Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Trafik kazası geçirdim, sol ayağımda kaval kemiği kırıldı. Haklarım nelerdir?

mehmetnurioguz

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
trafik kazası geçirdim sol ayağımda kaval kemiği kırıldı kazada karşı taraf %75 suçlu ayağımda platin ve iki tane çivi takıldı. bu durumda yüzde kaç rapor alabilirim

bu durumda ben dosyayı bir avukata mı vereyim yoksa kendim mi yapayım

tazminatta hesaplanan gelir göz önüne alındığında mezun olupta ama daha attanmamışların askeri ücret üzerinden mi hesaplanıyor

bi bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi.

mehmetnurioguz

Öncelikle geçmiş olsun dileklerimizi iletmek isteriz. Tazminat haklarınız ile ilgili işlem başlatabilmeniz için tedavi sürecinizin tamamlanmış olması gerekmektedir.

Maddi zararınızın hesabı için öncelikle geçici maluliyet süreniz ile kalıcı sakatlık oranınızın belirlenmesi gerekmektedir. KALICI MALULİYET/SAKATLIK ORANI BELİRLENMEDEN, TAZMİNAT MİKTARINA İLİŞKİN VERİLEN TÜM RAKAMLAR UYDURMADIR. AYNI ŞEKİLDE, HEKİMLERDEN OLUŞACAK HEYET DIŞINDA SİZ SÖYLENEN SAKATLIK ORANLARINA DA KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ. ZİRA, HEM SAKATLIK ORANI HEM DE TAZMİNAT MİKTARI KİŞİNİN YAŞI, YARALANAN ORGANI KULLANMA AÇISI VB. ÖZEL DURUMLARA GÖRE BİRÇOK FORMÜLLERLE UZMAN HEKİM VE AKTÜER BİLİRKİŞİLERCE YAPILAN HESAPLAMALAR SONUCU TESPİT EDİLMEKTEDİR.

Dolayısıyla, size hak ettiğiniz tazminat miktarı konusunda doğru BİLGİNİN VERİLEBİLMESİ İÇİN AKTÜER HESAP BİLİRKİŞİNİN, KALICI SAKATLIK ORANINIZI BİLMESİ GEREKMEKTEDİR.

Benzer dosya, benzer yaralanma, benzer sakatlık gibi başkaca kişilere ilişkin sakatlık oranları veya tazminat miktarları üzerinden size verilecek bilgiler tamamen yanlış olup, sizi yanıltma ve kandırma amacı gütmektedir.

Kalıcı özürlülük raporu; Tam teşekküllü devlet hastaneleri, araştırma hastaneleri ve üniversite hastanelerinin polikliniklerinden alınan kalıcı sakatlık raporları, itiraz edilebilir raporlardır. Böyle bir itirazla karşılaşma olasılığınız çok yüksek olup, rapora itiraz edilmesi halinde Sağlık Bakanlığı İl Müdürlüğüne müracaatla hakem hastane belirlenmesi gerekir. Bu prosedür oldukça uzun süren, yorucu ve aleyhinize sonuç doğurabilecek bir yoldur. Dolayısıyla, bu olumsuz sürecin uygulanması yerine Adli Tıp Kurumu veya Üniversitelerin Adli Tıp Ana Bilim Dalı Başkanlıklarından rapor alınması daha lehinizedir. Zira; bu kurumların raporlarına itiraz mümkün olmayıp, raporları Mahkemelerce dahi hüküm kurmaya elverişlidir.

Tazminat tutarını belirleyen maluliyet oranı; kazanın büyüklüğüne göre değil, yaralanmanın bıraktığı sakatlığa göre ve sadece bu konuda uzman hekimlerce belirlenebilir.

Maluliyet oranınız belirlendikten sonra, sakatlık tazminatınızın miktarı belirlenebilecektir. Bu tazminatın miktarının, ilgili formüller kullanılmadan hesaplanması veya yaklaşık bir şey söylenmesi imkansızdır. Size bu yönde bilgi veren hasar takipçileri veya aktüer uzman olmayan hukukçular sadece kötüniyetli şekilde kandırma amacı gütmektedirler.

Bu tazminat hesabı birçok formüllerle, verilerle ve olayın özelliklerine göre yapılan bir hesaptır. Dolayısıyla, gerek forum sitesinde gerekse etrafta fikir veren, uydurma hesap yapan kişilere ve özellikle hiçbir hukuki donanımı yahut yeterlilik belgesi olmayan hasar takip bürolarına itibar etmemeniz tavsiye olunur. Bu tür uzman olmayan ve gerekli eğitimi almamış kişilerin, kulaktan dolma verdiği bilgiler veya uydurma yolla yaptıkları hesaplar sizi yanıltıcı olacaktır. Bu yanılgılar sonucu da mevcut haklarınıza kavuşma imkanınız ortadan kalkacak, telafisi imkansız hukuki hatalara uğramanız kuvvetle muhtemeldir.

Son yıllarda; sigorta şirketlerinin keyfi uygulamalarından çok, hiçbir hukuk eğitimi bulunmayan, ruhsat-plaka takipçiliğinden çıkıp hasar takip bürosu açan kişilerden veya bu konuda uzman olmayan hukukçulardan kaynaklı mağduriyet yaşanmaktadır. Bu konuda derneğimize de birçok başvuru gelmekte olup, bu tür sigorta aracılık şirketleri, danışmanlık firmaları yahut takip büroları hakkında ülke genelinde yaşanan sıkıntıları anlatan ve Barolar tarafından düzenmiş araştırmaları derneğimizin internet sitesinde inceleyebilirsiniz.

Aktüer hesabın ortalama yapılması mümkün değildir. Tazminat tutarının hesaplanabilmesi için;

- Kaza tarihi (ay-yıl)
- Doğum tarihi (ay-yıl)
- Kaza tarihindeki net gelir
- Kesin sakatlık oranı
- Geçici maluliyet (tedavi) süresi, bilgilerinin net olarak verilmesi gereklidir.

Maalesef ki sigorta şirketleri, tazminat ödemeleri konusunda çok da iyiniyetli değillerdir. Öncelikle kişileri gereksiz bir çok belge talebi ve itiraz ile uğraştırmaktadır. Sonuçta ise, hak edilenden çok daha az bir tazminat teklif etmektedirler.

Bu nedenle, hem sigorta şirketinin yükümlülüklerini iyi bilen ve sigorta hukuku konusunda uzman hem de sigorta şirketinin yaptırdığı aktüer hesaptaki hataları farkedebilecek niteliği bulunan yani hesap uzmanı olan tecrübeli bir avukat ile çalışmanızda fayda bulunmaktadır. Sigorta şirketi karşısında bilgili ve tecrübeli bir avukat tarafından temsil edilmeniz halinde, tüm haklarınıza kavuşmanız mümkün olabilecektir.

Hukuki yeterliliği bulunmadığı için, kanunları yorum yetisine sahip olmayan bu tür hasar takipçileri ve bazen de konuda yeterli tecrübeye sahip bulunmayan hukukçular, uygulamada sigorta şirketlerince kandırılmakta ve tazminat ödemesi geciktirilmektedir.

Sigorta poliçesinden doğan tazminat hakları, yasalardan doğan bir haktır. Bu nedenle de, yasal haklara kavuşulabilmesi ancak ve ancak hukuk eğitimi almış ve bu konudaki yeterliliği diploma ve ruhsatname aracılığıyla tescillenen kişiler yani avukatlar tarafından verilecek hukuki yardımla mümkündür.

Avukatlık ünvanı bulunmayan bir kişinin, hak sahiplerini temsili hukuken mümkün olmadığı gibi; aktüer bilirkişi sıfatı olmayan bir kişinin tazminat miktarını hesaplaması da mümkün değildir. Hukuki yeterliliği bulunmayan kişilerin sigorta danışmanı, hasar takipçisi vb. sıfatlarla mağdur kişilere verdikleri bilgiler sadece kulaktan dolma ve eksik bilgilerdir.

Bilgi ve sorularınız için derneğimizi arayarak ya da müracaat ederek, ücretsiz yardım alabilirsiniz.

İyi günler dileriz.

Sigorta Mağdurları Derneği

Merhaba , 07.07. 2017 yani bu yıl trafik kazası gecirdim motosikletimle seyır halinde ilerlerken önümden gelen araç dönüş yaparken o sırada gireceği yolun ordan ben gecerken bana carptı yandan , %75 o suclu =%25 de ben , kaza nedeniyle ameliya oldum sol bacak bilegimden 3 tane vida takildi , hala iyilesmedim basa biliyorum ama tam olarak basamiyorum deynek yardimj ile ,

normalde asgari ucretli bir yerde calisiyorum , yasim 19 haklarim neler olur , bu süreçde mahkeme isleri tazminat taleb işleri nasıl olur nasıl yürür yardimci olursaniz sevinirim :)

Ümit Trkn

Öncelikle geçmiş olsun dileklerimizi iletmek isteriz. Tazminat haklarınız ile ilgili işlem başlatabilmeniz için tedavi sürecinizin tamamlanmış olması gerekmektedir.

Maddi zararınızın hesabı için öncelikle geçici maluliyet süresi ile kalıcı sakatlık oranının belirlenmesi gerekmektedir. Tam teşekküllü devlet hastaneleri, araştırma hastaneleri ve üniversite hastanelerinin polikliniklerinden alınan kalıcı sakatlık raporları, itiraz edilebilir raporlardır. Çünkü, bu bölümlerden alınan raporların tanziminde esas alınan yönetmelik ve hesaplama cetvelleri Yargıtay tarafından kabul görmeyip, belirlenen oranlar gerçek zararı karşılamamaktadır. Bu nitelikteki kurumların sağlık kurulu/heyetinden alınan raporlara karşı itirazla karşılaşma olasılığınız çok yüksek olup, rapora itiraz edilmesi halinde Sağlık Bakanlığı İl Müdürlüğüne müracaatla hakem hastane belirlenmesi gerekir. Bu prosedür oldukça uzun süren, yorucu ve aleyhinize sonuç doğurabilecek bir yoldur.

Yargılamaya esas olabilecek gerçek sakatlık oranının belirlenerek, geçerli bir rapor düzenlenmesi ve bu olumsuz sürecin uygulanması yerine Adli Tıp Kurumu veya Üniversitelerin Adli Tıp Ana Bilim Dalı Başkanlıklarından rapor alınması daha lehinizedir. Zira; bu kurumların raporlarına itiraz mümkün olmayıp, rapor tanziminde esas alınacak yönetmelik ve tablolar karşısında gerçek sakatlık oranının belirlenmesi mümkün olup, bu raporlar Mahkemelerce dahi hüküm kurmaya elverişlidir.

Tazminat tutarını belirleyen maluliyet oranı; kazanın büyüklüğüne göre değil, yaralanmanın bıraktığı sakatlığa, yaşa ve başkaca ölçümlere göre ve sadece bu konuda uzman hekimlerce belirlenebilir. DOLAYISIYLA, ADLİ TIP HEKİMLERİ DIŞINDA, SİZE SAKATLIK ORANI SÖYLEYEN HİÇ KİMSEYE İTİBAR ETMEYİN.

Maluliyet oranınız belirlendikten sonra, sakatlık tazminatınızın miktarı belirlenebilecektir. Bu tazminatın miktarının, ilgili formüller kullanılmadan hesaplanması veya yaklaşık bir şey söylenmesi imkansızdır. Size bu yönde bilgi veren hasar takipçileri veya aktüer uzman olmayan hukukçular sadece kötüniyetli şekilde kandırma amacı gütmektedirler.

Bu tazminat hesabı birçok formüllerle, verilerle ve olayın özelliklerine göre yapılan bir hesaptır. Dolayısıyla, gerek forum sitesinde gerekse etrafta fikir veren, uydurma hesap yapan kişilere ve özellikle hiçbir hukuki donanımı yahut yeterlilik belgesi olmayan hasar takip bürolarına itibar etmemeniz tavsiye olunur. Bu tür uzman olmayan ve gerekli eğitimi almamış kişilerin, kulaktan dolma verdiği bilgiler veya uydurma yolla yaptıkları hesaplar sizi yanıltıcı olacaktır. Bu yanılgılar sonucu da mevcut haklarınıza kavuşma imkanınız ortadan kalkacak, telafisi imkansız hukuki hatalara uğramanız kuvvetle muhtemeldir.

Son yıllarda; sigorta şirketlerinin keyfi uygulamalarından çok, hiçbir hukuk eğitimi bulunmayan, ruhsat-plaka takipçiliğinden çıkıp hasar takip bürosu açan kişilerden veya bu konuda uzman olmayan hukukçulardan kaynaklı mağduriyet yaşanmaktadır. Bu konuda derneğimize de birçok başvuru gelmekte olup, bu tür sigorta aracılık şirketleri, danışmanlık firmaları yahut takip büroları hakkında ülke genelinde yaşanan sıkıntıları anlatan ve Barolar tarafından düzenmiş araştırmaları derneğimizin internet sitesinde inceleyebilirsiniz.

Maalesef ki sigorta şirketleri, tazminat ödemeleri konusunda çok da iyiniyetli değillerdir. Öncelikle kişileri gereksiz bir çok belge talebi ve itiraz ile uğraştırmaktadır. Sonuçta ise, hak edilenden çok daha az bir tazminat teklif etmektedirler.

Bu nedenle, hem sigorta şirketinin yükümlülüklerini iyi bilen ve sigorta hukuku konusunda uzman hem de sigorta şirketinin yaptırdığı aktüer hesaptaki hataları farkedebilecek niteliği bulunan yani hesap uzmanı olan tecrübeli bir avukat ile çalışmanızda fayda bulunmaktadır. Sigorta şirketi karşısında bilgili ve tecrübeli bir avukat tarafından temsil edilmeniz halinde, tüm haklarınıza kavuşmanız mümkün olabilecektir.

Hukuki yeterliliği bulunmadığı için, kanunları yorum yetisine sahip olmayan bu tür hasar takipçileri ve bazen de konuda yeterli tecrübeye sahip bulunmayan hukukçular, uygulamada sigorta şirketlerince kandırılmakta ve tazminat ödemesi geciktirilmektedir.

Sigorta poliçesinden doğan tazminat hakları, yasalardan doğan bir haktır. Bu nedenle de, yasal haklara kavuşulabilmesi ancak ve ancak hukuk eğitimi almış ve bu konudaki yeterliliği diploma ve ruhsatname aracılığıyla tescillenen kişiler yani avukatlar tarafından verilecek hukuki yardımla mümkündür.

Avukatlık ünvanı bulunmayan bir kişinin, hak sahiplerini temsili hukuken mümkün olmadığı gibi; aktüer bilirkişi sıfatı olmayan bir kişinin tazminat miktarını hesaplaması da mümkün değildir. Hukuki yeterliliği bulunmayan kişilerin sigorta danışmanı, hasar takipçisi vb. sıfatlarla mağdur kişilere verdikleri bilgiler sadece kulaktan dolma ve eksik bilgilerdir.

Kalıcı sakatlık tazminatına ek olarak;
Ayrıca, aracın kasko poliçesinin bulunması halinde, bu tazminattan ayrı olarak ve yaralanma türüne göre ferdi kaza tazminatı hatta teminat verilmiş ise manevi tazminat talep hakkınız dahi bulunmaktadır.

Kasko poliçesi bulunmaması halinde dahi kusurlu araç sürücüsü ve sahibine karşı manevi tazminat talep hakkınız vardır.

Bilgi ve sorularınız için derneğimizi arayarak ya da müracaat ederek, ücretsiz yardım alabilirsiniz.

İyi günler dileriz.

Sigorta Mağdurları Derneği

Adli Tıp'da muayene eden doktorun raporu izlemeye alması ne anlama geliyor?

Merhabalar yaklaşık bir buçuk ay önce adlı tıpta muayene oldum ama daha rapor çıkmadı doktorun raporu izlemeye aldığını öğrendim bu ne anlama geliyor ve rapor ne kadar sürede çıkmaktadır bilgisi olan varsa yardimci olabilirler mi ?

Trafik kazası sonrası % 15 raporla ne kadar tazminat alabilirim?

% 15 rapor kaza tarihi 19 .03. 2017 yaş 25 suç oranı % 75 karşı taraf hatalı tahmini tazminat ne kadardır.

Askeri ucret

E imzalı karar sisteme yüklendikten kaç gün sonra para hesaba yatar? Bu kararı nerden öpğrenebilirim?

ne ile alakalı bu karar?mesele ben araç kaza değer kaybı için müraacat etmiştim.onda böyle yazıyordu.

Trafik kazası geçirdim onla alakalı dava açılmıştı 2 yılla yakın oldu

1 ay içinde de yatabilir, istinaf-temyiz vs derken 3-4 yıl sonra da yatabilir. bekleyip görmekten başka yapabilecek bir şeyiniz yok malesef.

% 13 rapora ne kadar tazminat çıkar

%13 rapor yaş 25 yeni evli askeri ücretle çalışıyorum kaza tutanağı %75 karşı taraf suçlu ne kadar tazminat alırım

Kaba hesapla 110.000-140.000 TL arasında tazminat alabilirsiniz.

Mahkemeye tevdi edilen dosya ne kadar sürede sonuçlanır.

Temyize giden dosya ne kadar sürede sonuçlanır

Trafik kazası tazminat belirleme

2017 de geçirdiğim trafik kazasından dolayı açtığım davada tazminat hesaplanırken askerî ücret baz alınmış üniversite öğrencisiyim ancak daha atanamadim inşaatta boyacılık yapıyorum günlük 220 Tl alıyorum. Öğrenmek istediğim mahkeme boyacılık mesleğini baz almaz mı ikincisi askerî ücret arttı mahkeme kaza yaptığım yılki askerî ücreti mı baz alacak yoksa şimdiki askerî ücreti mi

Tazminat hesaplama

2019 yılında hesaplanan tazminat karşı tarafın itiraziyla Yargıtay'dan lehimize bozma kararı geldi tekrardan bir tazminat hesaplaması olur mu

Tazminat

Kaza sonrası adıma çıkan 120 000 den avukatla anlastigim %20 aldığı 40 bin avukatlık ücreti falan biseylerden bahsetti uyapta 31 000 bakiye borç gözüküyor bu konu hakinda bilgisi olan var mı

mehmetnurioguz

Bana özelden telini yaz kardeşim arayım seni bilgilendirme yaparım. Yargıtay da bozma olursa dosya ana mahkemeye gelir ve Yargıtay neden bozma yaptıysa mahkeme bunları düzeltir. Yatırılan teminat mektubu bozma olunca geri alınır.

Üst Alt