Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

TBC menenjit ve oğlum [O an]

bilal efe

Yeni Üye
Konular
7
Reaksiyonlar
0
Herşey 5 aralık 2013'te 7 yaşındaki oğlumun ikinci kızamık aşısını olmasıyla başladı...
İnip çıkan ateşlenmeler iki hafta kadar sürdü. Antibiyotik tedavileriyle son buldu.Ta ki aralık ayının sonuna kadar. Yeni ateşlenmeler bizi doktorlara yöneltti yeniden. Beta mikrobu ve antibiyotik. 1 hafta sonra yeni antibiyotik,biraz düzelme sonra düşmeyen yüksek ateşlenmeler başladı. Bu arada ocak ayının ikinci haftasına gelmiş olduk. Gidilmedik doktor kalmadı, pahalı muayeneler,tahliller,filmler,mr lar şubat ayına kadar devam etti, ateş düşürücü antibiyotik,penisilin hiçbirşey kar etmedi.
Şubat ayının ilk haftası bulantı,kusma,başağrısı başlayınca Pendik Marmara Araştırma hastanesinden salı gününe randevu aldık. Ancak durum kötüleşince cumartesi acildeydik. Acile yürüyerek giren oğlum sorulan sorulara ve komutlara doğru cevaplar veriyordu fakat hafif bir uyku hali vardı. Muayene sonunda belinden sıvı alıcaz denildi. Uyutulduğu halde (8 şubat) baba naralarıyla ortalığı birbirine katan oğlumun o gece menenjit şüphesiyle acilde yatışı yapıldı. Sabaha karşı bilincinin bulanmaya başladığını gördüm. Nerde olduğumuzu unutuyordu, nerdeyiz baba,burası ev mi?...
Her baba için özellikle oğlu çok özeldir fakat bizim aramızda çok farklı ve oğlum için çok özel bir durumum olduğunu söyleyebilirim. Herkes anneee diye ağlar ya benim oğlum hep babaa diye ağlamıştır. Ertesi sabah serum,asiklovir ve kortizon takviyesiyle ek binada servise çıktık. O gece durum daha kötüleşti. Sabah ilk nöbetle ana binaya geçtik ve 1 saat sonra yoğun bakıma alındık. İlk göz ağrım,herşeyim gözümün önünde ellerimden kayıyor gibiydi. Artık yoğun bakımda oğlumu annesiyle günde 30'ar dakika görebiliyorduk. Burdaki ilk gün oğlumun sesinden ''baba sen nerden geldin'' dediğini duydum ve (sonradan anladım ki son gücüyle) öpücem diyerek yakamı öyle bir yakaladı ki inanın bıraktıramadım. Oğlum mikrop bulaşır dedim,dudaklarını uzatarak kendine çekti beni. Yanağıma dudaklarını değdirebildi sadece öpemedi bile, diğer yanağımada dudaklarını değdirmeden bırakmadı beni.

Bugün buraya gelişimizin 58.günü ve bu süre içinde oğlumun artık ne sesini duyabildim ne de elimi tutabiliyor artık. Yoğun bakımdaki ilk hafta başımıza gelmeyen kalmadı gibi. Önce oğluma şant takıldı,beyinden sıvıyı bağırsağına bağladılar. 13 şubatta teşhis konulmamasına rağmen tedbir amaçlı 4'lü tüberküloz tedavisi başladı. Viral menenjit olmadığı anlaşılınca asiklovir kesildi. (17.gün kesin teşhis tbc menenjit olarak konulacaktı.) Şanttan sonra solunum sıkıntısından boğazı delindi trake kanül takıldı oğluma. Kasılmadan dolayı dilini ısırmıştı, ağzına bir boru koyuluyordu. Ziyaret saatinde ağzından düştü diye komadaki çocuğuma bağıran hemşire insanmıydı ki?
Birgün tesadüfen ağzındaki sargı bezi düşünce dişlerinin kırık olduğunu dilinin iki yerden koptuğunu gördüm, gereği yapıldı. Herşeye rağmen 29 .gün hastane mikrobu kapmış halde serviste izole odaya alındık ve 29 gündür anne baba nöbetleşe oğluma bakıyoruz.

Tüberküloz menenjiti hiç duymadığımız için seyri hakkında bilgimiz yok.Enfeksiyon hocasının söylediğine göre bakteri kontrol altında ve duyarlı. Hastane mikrobunu yendik, 3'lü antibiyotikleri kesildi. Oğlumun durumuna gelince;58 gündür hep aynı, hiçbir tepki yok,uyuyor uyanıyor,bakıyor ama boş bakıyor. Duyuyor mu emin değilim. Kolları kasılıyor sürekli ve bu kasılmalardan acı duyuyor, sesi çıkmasa da ağladığı yüzünden belli. Ayaklarında hiç can yok hiçbir soruya konuşmaya tepkisi yok.
Nöroloji hocasına göre hayati tehlike devam ediyor,yaşarsa böyle yatalak kalacak diyor çocuğun başında. Gözde ışık refleksi olmadığı ve göz bebeklerinin büyük kalması hocanın gerekçesiymiş. İlk geldiğimizde çekilen mr da iki tane küçük lezyon vardı daha sonra kasılmalardan dolayı hiç mr çekilemedi. Bu lezyonlar büyümüş müdür küçülmüş müdür bilen yok.

Sonuç olarak ben bunları yazarken oğlum acı çekiyor. Baba olmanın bir hazzı, mutluluğu ve gururu vardır. Hani çocuğun sana babam dediğinde koltukların kabarır. Ben oğlumu bu halde görmektense tüm bu duygulardan mahrum kalmayı tercih edebilirdim. Bunu söylerken 15 aylık bir oğlum daha var Ali Kayra. Yaklaşık 25 gündür onu görmediğimizi söylemeliyim. Onu teyzesine verdik Düzce'ye gönderdik, ilk göz ağrım Bilal Efe'min başındayız.
Herşeye rağmen nefes aldığına şükrediyoruz. Belki de şükretmeyi unuttuğumuzdan bunlar başımıza geldi bilmiyorum.

Bu hastalığı yaşayan ya da seyri ile ilgili bilgisi olan varsa yardım bekliyorum ,hepinizi Allah'a emanet ediyorum.Huzurlu günler saygılar..

Allah Şifa versin kardeşim okurken ağlamamak için kendimi zor tuuttum dualar sizinle mevlam acil şifa versin dua müminin en büyük yardımcısı tüm çocuklar daima sağlıklı mutlu olur inşaallah sınav dünyası Allah yardımcınız olsun geçmiş olsun :(

Söylenebilecek her söz eksik kalır. Yaşadığınız acılar için çok üzgünüm. Çaresizliğin ne olduğunu burada çoğumuz biliriz. Ama evlat acısı dendi mi, o ayrı. Onun emsali yok. Sabırlar diliyorum.

Dilerim Bilal en yakın zamanda yine bir öpücük kondurur yanağınıza. Umudunuzu yitirmeyin.

iyi dilekleriniz için sağolun,dilerim bende dilerim,o öpücüğe çok ihtiyacım var.Allah razı olsun.

bir gelisme iyiye dogru bir ilerleme varmi bilal kardesimizde
insallah hayirli haberler verirsiniz, kucucuk bir iyilesme bile size ne mutluluk verirdi

rabbim en kısa sürede şifasını verir inşallah umudunuzu kaybetmeyin dualarımız sizinle

son 24 saattir kasılmaktan ve acıdan uyuyamıyordu az önce dormicium adlı bi ilaç vuruldu anında evde uyuyomuş gibi uyudu.ilginize teşekkür ederim saygılarımla

Allah razı olsun

Allah acil şifalar versin. Sevdiklerinin acısını yaşatmasın .

epey zaman olmuş ama okurken ağladım.....
rabbim şafi ismi ile şifalar versin inşallah.....
benim de iki oğlum var geçen yıl büyük olanla ki 2buçuk yaşındaydı o zaman 2günlük bi yoğun bakım deneyimimiz oldu şükürler olsun ki birşey çıkmadı....
bende o sırada bir aylık oğlumu görmedim 3gün....
o deneyimden sonra şimdi gripti öksürüktü çerez diyorum bunlara...
ben memenjitten kaybetmişim kulağı.....
annem babam öldü deyip hocaya vermişler beni yıkasın gömelim diye.....
hoca son anda farketmiş yaşadığımı.....
inşallah ki bilal de bi şekilde iyileşir umudunuzu yitirmeyin.....
güzel haberlerini yazarsınız buraya inşallah....
rabbim yardımcınız olsun çok ama çok üzüldüm....
söz konusu çocuklar olunca çaresizlik gerçekten hiçbirşeye benzemiyor.....

İyi dilekleriniz için teşekkür ederim.Bugün Bilal'imin yürüyümediğinin,göremediğinin tam birinci yılı.Herşeye rağmen Allah'a şükürler olsun ki,doktorların öngörüleri çıkmadı,oğlum hareket edemez dediler ediyor,duyamaz dediler duyuyor,zeka geriliği olur dediler çok şükür zehir gibi,hiç konuşamaz dediler son bir aydır şakalaşıp gülüyoruz.Görmesinin her ikisinide kaybettik hiç umut yok diyorlar ama iki aydır ışığı az da olsa hissetmeye başladı.Biz psikolojik olarak bittik ama daha ne olsun,Allah'tan umut kesilir mi hiç?Bekliyoruz.İlgilenen dua eden herkesi Allah' emanet ediyorum.(Oturan Boğa,hatırlarmısın bilmiyorum ama oğlum o öpücüğü yeniden kondurabiliyor yanaklarıma,saygılar.)

çok şükür kardeşim umarım dahada iyi olur

ay nasıl sevindim özellikle o öpücük için......
çektiğiniz bütün sıkıntılar geçmiştir eminim o öpücükle....:)
inşallah rabbimin izni ile gözleri ve ayakları da iyileşir....
di mi ama ALLAH tan umut kesilir mi hiç....:eek:

Hocam Allah şifa verir inşallah dua edin Hepimiz için

inşallah tez zamanınızda o guzel eski sağliğina kavusur..emin ol kardesim gozyaslarım dualarımla yanınızaladar ben diyarbakırdayım bir isteğiişz burdan varsa ben yardımcı oılabilrim telimi ozele yazabiliğrm inşallah sizin dualarınızla coocugunuız eskisi gşibiş olacak

Okuyup duygulamamak elde değil gerçekten;
Allah bizlerin kaldıramayacağı dertler çileler vermesin.İnşallah en kısa zamanda eski sağlığına kavuşur.

Allah razı olsun kardeşim

Sağol kardeşim Allah razı olsun

Çok zor bir durum çok duygulandım benim de bir oğlum var Allah şifa versin inşallah

Amin Emrah kardeş Allah oğlunu sana seni oğluna bağışlasın.

merhaba öncelile yaziniziokudugumda tarifsiz bir sizi hissettim kendi evladimi düsündüm inanin bu dünya da en büyük imtihandir evladin sagligiyla imtihani bir o Kadar da büyük mükafatlar gizlidir b u imtihanda Rabbim güc kuvvet versin. bilal efenin durumunu merak ettim nasil düzeldimi

Amin beyzas kardeş.Efe'm artık eski Efe değil.Zor olanda bu ya,alışmaya çalışıyoruz.Şükür halimize Allah kimseyi evladı ile sınamasın inşallah.Teşekkür ederim saygılar.

Rabbim evlatlarımızı bizlere bağışlasın.
Onlara dert keder sıkıntı vermesin.

Allah sabırlar versin sizlere yüreği güzel kardeşim .

Allah şifalar versin bende 2014 / eylül ayında TBC menenjit geçirdim.32 yaşımdaydım. tespit edildiğinde tam 21 doktor gecenin 2 sinde karar verip sabaha çıkmaz kesin ölür deyip serumları oksijen hortumlarını sökmüşler. ailemi bir kişi kalmak kaydıyla eve göndermişler. sabah 6,30 gibi hayati fonksiyonlarım düzene girmiş 1,5 hafta yoğun bakımda kaldım ardından 1,5 ayda sadi konukta kaldım. yoğun bakımdaki 1,5 haftam boyunca tüm akrabalarım arkadaşlarım komşularım okunan selanın ardından ismimin söyleneceğini sanmışlar hep ama çok şükür çıktım. ardından 4 lü tbc tedavisine başlandı doktorlar yine umutlu değiliz tedaviye cevap verebilmen için demişlerdi 1 yıl tbc tedavisinin ardından kurtuldum.

Benim işitme kaybımda menenjit yüzünden oldu.. 5 yaşındayken menenjit geçirdim.. o zamanlar köyde yaşıyorduk.. menenjit hastalığına yakalandığımda 3-4 gün kimse hastaneye götürmemiş beni.. durumum ağırlaşınca mecbur götürmüşler. doktorlar yarım saat daha geç getirseydiniz çocuk ölecekmiş demiş.. Daha sonra sırtımdan 3-4 şırınga su almışlar.. 9 ay hastanede yattım.. o Menenjit hastalığından sonra Sol kulağım tamamen kapandı..kulaktaki sinir hücreleri ölmüş dedi doktor.. sağ kulağımda %40 duyuyor işte.. eğer erkenden hastaneye gitmiş olsaydım işitme kaybım falan olmayacaktı.. doktor öyle demiş anneme..

bilal efe sa ALLAHCC ŞAFİ İSMİY'LE şifalar versin.. bende yeni okudum çok ama çok etkilendim kalbim sızladı, sizler sabretmişsiniz ve her defasın'da ALLAHCC İSMİ VE HERŞEY ONDAN GELİR DEMİŞ DUA'LAR ETMİŞSİNİZ İNŞAALLAH DUA'YA VE TEDAVİSİNE DEVAM AZ KALDI İNŞAALLAH...SELAMET'LE BİR ÖPÜCÜK'TE BENİM İÇİN YANAĞI'NA KONDURUN...

diyecek söz bulamadım.20yıl önce bende oğlumla hastanede geçirdiğim günler geldi aklıma.benim oğlum erken dünyaya geldi.şimdi 20 yaşında.yürüyemiyor konuşamıyor..hepimiz ayrı bir imtihandan geçiyoruz.Ama onlar olmasa bizler anne ve baba olamazdık.biraz zamana ihtiyacınız var ...ben şimdi onun gibi oğlum olduğu için mutluyum(tabikide sağlıklı olması için canım veririm)..Allah herkese nasip etmiyor ...cennetin kokusu cennetten bir parça onlar...

Allah yardımcınız olsun .. Acil şifalar Bilal kardeşime ..

Üst Alt