Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

[Tartışma] Kaynaştırma eğitimi

her türk genç gibi gibi normal bir okulda okuması lazım

sadece şunu söylemeliyim devlet okularının mimarı yapısı engelli insanların rahat kullanması için okuların giriş çıkış kapıları engelli insanların
kullanılmasına uygun yapılsın yeterli olacağı kanaatindeyim

çok katlı okullarda okuyan engelli arkadaşlarımızında
zemin katlardaki sınıflarda okuması için
engelli öğrenci aile bireylerinin okul müdürüyetiyle ortak bir düşüncede birleşmesi lazım gelen hususların başında gelmektedir

Özel durumlar disinda normal okullar daha iyi ,engelli ögrencilerin topluma uyumu kolay olur,toplumda engelli insanlari daha iyi anlar arada kaynasma olur.

Engelli arkadaşımızca sorun olmayacaksa genel okul derim.

Bir eğitimci olarak engelli bireylerin genel okullarda okuması gerektiği kanaatindeyim. Engelli olmayan diğer bireylerle aynı sıraları paylaşması ilerde toplumu oluşturacak öğrencilerin engellileri benimsemesi ve kendilerinden farklı olmadığını hissetmesi açısından önemli olacaktır. Ama özellikle engelli öğrencilerin okullarda rahat bir şekilde hareket etmesi kaynaşma açısından son derece önemli bir olaydır. Çünkü hareket kabiliyeti kısıtlanmış bir okulda okumaları engelli öğrencilerin diğer öğrencilerden daha geride kaldığı izlenimi bırakacak diğer öğrencilerin bu engelli öğrencilerin bu okula ait olmadıkları hissine varmalarına ve diğer öğrencilerden soyutlanmalarına neden olacaklardır. Mimari açıdan engellilerin rahatça hareket edebileceği engelli olmayan öğrencilerle birlikte eğitim almaları engellilerin toplum tarafından kolayca benimsenmelerine ve toplumun bir parçası oldukları fikrinin toplumda oluşmasına neden olacaktır.

BEP uygulanan bütün ilköğretim okullarına gidiniz ve kaynaştırma ögrencisi olan öğretmenlere sorunuz bakalım! kaynaştırma eğitimi istiyolar mı?
bir kaynaştırma öğrencisi ile bütün sınıfını eş tutuyolar mı?
cevapları çoğunlukla şu olacaktır:
"bir kaç öğrenci için bütün sınıfı harcamaya deger mi?
bunun yerine özel egitim sınıfı oluşturulsun sınıflarımız kaynamasın ...
bir kaç öğrenci yuzunden sınıfın düzeni bozuluyor..."
ortopedik engelliler bu konuda daha rahat karşılanır belki ama orda da mimari sorun ortada denilecektir...
kaynaştırma egitim alan okuma yazma bilmeyen ogrencileri takip ediniz ayrıca...
genellikle bireysel egitime fırsat olmadıgından hareketle okuma yazma bilmeden okulunu bile bitirebilir.
devlet okullarında kaynaştırma egitim sadece ogretmenin vicdan konusuna bırakılmış.meb ne yaparsa yapsın işin içinden çıkabilmesi mümkün değil.
meb in en büyük sorunu, engellileri bünyesine alırken toplumu nasıl bilinçlendirecegi konusudur...başta da ogretmenlerini...
mebin kaynaştırma egitime verdiği destek ancak toplumun bunu kabullenmesiyle meyvesini verebilir. ve sorunlar ancak bu şekilde saglıklı konuşulur ve tesbit edilir hale gelebilir...yani toplum okullarda engellileri görmeye hazır mı? kafa olarak hazır degiller...
BEP kafaların değişmesiyle deger kazanacaktır ancak.
bir toplum bünyesinde engelliyi seçiyorsa, okulların bunu yapıyor olmasına neden şaşırıyoruz ayrıca?
meb i oluşturan büyük çatı da bu toplumdan farksız değil yani...
o yuzden engelli hareketini göz önüne alırken sorunu her yerde tahayyül ediniz...
bunu ayrı ayrı sorun gibi gostermekten vazgeçiniz...
siz engelliler için mükemmel egitimden bahsederken, unutmayın millet de bu mukemmel egitimin arkasına sıgınacak ve kaynaştırma ogrencisini özel egitime postalamanın gayretini gosterecektir...
engellilerin burda olacagı yer; bugün kaynaştırma egitimi esas alan mebe destek olmak, bunun bir düş degil olabilir bir hedef oldugunu gosterebilmesi için yanında olmaktır.
çünkü burda inanın meb yalnızlıga mahkum ediliyor bu konuda.
meb en büyük atılımını bep programında yapmak isterken bu önemli konu yapılan diğer büyük hatalara kurban ediliyor...tabi ki sistem mukemmel bir sistem değil. hatta berbat...
kaynaştırma egitim uygulayan bir okulda kaynaştırma ogrencisi olan bir öğrt. olarak sorunum yine meslektaşlarımla...
kaynaştırma ogrencilerime ve sınıfıma gelince onlarla gurur duyuyorum ben.
onlar toplumun oluşturdugu yapay sorunlardan uzak saf çocuk girişimiyle, bütün engelleri aşabilecek kapasitede olduklarını gosterdiler ve benim güvenimi hiç sarsmadılar...onlara burdan şükranlarımı sunuyorum.
aslında bu sorunların ardında olan bir engelli hareketi bu konuları masaya yatırmaktan ziyade en yakınındaki kaynaştırma egitim yapan bir okula bir ziyaret gerçekleştirsin kafi...
bütün saklı cevablar orda...
siz etrafınızda konuşmayan ancak belli davranışlar sergileyen bir insanla ne kadar yol alırsınız? onla yurumeye ne kadar hazırsınız? o öğrt olmanıza ragmen sınıfta size küfredecektir, el hareketleri yapacaktır. düşünün bunu...ya da arkadaşınızsa çıldırtacaktır sizi yaptıklarıyla...farzedelim ki o hemen ogrenemiyor. arkadaşlık kuramıyor. iletişim yok ... herşeyi ogreteceksiniz ya da yanında olacaksınız. var mısınız buna?
böyle bir arkadaşınız olma olasılıgı nedir? etrafınızda boyle arkadaşlarınızla ne kadar yuruyorsunuz acaba? hazır mısınız bunlara?
kaynaştırmanın özü budur. her satıhta kaynaştırma gerçekleşmedikçe okullarda gerçekleşmesi imkansız.
arkadaşlık dostluk ilişkilerinde nitelik arayan insanların engellileri ben ayrı kategorilerde ele aldıgını düşünüyorum.
toplumun insanda aradıgı nitelikleri okulların, ogretmenlerin, ogrencilerin gozardı mı edecegi sanılıyor yoksa?
en az sizin kadar ikinci sınıfa giden bir öğrenci bile arkadaşında nitelik arıyordur.
niteliklerden kasdım şudur. arkadaşınızda ve dostunuzda aradıgınız kriterler nelerdir?
aslında kısa suredir burdayım. baya inceledim siteyi. bu site nitelikli bir site.
binlerce uyesi var.
gerçekten yazmak isteyip de yazamayanlar olma ihtimali bu sitede kaç acaba? yazıların çoğu nitelikli,okur yazar ve başarı oranı yuksek... diğerleriyle ilişkileriniz nasıl?
bu sitedeki herkes şunu yapsın bence. okudugunuz yazıları ve burdaki arkadaşlıklarınızı sorgulayın bakalım... en yakınınızda kimler var?
ve belli niteliklere sahip olmayanlar nerdeler?
işte o kaybolan yuzde otuzaltılık okuma yazma bilmeyen grup da inanın ordadır.
toplumun insanda aradıgı nitelik güzellik ve mukkemmellik aşkına lanet olsun derim ben sadece.
işimizi zorlatırıyorsunuz sadece...
işte bugün herkes de başta ogretmenler de bu nitelik peşindeler.
toplum gibi en iyller ve iyi olma ihtimali yuksek ögrenciler peşinde koşuluyor. belirlenen normal standartlar peşinde yani... birileri eleniyor. daha okul sıralarında... genel kabul görülen normal standartlara uymadıkları için
bunu biliyor muydunuz?

Sevgili ilayda,

İşte, duymak istediğim cevaplar bunlar.Aynı şeyi bende soruyorum.

Nerdesiniz arkadaşlar????Doğru, yanlış, güzel çirkin önemli değil, cümlelerinize ihtiyacım var.....

Sana gelince ilayda, tam bam teline dokundun. Madem bu işin tam ortasındasın bu anlamda aksayan yönleri gözümüze soka soka ayrıntılı olarak yaz sevgili arkadaşım.

kaynaştırma eğitimi için üniversitelerde bir alt yapının sağlanması lazım. üniversitelerde kaynaştırma eğitimi adı altında bir ders proğramının olması gerekir. eğitim fakültesi okuyan öğretmen adaylarının göreve başladığı zaman bu konudaki alt yapıyla birlikte göreve başlaması gerekir ki.. kaynaştırma eğitimi amacına ulaşsın..
saygılar

ilaydaya katılıyorum...
bence önce noramal bireyler eğitilmeli kaynaştırma eğitimi için....

Üst Alt