Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Tek gelir kaynağımız emekli aylığı olmasına rağmen muhtaç sayılmadık!?

Hayati4405

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
3
Selam arkadaşlar evde 3 kişiyiz tek gelir emekli 7500 tl maaş oturduğumuz ev dedemin kira vermiyoruz üstümüze mal mülk yok genede kabul olmadı 2022 engelli aylığı muhtaç olmama sebebiyle ne yapabiliriz yada yapabilceğimiz bişey varmı

Hayati4405 Merhaba, siz E-devlet Üzerinden mi 2022 Sayılı kanuna tabii Engelli Maaşına Başvurdunuz ve 15 gün yasal süresi olarak verilen cevapta ''Muhtaç olmama nedeni ile reddedildi fesih edildi '' yazısı sonucu mu oldu.
Eğer böyle ise Usul açısından başvurunuz yanlıştır.
Bağlı bulunduğunuz o yer, KAYMAKAMLIĞI SOSYAL YARDIMLAŞMA VAKFINA Fiziki olarak bireysel başvuru yapacaksınız.
Engellinin vasisi var ise vasisi başvuru yapacak engellinin kimliği ve raporun aslı gibidir onaylı bir sureti ile birlikte.
Engellinin vasisi yok ise kendisi bizzat engelli raporunun aslı gibidir onaylı sureti ile fiziki olarak başvuru yapacak.
E-devlet üzerinden yapılan başvurular 2022 maaşı açısından RED ediliyor, genelde bu süre açısından kaynaklanıyor olsa da bazı durumlarda inceleme yapılmadan RED edilmektedir. Gerekçe İş yükü sebebi ile zaman aşımı.
AŞAMA AŞAMA AÇIKLAMAKTA YARAR VARDIR : Sosyal yardımlaşma vakfına müracaat sonrası, evinize 15 gün içerisinde 1 memur gelecek, ve evin engelli açısından yaşanabilir durumda olup olmadığına bakacak, engelli bireyi fiziki olarak görecek, aynı zamanda gelirinizin ne kadar olduğunuzu soracak, evde kaç kişi yaşıyorsunuz bunları soracak, aylık gideriniz nedir bunu soracak, kirada oturup oturmadığınızı soracak, engellinin engelli kimlik kartı olup olmadığını soracak ,elektrik doğalgaz telefon vs giderinizi soracak, özetle memur elinde bulundurduğu dosyaya anemnez alacak, zaten dosyada onların sistem üzerinden aldıkları banka kayıtları tapu durumu gibi bazı evraklar olacak, ve sonucun 2 ila 3 hafta içerisinde sonuçlanacağını söyleyerek evinizden ayrılacak.
Kanaatim maaşınızın bağlanacağı yönünde bu benim kanaatim bu açıdan, maaşınız bağlandığı zaman eğer vasisi varsa da bu sorun değil maaş engelli adına PTT'ye yatacak maaş ödeme günleri her ay doğum tarihinin son rakamı olan gün ödenmeye başlar.
Maaş ödemesini E-devlet PTT Kurum ödemeleri sayfasından takip edebilirsiniz.
Maaşınızın bağlanıp bağlanmadığını 2-3 hafta sonra ya E-devlet üzerinden Sosyal yardım sayfasından veya Sosyal Yardımlaşmaya bireysel başvuru ile öğrene bilirsiniz.
Not : Yukarıda açıkladığım üzere Bireysel başvuru yapacaksınız.

Teşekkürler oldukça uzun bir cevap yazmışsınız ben internetten edevletten başvurmadım gidip sydv na bizzat başvuru yaptım vasim felanda yok emekli maaşını ve kira ödemediğimizi gerekçe göstermişler gelir şartı olmamış ayrıca eve felanda gelmediler sözde gelmişler başvururken kendim söyledim ev dedemin kiravermiyoruz diye

Hayati4405 Karara itiraz etme hakkınız var.
Memur muamelesini şikayet ile SN:KAYMAKAM İle bireysel olarak görüşmek imkanınız da var eğer müsait ise.
Her hali ile karara itiraz etme hakkınız var, Gerekçe Gelir kriteri.
Engelli 2022 Ödemelerinde kişi başına düşen gelir kriteri dikkate alınır.
Siz karara itiraz edin.

Teşekkürler oda 45 gün sonra itiraz edebilirsiniz dediler etsemde deişçeğini düşünmüyorumda benim kişi başına düşen gelir kriterim uyuyormu ona göre cimere yazmayı düşünüyorum kaç tl olmalı gelirim 3 kişiyiz 7500 tl var gelir

Hayati4405
2023 yılında engelli maaşı hanede bulunan kişi başına düşen aylık gelir rakamı sınırı 3800,66 TL olarak belirlenmiştir.
3800,66x3 = 11.401,98 Krş
Sizin geliriniz aylık = 7500 Tl
7500/3 = 2500 Tl Kişi başına düşen gelir.
Hal böyle olunca siz 3800,66 Tl olan yasal sınırın altında kaldığınızdan dolayı, 2022 Sayılı Engelli bireylerimize ödenen yardımdan yararlanma hakkına sahipsiniz.
Gelir kriteriniz 2022 Engelli aylığı almaya fazlası ile yetmektedir.
Dilerseniz CİMER aracılığı ile Şikayet edebilirsiniz.
Engelli aylığı - Evde Bakım Aylığı - Diğer Sosyal Yardım ödenekleri Evde Kişi başına düşen gelir durumu nazara alınarak ve kanun ile hesaplanan miktarın altında kalması sebebi ile ödenmektedir.
Siz Engelli aylığı almaya uygunsunuz, gelir kriteri sebebi ile.

Emekli kim emeklimaaşi olana. Engelli maaşibaglanmaz şayet eşiniz emekli siz engelliyseniz baglanir

@ADALETE SİTEM, birsey sormak istedim 2022 ayligina başvurduğunuzda hanedeki çalışan tek kişinin üzerine kayıtlı dusuk model bir araba ve bankada bir miktar birikimi varsa bunlar incelemede görünüyor mu?

@ADALETE SİTEM merhaba size bir soru sormak istiyorum. Evde bakım maaşı alan engelli maaşı alabilirmi? Umarım sorumu görürsünüz

@CORTU

Kişi başı gelir kriteri sağlanıyorsa her ikisini de alabilir. Engelli maaşı engelli kişinin PTT hesabına yatar, evde bakım maaşı da bakıcı olarak gösterilen kişinin banka hesabına yatar bir sakıncası yok yani.

@CORTU,
Evet alabilir, Engelli maaşı için bulunduğunuz ilçe kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma Vakfına müracaat ediniz.
Engelli birey halihazırda Evde Bakım Aylığı alıyor ise, gelir kriteri sağlanmış durumda hal böyle olunca, Engelli aylığı almaya hak kazanır.
Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma Vakfına müracaat ediniz.

@Hayati4405, Maaşınız bağlandı mı ?

@ADALETE SİTEM engelli maaşı kişi başına düşen geliri hesaplarken evde bakım maaşı ile birlikte mi hesaplanır?,

Sosyal hizmetlerden gelen kişi evde emekli oldugu için. Engelli maaşının baglanamayacagı tam emin olmadıgını söyledi. Vakfın ilgilendigini söyledi. Evde emekli olmasa engelli kişinin saglık sigortası ne olacak nasıl geçimini saglayacak. Sistem ilginç

Üst Alt