Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Turnusol kâğıdı olarak devletin tekerlekli sandalye politikası | Bülent Küçükaslan

OturanBoğa

Yönetici
Konular
673
Reaksiyonlar
332
Umut ediyorum ki bu yazıda anlatacağım mesel hem devletin sakat vatandaşlarına bakışını ve onlara sunduğu hizmetin kalitesini gözler önüne serecek, hem de sakatların kendilerine sunulan bu düşük yaşam standardını nasıl da kader olarak benimsediğini -benimsemek zorunda bırakıldığını- anlamaya katkı sunacak.

Tekerlekli sandalyenin kullanıcısı açısından ne kadar önemli olduğunu önceki yazımda ifade etmiştim (Tekerlekli Sandalyem)... Günde 15 saati aşkın bir süre tekerlekli sandalye üzerindeyim. Benim için hayatımdaki en önemli şey tekerlekli sandalyem. Onsuz bir yaşam düşünemem bile. Üzerine oturduğumda hissettiğim konfor, sürüş esnasındaki performansı, bedenimle uyumu, zarafeti ve tabii ki dayanıklılığı benim için çok önemlidir. Yani, sanılanın aksine “tekerlekli sandalye” deyip geçmek mümkün değil; herkesin ihtiyaçlarına ve beden ölçülerine göre belirlenmesi zorunludur. Aksi halde 40 derece sıcakta 40 numara ayağa geçirilmiş 35 numara çizme gibi anlamsız hale gelir.

Şimdi, soru şu: Benim için bu kadar kıymetli ve kritik bir öneme sahip olan bu araç devlet için ne ifade ediyor? Devletin/kamunun “hayat arkadaşım” dediğim şeye biçtiği değer ve onun üzerinden benimle olan ilişkisi devletin bana bakışını anlamamız için bir veri olarak kullanılabilir mi? Bence evet, bariz bir şekilde kullanılabilir. Onun için aşağıda yapacağım tartışmayı devletin sakat vatandaşlarıyla olan tüm alış-verişleri için aynen kabul edebilirsiniz. Buna bir de hayırseverlik üzerinden yürütülen politikaların ne kadar prim yaptığını ve “engelli kardeşlerimiz”e yapılan yardımların siyasetçiler tarafından nasıl da gururla dillendirildiğini ekleyin; yapmak istediğim bu temel eleştirinin ne anlama geldiğini göreceksiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumu

Kimlere tekerlekli sandalye veriyor?
İki tip tekerlekli sandalye söz konusudur. Biri manuel diğeri akülü tekerlekli sandalye. SGK, iki bacağında da hareket kısıtlılığı bulunan kişilerin manuel sandalye, iki bacağının yanı sıra bir de elini kullanamayan kişilerin ise akülü sandalye kullanmasının uygun olduğunu varsayıyor.

Kimlere tekerlekli sandalye vermiyor?
İki elini kullanabilen kişilere –manuel sandalye kullansınlar diyerek- ve iki elini kullanamayan kişilere de –araç kullanma becerisi geliştiremezler diyerek- akülü sandalye vermiyor! Belli ki ne manuel sandalye ile uzun mesafeli sürüş yapmanın imkânsızlığından haberdarlar, ne de bir parmakla akülü sandalye kullanmayı mümkün kılan teknolojileri biliyorlar. Ben mesela ellerimi kullanabiliyor ama yürüyemiyorum. Kapalı mekânlarda ve kısa mesafelerde pratikliği açısından manuel sandalye kullanıyorum. Peki, 2km ötedeki kafeye nasıl gideceğim? Mümkün değil, güç yetmez! Benzer şekilde, yürüyemeyen, parmaklarını kullanamayan, manuel sandalye kullanmaları neredeyse imkansız olan arkadaşlarım var mesela (quadriplegic, kas hastası vs.). Bu arkadaşlarımın nefesle, çeneyle, bir parmağın son boğumundaki minicik bir hareketle ve hatta bir yüz mimiğiyle akülü sandalye kullanmaları mümkündür. Ama SGK’dan akülü sandalye almak istediklerinde “kullanamazlar” gerekçesiyle çoğu zaman kendilerine sandalye verilmez! Yani, şu haliyle kimin ne yapıp yapamayacağının kararı doktorların ve memurların bilgisizliğine mahkûm edilmiş durumdadır.

Ödenen para ile hangi sandalye alınabiliyor?
SGK manuel sandalye için 250 TL, akülü sandalye içinse 1900 TL ödeme yapıyor. Bu fiyatlarla Türkiye’de alınacak sandalyeler kelimenin tam anlamıyla çöptür. Hiç kimsenin hiçbir ihtiyacını karşılamayacağı gibi, hem kısa sürede önemli sağlık sorunlarına neden olurlar hem de sürekli arıza yaptıkları için kullanıcısının başına bela olurlar. Gelgelelim devlet için ne kullanıcının ihtiyaçları önemlidir ne de ürünün kalitesi. Varsa yoksa ucuz olsun, gerisi önemli değildir! Oysa Avrupa başta olmak üzere tüm gelişmiş ülkelerde bugün bizim için hayal olan tekerlekli sandalyeler ihtiyaç sahiplerinin kullanımına sunulmaktadır.

Nasıl bir prosedür işletiyor?
Bizde kamu organizasyonu vatandaş sandalye alsın diye değil, almasın diye pozisyon alır: Önce bin bir eziyetle hastaneden sağlık raporu alacaksın, sonra reçete yazdıracaksın, sonra sigorta müdürlüğünden onay alacaksın, sonra cebinden parasını ödeyip sandalyeyi satın alacaksın, en sonra da sayısız evrağı hazırlayıp tekerlekli sandalyenle beraber şahsen sigorta müdürlüğüne giderek tekmil verecek ve evrakları teslim edeceksin. Tüm bunlar kendi başına insanı çıldırtır, ama yetmez! Zira neredeyse her ilde farklı prosedür uygulanıp farklı evraklar talep edildiği için memuru tatmin edecek evrak bütünlüğünü tutturmak bayağı bir güç olacaktır; ve size beleşçi muamelesi yapan saygısız kurum çalışanlarının şahsi kaprisleri de bu süreçte sizi kahırdan öldürecektir (insan evladı memurları tenzih ederim). Sonuç olarak eğer Kaf dağından istenenleri tamamlamaya gücünüz yeterse ve kurumlar arasında dolanmaktan yolunuzu kaybetmemişseniz, 1-2 ay sonra yukarıda aktardığım para hesabınıza aktarılır. Ve sıkı durun, bu sandalyeleri 5 yıl kullanmak zorundasınız!

Bu yazılanlar tüm devlet kurumları için ve sunulan tüm hizmetler için geçerlidir. Neredeyse herkes sakatlığı olan kişilere bu minvalde yaklaşır. Sözü dinlenmeyen, gerçek ihtiyacı önemsenmeyen, seçenek sunulmayan, saygı gösterilmeyen, prosedüre boğulan, verilene minnetle şükretmesi beklenen, hayırseverliğin nesnesi olmaktan öteye geçemeyen, sosyal politika propagandasının malzemesi yapılan, işlevsel kişiliklerdir sakatlar.

Oysa gündelik yaşamımda nasıl bir sandalyeye ihtiyacım olduğunu, ne tür özelliklerinin ve kapasitesinin olması gerektiğini en iyi ben bilirim. Elim-ayağım olan ve kişisel bağımsızlığımın olmazsa olmazı sayılan bir ürünün belli bir kalite standardında olmasını, yolun ortasında kalma korkusu yaşatmamasını ve sağlığıma zarar vermemesini istemek en doğal hakkımdır. Alıştırıldığımız düşük kalite sandalyelerden artık kurtulmak istiyoruz. Bizim de Avrupa’daki arkadaşlarımız gibi kaliteli sandalyeler kullanmaya hakkımız var. Artık biz de iyi bir sandalyeye binmenin konforunu ve güvenini yaşamak istiyoruz. Bunun zorunlu bir ihtiyaç olduğunu devletin fark etmesini ve bize hak ettiğimiz kıymeti vermesini bekliyoruz.

3 ay önce manuel sandalye raporu için 5 kez hastaneye 3 kez SGK ya gittim sonunda 200 tl ödendi. istenilen evraklar ve ettiğim telefonlar cabası...

Artık Türkiye'de engelli kişilerin bakanlıklara gelmesi gerekir. Yoksa bizi kimse anlayamayacak gibi düşünüyorum...
Düşünsenize en basit bir örnek Edevlete girmeniz gerekiyor ama şifreyi gidip postaneden almanız gerekli. Birinci derece %90 kas hastası adamın postanede işi ne ya... Bu ve bunun gibi, sizin yazdığınız gibi sorunlarımızın yüzlercesi ve karşımızda bizi anlasın diye duvara konuşuyoruz...

bana vakıftan wollex w123 gönderdiler.yepyeni asfalt yolda gitmiyor.1-2 km yol gidene kadar canım çıkıyor.şu anda vakfın 3000 tl verdiği sandalye odada bir SÜS gibi duruyor.

ben sandalye alma konusunda sıkıntı yaşamadım rahatsızlığımın 6. ayında ftrden istirahat raporu almaya gittiğimde sandalye istedim doktor hocasını arayıp onay aldı 2 gün sonra kardeşim raporu medikalciye verdi sgk işlerini medikalci halletti yalnız yazılan sandalye özellikliymiş biz rapordan 3 ay önce medikalciden normal sandalye almıştık onu özellikliyle değiştirdi
tek sıkıntılı kısım ziraat bankasındaki şerefsizlerin 2,5 saat bası yarama rağmen bekletmesi oldu bunun dışında sıkıntım olmadı

lakin o paraya edecek sandalye bu sana yeter diyen zihniyetin bi tarafına girsin bırakın 5 yılı döşemesini ve tüm vidalarını değiştirdim kaynakla bir çok yerini sabitledim buna rağmen ikinci yılı göremedi şimdi ön tekerler annemin pazar arabasına takılı gerisi hurdalıkta

Sana aynen katılıyorum OturanBoğa,birde bağış yoluyla verilen tekerleklilerde işe yaramayan ucuz teneke parçaları,10 yaşında 30 kilo ağırlığında bir sakat kardeşe 150 kiloluk birinin oturabileceği sandelyede bir düşünün...Kişiye özel olsa bağışta yerine gitmiş olur....

devleti yöneten, en tepede bulunan ve son karar mekanizması içindeki sorumluluk sahibi kişiler yaptıkları ve imza attıkları her konuda "empati" yapmadıkları sürece yapılan diğer herşey sadece hava gazı işi görüyor... bol reklam ve bol oy avcılığı yapılıyor... ve işin aksi tarafı içimizdeki bazı engelli kardeşlerimde ne yazıkki şöyle düşünüyor "arkadaş bi zamanlar bu yapılanlarda yoktu" zaten bu düşünceden sonra sağlıklı insanlara durumumuzu anlatmak bile bana nafile geliyor... ben her zaman şunu söylerim; engellilere karşı devlet politikalarında ve uygulamalarında avrupa bizden 50 yıl, amerika bizden 100 yıl ilerde... haa bi de bunlar sözde kafir bunuda unutmamak lazım...

Devletin kaliteli sandalye kullanımına destek olmaması biz kullanıcıların hantal sandalye kullanmayı bir kader olarak kabullenmemize neden oluyor. Aktif tekerlekli sandalyenin konforunu, sürüş kolaylığını, tadını çoğumuz bilmiyoruz bile! Şu anda Türkiye'deki sandalye kullanıcılarının % 90'ı için bu söylediğim geçerlidir. O kadar ki "o da sandalye bu da sandalye" diyen sandalye kullanıcıları var... Bu da bana çok trajik geliyor.

konuyla ne kadar alakalıdır bilmiyorum ama kendimle ilgili basit bir örnek vereyim...

yaklaşık 4 ay önce ev almaya karar verdim...tekerlekli sandalye kullandığım için kendime uygun ev bulabilmek amacıyla oturduğum şehirdeki bütün sokakları ve mahalleleri gezdim... istedim ki madem en az 150.000 tl gibi bir rakam verip ev alacağım o zaman yeni yapılmış gönlüme, gözüme ve kullanım açısından bana uygun bir evim olsun... ve sonuç koskoca 125 bin nüfuslu şehirde içine girip çıkabileceğim sadece 2 adet daire bulabildim... benim ev aramaya başladığım 4 ay içerisinde şehirde yeni yapılmış 600 civarında konut varmış... bu bilgiyi belediyeden bilgi edinme yasası çerçevesinde sorarak öğrendim... ve bu kadar konutun içinde 2 adet daire bana uygun yapılmış...
hatta dairenin bir tanesinin banyosuda çok küçük ve dar olduğu için onuda kullanma imkanım yok malesef... yani bana devlet sözde çıkarmış olduğu yasalar ve uygulanabilirliği sıfıra indirmiş zihniyet ile 1 adet daireyi müstehak görmüş... ve o dairenin fiyatıda çok tuzlu olduğu için alamadım...

yani sonuç koca bir sıfır... şimdi toki'nin mühendislik hatası ile yapmış olduğu içi günde en az 2 saat lağım kokan 10 yaşındaki evine mahkum bırakıldım... bilmem anlatabildim mi...

Gerçekten ihtiyaç karşılamakla sözde ihtiyaç karşılamak arasında sanıldığından daha büyük bir fark vardır. "sözde" olmasındansa hiç olmaması çok daha hayırlı olabilir çoğu zaman! Hiç olmadığında güçlü bir organizasyon ve gür bir sesle talepler dile getirilerek istediğini almak mümkündür. Oysa ortalıkta sözde hak varsa, bu hem safları seyrekleştirir hem de devletin demagoji yaparak prim kazanması mümkün hale gelebilir.

nehirsu

engelli olduğun halde seni işe almışlar daha ne istiyorsun diyen bir zihniyetle yöntiliyoruz. avrupa uyum yasası çerçevesinde görme engelliler için yollara yapılan sarı şeridi öve öve bitiremiyorlar ancak avrupa bunuyıllardır kullanıyor. kaldıki biz zaten kullanamıyoruz da genellikle üzerine araçlar çekilmiş oluyor
konumuzla ilgisi ne diyenler olur mu? sanmıyorum zihniyet her konuda aynı engelliysen üçüncü sınıf vatandaşsın olay bu.

7 sene önce ben ve kardeşim de bu devletin bize biçtiği değeri görenlerdeniz. Akülü sandelye için verilen 1900 tl veriliyordu.."sizin istediğiniz sandalye lükse giriyor" diye cevap aldık iyi mi...yurdumun yolları patates tarlası benim engelim belli..tabi ki de tekerlekleri daha kalın, motoru güçlü ve koltuğu rahat bir sandalye seçeceğim. Yook lüksmüş pahalıymış...küfür etmek nereye kadar tabiii..."alın çalın başınıza paranızı" dedik...babadan, ananeden birikmişlerle aldık istediğimiz akülüleri. Çok ama çok memnunuz. tek sıkıntı ülkmizde sadece bizde olmasından dolayı yedek parça ve servis olayının sorun yaratması..yedek parçaları yurt dışından geliyor ve medikal bir üründen bu ülke vergi alıyor!!!...Ben öyle mutlu olmuştum ki "Allahım tüm yürüyemen arkadaşlarıma da nasip et" diye dua etmiştim ozamanlar. Sanki keyfi otomobil, yat, uçak alıyoruz..sadece sağlıklıların para ödemeden hareket ettikleri bir çift ayağın yerine geçen sandalyelerimizin durumumuza uygun olmasını istiyoruz. Arkadaşlar; bizleri hem parasal hem de duygusal sömüren bu insanlara ne desek ne yapsak yetmez..."adam yerine koyulmuşuz" ya daha ne olsun di mi ama!!

nehirsudan

Nellas;

diyorlarda anlamıyoruz işte. engellileri adam yerine koyduk diyorlar. evlerinden çıkamıyorlardı diyiyorlar. biz onları insan yerine koyduk diyorlar. doğrudan doğruya zihniyeti ortaya koyan sözler. denmiyorki engellilerin yaşam şartlarını iyileştirdik şunu yaptık bunu yaptık. adam yerine koyduk diyor adamyaa. biz neydikki sen bizi adam yerine koyuyorsun

Rahmetli Faruk Öztimur'un çıkartılmasında çok emeği olan 572 sayılı kanun hükmünde kararnamenin 16-23 maddeleri, engellilere verilecek ortez, protez ve diğer yardımcı araç gereçlerin standartlara uygunluğunun sağlanması öngörülmüştür. 572 Sayılı Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Hükmünde Kararname

.....
Madde 16
- Aynı Kanunun 209 uncu maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

“Bu madde gereğince sağlanacak yardımlardan, topluma uyumu kolaylaştıracak her türlü ortopedik ve diğer yardımcı araç ve gereçlerin standartlara uygunluğu sağlanır.”

Madde 17- 29/5/1986 tarihli ve 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanununun 2 inci maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

“Ancak, sosyal güvenlik kuruluşlarına tabi olan ve bu kuruluşlardan aylık ve gelir alan özürlülerin, tedavi giderleri ile fonksiyon kazandırıcı ortopedik ve diğer yardımcı araç ve gereçlerin kurumlarca karşılanamayan kısmı bu Kanun kapsamındadır.”
....

Şimdi buradan anlaşılan şey, engellilere verilecek tekerlekli sandalye ve diğer donanımların 1.) Standartlara uygun olması, 2.) Engellinin topluma uyum sağlamasına uygun olmasıdır.

Bunların kolay olduğunu iddia etmiyorum ancak, SGK veya diğer kurumların verdiği bu tür donanımlarda, eğer temin edilen ürün bu niteliklere sahip değilse, hem standartların değiştirilmesi, hem de şartların sağlanması için hukuki ve siyasi yolların denenmesi lazım.

Örneğin, temin edilen tekerlekli sandalyede gerekli nitelikleri bulamayan kişilerin mutlaka dava açması ve bunu bilirkişiler marifetiyle tespit ettirmesi, gerekirse mağduriyetini tazmin ettirmesi gerekir. Ne yazık ki devlet hiç bir zaman ağlamayana emzik vermiyor. Bu sıkıntıların durduk yerde düzelmesini beklemek boşa ümitlenmek olur.

Yine bakıp göremedigimiz bir açıdan yazmışsın haklısın haklısın.
Bugün 3 aralık tüm arkadaşlarıma sabır güç ve başarı diliyorum.

Bülent bey benzer durumu bizde ortez ve protez yaptırmakta yaşıyoruz. Yerli ortezi malesef en az 2 sene kullanmak zorundayız. 2 seneden önce mesela yapımından 1 sene sonra tamir tadilat yaptırırsak hoop başa dönmek ve 2 sene daha beklemek zorundayız. Bu arada yerli protez ve ortezler malesef çoğumuzun kullanımına uygun değil. Ben çocukluğumdan beri İsveç kilit denilen sistemi kullanıyorum ve artık hepimiz biliyoruz ki Ottobock marka bu konuda ihtiyacımıza en uygun olanı. Ancak devlet bunu ödemiyor. Yerli yapım kullanmak zorundasın diye beni ve diğer bütün ihtiyaç sahiplerini mecbur bırakıyor. Ama benim durumuma yerl,i yapım uygun değil. Ben çalışan ve sürekli koşturan bir engelliyim. Üstelik anneyim 2 çocuğuma yerli ortezle yetişmem yüzük sistemi denilen sistemi (bacağın dizden katlanmazı) kullanmam mümkün değilki. Ben ödedim farkı Avrupa yaptırdım ama durumu müsait olmayan maddi zorluklar çeken engelli napacak. Bu meseleler bizim için çok büyük sıkıntılar ama malesef hükümetimiz için bizi insan yerine koyabilmekten öteye gidemiyor :)

ben de yeni akülü araba almak için rapor çıkarttırdım.hem 2022 maaşlıyım hem yeşil kart kullanıcısı.ama araba raporu için 200 küsür para ödedim.araba raporları ücrete taabi imiş.sgk ellerinde araba varsa size uygun gördüğü aracı kendi veriyor.yoksa siz istediğiniz aracı seçebiliyorsunuz ancak.şu an için sgk nın ödediği tutar 2050 tl.ya bu fiyatlarda döküntü bir araç alacaksınız ya da üste para verip iyisini kendiniz alacaksınız.

ödedikleri 2050 tl lik aracı kullanma süresi 10 seneye çıkmış :) :)
Tuhaf olan diğer bir ayrıntı ihtiyaç sahibi olarak devletten destek alıyorsunuz ama aracın ücretini önce kendiniz bulup ödemek zorundasınız..
Fiyatı 200 tl civarında olan araçlar çoğunlukla dışarıda değil evde kullanmak için üretilmiş araçlar.

bülent bey bu anlattığınız olay tıpatıp sosyal yardımlar içinde geçerli büyük şehir belediyeleri sağlık raporu ve ihtiyaç sahibi olduğuna dair belgeleri istiyorlar genelde her seferinde 100 akülü sandalye dağıtılıyor ve 100 ü de aynı tip akülü sadalyeyi sakatlığının derecesine bakmadan kullanabilir mi sormadan sanki bütün herkes kullanabilirmiş gibi veriyorlar ve birde bunla övünüyorlar
Allah aşkına bu dağıtımları yapanların hepsimi cahil 5 yaşındaki çocuk bile akıl ederde sorar sen bunu kullanabilirmisin diye bana verdiler dedim bunu ben kullanamam dediler bişey yapamayız hepsi aynı firmayla görüştüm dedim ben bunu kullanamıyorum aradaki farkı ödeyeyim buda 200 tl gibi çok azbi rakam dediler biz belediye ile ihale yoluyla anlaştık değiştiremeyiz onları arayın aradım bişey yapamayız herkese aynısını verdik biz kişiye özel dağıtmıyoruz bunları dediler
ne güzel cvp dimi 3-4 ay uğraştım sonuç alamadım sonra dedim bari bunu satıp bi ihtiyacımı alayım nereye sorsak biz bu sandalyeleri almıyoruz neresinden baksan çıkmaz sokak sonuç akülü sandalye bodrumda ben evde 3 yıldır yatıyoruz yazık bu sandalyelerin parasını zaten biz ödüyoruz böyle şerefsizlerde bizle resmen dalga geçiyorlar nereye şikayet etsem kapı duvar belediye başkanı bile görmezden geliyor sgk dan almaya kalksam peşin alacak para yok birde o değil arada en ucuzunu alsam bana uygun 1000 tl fark var bunu karşılamam bile zor
bu ne biçim hizmettir anlamadım gitti... sgk nın birde komedisi var 250 tl lik manuel sandalyeyide 5 yıl kullanmamızı istiyorlar... bu yasaları kriterleri maliyeciler yerine doktorlar belirlese olmuyor mu...

heralde aktif sandalyelerin fiyatlarına bakmayla geçicek ömrüm... minder de hiç ödeme yok

Ayrıca verdiği bu çook kaliteli sandalyeleri hastalar vefat edince geri alıyor devletimiz .iki yıl önce almış olduğum akülü sandalyeyi kullanıyormuyum diye kurumdan araştırmasını bile yapıyorlar acaba evin önüne bir dedektif koyarlarmı.....

Tekerlekli sandalye alımında devletin verdiği destek ??

ben tekerlekli sandalye kullanan bir engelli bireyim. Tekerlekli sandalye yürüyemeyen engelli için artık vücudunun bir parçası gibidir. Nasıl ki bir birey ayakları rahat etsin diye rahat ayakkabı giyer ise , tekerlekli sandayedeki bir birey de sandalyesinde o rahatlığı ister. çünkü günün her saati o tekerlekli sandalye üzerinde hayatını idame ettirmektedir
Bir tekerlekli sandalye almak için devletin bize verdiği destek yaklaşık 350, 400 tl civarındadır. Ancak bir engellinin sosyal hayata karışması , rahat bir şekilde işini görebilmesi,için sandalyesinin, hafif, dayanıklı, engellinin yaşına ,engel durumuna ,vücut yapısına uygun olması gerekmektedir.
Ayrıca hastalığının ilerlememesi ve iyileşme sürecini de olumlu yönde etkilemektedir.

Bu tür sandalyelerin ise maliyeti yaklaşık 6000 tl den başlamakta olup devletimizin bizlere verdiği destek devede kulak kalmaktadır. ampute bireyler için protez alımında devletin maddi olarak baya yardımı oluyor da neden yürüme engellinin aktif tekerlekli sandalye almasında yardımı çok düşük kalmaktadır.
diğer engellilere yapılan yardımı eleştirmiyorum ama , hepimiz engelliyiz. Aktif tekerlekli sandalye alımında devletin bizlere protez alımında yapılan destek gibi destek olunmasını istiyorum ,sosyal devletin gereği de bu olduğunu sanıyorum.

Bu konudaki eleştirilerimi bimer den başbakanlığa bildirdim tekerlekli sandalye kullanan arkadaşlarımda bimer e bu konuda sıkıntıları iletirler ise sevinirim ..

Devletin hangi yönden tam anlamıyla iyi olduğunu nerede gördük ki..
Allah hepimize kolaylık versin, herkese geçmiş olsun.
Ve Allahım kimseyi elden ayaktan düşürmesin, birilerine de Devlete de muhtaç etmesin.

aminn, dua edip, sonrada sesimizi yüseltmek gerek .engelli bireyler olarak bürokraside daha çok ağırlığımız olacak yerlerde olmamız gerekiyor.

Manuel sandalye ödeneği komikliği

manuel sandalye ödeneği nedir Allah aşkına nedir? Neydi 250 liramııydı? O ödeneği çıkartan ve uygun gören aptalları bulucaksın.
O 250 tllik demir yığınına oturtucaksın.
Belden aşağı sını bantlıcan. Yine makul oliym quadriplegic lerle empati yapmasın beyni yanar.
5 gün kullandırcan.
İşe gidicek.
Toplu taşıma kullanıcak.
Bozuk asfalt ın tadına bakıcak.
O demir yığınını arabasına katlayıp koyucak.
Rampasız kaldırımlarda pop atıcak.
2 elini kullananların akülü sandalye ödeneği olmadığı için 2 km yol gitmesi gerekiyor sa manuel sandalye kullanıcak artık arnold schwarzenegger Olur
Bunları yaparken yastığını poposunun altına koycak yada o 1cm bezde takılcak çünkü havalı minder ödeneği Yok
Kısacası maddi imkanı yoksa yada biri destek çıkmazsa yaşam kalitesi bu.

5 gün sonunda hala diyosa 250 tllik güzel ve yeterli Daha lafım yok.
Tekerlekli sandalye konusunda alım gücü yükselmedikçe Çin malı gibi ürünler yerlerini hiçbir zaman kaliteli modern sandalyelere bırakmıcak.
yurtdışındaki sandalyelere çoğumuz anca internetten bakıcaz.
Sadece Boynunu hareket ettiren insan baş kontrollü akülü sandalye değil refakatçi itmeli sandalye kullanıcak Bağımsızlık mı oda ne?
parapleji olanlar uzun mesafeli sürüşlerde akülü sandalye opsiyonu olmadığı için kolları ölücek.
Çoğu tekerlekli sandalye kullanıcısı hareket kabiliyetini tam kullanamıyacak vs

Buda o paraya alıcağınız sandalye
pr_01_11229_max.jpg

Üst Alt