Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

TV'den akvaryum

Büyük balık küçük balığı yiyor evet de, doğum yapan balık saniyesinde dönüp yavrusunu yiyor. Şefkatli anne yüreği ! :rolleyes: Asıl anne ile yavruları ayırmak lazım. Gözümle gördükten sonra balık beslemekten vazgeçtim.

Evet annede yiyor, dogum bekleniyor ve hemen anne balık yuvadan çıkartılıyor. Aklımda kalanlar..

Sürüsüyle yavrudan hayatta kalan okadar az'ki..

Peki yavrulayacak balık nasıl anlaşılıyor ki:)

Anlaşılmaya biliyorda Selda'cım:)bir sabah kalktığında akvaryumu küçük yavru balıklar ile dolmuş görebilirsin.:) fakat ilgilenenler anlıyor hamilelik dönemi geçiriyorlar karınlarından anlaşılıyor.. :)

yPV839.jpg

daha sadeleştirme yaptım . umduğumdan daha ıyı performans verdi tv ekranı

Balık yavrulaması türüne göre değişiyor, canlı doğuranlar ve yumurtlayanlar.Benim beslediğim tür ciklet balığı dişisi yumurtladıktan sonra yumurtaları azında saklar ve balıklar cıktıktan süre sonrada bir muddet azında taşır yavruları, bu sürede yem yemez ve zamanı geldiğinde balık yakalanır ve azındaki yavrular ayrı bir akvaryuma döktürülür, ayırmazsanız diğer balıklar yavruları yer malesef.

Faruk34 teşekkürler, Japon balıkları besliyorum ancak epey farklı onların yavrulamaları...Sağolsun dorlion dan bugün epeyce bilgi aldım...

Alabalık yumurta sağar gıbı yapılıyor uretım çiftlıklerınde . küçük uretıcıler toprağa banyo küvveti gömerek uzerını naylonla örterek alıyor yavruyu. nadir akvarumda yumurta alan . mantarla çürüme çok oluyormuş o yumurtalarda duyduğum kadarıyla.. bakımı zor yumurtanın .
.

Hazır elim değmişken şu alabalık işine de bir el atayım:eek:

limoni, sana gold fish yollayacağım, hadi fondip:eek:

Alabalık besleyen varda buzdolabı motoru lazım soğutmak için suyunu .. külfeti fazla olur pazardan al ıkı tane alabalık daha ucuza gelir . Eskiden canlı satarlardı seçip alırdık şunu ver diye .:)

@ selda
Haha ha :D Laz uşağum :)

Canlı hamsi bulmak mesele bulunursa kolay o .. kedılerde canlı canlı hamsi yer .. sevabı büyük olur .:)

Sema yıllardır beni dinliyorsun bacım, az biraz lazlık bulaşmıştır sana da:eek: DORLION kedi var mı yok mu :D

_DORLİ_
Başlık hortlamış, ben yeni görüyorum.
Gerçekten güzel olmuş tebrik ediyorum.
Benim televizyon istediğim zaman akvaryum oluyor zaten.
İzlenmediği zaman akvaryum, şömine gibi modlar var, bir tıkla istediğin moda alıyorsun.
Hatta akvaryum modunda balık ekleme, balık çıkarma, istediğin tür balıkları koyma seçenekleri var.
Ne yem gerekiyo ne bakım, büyük led ekranda full hd akvaryum keyfi :)))

Sayın ufuk dost , beceri ıle hobiciliğin birleşimi bu çalışma . Digiturk te var basıyon görüntü çıkıyo , sanal görsel onlar aldanma . Tv de sinemada benim akvaryumun taklidini yapmışlar . TVkasasına düz cam yapıştırıp akvaryum yapmışlar . Benim fikrimi ve emeğimi taklit etmişler :)

Önder AÇIKBAŞ ın oynadığı mazlum kuzey filminde benim akvaryumun aynı modelini yapmışlar . Işık dışarı vermesin diye bant yapıştırmıştım onlarda yapıştırmışlar :)

[FONT=Palatino Linotype]Ellerine sağlık harika olmuş abi pratik zeka ve yaratıcılık budur :)[/FONT]

Uzun bir aradan sonra akviristliğe tekrar başladım . TV akvaryum ne oldu derseniz o akvaryum tarihin derinliklerine gömüldü :)

İç motor kullanımında yeni birşey keşfettim ve yaklaşık 45 gündür suyunu değiştirmedim . Sadece 5 litre kadar taze su ilavesi yaptım .

oTrfNe.jpg

oTrfNe

oTrfNe

oTrfNe

oTrfNe

Akvaryum ısıtıcılarının genel arızası içindeki rezidansların kopmasından kaynaklanıyor .

Onun çözümü için saç kurutma makinesi iç rezidanslarından alarak porselen yuvasına fazla esnetmeden tekrar sarıp uçlarını lehimlemek ve cam tüpünün baş kısmını sıcak silikonla doldurmaktır .

Isıtıcıda yazan 50 watt veya 100 watt sizi yanıltmasın . Saç kurutma makinesin iç rezidansları hepsine uyumludur .

Akvaryum bakımında genellikle asyalı ve avrupalı balık üretimcilerin sıkça kullandığı bir yöntemi anlatayım .

Önceden suda kaynatılmış ve bekletilmiş tarçın kabuğunu taze su ile yıkayarak akvaryuma atılıyor . Bu tarçın kabuğu su içinde oluşan zararlı bakterileri önlüyor ve balık üremesi hızlanıyor . Üremesi çoğaltırken yavrularında sağlıklı gelişmesi sağlanıyor .

Toz tarçın olarak kullanılmaz sadece 100 lt su içine 6-8 gr geçmeyecek tarçın kabuğu kullanılır .

Karides akvaryumunda da karidesler için faydalı olmaktadır .

Bu gece yeni ışıklandırmalar ve bitki yerleşimi yapmak için uğraştım . Mavi ledler arasına beyaz led eklenince koyu mavi ışık kırılarak hafif mavi ışık tonu sağladım .

oDoEDx.jpg

oDoSK8.jpg

oDoHg1.jpg

Bugün bitkiler ve balıklar için mineral desteği sağlanması ve su içinde biriken asit yoğunluğunu azaltmak için bardakta 30 dakika beklettiğim madensuyunu akvaryuma döktüm . C2O karbondioksit oranı madensuyunda fazla olduğu için bekletilmeden akvaryum suyuna ilave yapılmaması gerekir .

Önümüzde ki ay puffer ( balon ) balığı beslemek için yeni akvaryum kuracağım . Küçük ebatlı su tanklarında birbirlerine zarar verdiklerinden geniş hacimli akvaryum yapılması gerekir . Balık türlerinden en akıllısı olup sizi kocaman gözleriyle takip eder ve o gözleri ile yem vermeniz için adete yalvarır şekilde bakarlar . Yem zamanı da sahibine sevincini belli eder . Ev içinde beslenen kedi ve köpek hareketlerinin tipik şekilde size suyun içinde yapar . Bu arada ölmüş olduğu suya temas bile insanı en etkili şekilde zehirler .

Örnek görsel foto :)

oqlxye.jpg

106 ekran Plazma tv yi parçaladım . İçindekileri ve ekranını söktüm . Dış çerçeve ve iç destek saçlarını kullanarak tv görüntülü akvaryum olur mu diye uğraştım ama dış kasa çok kaba bir görüntü verdi . Etrafı siyah geniş çerçeve olmaktan öteye gidemedi . İç ekranı ön cama yapıştırarak yeni cam akvaryumu olarak düşündüm ama ekran camı koyu siyah olduğu için dışarı görüntü sağlamasını engelledi .

LED veya Plazma tv ile akvaryum olmuyor , dış kasası hantal görüntü vermekten öte gidemiyor . Tüplü tv lerden düşünülürse düz kare olanı tercih edilmelidir . Kasanın içine monte ederim denilirse ön ovallik nedeniyle akvaryum ve tv kasası arasında büyük boşluk oluşuyor .

Üst Alt