Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Seni gidi topal şarkısı yasaklansın!

Ben de özellikle yeni nesil gençlerin birbirine sakat özürlü demesinden çok rahatsızım. Böyle bir yorum gördüğümde beddua edesim geliyor ama tutuyorum kendimi. :/

Bu toplum kabul etse de, topal olarak bile kabul edilmeye razıyız ancak toplum kendinden görmediği için bu durum epey bir sürecek gibi duruyor. google'ye ''özürlüler'' yazarsanız, ne demek istediğimi anlarsınız. yazamayanlar için:

https://www.google.com/search?ei=ZPEkXdruFJHo6QSz8ITABQ&q=%C3%B6z%C3%BCrl%C3%BCler+&oq=%C3%B6z%C3%BCrl%C3%BCler+&gs_l=psy-ab.3..35i39j0l9.1825.1825..4188...0.0..0.138.138.0j1......0....1..gws-wiz.......0i71.aaeXQU8S7xg

toplumda yer edinmek için, uygar ülkeler seviyesine yaklaşmış olmamız gerekiyor. yakın zamana kadar, boşanmış kadınların kimliklerinde ''dul'' yazıyordu. oldu olacak, başına ''kara'' koysaydınız bari. günümüzde bu kalktı ama oldukça yavaş ilerleyen bir süreç bu.

birçok kişiye, engelli ve özürlü arasındaki farkı anlatıyorum ve konuyu şiddetli tartışmaya gidecek kadar uzatıyorlar. bu insanların bizlere (engelli olmayanlara) bir özrü yok ki, özürlü olsunlar. özür; kıyafette olur, gömlekte olur ama insanda olmaz. ancak bu kadar basit bir anlatımı bile anlamaktan uzak, engellileri görmezden gelen ve engelli olana kadar engellileri anlamayacak, empati yoksunu kişilerle dolu bir ülkedeyiz maalesef.

konu biraz dağılsa da, içimdekileri de yazmış oldum. bu arada şarkıyı yasaklamak, sansürcü zihniyetin bir başka uygulaması olmaktan öteye gitmeyecektir. eğitimle düzelecek ve bu eğitimin sadece okulda değil bilhassa aile içinde başlatılmış olması gerekmektedir. ancak bu, birkaç on yıl geçmeden düzelecek gibi de durmuyor.

ONYILLARDIR BELKIDE 100 yildir topal turkusu cqagiran bi millete kampanya napabilir.
duymayiverin. sankim topal demeseler topal olunmuycakmi. bende sagirim. kendi kendime sagir derim hep...

Bunun çözümü yasak koymak değil, kişinin kendini olduğu gibi kabul etmesi, kompleks duygusundan uzaklaşmasıdır.
Genç insanlarda bu biraz zor olsa da zamanla gülüp geçmeyi benimseyeceklerdir. Aksi sadece size zarar verir, başka hiç bir kazancınız olmaz.

Aynen çok sinir şarkı bunun gibi kaçtane daha var abuk sabuk oyun havaları bide erik dalı var vs

aynen katılıyorum aptalca bir şarkı şerefsiz bu nu yazarken topaldan yediği şey neyse unutamamış:)

[mentıon=126322]korkmaz4423[/mentıon] :):)

Erik dalı gevrektir
Erik dalı gevrektir
Amanın basmaya gelmez
Haydi basmaya gelmez
Elin gızı naziktir
El gızı naziktir
Amanın küsmeye gelmez
Amanın küsmeye gelmez

Eller oynasın eller
Diller gaynasın diller
Eller ne derse desinler
O dillerini yesinler
Bu şarkıya ne demeli:D

http://www.turkuler.com/nota/ezgi_erik_dali_gevrektir.html
Orjinali buda:)

Aslında şarkı sözlerinden daha çok oyundaki figürler sinir bozucu.

Çok da takılmamak lazım bu tür şeylere,yoksa her yerde topal kelimesini duymaya başlarsınız.Hassasiyetiniz sizin önünüze her daim gelir:)

Topal şarkısı çaldığında bile oynuyorum. Zaten topal, sakat, engelli değil miyim?

spastik özürlü, ruh hastası, kör, topal... bunlar görmezden gelinebilecek, gülüp geçilebilecek şeyler değil. konunun, kendinizi olduğunuz gibi kabul etmenizle alakası yok. ortada ahlaksız bir sorun var. sizin probleme yaklaşımınız, problemin kaynağını kendiniz gibi görüp, sorunu üstlenmek! biz zaten kendimizi olduğumuz gibi görüyoruz. sorun, bazı insanların bilinçsiz davranması. problemin kaynağı engelli birey değil, toplumun engelli bireye bakış açısı. bu gibi şeyler toplumumuzun dilinde maalesef bir kalıp olmuş. hastalıkla birbirine hakaret etmek, aşağılamak nasıl bir mantığın ürünüdür anlayamıyorum. bu hakaretleri görmezden gelip, gülüp geçerseniz normalleştirir, insanların ağzına sakız edersiniz. bugün olduğu gibi insanlar utanmadan bunları rahatça hakaret olarak kullanır. bu normal bir yaklaşım değil. bu gibi şeyleri yasaklamak anlamsız, çözüm insanları bilinçlendirmektir. bir insanın bu şekilde saçmaladığında utanmasını sağlayabilmektir. bu da susarak, alttan alarak olmaz. günümüzde alakasız küçük topluluklar bile bir bütün halinde hareket ediyor, haklarını koruyorlar. örneğin cinsel yaşamından ötürü bir bireye ib** diye seslenirseniz, ilgili bireyin parçası olarak bulunduğu lgbt gibi topluluklar tarafından büyük bir tepki görebilirsiniz. fakat bir engelliye her türlü hakaret edilip, hakları kısıtlanırken kimseden ses çıkmaz. çünkü bu insanların bilinç altında "çoğunlukla" engelli birey savunulmaya değmez. buradan bir çıkar elde edemez. egosu tatmin olmaz. örneğin bir öğrenci sosyal medyada sırf yurtdışında sanat okuluna gitmek için yüz binlerce lira yardım toplayabiliyorken, aynı ülkede çocuğuna giysi alamadığı için intihar eden baba, evini ısıtamayıp, çocuklarının karnını doyuramadığı için intihar eden anneler var. ne, farklı kimlikteki bireylerin oluşturduğu gruplara, ne de kişisel tercihini yapıp hayatı istediği şekilde yaşayan insanlara karşı asla bir tutumum yok. sadece burada bir toplumsal sorun görüyorum ve bunu paylaşmak istiyorum.

insanları hastalığından, kendi belirlemediği, seçemediği durumundan ötürü aşağılamak, kötü sıfatlar yakıştırmak, hakaret etmek bir "insana" yakışan durum değildir. herkes potansiyel engellidir. sokağa çıktığında bir arabanın altında kalıp hayatının geri kalanını engelli olarak yaşamayacağına dair bir garanti mi var?

gelinen noktada, bir "emeklilikte yaşa takılanlar" tarafından oluşturulan gruplar kadar bile sesimizi duyuramıyoruz. ülkede engelli sayısının çok fazla olmasına rağmen düzgün bir şekilde temsil edilemediği, topluluk oluşturamadığı, sorunlarımızın bireysel bir ses olarak kaldığından görmezden gelindiği ortadadır. birey olarak zaten bir çok sorunla boğuşurken, haklarımızı arayıp, sorunlarımızı dile getirmemiz oldukça güç. bizleri anlayan, dinleyen, temsil eden, haklarımızı koruyan güçlü topluluklar kurmak zorundayız.

hali hazırda var olan toplulukların da sesini çıkarmaları, yokmuş gibi davranmamaları gerekir. günümüzde her yapı topluma, çok sesliliğe göre şekilleniyor. bir topluluk kanun değiştirtebiliyor, yeni kanunların çıkmasını sağlayabiliyor. hatta adli davalar bile toplumun tepkisine göre şekilleniyor. maalesef bir çok davada, sadece toplum sesini çıkarttığında hakedilen ceza suçluya veriliyor. bir davanın sonucu sosyal medyada gündem olup olmamasına göre farklılık gösteriyor.

burada Erkan arkadaşımız bir sorunu dile getirmiş, sonucu ne olursa olsun desteklenmelidir.

Çocukken bu şarkıya takılıyordum şimdi dinliyorum duyduğum da

Üst Alt