Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

sonradan engelli olan kamu personeli

birolum71

Yeni Üye
Konular
3
Reaksiyonlar
0
1991 girişli 30 yıllık memurum. son düzenleme ile yaştan dolayı (52 yaşında olabilirim) emeklilik hakkımın dolmasına hala 30 ayım var. önceki engelli raporum %40 altı olduğu için 30 yıldır normal statüde çalışmaktayım.20 gün önce hastahaneye başvurup heyete girdim.dün itibari ile kalp 37 ortopedi 40 toplamda %62 Bağımsız engelli raporu verdiler 2 yıllık. benim amacım vergi diliminden yararlanmak vede kurumda çalışmaya devam etmek veya gerekirse normal şartlarda emekli olabilmek.yani malulen değilde engelli olarak normal ücret kaybı ve eski 30 yıllık haklarımı da kaybetmeden vergi diliminden faydalanmak vede emekli olmak istersem nasıl bir yol izlemem gerektiğini bilmiyorum.çalıştığım kurumda tam anlamıyor.nasıl bir dilekçe ve nereye yazmam gerekiyor veya başka yol varmı? Bilen biri tek tek ne yapmam gerektiğini vede varsa örnek dilekçe yardımcı olursa çok sevinirim.Şimdiden teşekkür ederim ilgilenen arkadaşlara

Raporunuzun Maliyeye veriyorsunuz. Oradan gelen raporunuzu kurumunuza (çalıştığınız yere) verdiğinizde vergilerden indirim hakkınız oluyor. Çalıştığınız yer de SGK'ya yazı, yazarak bilgilerinizi ve raporunuzu göndermeli. (Yazıda %62 raporlu olduğunuzu ve ne kadar vergi indiriminden yararlanmanız gerektiğinin sorulması lazım.) SGK'dan gelen yazı ile de vergi indiriminiz başlar. ANCAK! Maliye raporunuzu düşürebilir. Bunu da göz önünde bulundurun.
Ben de bu şekilde çalıştım. % 50 raporum vardı. Gün sayısını doldurarak normal emekli oldum. Çok yüksek olmasa da maaşımdan kesilen vergi indiriminden yararlandım.

Son düzenleme:
İl vergi dairesine yani maliyeye vergi diliminden yararlanmak istiyorum diye dilekce ile raporu goturun ordaki cvp i yaziyi kurum sgk emekli sandigina gonderiyor ancak burda mutlaka aslindan bir suret ekleyin benimki noter onayli idi onuda kabul etmediler. raporun. İade edip ya aslini yada tekrar sevkini istiyolar zaten cvp gelmesi uc ayi buluyor. Mutlaka aslindan yada noter onaylisi kalsin. Maliye bakanligi benim %60 lik rapirumu %58 e indirmisti sebebide %60 ve sonrasi bi fazla daha indirimden faydalaniyormus faydalanmasin diyedir bence... Oysaki raporum uni arastirma hastanesi raporu idi. Heyet raporu ve kanunen indirme hakki yoktu arastirma oldugu icin.( Devlet olsaydi kendiside sevk ediyormus...) Zaten maasiniz vergi indirimine girince engelli statusunde olmus oluyorsunuz. Sonrasinda istediginizde emeklilik dilekcesi veriyorsunuz tabiki rapor ekleyerek...%40 rapor 18 yil, %60 ve sonrasi 15 yil gun sartini doldurunca normal engelli olarak emekli oluyor. Talebinize engelli durumumdan emekli olmak istiyorum yazmalisiniz. %60 ve sonrasi gun dolmadanda malulen isteyebilirmis ama sikinti. Ben engelli kadrosundayim engelli gunumu doldurdum emeklilik istiyorum dedim hizmet dokumu vs onlarida kurum ekledi ankara kamu emeklileri genel mudurlugune gonderdi. Sukur oldum simdi otv indirimli arac ve ehliyetimi degismek istiyorum aama tekrar rapor almam gerekiyormus kazaen oran duserse ugrasirken emekliligim kaybolur vs korkuyorum onun arastirmasindayim. Oransiz arac kullanir otv indirimden faydalanabilir rapor veriliyormu arastiriyorum ins olur.

Üst Alt