Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Şizofren kardeşim babamdan Yetim aylığı alabilir mi?

kunta

Aktif Üye
Konular
156
Reaksiyonlar
1
memur emeklisi babam vefat etti

vefat etmeden önce kardeşim kronik şizofren çalışma olanağı vermeyen f 20 kronik şizofreni raporu ile babamın sağlık haklarından yararlanıyordu ( 4/c emekliler 60/f kapsamında sigortalı olanlar)

şimdi babam vefat etti anneme dul maaşının yanında şizofren olan kardeşimede yetim maaşı baglanırmı eger baglanırsa bunun oranları veya miktarları ne kadar olur,

babamın emekli maaşı 2000TL idi.

sgk dilekçe verdik sonucu henuz çıkmadı sizce bu durumda ne olur

@kunta

%60 kurul raporu varsa alır.annenız babanızın maaşının %60ını kardeşiniz %30unu alır eger başka maaşı alan lardeşiniz yoksa eğer varsa bu yüzdeler değişir

1- Yalnızca eş olması halinde % 75,
2- Yalnızca eş var ancak eş Emekli Sandığından kendi aylığını alıyor olması veya devlet memuru olarak çalışıyor olması durumunda ise % 50,
3- Bir eş 1 yetim olması halinde; eş % 60, yetim % 30,
4- Bir eş 2 yetim olması halinde; eş % 50, her bir yetim için % 25'er,
5- Bir eş 3 yetim olması halinde; eş % 50, her bir yetim için % 25'er, ancak yüzde yüzü geçemeyeceği için tutarın paylaştırılması gerekmektedir.
6- Tek yetim olması halinde % 50
7- İki yetim olması halinde % 40'ar olmak üzere toplamda % 80,
8- Üç yetim olması halinde 1/3 er oranında toplamda % 100
9- Dört yetim olması halinde ¼'er oranında toplamda % 100
Bu şekilde paylaşım dul ve yetim sayısı arttıkça belirtilen şekilde paylaştırılmaktadır.

raporumuz var % 80 ağır engelli

kunta

ağır engelli evet ise bu %80 ve hanedeki kişibaşı gelir 847 liradan az ise bence yetim maaşı için başvuru yapmayın.evde bakım maaşına başvurun bu hem aylık ödeniyor hemde 1000 tl civarında.yetim için başvurursanız alacağı para en çok 500 - 600 lira olur.evde şuan anne ve engelli kardeş var ise baba maaşı 2000 tl olduğu için bakım maaşı olmaz ama anne ve 2 kardeş yada herhangi biri yiğende olur ikameti sizde olan varsa 3 kişi olunca bakım maaşı için gelir şartınız tutar.dediğim gibi ben olsam eğer evınızde 3 ve daha fazla kişi varsa bakım maaş gelır şartı tutuğu için yetim maaşı için hiç uğraşmam.

-mka

evde bakım aylığı alıyor zaten evde 3 kişi yaşıyor annem ,kardeşim ve onun oğlu

kunta

hem evde bakım maaşı hemde babasından yetim aylığı alan arkadaşım var.kardeşinizde yetim aylığı alabilir.(evli olduğu için problem çıkacağını sanmıyorum)

babanz memur emeklisimiydi?

Evet memur emeklisi evli değil boşanmış durumda oğlu var birlikte yasiyolar

memur emeklisi babam vefat etti
şimdi babam vefat etti anneme
babanız için vefat etti diyorsunuz sonradaki mesajda ise

Evet memur emeklisi evli değil boşanmış durumda oğlu var birlikte yasiyolar
demişsiniz.
babanız vefat etti mi etmedi mi net bişi söylemesseniz cevap veremeyizki.babanız vefat ettiyse farklı cevap verilir boşandıysa farklı cevap verilir.babanız annenizden boşandıysa annenizin aldığı dul maaşı değil nafaka olur.sorularınız bilgileriniz açıklayıcı net değil.net birşekilde sorarsanzı ona göre cevap veren arkadaşlar olabılır.

-mka

babam vefat etti. engelli kardeşim boşandı. engelli kardeşimin 1 çocugu var. hanede annem ,engelli kardeşim ve onun çocugu birlikte yaşıyor

@kunta
öncelikle başınız sağolsun.siz anne için dul kardeş için yetim maaşına başvurun verdiğiniz bilgilere göre mutlaka bağlanır.zaten
aşağıdaki linkte cevabını vermıştım orayı tekrar okuyunuz.

https://www.engelliler.biz/forum/evde-bakim-hizmeti-ayligi/185977-evde-bakim-ayligi-aliyorum-burs-almam-soruna-yol-acar-mi.html

not:maaş bağlandıgında başvuru tarıhı gecerli oluyor ve bağlanana kadar gecen süredekı maaşı toplu olarak alıyorsunuz(benım yetim maaşında öyle oldu belgedekı hata yüzünden 4 ayda bağlandı)başvurunuzu biran önce yapmanızı tavsiye ederim

not:eğer raporun fotokopısı varsa hastaneden ıslak ımzalı mühür bastırıp onu yollayın çünkü raporun aslı herzaman gerek olur size.istemezlerse aslını sakın yollamayın.tahmınım 2ay'a kalmaz maaşlarınız bağlanır

-mka Başvuru yapıdığında SGK yeni rapor isteyecekmi? SGK sevk ettiği hastaneden yine eski oranı verirler mi? o mesele nasıl oluyor?

algaNihat raporum yenıydı o yüzden sıkıntı olmadı.yeni rapor çıkarırsanız mutlaka 5 +10 tane aslı gibidir dıye onaylı yedegıde alınkı her işlemde yeni rapor için uğrasmayın

Babam vefat etti annem maaşını alıyor annemin maasi 2600 tl kız kardeşim yetim ayligi 1300 tl civarı bende erkek engelli yetim olarak dahil olursam annemin maaşından ne kadar eksilir?

Şamil67

sadece annenızden kesılmez kız kardeşinizdende kesılır.annenız %50,kız kardeşiniz ve siz 25 -25 alırsınız.

Bence sızofrenler ıcın ozel yasa cıkarılmalı ve calısamayan sızofrenler babaları olunce maasının bır kısmını degıl tamamını almalı.

ve cocuk yapmalarıda yasaklanmalı sızofrenlerın,zaten kendıne zor bakıyor cocuk nere bakıcak ayrıca cocukda sızofrenı olabılır .

Üst Alt