Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Süreli emeklilikte vefat durumunda geride kalanlara aylık bağlanır mı?

Dejavu1

Yeni Üye
Konular
5
Reaksiyonlar
2
Merhaba ,

Ben kronik hastalığa sahip olduğum için ilk kez kontrol muayenesine tabi tutuldum 2 yıl süreli raporum yenilendi ama bu süre içinde vefat edersem ne olacak ? Rapor yenileme süresi geldiğinde kişi vefat etmiş ise süreç nasıl devam ediyor ?

@Dejavu1,

Emeklilik devam ederken vefat durumunda geride kalanlara dul-yetim aylığı bağlanır. Öldükten sonra kontrol vardı diye kimse hak gasp edemez.

@OturanBoğa teşekkür ederim. Emeklilik kontrol muayenesinde sgk yazıyı sadece kontrol muayenesinde bana yazdığı için hastane bize bir yazı gelmedi normal engelli raporuna başvurabilirsin dedi raporuma da ilk başvuru işaretlenmiş kontrol muayenesi değil. Sgk ya ben kendim gönderdim raporu bir sorun çıkartırlar mı ?

@Dejavu1,

Sevk yazısı ile hastaneye gidip rapor sürecini tamamladığınızda hastane raporun bir nüshasını size verdiyse diğer nüshasını da sgk'ya göndermiştir. Hiç bir sorun olmayacaktır.

@oturanboğa sevk yazısı kendilerine gelmediği için bana geleni kabul etmediler aynısının bize de gelmesi lazım yoksa engelli raporu başvurusu gibi kabul edebiliriz dedi öyle de yaptı

@OturanBoğa

İşlem hareketleri aşağıdaki gibi nedir abi sence durum ?

8973202608/02/2024İZMİR SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ EMEKLİLİK SERVİSİ 7 [4-A MALULİYET İŞLEMLERİ SERVİSİ]Giden Evrak KayıtlıİL SAĞLIK MÜD. GÖND

Emekli olmanla alakası yok SSK 900 gün Bağkur emekli sandığı 1800 günün varsa geride kalanlara maaşin kalir

@OturanBoğa Abi bir önceki raporum %72 di yeni raporum %68 diye şüpheli görüldüğünden hakem hastaneye sevk edilmişim. Ben kendi sevk ettikleri hastaneden %68 almışım 4 puan için beni bu sürecin içine tekrar sokmak istiyorlar ben bu duruma nasıl itiraz edebilirim ? İl sağlık bile buna ne gerek vardı diyor.

@Dejavu1,

Eşşek bunlar eşşek! Liyakat hiç kalmadı kurumlarda, kimse mevzuat okumuyor. Yazıklar olsun! Şu dilekçeyi verin sigorta müdürlüğünde sizi sevk eden birime:

Kontrol muayenesi gerekçesiyle sevk edildiğim xxx hastanesinden tarafıma %68 oranında sağlık kurulu raporu verilmiştir. Ne var ki kurumunuz emekli olduğumda verilen %72 oranlı rapor ile kontrol muayenesinde verilen %68 oranlı rapor arasında fark olduğu gerekçesiyle beni il sağlık müdürlüğü eliyle başka bir hastaneye sevk ettiğini tarafıma bildirmiştir.

Bu sevk işlemi SOSYAL SİGORTA İŞLEMLERİ YÖNETMELİĞİ'nin aşağıda aktaracağım maddesine aykırıdır.

Yönetmeliğin 57. maddesi "Yaşlılık aylığının başlangıcı, kesilmesi ve yeniden bağlanması"nı düzenler. Bu maddenin 6. alt maddesinin c fıkrası ise kontrol muayenesinde rapor oranının %40'ın altına düşmediği sürece kesilemeyeceğini belirtir. Şöyle ki:

"c) Çalışma gücünün %40 ile %59 arasında kaybedilmesi nedeniyle yaşlılık aylığı alanların yapılan kontrol muayenesi sonucu, çalışma gücündeki kayıp oranının %40’ın altına düştüğünün anlaşılması hâlinde, bu durumun tespitine esas tutulan raporun tarihini, [...] takip eden ödeme dönemi başında yaşlılık aylığı kesilir."

İş bu madde gereğince kontrol maueyensi için sevk edildiğim hastaneden tarafıma verilen %68 oranlı raporuma istinaden emekli aylığımın durdurulduğu tarih itibarı ile devamının sağlanmasını, kontrol sürecinde geçen döneme ait emekli ayılığımın defaten tarafıma ödenmesini arz ederim

Abi çok teşekkür ederim hakkın ödenmez. Sgk işi gücü kalmamış engelliler ile kafayı bozmuş.

Abi selam yönetmelikle şöyle yazıyor ;

Kontrol muayenesi

MADDE 78
– (1) (Değişik:RG-5/12/2017-30261) Kurum Sağlık Kurulunca gerekli görülen veya sigortalı ve hak sahiplerinin malullük durumlarında artma veya başka birinin sürekli bakımına muhtaç olduğunu ileri sürmeleri veya sigortalı ve hak sahipleri dışında bu kararlara yapılan ihbar ve şikayetler ile Kurumca yürütülen denetim ve soruşturma kapsamında kısa veya uzun vadeli sigorta kollarına ilişkin kontrol muayeneleri, bu muayeneye istinaden düzenlenmiş sağlık kurulu raporu ve daha önce Kurum tarafından verilmiş kararlara ilişkin tüm belgelerin birlikte değerlendirilmesi ile yapılır.

(2) Kontrol muayenesi için temin edilen sağlık kurulu raporları, bu Yönetmeliğin 41 inci ve 51 inci maddelerinde belirtilen belgeleri de kapsayan sigorta sicil veya tahsis dosyaları ile birlikte Kurum Sağlık Kuruluna intikal ettirilir.

(3) (Değişik:RG-25/8/2016-29812)(17) Kurum Sağlık Kurullarınca; kontrol muayenesi sonucunda düzenlenmiş yeni tarihli sağlık kurulu raporunun değerlendirilmesi sonucu gerekli görülen hâllerde, ek bilgi belge ve/veya yeniden muayenesiyle düzenlenecek rapor/sağlık kurulu raporu istenir.

(4) Kurum Sağlık Kurulları tarafından yapılan değerlendirme sonucu gerekli görüldüğü hâllerde sigortalı ve hak sahipleri yeniden kontrol muayenesine tabi tutulur.

(5) (Değişik:RG-5/12/2017-30261) Kontrol muayenesine tabi tutulması gereken sigortalılara; kontrol muayene tarihlerinden en az 3 ay önce yazı ile sevk talebinde bulunarak kontrol muayene işlemlerini yaptırmaları gerektiği bildirilir.

Bu malul emeklisi için mi ?

Üst Alt