Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Şizofreni malulen emeklilik sağlar mı?

(Gölge)

SGK Hastaklık Listesi'ne göre

1. Şizofreni ve alt tipleri
Ağır Düzeyde Çalışma Gücü Kaybına Neden Olan Durumlar
Tedaviye rağmen çalışma olanağı vermeyen

Orta Düzeyde Çalışma Gücü Kaybına Neden Olan Durumlar
Tedaviye rağmen kısmen çalışma olanağı veren

Sadece 2 si mi "malülen emeklilik" sağlar abi.
😁😁😁💯

engelli emekliligi içinde artik hastalik listesi geçerli olduguna göre 2 katogori var şizofrende
nasil olacak orta agir var hafif yok

Sadece "Ağır Düzeyde Çalışma Gücü Kaybına Neden Olan Durumlar" malulen emeklilik sağlar. Ya da -hangi hastalık olursa olsun- iki tane "Orta Düzeyde Çalışma Gücü Kaybına Neden Olan Durumlar"dan olacak.

Engelli emekliligi nasil olacak o boga

orta agir var hafif yok engelli emekliligi nasil olur OturanBoğa

(Gölge)

Hafif: %40-49
Orta: %50-59
Ağır: %60 ve üzeri demek. Emeklilik de ona göre belirlenir.

OturanBoğa 2 katagori var agir orta
hafif yok şizofrenide o zaman oluyorki 40,49 arasi olmuyormu

OturanBoğa

O zaman nasil olur hafif yok heyete girdigimizde agir veya orta olarak degerlendirme zorunda kalacaklar bizim için iyi oluyor degilmi yani şizofrenide 2 katogori var agir.orta hafif yok yani en az orta degerlendirilir heyete girdigimizde oda erken emeklilik yolu acar degilmi bulent abi hafif yok 40.49 arasi yok olduguna göre 18 yil 5510 göre emeklilik olmayacak şizofreni için en az 50.59 arasi olacak demek 16 yil4320 yle emekli olunur demek oluyor

katatonik şizofreni ise direkt emekli ederler ya da paranoid

Benim kişisel fikrim ise şu bipolar, askb, borderline, şizofreni kişiler her yıl takip edilip emekliye yarılmalı ve sürekli kamu güvenliği sorunu yaratıyor mu diye hem iletişimleri hem de dijital hesapları takip edilmeli. Bu yapılmazsa hiç tanımadıkları birini sokak ortasında kılıçla öldürebiliyorlar. Ya da bazı entelektüel bütünlüğü bozulmamış şizofreniler, zekaları sayesinde siyasi çevrelerde nüfuz edinip ülkeyi etkileyen kriminal sorunlar yaratbiliyorlar.

(Gölge)

Şizofrenide Hafif tanısının olmaması emeklilik açısından olumlu mu olumsuz mu olacak inan bilemedim. Yani doktorlar nasıl bir tutum takınacaktı kestirmek zor.

OturanBoğa
malulen emeklilikte 2 orta düzeyde rahatsızlıkta malulen emeklilik saglar dediniz başka bir yazınızda yönetmenlikte yazıyormu kaçıncı madde okudum göremedim

Arkadaşlar bazı hastalıklarda ağır var orta var hafif yok
Bazısında ağır var orta yok hafif var bu durumda emeklilik nasıl olacak açiklaya bilirmisiniz

Ben 1800 günden malul emekli olacam inşallah doktorla konuştum olumsuz cevap vermedi ben en az orta derece deyim

Şamil67

Orta olmaz ağır olması lazım malulen olman için

Kaç gün pirimim var toplam

(Gölge)
Benim ki ağır iki defa isimden oldum işyerinde atak geçirdim 1 ay önce tekrar atak geçirdim ilaclarimi kullanmama rağmen öz bakımı mi yapmakta aşırı zorlanıyorum evden dışarı çıkmak istemiyorum atak geçirdiğim zaman etrafimdaki leri ajan veya düşman olarak algılıyor um 3 sivil vatandaşı darp ettim 3 polisi darp ettim .1 polisi ajan zannediyordum karakoluna önünde mp 5 tüfeği elinden almaya calistim darp ettim beni malul emekli ederler benden çalışması bekleyende kafa yoktur birader tehlikeli benim rahatsızlık herseyi bittikten sonra çözüyorum

1800 e 307 gün eksik ya başkasının yanında sigortali gozukecem ya da kendim odeyecem

iyi agır tanılı alman lazım onu söylemeye çalıştım günün kurtarıyor az kalmış 10 yıl sigortalılık süresi olacak onada dikkat et

Orta yada ağır engelli ibaresi sadece engelli raporunda oluyor.
Malulen emeklilikte bu rapor değil, heyetin hastaya vereceği iş gücü çalışma kaybı oranı sonucu belirliyor.
Yani iş gücü kaybına bakılır, tedaviyle düzelmeyen kararı alınırsa primi de 1800 ve üzeriyse emekli olur. Tabi bir de en az 10 yıllık sigortalı olması gerekir diye biliyorum.

10 yıllık sigorta süresi ( başkasının bakımına muhtaç) ibaresi olursa aranmıyor diye biliyorum

(Gölge)
Ben de %45 raporla çalışma gücü kaybı tespiti için başvurdum evrek takipte gelen evrak görünüyor sabah 8 de sgkya gidip sonuç çıktı mı öğrencem inşallah. Şizofreni de hafif tanısı olmaması benim de kafamı karıştırıyor korkum rapor %45 diye çalışma gücü kaybı yoktur gibi bir şey demeleri internette aradım kime sorduysam bir cevap alamadım bu konuda umarım iyi olur ve orta düzey kayıp çıkar. Sonucu buraya yazarım.
(Gölge) Bir de benim dikkatimi şey çekti örneğin atipik psikoz da kısmi düzelen %40 rapor alıyor ve orta düzey kayıp olarak değerlendiriliyor ama şizofreni de en düşük rapor zaten %45 benim mantığıma göre 45 raporlu şizofren de orta düzey değerlendirilmeli

Musluk

Evet gelişmeleri paylaşin bizim açmizdan en az orta degerlendirilirse 16. Yıl sigortalılık süresiyle 4320 günle emekli olunur

Eski rapormu gönderdiniz yeni rapormu aldınız gönderdiniz

Pipolarda ise ağır var hafif var orta yok bu nasıl olucak

(Gölge)

Açılır açılmaz sgkya gittim fakat henüz sonuçlanmamış dediler. Umarım orta olur bu konuda soru soran da ilk seni gördüm ne zamandır benim de kafamı kurcalıyor ama sen de bir cevap bulamamışsın keşke biri çıkıp olur ya da olmaz dese de aydınlansak benim korkum rapor 45 diye çalışma gücü kaybı yoktur demeleri çünkü %45 raporun tanımında işlevselliğini geri kazanan ibaresi var

Musluk
[FONT=sans-serif]Eski rapormu gönderdiniz yeni rapormu aldınız gönderdiniz
memurmusunuz[/FONT]

(Gölge)
nisan ayında almıştım raporumu son 6 ay içinde alınmışsa rapor kabul ediyorlar. memur değilim çalışmıyorum eskiden işletmem vardı sildirdiğim bağkur primlerinin ihyasını yaptım eğer orta tanı çıkarsa primlerimi ödeyeceğim 4320 günü geçiyor bağkurdan emekli olmayı deneyeceğim.

Arkadaşim bide yukarıda dediğiniz oranları kafanızdan silin varsa yoksa liste önemli teşşiz önemli

Üst Alt