Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Tekerlekli sandalyemin tamirine firmalarla olan dair deneyimlerim!

Dan Elise

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
1
Konu başlığı açılalı çok uzun zaman geçmiş. Umarım istediğiniz biçimde sonuçlanmıştır.

Görünen o ki, tekerlekli sandalyelerin nerede tamir edileceği (ya da aktaracağım yazışmadan görüleceği üzere tamir edilmeyeceğini" (!) çok iyi seçmemiz gerekiyor.

Bugünkü bir yazışmayı kısmen aktarayım, kısmen özetleyeyim: İstanbul'da iki şubesi bulunan "Tekerlekli Sandalyeci" adlı satıcı / "teknik servis" ile:
Kendi yazdığımı olduğu gibi aktarabilirim:
Ben: Merhaba,
Geçen hafta mağazalarınızdan birine, tekerlekli sandalyemdeki olası bir arıza için danışmaya gitmiştim. Hatta Taksi'den inmeden bir süre ilgili görevlinizi bekledikten sonra bakmışlardı: Yalnız baktıklarında ilk gördükleri soruna odaklandılar: Benim şikayetim sandalyenin katlandığında düz durmadığıydı, kendileri sorunun ayak kısmındaki bir parçadan kaynaklandığını belirttiler. Ayak kısmındaki sorunun çok daha önce başladığını ifade etmeme rağmen, kendileri sorun tesbitini sabitledikleri ve bu durumun sandalyeyi kullanmamı engellemeyeceğini söylediklerinde ısrar etmedim. Hatta, özellikle katlanan sandalyelerin ortadan ayrılma tehlikesinin benim sandalyemde geçerli olup olmadığını bilerek sorduğumda, böyle bir tehlikenin bulunmadığını belirttiler.

Eğer tehlikeli bulunsaydı, başka bir sandalye ayarlayıp kendi asıl sandalyemi tamir için bir sonraki gün size bırakacaktım.

Uzatmayayım: Bugün, büyük bir şans eser, binaya henüz girmişken, tekerlekli sandalyem katlandığı yerden ayrılmaya başladı. Bir dükkandan sandalye getirdik. Daha sonra, önceden planlama yapamadığım için, 20 yıllık eski sandalyeme geçtim. Hala onu kullanmak durumundayım
Asıl sandalyemi bir bisiklet tamircisine verdik. Yapabilecekler mi, bilmiyorum.

Sözün özü, lütfen sandalye kullanıcılarının belirttiği sorunları dikkate alınız. Özellikle görevlinizin yaşını göz önüne alarak söyleyeyim, ileride işlerine yarayabilir: Tamiri elbette siz daha iyi yapabilirsiniz; ancak sorun tesbitinde sandalye kullanıcılarının dediği önemli.

Şu an çok daha ciddi sonuçlardan ben de firmanız da sadece şans eseri kurtulduk. Umarım ileride çok daha dikkatli olursunuz.

Sandalyemi bisikletçi tamir edemezse sizinle tekrar bağlantıya geçeceğim. Artık bir zahmet sandalyemi evden ücretsiz teslim alırsınız, umuyorum...

Kolaylıklar dilerim.

Ben: (Sorun katlanma aksanındaki temel görevi gören bağlantı önce gevşemiş --sandalyenin katlandığı düz durmamasının gerçek nedeni muhtemelen buydu -- bugün de tamamen çıkmış)

"Sandalyeci" kişisi tek cümlelik yanıtında sandalyeyi kendilerinden alıp almadığımı soruyor:

Ben: Hayır, ürün yurtdışından. Size tamir gerektirecek bir sorun var mı, baktırmaya gelmiştim

Tamirci, yanıtlarında tüm modellere teknik servis sağlayamadıklarını söylüyor (sandalyem, ki sormuyorlar, sitelerinde şu an satılan model, bu arada -- ki olmasa ne olacak, mesele destek sağlamadıklarını söylemeleri değil ki, "destek" altında bakıp "tamire gerek yok" demeleri. Tehlikeli olan bu zaten...). Yine, sorun üründen kaynaklı diyorlar. İyi dileklerini iletmeyi de ihmal etmiyorlar!

Ben: anlatamadım herhalde. Size üründe tamir gerektirecek bir sorun var mı, diye baktırmaya geldim. "Yok", dediniz. "Tamir hizmeti", "teknik servis" hizmeti vermezseniz ileride sorunla karşılaşmazsınız bu durumda. Ya da insanların hayatı tehlikeye girmez
ürünle ilgili sorunmuş. Evet, hiç şüphesiz ürünle ilgili bir sorun. Neyse, iyi günler

Son olarak kendilerine sitelerindeki "teknik servis" bağlantısını hatırlatıyorum.
https://www.tekerleklisandalyeci.com/sayfa/teknik-servis
"Teknik Servis için Doğru Seçim"

İyi günler, diyorlar!

Genç bir tamirci, o önemli değil; öğrenir. Asıl bu nedenle yazdım onlara zaten; gayet nezaketli bir çocuktu; bir daha yapmasın, kullanıcıyı dinlensin, ileride doğabilecek tehlikeler önlensin, işinin ehli olsun vs.

Ama kurumun tavrı bu olduğu sürece, bizim işimiz zor; tamircinin kendisinin bile işi zor bence... Yineleyeyim, tamirci değilse bile, tamire götüreceğimiz yeri seçerken çok dikkatli olmamız lazım.

Bir Whatsapp, İki telefon, bir internet sitesi, gerisi "hiçbir şeyde hatamız yok" oh ne ala, sandalye ortadan yarılsın ya, ne güzel...

Soruna dair güncelleme yapayım da, tek bir örnekle de olsa başka sandalye kullancıları da satıcılara dair bir fikir edinsin.

Şimdi, "Tekerlekli Sandalyeci" arkadaşlardan üstte yazdığım sorun, aslında sorundan çok whatsapp'daki tutumları nedeniyle haliyle uzak durmaya çalışacağım.

"Lamira"nın tutumu olumluydu: Xenon'da uzman olmadıklarını, akülü sandalyeye odaklandıklarını belirttiler. Gayet güzel, boş yere "bakalım" deyip zaman kaybettirmediler.

Gold Medikal, Ankara'ya gönderebilrsem bakacaklarını belirtti, İstanbul'da bir yer önermediler. Bu da iyi diyebilirim.

Poylin Medikal, Quickie distribütörü olduklarını, normalde sorunla ilgileneceklerini ancak tamircilerinin hasta olduğunu, birkaç gün sonra arayıp sormamı söyledi. Öyle yapacağım.

Engelsizaraç da Quickie Xenon'a bakmadıklarını söyledi. Bu da zaman kaybetmemek açısından iyi; ancak sitelerinde Quickie satılıyor. Pek çözemedim, açıkçası.

Son olarak, elbette, Tekerlekli Sandalye Dünyası, birkaç kez aramamdan sonra (aşağıda yazacağım nedenini), video ve sorun tarifini whatsapp'dan gönderirsem teknik servise ileteceklerini belirtti. Burası, biliyorsunuz, Quickie de satan bir yer, Xenon da var. Normalde sadece kendilerinden alanlara bakıyorlarmış; ancak birkaç aramadan sonra söylediler servise ileteceklerini. Telefondaki nezaketli bir beydi, o açıdan olumlu. Ne yazık ki, sadece o açıdan.

Arada ben sorunun ne olduğuna dair fikir edinmiştim. Büyük ihtimal sadece çataldaki vidalamanın yenilenmesini gerektiren, görece kolay bir sorun. Teknik servis Whatsapp'a yazmamdan 10 dakika geçmeden (bu da iyi tabii, telefondaki bey yanıtlarını gecikmeden iletti), "olumsuz" cevap vermiş.

(Birkaç kez aramamın nedeni, Dünyası'nın da Sandalyeci gibi, birkaç farklı ad, telefon numarası kullanması. Başka yeri aradığınızı sanıyorsunuz, yine buralar çıkıyor. Bu arada dün yarım saat görece yakınlardaki bir bölgede sandalyeci arayıp durdum. Meğer yine üstteki "Tekerlekli Sandalyeci," olmayan yeri farklı adla "yaratmış" ("Tekerlekli Sandalye Fiyatları" diye bir ad koymuşlar).

...

Bu durumda, "Tekerlekli Sandalyeci"den malum nedenlerle, "Tekerlekli Sandalye Dünyasından" da, çok daha önceki bir deneyimim temelinde pek de şaşırmadığım üzere, sadece sandalye satın alanlara hizmet sundukları (tabii bunu doğrulayamam, "sunduklarını söyledikleri" diyebilirim) için uzak duruyorum.

...
Sandalye kullanıcılarına hizmet sunan yer zaten neredeyse hiç yok; bu tür, şart düşen ya da her daim haklı çıkan tutumları teşvik etmemek bu nedenle ayrıca önemli bence...

Tam ortadaki makas kısmının içinden geçen vida mı yerinden çıkmış, yoksa ortadaki makas şeklinde olan crossbarlardan bir tanesi mi kırılmış acaba?
Ya da orta cross barları yanlardaki ana şase borusuna bağlayanve oturağın katlanırken tam yerine oturmasını sağlayan plastik destek parçaslarından birisi mi kırılmış?

Üstteki tamirci notlarına ek: Poylin'i güncelleyecektim. Oyalayıp duruyorlar, bir şu numarayı ara, fotoğraf gönder -- gönderiyorsun, 2 hafta ses yok. Arayınca, başka numaraya fotoğraf gönder, bu kez başkası sorsun, yine yanıt yok.
Tuhaf tuhaf işler...

Yeni gördüm, Recep Bey, sağolun! Makas kısmının içinden geçen vida yerinden çıkmıştı. Bisikletçi taktı; eskisi gibi değil ama... Galiba şu şemadaki 11 no.'lu parça da kırık. Tamir günü yerde plastik silindir, kırık bir parça bulmuştuk...
41f3b961-a043-511f-9b0a-245e416287de.png

Son bahsettiğiniz, plastik destek parçaları ise, sanırım kırık yok; ama bir tanesi gevşekti.

Arada sandalyenin iki yanındaki vidaları sıktım, sallanma biraz düzeldi.

Yaziyi okuduktan sonra kendi tamirimi kendim yapmaya karar verdim...youtubede ottobock b400 bakim tamir videolari ceken arkadaslar var...onlardan ilham alarak basladim sokmeye...6 asaatlik calismadan sonra motor komur temizligi,reduktor gresleme vb seyleri tamamladim..topladim..6 sene once almistim..ilk defa actim reduktorde yag kalmamisti..komurler bitme asamasindaydi...her yeri komur tozu basmisti...motora bagli rulmanlarin icine komur tozu girmisti rulman donmuyordu...balata spreyiyle yikadim...rulmani degismem gerekiyordu yoruldugum icin icine yag basip topladim...montajda cikarmis oldugum vidalara dis yapistirici surup bakimi tamamladim...simdilik iyi...bu zamana kadar bozarim diye yeletenmiyordum...gerekli ekipman saglanip,birazda el yatkinligi olan kisiler rahatlikla kendi sorunlarini cozebilir diye dusunuyorum.

Üst Alt