Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Şizofreni hastaları için bakımevi var mı?

kunta

Aktif Üye
Konular
157
Reaksiyonlar
3
şizofreni hastası ağır engelli % 80 raporu var. evde bakım aylığı alan bir yakını bakıyor. ileride bakan birisi olmaması durumunda
-bu tür şizofreni hastalar için özel bakımevleri huzurevleri varmı ?
-normal bakımevleri bu hastaları kabul ediyor mu.
-bakımevleri bakıma muhtaç hasta için devletden bakım parası alıp mı bakıyor
- bakımevi ücretleri aylık ortalama fiyatları ne kadar
-bilenlerden cevaplar lütfen-

@kunta,

Sayın kunta arkadaşım bende şizofrenim ama agır engelli degil arkadaş 183 aradı aldıgı bilği şizofrenler huzur evine girerken toplum icinde kalabalık ortamda kalabilir raporu aldırıyorlar eger emekliyse emekli emekli maaşının bir bölümünü alarak bakıyorlarmış eger degilse devlet ücretsiz bakıyo diyorlar ama bakım parasıylamı bakıyorlar onu bilmiyorum herşey imkanlar dahilinde huzur evi sayısı kısıtlı durum bundan ibaret

Arkadaşim bakım evine düşecegine sokakta yat daha iyi özel bakım evleri var devletten 2 asgari ücret karşiligini alıyor bakıyor hapisaneden farksızdır hapise düşşen daha iyidir😜😜😜. En iyisi evde kalmaktır
Bakim---- evi,,,,huzur. --- evi. Ceza.--- evi tercih senin🤣🤣🤣🤣

@(Gölge),
Biraz haklısın fazla özgür degilsin cogu şey kısıtlıymış

@kunta,
Maalesef özel ücretli yerler kabul etmez . Devlette de imkanlar kısıtlı sanırım . Devlete ait bir yer olduğundan emin bile değilim. Allah yardımcısı olsun bu hastalıkla mücadele edene de sahip çıkıp bakana da. Hepsi cennetlik

Benimde abim var %80 şizofren ileride anne baba olmayınca bakacak kimse kalmayacak bende bakamam bir yere gidemem edemem hayatım biter o yüzden benim planım şu tabi imkanı olanlar için söylüyorum.bir ev var oraya böyle karı koca dar gelirli temiz birilerine verip ileride babanın emekli maaşıda kalacak alın diyecem beraber yaşayın zaten zorluğu yok bir odada kalsın tv si yatağı ne yemek yersenin beraber yiyin yıkan dediğin zaman zaten yıkanıyor ,saldırganlığı yok dışarı çıkar dolaşır gelir yer içer yatar işte öyle yaşasınlar düşüncem ...zaten kötü bir şey yaparlarsa o kadar aklı yerinde söyler ona göre davranırım bende..çünkü dediğiniz gibi bakım evleri benimde hoşuma gitmiyor.

Annemin de %84 raporu var. Devlet destekli özel bakımevinde kalıyor. Psikolojik hastalıkları olanlar şizofreni dahil orada kalabiliyorlar. Sosyal Hizmetler yönlendiriyor. Bakanlık ücretini karşılıyor. Hastaların her türlü temizlik, duş, yemek ihtiyaçları karşılanıyor. Cafeye gidiyorlar. Senede bir iki kere topluca kahvaltı ya da denize geziye gidiyorlar. Ayda 1000 lira civarı olması lazım hastalara bir harçlık yatıyor bakanlık tarafından. Onunla kendilerine bir şeyler alabiliyorlar. Herhangi bir şikayetleri olduğunda hemen doktora götürüyorlar. Senede 30 gün izin hakkı var eve alabiliyorsunuz. Bunun yanında kişi başına düşen aylık hane geliri asgari ücretin 2/3 ünden fazla ise ödeme istiyorlar. Aylık ücretleri en son 20 bindi. Ancak yönetmelikte indirimli ya da farklı ödeme metodlarının da olduğuna dair bir ibare gördüm (Bu kısmı daha detaylı bilen arkadaşlar varsa açsın lütfen). Diyeceğim o ki ücretini durumu olmayanlar için bakanlık karşılıyor ya da durumunuz var ama kime bırakacağınızı bilemiyorsunuz benim annemin kaldığı bakımevi çok iyi ve içim rahat tavsiye ediyorum. Nasıl bakacağınızı bilmediğiniz güvenlik, sağlık, bakım ihtiyaçlarını karşılayamadığınız ya da karşılayacak yakınlarınızın olmaması durumunda bakımevleri güzel bir seçenek. Benim deneyimim bu şekilde ama tüm bakımevleri adına konuşamam şehrine göre araştırmak gerekir.

Son düzenleme:
@engellihakkı, devlet destekli 2 asgari ücret mi alıyorlar yoksa 2 bakım maaşi tutarı kadarmi alıyorlar devletten

36 yaşındayım ve bekarım. Düşündüğüm konulardan biriside bu bakım konusu.

Geçen yıl rahatsızlandım. Memurdum. İşimden oldum. Çalışacak durumda değildim. Vasi atandı. 1 yıl kadar tedavi ile düzeldim.

Önce vasimi kaldırdım. Şimdi iş arıyorum. Evlilik yapıp çocuk yapma istediği var ama şu durumda ancak kendimi idare ediyorum.

Aile iyi baktı. Zorunlu yarışla tedavimi sağladılar. İlerde YANLIZ kalmak en büyük korkum.

Sağlıklı biri ile evlilik yapabilirim. Onun için biraz fazla yük olurum ama kabul ederse

Öyle normal insanlardan bir farkım kalmadı. Tembellik var sadece

Yaş gençken biriyle evlenmekimiyim bilmiyorum.

Şimdilik ailem var hissetmiyorum yalnızlığı ama ileride nasıl olacak çok düşünmekteyim.

Sonumuz bakım evi gibi

Googleden arattım bunlar karşıma çıktı. Şizofreni hastalarına bakıyorlar. Ama ne kadar ücret alıyorlar bilmiyorum. Bir arayıp sorulması lazım.
İçinizden bir arkadaş arayıp sorarsa ve cevabını buraya yazarsa bizlerde öğrenmiş oluruz.

Üst Alt