Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

T3, T4 ve T5 omurga kırıkları ile fiziksel olarak iyileşebilir miyim?

Acarbey

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Arkadaslar öncelikle vereceğiniz cevaplar için minnettarım. Büyük bir motosiklet kazası atlattım çok şükür iyiyim bende kötü durumda arkadaşları gördüğüm için kötüyüm demek yakışmaz. Ben yaklaşık 4 aydır yatalak kaldım arkadaşlar hiçbir ihtiyacımı kendim karşılayamadim. Kazadan kaynaklı omurgalarimda kırıklar oluştu ancak sinirlerine çok yakın diye felç riski fazla diye ilk başta müdahale edilmedi akabinde kemikler de çökme olayı da vardı çok şükür o da olmadı . Yaklaşık 15 gündür yavaş yavaş yürümeye başladım uzun süre ayakta kalamıyorum ve oturamıyorum. Yorulunca yine uzanmak yatmak durumuna gecince rahatlıyorum. Doktorumla konuşurken eskisi gibi olmamın çok zor olduğunu koşmak ağırlık kaldırmak birkaç sene unut hatta bir daha darbe aldığımda takdirde göğüs altı felç kalma riskin fazla o yuzden sakin bir yaşamın olmalı dedi. Bu durumu yaşayan kardeşlerim abilerim iyileşme süreci sizin nasıl geçti. Ben ameliyat bile olmadım kemiklerim kırıldı bütün hayatımı uzun yıllar etkileme durumu gerçekten var mı . İnanmak istemiyorum çünkü iyilesecegime inanıyorum. Rabbim herkese sifa versin. Yeni bebeğimiz oldu onu kucağıma dahi alamıyorum en çok beni üzen bu oldu çok zoruma gitti ama bu halimize de hamd olsun ayakta durabilmek adım atabilmek ve bunları sağlıklı iken değerini bilmemek çok zormuş. Sağlıcakla kalin.

Acarbey

Formül: yumuşak yumuşak, kendini aşırı yormadan, yürüyüş, yüzme, sağlıklı beslenme, kendi başına yapabildiğin her şeyi kendi başına yapma, gündelik hayat ritminden kopmama

Önemli bir kazayı oldukça az hasarla atlatmış görünüyorsunuz. Sakin bir yaşam planlayıp neler olacağını görmek gerek. Ama umutsuz olmanın da hiç bir alemi yok. Bugüne dek olanlara bakınca, şans sizden yana.

Cevabınız için çok teşekkür ederim hocam umarım hersey istediğimiz gibi olur..

T3, T4 ve T5'te kırık sonrası oluşan güç kaybı!?

Sevgili arkadaşlar ciddi bir trafik kazası geçirdim yaklaşık 7-8 ay olucak t3 t4 t5 kemiklerinde kiriklar oluştu ameliyat olmadan iyileştik fakat kirilan omurgalarda çökme yukseklik kaybi oldu. Yaklaşık 4.5 ay hiç kalkamadım sonra yavaş yavaş toparlandim solda az bisi güç kaybı oluştu. Lakin ben eskisi ne kosabiliyorum ne yuruyebiliyorum ağrılarım hiç geçmedi özellikle yuruyus yaptığım zaman hareketli olduğum vakitlerde ağrılarım günün ilerleyen saatlerinde daha çok siddetleniyor ve uzanmak zorunda kalıyorum. Her iki elime 3 kilo ağırlık alıp 1 km yürüyemiyorum kendimi test ediyorum ama zorladigim zaman geri donusu cok agrilarim oluyor. Kamuda calisiyorum ama bu sartlarda calismam cok zor. Bazen psikolojik olarak bakiliyor doktorlarda lakin mental olarak prolemim yok fiziksel olarak sikintim cok.Bu normal mi arkadaşlar yoksa ilerleyen zaman da geçer mi.

Mrb acarbey gecmis olsun benimde basima geldi yatiyorum surekli l2 cokme kirigi mevcut sizin kac ayda kaynadi acaba yada ne zaman tek basina is yapabildiniz doktor 6 hafta gecmesi lazim dedi tedavi hakkkinda biraz bilgi verirmisiniz deneyimlerinizi paylasirsaniz sevinrim

Mrb Renavati10 sizlerede gecmis olsun dileklerimi iletiyorum. Benim kemikler yaklasik 7 ay civarında tutmaya başladı bende t3 seviyesinde parçalı kirik t4 seviyesinde kompresyon kirigi vardi. Tam kaynama 1.5 - 2 yılı bulur dedi doktor. Ben henüz çalışacak pozisyona gelemedim tedavi olarak ameliyat olmadım çünkü masada felç kalma riskim çok fazlaydı. Büyük kazadan çok ucuz hasar ile atlattm sol tarafımda hafif güç kaybı var lakin kirik olan seviyelerde ağrım çok fazla aktif hareket halinde süre ne kadar uzarsa ağrı şiddeti bir o kadar artıyor kontrole gidicem durumu belirticem doktora ne dicek bakalim. Başka doktor ömür boyu çekersin bu ağrıları dedi anlamadim gitti acikcasi.

Tesekkur ederim acar bey zor bir surec hepimiz insallah sifamizi buluruz umudumuzu kesmiyelim anlamadigim bir konuda %25 ten yukari olmayan cokmelere mudahale etmiyor doktorlar kaynamasini bekliyorlar bu sekilde iyilesenler eski hayatina donebilliyormu agirlik kaldirirabilirmi kosmak vb islere yapabilirmi oturmakta sikinti olurmu bunlari dusunuyoru.m ?ameliyat konusunda ne onerdiler acar bey bilgi verirseniz sevinirim saygilarimla

İlk başta ameliyat denmedi bana çünkü tomografide t3 seviyesinde tek kirik yani kompresyon kirigi olarak görüldü lakin 2. Tomografide aynı seviyede arka taraftada kirik olduğunu farkettiklerinde çoğu doktor ameliyat ol dedi kendi doktorum hem risk fazla hemde çökme olursa zaten mecbur müdahale edicez dedi bende güvendim kendisine ameliyat olmadım. Omurga kaynamaya başladı ama bende öne doğru kifoz olayı oluştu kemiklerin de eski haline gelmesi imkansız dendi. Bakalim sıkıntımız sadece ağrılar olsun suan genciz ileride yaş gittikçe güç hepten gidicek bu durum bizi nasıl etkiler bilemiyorum tecrübeli arkadaşlardan faydalanmak adına konu açtım acikcasi .

Omurga Cokme Kirigi

Arkadaslar tekrardan herkese çok geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Bende bu forumdan çok faydalandım bunun içinde site yönetimine teşekkürü borç bilirim. Benim suan merak ettiğim trafik kazasında t seviyesinde kiriklarim oldu. Ameliyat onermediler felç kalabilirsin denildi. İlk defa 4.5 ay sonra yurumeye basladim 1 yıl sonra eski halimden çok daha iyi olduğumu hissettim. Lakin 13. Ayda çekilen mr da t4 seviyesinde %50 den fazla cokme olduğu t3 t5 t6 seviyelerinde de %50 den az çokmeler olduğu tespit edildi. Ftr doktoru oğlum bu durum bel bölgesinde olsaydı kesinlikle ameliyat derdim diyor. Beyin cerrahi sıkıntılı yer kemik kaynamis çok riskli diyor yanasmiyor.Ortopedi doktoru niye seni baştan ameliyat etmediler de bu durumu düştün diyor. Bana akıl verin ne yapmam lazım şuan için uzun süre ayakta kalınca çöküyorum adeta aksamlari beton gibi okuyorum uzanmak zorunda kalıyorum. Ağır isler yapamaz oldumzaten

Mrb acar bey t4 de cokme sonradan mi olusmus ,13 ayda muhtemelen kemikler kaynamistir sertlesmistir benim 10 ayi gecti agrilarim hafiflesede devam ediyor muhtemelen bir yaz gecucek gibi bolge tehlikeli baktigima gore goruntu atabilirseniz daha iyi olur benim doktorum ameliyata karsiydi drumun daha kotu olabilir demisti sadece kifoplasti icin bile ameliyatin sorunsuz gececegininin garantisini kkmse veremez ve felc kalmak donusu olmaz su an biraz spor yaparak gunlerimi geciriyorum gunes ve yuzme cok iyi geldi spor yaparak kaslarni guclendirin agrilarin azalmasini saglar 1 seneyi doldurduktan bu sureci hizlandirmayi dusunuyorum sizde ameliyat en son cozum olsun 13 ay kisa bir sure bn sadece l2 de cokme kirigi oldugu halde toparlanma m 2 sene surer diye dusunuyorum saygilarimla

Mrb t4 de cokme vardı ilk kazada ancak son çekilen mr da cokme seviyesi fazla artış sağladı. Diğer çöken kemikler ise %10 %25 seviyelerinde. Simdi t4 kirik ust seviye olması ayrı bir sıkıntı birde kemiklerin birbini tutmus olması da mudahale isini hepten kısıtlıyor veya durduyor diyelim. Kendimizi korumamız lazim, anladığım bir sonraki darbe kazada düşme gibi durumlarda kimse kurtaramaz bizi.

Üst Alt