mesaj çekiyolar olumsumsuz diye anlayacagınız iş kura boşuna gidiyoruz işkurun bize demesi lazım sakat ve kalp hastaları iş başvurusu yapmasın diye biz de ona göre hareket edelim çünki bu olaya çok üzülüyorum saygılar

Malesef öyle ya temizlik ya meydancı yada çaycılık işleri veriyorlar engelliye..

vetbat

Bunun için bir önlem alınamıyor mu? Örneğin yarın bir kuruma E-posta atacagım nereden bileyim değerlendirme oluyor mu diye

Normalde engelli istihdam zorunluluğu olan sayıdan eksik istihdam gözlenen her ay için cezai işlem uygulanır. ancak akıllı kurumlar talep açar görüşürüz işe almaz. İşkur da kurum istihdam etmeye çalıştı ancak uygun birini bulamadı diye düşünür. Eee sen hem almak istemiyorsun, hem de engelli bir bireyin çalışabileceği iş ayarlamıyorsun. Nasıl olacak ben de bilmiyorum.

ben özel sektörde iş bulamıyorum psikoz tanım var.her şey mulakatta güzel giderken raporu istediklerinde sıkıntı oluyor..

Ama şöyle bir durum daha var, 2015 yılında yazdıklarıma ilaveten onu da belirteyim. Tıbbiyeyi kazanamayınca iki lisanım olduğu için hariciyeyi hedeflemiştim, o olmazsa kaymakamlık idi hayalim. Ancak o zamanki mevzuat (sene 1984-1985) buna engeldi, bir sakat devleti temsil edemez diye hariciyeye bizleri almıyorlardı, ata binemiyoruz diye de kaymakamlık kapısı kapanmıştı suratıma.

Başımdan geçen bir başka edepsizlik de şu oldu. Emekli olmuşum çalışmıyorum, çalışmaya da artık hiç niyetim yok. Bir gün bir telefon geldi ve Merter veya Bayrampaşa civarındaki bir firmadan aradığını söyleyen bayan sakat olup olmadığımı sorup da benden “evet” cevabı alınca sakatlık raporu ve bazı evraklarla kendilerine müracaat etmemi istedi. Ben hanıma hangi işi hangi pozisyonda yapacağımı sorduğumda ise “çalışmayacaksınız, biz sizi çalışıyor göstereceğiz, maaş almayacaksınız, sadece SSK’dan yararlanacaksınız” dedi. Ben de kendisine bir güzel “yallah” çektim, bayan kayboldu.

Yani demek istediğim başlığı açan kişinin tespitleri çok büyük ölçüde doğru ancak tacize uğramadan, aşağılanmadan, hor görülmeden çalışmak ve yükselmek de mümkün. Öyle fazla korkmaya gerek yok. Şansınızı deneyin ve cesur olun. Hep aynı örneği veririm: Eurosport spor kanalının bir tane Türk vatandaşı sunucusu var. Adı aklımda değil. Tekerlekli iskemle kullanıyor bu arkadaşımız ve iyi derece yabancı dil/diller biliyor. Oraya müracaat ediyor ve bu arkadaşımızı hemen işe alıyorlar. “Tekerlekli iskemlede oluşunuz sorun değil” demişler.

Ama neticede işimiz zor tabii ki. Korkmadan mücadele etmek gerek.

Allah yardımcımız olsun, şansımız da açık olsun inşallah.

Selametle.

Üst Alt