Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sosyal Yardımlaşma Vakfı'nca tüm engellilerden yeniden rapor isteniyor..?

ackurt19

Üye
Konular
88
Reaksiyonlar
0
Konuya dair güncel bilgi:

Çakır, şunları kaydetti: ''Vatandaşlarımız, ailelerinde yada yakın çevrelerinde özürlü varsa bunu söylemekten utanıyor. Aile hekimlerimiz evlere giderek bu özürlü insanlarımızı tespit edecek. Sağlık raporu olanlar zaten kayıt altında. Amaç sağlık raporu olmayanların rapor almasını ve özürlülükle ilgili bilgilerinin kayıt altına alınarak güncel kalmasını sağlamak. Projeyle özürlülerin devletin kendileri için sağladığı haklardan haberdar olmalarını amaçlıyoruz. Önceliğimiz, günü kurtarmalarını sağlamak değil, ilerde istihdamda yer almalarına da yardımcı olmak.''
...
''Ulusal Özürlüler Veri Tabanı Projesi''

Veritabanı projesi" kapsamında muayene ve tetkiklerimin yapılarak özür oranım ve ağır
özürlü olup olmadığımın belirtildiği Özürlü Sağlık Kurulu Raporunun tarafıma verilmesini
arz ederim..."şeklinde.böyle bir uygulamadan haberiniz varmı acaba

Benim için mahsuru yok!
Hatta yapılması uygundur.
Bi uygulasınlar bakalım altından ne kepazelikler çıkacak:confused:
Ne haksız yere engelli kontenjanından işe girenler çıkacak:confused:

Sitede bu konuyla ilgili haber görmeyince acaba sadece Çoruma mahsus bir uygulama mı diye düşündüm.Yeniden rapor istenmesi hatta tüm raporların iptal edilip yenilenmesi çok güzel bir uygulama olur.gerçek özürlüler ve çakma özürlüler ortaya çıkar elbette.

Anlamadım bu raporu tüm engellilerdenmi istiyorlar.daha önce rapor alanlardanmı tekrar rapor istiyorlar.açıklarsanız sevinirim...

Bu sitede çok gereksiz söylemler oluyor,
Çakma rapormuş yahu engeli olan rapor alamıyorda çakması nasıl olcakmış ,

Bugün yatalak bir kadına bile engelli raporu verilmiyor haberlerde izliyoruz ,yorum yapmayayım diyorum sinirimden çatlıycam ya yeni cetvel zaten engelli sayısını azaltmak için çıkarılmış bir cetvel ,adamın ayağı kesik diz altından 40 alamıyor bumu çakma rapor benim hastalığımın tedavisi yok ilacı bile yok bu damı çakma sizler bu foruma iş olsun diye mi giriyorsunuz okuyunda kimlerin ne sıkıntıları var %40 alamıyorlar lütfen , lütfen biraz daha anlayışlı sağlıklı konuşalım artık yorum bile yapmak gelmiyor içimden.

ackurt19;
Bi adama 10 kere mi verilir rapor ; Bi adam ya engellidir ya engelli değildir.

raporların yeniden verilmesi demek % 40 oranında rapor alanların bi çoğunun iptal olması demek peki % 40 altında rapor alanlar ne olacak birde bu taraftan bakalım sağlam deil iş vermezler sakatsın derler...
sakat deilsin derler rapor vermezler....
peki bunların durumu ne olacak....
bizim ülkemizde kimse kimse güvenmiyor.... bürokratların selamları ile alınan raporlar tabiki incelenmesi ii olacak

Bende şaşırdım böyle bir uygulamaya.Diğer illerde de varmı acaba diye buraya yazdım.Bizim burada rapor oranın kaç olursa olsun,raporunu 6 ay önce de almış olsun mutlaka yeniden rapor alacaksın

bence bu uygulama tüm türkiye çapında genelleşsin. ayağındaki hafif burkulma nedeniyle % 40 rapor alıp vergi indiriminden yararlanan kişiler tanıyorum. bundan emin olun. ben bu uygulamayı yürekten destekliyorum. hatta uygulansın diye de yazı yazıp email göndereceğim. herkesin yapmasını tavsiye ederim.

Yeşillili arkadaş ayak burkulması nedeniyle %40 rapor verilmesi gibi bir şey söz konusu olmaz,ozaman sadece o kişiye değil,hastaneyede sorulturma açılmalı.....
Mesela ben epilepsi hastasıyım,ancak beni görenler senin varki sapasağlamsın diyor,kimse kimsenin neyi olduğunu derdini bilemez,kimse peşin hüküm veremez...bence bu daha ağır bir suçtur,çünkü ben bu suçlamanın altında eziliyorum......
Ayrıca diğer arkadaşların dediği gibi ,bacağı kesik olan kişiye %20 oranında rapor veriliyor,ozaman eski %40 raporların eski tarihe karışacak,biliyosun özür oranları oldukça düşürülüyor....
Kimse peşin hüküm vermesin.

Syg

ackurt19;

Sn,arkadaşım onların amaçları çakma engellileri ortadan kaldırmak değil, engellilerin sayısını azaltmak,atıyorum şuan ki rapor %60 ise yeni bir rapor aldığında ancak %40 olur.Bu rapor oranı hissedilir derece de düşürülüyor.Neden? bunu hiç düşündünüz mü ?gün geçtikçe engellilerin sorunları azalacak yerde daha da çok artıyor:(.Böyle bir uygulama yapıldığın da ben sanmıyorum ki,sahte raporlar ortadan kalkacak; hııı:confused:.insanlar yine ne yapıp edip yapacaklarını yaparlar.Burası Türkiye çünkü.........

ggurkan tamamen sana katılıyorum.....
yeniden rapor isteyeceklerine 2 aydır ertelenen ,sınavı takip etseler ,çaba harcasalar daha verimli olucak bence...

memurlar.net sitesinde bir kişi şunları yazmış: "konu şundan ibaret engelliler.biz internet sitesinde ackurt19 kullanıcı adındaki bir şahıs aynen şunları yazmış;
arkadaşlar bulunduğum ilçede SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA VAKFI tarafından yeniden rapor için DEVLET HASTANESİ ne sevk kağıdı veriliyor.verilen sev kağıdında aynen şöyle yazıyor. "Devlet Hastanesi Başhekimliğine" Bşbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı ve Valiliğin protokolü ile başlatılan "Ulusal Özürlü
Veritabanı projesi" kapsamında muayene ve tetkiklerimin yapılarak özür oranım ve ağır özürlü olup olmadığımın belirtildiği Özürlü Sağlık Kurulu Raporunun tarafıma verilmesini arz ederim..."şeklinde.böyle bir uygulamadan haberiniz varmı acaba görüleceği gibi bireysel bir konu,dikkat ederseniz bulunduğu ilçeyi dahi söylemiyor, söyleyemiyor. Çünkü arkadaşlar hiç bir devlet kurumu bu şekilde yeniden bir rapor isteyemez. bu en son çıkan yönetmeliktede belirtildi, rapor varsa bunun kazanılmış hak olduğu belirtildi. bunun yazan malım şahıs ; sanki yeniden rapor isteniyormuş havası vermeye çalışarak zihinleri bulandırmaya çalışıyor. ayrıca burada tam adres yok;(örneğin ankara ili beypazarı ilçesi vb. bir adres olması gerekir) çünkü bu haber yalan. çok büyük bir ihtimalle bu soruda bu haberi bu siteye yapan zat tarafından oluşturuldu. yani sizin anlayacağınız kendi oluşturduğu haberi sanki başka bir habermiş gibi bize yutturmaya çalışıyor bizde yedik. yalan içinde yalan...."

bu işin bence aslı yok olmaz öyle şey isteyemezler arkadaş yanlış anlamış olmalı

E devlet sitesinde özürlü bireyin rapor bilgilerin cıkmaması büyük eksiklik.Rapor tek olmalı, iş için, ehliyet için, vergi indirimi için rapor tekrar tekrar alınmamalı.Her defasında tetkik, tahlil yapmak hem devlete zarar hemde hastaya ve bütceye büyük zorluk.Mesela diyelim ben ehliyet için rapor cıkaracağım ,daha önce cıkmış raporum varsa bunu ilgili doktora verip sadece doktorun kontrolünden geçmem yeterli olsun.

arkadaşlar,
İstanbul özürlüler merkezinden telefonda ile bilgi aldım ve gerektiği takdirde,2006 yılı öncesi süresiz raporlar için tekrar rapor isteniyomuş....

konuyu yeterince araştıralım lütfen...

Bence öyle bir şey yok, bu biraz seçimlerin yaklaşması nedeniyile yapılan bir iftira, nedeni şu anki hükümet kötü duruma düşürülüp, başka bir partinin bundan nemalandırılması.
Hükümet böyle bir şey yapacak olsa, işlemleri hızlandırır mı? en kötü ihtimal bir rapor süreci altı ay.
eskiden yılları alıyordu bu sitede örnekleri var.
SGK bir iki yıl önce eskiden rapor alınmış şüpeli raporu olan kişilerin evraklarını kontrol etmiştir (2008 yılından önceki raporlar), zanedersem 170 000 kişi ve bunlardan çok az miktarda sahte raporlu vardı veya kontrole çarılıp rapor oranları düşürüldü.
Ama hiç bir yerde öyle herkesi tekrar kontrol edecez diye bir şey yok.
Lütfen insanların akıllarını bulandırmayın ve siteye siyaset sokmaylım ( bu haliyle çok güzel).
Siyasi platformu olan siteler var, orada siyaset yapın.

gerek görüldüğü veya şüphe duyulduğu zaman istenilebilir benim de anlamadığım şey nede bazı arkadaşlar kızıyorlar gerçek özürlü olduğum % 95 omirilik felçli rapor alana kada ranam ağladı emar filim muayene hepsini yaptılar üstelikk kaza geiirdiğimde amelyat olduğum hastane doktorlarda hepsi biliyor yinede incelediler ben şikayetçi değilim olması gerekir bu ülkede ne taslar dönüyor bunu herkes biliyor %40 rapor bulursun bir aç gözlü doktor alırsın raoru ben inanıyorumkii ülke genelinde titiz bir inceleme yapılsa bu gün raporu olanların bir çoğu aynı raporu alamaz

biyo arkadaş zaten bu elemeyi bir-iki yıl önce yaptılar, dediğin gibi şimdi rapor almak zor, doktor bulsan ne olur, evrak ankaraya gidiyor orası şüpelendiği an hakem hastane, oradaise okadar inceliyorlar ki , öyle sahte rapor almak çook zor.
benim raporda'da eksik evrak nedeniyile hakem hastaneye göndermişlerdi ve çok titiz kontrolden geçiyor.
Ama doğru 2008'den önce bazen daha kolay rapor alındığı duymuştum .
SGK istediği zaman kontrol muayenesi yaptırmaya hakkı her zaman saklıdır. Ama öyle herkesi geri çarılacana tamamen uydurma.

Yavaş istesinler çok hızlı rapor çıkartamıyoruz. Arkadaşlar sizde her duyduğunuz haberle manipüle olmayın lütfen. Herkeze tavsiyem eğer engelli iseniz bizlerle alakalı kanun maddeleri ve dava sonuçlarını lütfen bir araştırıp okuyup sindirip anlayınız. Lütfen!

Slm arkadaşlar bu rapor çilesi özürlü vatandaşı daha çok yıpratmak daha çok ezmek özürlü zaten yüregi incinmiş yüregi burkuk bütün özürlüler böyle,biz bunlara ne desek yaparlar nereye sürsek oraya giderler memur olacaksınız diyip rapor yenilettiriyorlar sevindiriyorlar hevesinizi kursagınızda koyuyorlar rapor alıyon tamam eline saglık..valla zor arkadaşlar allah yardım etsin kalkıp evinden bi rapor için taksi tutanmı dersin ne gibi engellerle karşılacagım die düşünenmi dersin bi çok sorun

Kaynak : AA

12 EKİM 2010 15:51

Çorum Valisi Nurullah Çakır, İl Genel Meclisi Toplantı Salonunda düzenlenen proje bilgilendirme toplantısında, uygulanacak projede bütün kurumlara görevler düştüğünü ifade ederek, köylerdeki imamların, muhtarların ve kurum müdürlerinin ''Ulusal Özürlüler Veri Tabanı Projesi'' için işbirliği içinde olması gerektiğini söyledi.
...
Çakır, şunları kaydetti: ''Vatandaşlarımız, ailelerinde yada yakın çevrelerinde özürlü varsa bunu söylemekten utanıyor. Aile hekimlerimiz evlere giderek bu özürlü insanlarımızı tespit edecek. Sağlık raporu olanlar zaten kayıt altında. Amaç sağlık raporu olmayanların rapor almasını ve özürlülükle ilgili bilgilerinin kayıt altına alınarak güncel kalmasını sağlamak. Projeyle özürlülerin devletin kendileri için sağladığı haklardan haberdar olmalarını amaçlıyoruz. Önceliğimiz, günü kurtarmalarını sağlamak değil, ilerde istihdamda yer almalarına da yardımcı olmak.''
...
''Ulusal Özürlüler Veri Tabanı Projesi''

arkadaşlar sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına neden rapor gösteriyoruz ne gibi bi yardımı olacakta biz özürlü oldugumuzu bu kuruma bildiriyoruz anlamadım bu konuyu biraz açarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler

ne derse desin kim derse desin..;
rapor konusu tam bir cile..2006 rağor aldım(suresız)..6 ay sonra yasa degişti eyvalah...
2007 rapor aldım (suresız)....2010 aralık yasa değişti şimdi tekrar almak ıcın koları sıvadıkk...
hikayesi şöyle;
vergi indirim için baş vurdum..dedıler rapor olmaz yasa deışmiş hastane ye sevk etiler..hastaneye gitim .
gunlerden 12 mayıs perşebe yogun yarın sabah 6 da geldedıler.
zorla kaldık gıtık..normal randevu yerın den saglık kurulu deyıp randevu aldık 3 gun sonrasına.
3 gun sonra 6 da gıtım ,dedıler saglık kurulu veznezıne gıt gene sıra tıklım tıkış..bekledık barkod alıp sevkımızı yaptılar..goz polıklıgıne..
kalktık gıtık..hemen almadılar ogleden sonra aldılar.muayene bıtı dıger polıkılınıge gıtım..yer yok pazartesı gene gel sıra barkod al dedıler..
sordum aynı gun mayene olurmuyuz ..yanasıp dedıler..:)..
pazartesı tekrar gıdecem tekrar barkod alacam kısmetse muayene kısmet degılse baska gune..olacam sonra evrektakı tanıları elden saglık kuruluna goturecem.ve 3 kez aynı raporu alamyı basaracaz..galıba.
bu rapor yasası degısklıklerı ıle ozurlulere işkence yapılıyo..amac vaz gecsın ler yılsınlar emeklı olmasınlar.calışmasınlar.yazık gunah dır yahu.hadı ben yuruyom gıdıyom gelıyom.
ayagı olmayan refakatcıyle gelen resmen surunuyo..hıc kolaylık yok.normal vadandastan daha fazla zorluk cektırılıyo..oradan oraya kosturuyon.ızın alamaktan kovulacaz patronla papaz olduk...
kımse kımseyı kandırmasın.eskı tarıhlı raporlar sure ne kurum olursa olsun yenısı ıstenıyo.yok efemdım format degısmış yok balhazard.baya arasştırdım.balt hazart tam bır kandırmaca.2 ozur toplanın ca benım mesela %32 goz +%25 pıskoz=57 olamsı gerekırken..ve tek goz yok dıger goze daha fazla yuk bınıyo ıken..
baldazarda gore %49 oluyo..yahu bu baldhazart matamatıği kim ögretmiş.2 hastalık olanın daha fazla olması gerekırken negeatıf yonde azalıyo..
allah bu yasları ve bu cıleyı bıze cektırenlerın cezasını vermesı dileğiye.
selamun aleykum kader arkadaşalarım.selamun alaykum feleket kardeşlerim(tatar ramazan 1997)

Benim bu konuyla ilgili yapmış olduğum açıklamayı memurlar.net te bazı gerizekalılar benim uydurduğumu,böyle birşeyin olmadığını falan söyleyerek ispatlamaya çağırıyorlar.ben memurlar.net giremiyorum.üyeliğim iptal ettiler.inanmayan arkadaşlar çorumda ilgili telefonları arayıp bilgi alsınlar.eğer benim yalan söylediğimi ispat edemezlerse ben onları yalancı sahtekar nankör ilan ediyorum haberleri olsun.

evet bende okudum..ama anlam veremedim..
saygılar

Üst Alt