Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Ücretsiz diye bazı kişiler toplu ulaşım hakkını suistimal ediyor!

Konular
26
Reaksiyonlar
0
Gecen ızmırde beledıye otobusune bınıyorum. En onde oturdum bır engellı kardesımız beledıye bedava kart vermıs ona da bındı arkasından aılesıydı herhalde onlarda bılet atmadan bındı..(sımdı kendı basına gıdemeyecek kadar engellılerın refakatcılarıda bır kısı bedava otobuse bınebılıyor) sofor uyardı dondu 5 kısı bırden bız engellı arkadasın refakatcısıyız.. Sofor de bırsey demedı dondu bana bak kardesım devlet ımkan tanıyor ve bu ınsanlar suıstımal edıyor.. Ya dedı beledıye sımdı bu muafıyetı kaldırırsa..
, evet arkadaslar bazen kendımızıde yargılamamız gerekıyor.. devletın bıze verdıgı kolaylık ve yardımlarıda suıstımal etmemek lazım..

tabıykı toplumda bır kısının yaptıgı butun toplumu baglamaz ama bızlerde aramızda suıstımalı cok seven arkadaslarımızda toplumda engellı bırer bırey olarak herkezden daha fazla ılgı cektıgımız ıcın kendımıze daha cok dıkkat etmemız hareket ve tavırlarımızla baska ınsanlarıda kendımız gıbı magdur edecegımızı unutmamak lazım

iyi niyeti kötüye kullanma... kurnazlıkda var tabi yani :roll: :lol:

Bende İzmir'de oturuyorum.
Sizin anlattığınız olayın gerçekleşmesi mümkün değil.Kural bellidir,engelli kartı ile beraber sadece ve sadece bir kişi refakatçı binebilir.
Hiçbir belediye şöförü beş kişi (+ BİRDE ENGELLİNİN KENDİSİ 6 KİŞİ)birden bindirmez,asla!
Ancak ve ancak işe daha çok yeni başlamışsa,tam yönetmeliği okumadığı için o aptallığı yapar.
O altı kişi binen adam,sıradan bir otobüse binsin bakın otobüsün şöförü nasıl aşşaya indiriyor fazlalıkları.
Çeker elfrenini gitmez diğer yolcularıda galeyana getirir.
Arkadaşlar,İzmir'de bu anlatılanın olması mümkün değil.Tek ihtimal var,o sazan şöförün işe ogün başlamış olması.

söför bunu bılsın bılmesın ordakılerın bunu yapmaması gerekırdı.insanlık ölmüşmü acaba dıyorum boyle seylerı duydukca.bunlar gıbıler yüzünden kurunun yanında yaşta yanıyor sonra.ve bı kac kendını bılmez yuzunden elımızden haklarımız alındıgı zaman neden dıyoruz?önce bu tiplerı temızlemek lazım...

Arkadaşlar en çok basa basa bazı formlar söylediğim bu süistimal olaylardan en basit bir örnek zor kazandığımız haklarımızı bu kötü niyetli kişiler tarafından kullandırılarak kendi kuyumuzu kendimiz kazıyoruz .benimde en çok yandığım budur yarın bu hakta elden giderse hiç şaşırmam kazandığımız haklarımızı koruyalım kolluyalım

abalı

ARKADAŞLAR!!
İzmir'de hiçbir belediye otobüsü şöförü 6 kişiyi bedavaya bindirmez!!!
Bu olaya inanmamakla beraber,en iyi ihtimalle gerçekleşmesi için o adamın işe ogün başlamasına bağlıyorum yaşananları.

Emin olun,sadece engelli kartı ile 6 yolcu birden bindirecek adam yok belediyede.
Bunu yapmaya cesaret edecek engellide olacağını sanmıyorum.
Tuttuki yanındaki beş kişiyle binmöeye teşebbüs etti,vallahi öyle bir tepki verirlerki,(haklı olaraktan),mümkün değil başkasında şansını denesin o engelli arkadaşımızda.

BU BAŞLIĞA İNANMIYORUM!!
Ne bu şehirde,nede başka şehirde bu davranışa sessiz kalacak belediye şöförü mümkün değil olsun.Zaten adamların işleri pisikolojilerini yeterince bozuyor,sinirleri tepesinde hepsinin.Bu davranışı yapacak engelliye verecekleri ters tepkide haklı olduklarınıda bildikleri için,inanın suskun kalmazlar.
Sanki birisi 6 kişi bedavaya hatta zorla bedavaya binmiş gibi yorum yapmayın,o hareketi yapacak insan yoktur,olsada aşşaya indirmeyecek şöför yoktur.

Başlık banada inandırıcı gelmedi.
Kimse bu kadarına cesaret edemez.
kaldıki ben engelli kişinin eğer kendini idare edebilecek durumda ise yanına refakatçi almasına bile karşıyım.

Sevgili mısri,

Şu link işine yarar sanırım: http://www.izmir.bel.tr/StandartPages.asp?menuID=34&MenuName=AKS 110 (Teknik bir özellikten dolayı linkin tamamını veremedim. :oops: Buradan "Toplu Taşım Kartları" bölümüne bakacaksın. Gerçi "Özürlü kartları" ile ilgili bölümü aşağıda alıntıladım: ;)

Özürlü Kartı

İzmir Büyükşehir Belediye sınırları içinde ikamet eden engelli hemşehrilerimiz, devlet hastaneleri, SSK Hastaneleri ve Ege Üniversitesi hastanelerinden %40 ve üzeri engeli bulunduğuna ilişkin Sağlık Kurulu Raporu ya da Başbakanlık Özürlüler İdaresi tarafından verilen ‘Özürlü Kimlik Kartı’ ile, Özürlü Kimlik Kartı fotokopisi ya da nüfusunda özür oranı belli olanlardan nüfusun fotokopisi ve aslı, ikametgah senedi ve bir adet fotoğrafla birlikte Kart Ünitesi Müdürlüğü’ne başvurarak 2006 yılı için 10 YTL ödemeleri durumunda aldıkları özürlü kartlarıyla ulaşımdan ücretsiz yararlanabilir. 18 yaşında küçüklerin kartları Anne veya Babaya 18 yaşından büyüklerin kartları taahhütname karşılığında sahibine teslim edilir.

Özürlü Kartların kaybedilmesi ve çalınması durumunda, en geç 7 gün içerisinde bildirilmesi gerekmektedir. Sağlık Kurulu Raporu fotokopisi, ikametgah senedi, nüfus cüzdanının arkalı önlü fotokopisi ve aslı, bir adet fotoğraf ve 2006 yılı için kart bedeli olan 10 YTL ile Milli Kütüphane Caddesi No: 10 / 1C (Eski Tansaş Binası) Konak adresindeki Kart Ünitesi Müdürlüğü’ ne başvurulması durumunda yeni kart verilmektedir.

şimdi uzun suredır cevap yazmak ıstemedım ama..
1.cisi burası turkıye degılmı burda neler neler olmuyormu.. en olmazların oldugu bır ulkede yasamıyormuyuz.. bız tıme dergısıne kapak olmus bır ulke degılmıyız.. 1.cısı agzına sınek kacan bır turkun arkasından tarım ılacı ıle olmesıylemı.. 2.sı bır ınegı arabayla tasımasıyla mı desem yada bır kadının 42 yerınden bıcaklanırken polıslerın seyrettıgı haberlerıylemı.. KINKONG eger dıger yazıları okursan o ınsanların beledıye otobusununden atıldıgına engellı dıyede ınanamazsın cunku sen ızmırde gormedın degıl mı ? ben karıyer sahıbı bır sıyası partıde ılerı bır konumda bulunan aynı zamanda malı musavırım.. bu tur yalanlara asla ıhtıyacım yok eger dıger yazılarımı da okursan tutarlı bır ınsan oldugumu gorursun.. bız ızmırde sahte bıletle otobuse bınen.. sahte ogrencı kartı ıle otobuse bınen.. durak harıcı ındırmıyor dıye soforu dovmeye kalklan ınsanları gormedıkmı.. yalanmı yazıyoruz veyya yalan yazmaya ıhtıyacımız mı var.. ben bırseferde tekerleklı sandalyelı bır arkadası beledıye otobusune soforun almadıgını gordum.. neden almadın dedım sefımız talımat verdı tekerleklı sandalye arabanın zemınını cızıyor dedı.. cok ayıp kınkong burda yazan arkadasların % 80 ı basından gecen olayları kameraya alıp burda yayınlamak zorundamı.. yada teybemı kayıt edelım..
arkadaslar cok ama cok kırldıgımı ve bana yalan yazı yazmakla ıtham edıldıgımı goruyorum.. burası nın tukıye oldugunu hıcbır zaman asla unutmayalım..

O YUZDEN BEN BU SITEYE VE YAZMAYA VEDA EDIYORUM.. COK AGIR BIR ITHAMI HAKETMEYEN BIRI OLARAK.. BIR DAHA DA ASLA YAZI VE PAYLASIM YAPMAYACAGIM.. HERKEZE AMA HERKEZE ESENLIKLI VE GUZEL YARINLAR DILIYORUM

Bende izmirliyim ve bu karttan yaralanıyorum ama şöyle bişey varki bu kart agır engelliler için refakatçi gerektiren bi karttır yani kendisi otobüse inip binemeyecek kişiler yanıda refakaetçiyle beraber otobüse binebilsinler diye ama kendi otobüse inip binebilen kişileri kapsamıyor

ben bırseferde tekerleklı sandalyelı bır arkadası beledıye otobusune soforun almadıgını gordum.. neden almadın dedım sefımız talımat verdı tekerleklı sandalye arabanın zemınını cızıyor dedı.

o şöfor arkadaş ve şefine şunu hatırlatmak isterimki o otobüsler her vatandaş gibi bizimde vergilerimizle alınıyor onun bizi otobüse bindirmeme gibi bir lüksü yok ototbüse binen engelli arkadaşın sandalyesi otobüsü çizmez ama okullarda okuyan gençler aşklarını yeni otobüsün koltuklarına yazmakta bi sakınca görmezler bence bu konuda her konu gibi güzel ülkemin güzel ve egitimli insanlarının yaptıgı bi uygulama ama buna kimsenin hakkı yok engelli kartını amaçı dışında kullanan arkadaşlara ise benim söyleyeceklerim çok agır kalır o yüzden bu konuya girmeyecegim sırf ücretsiz seyahat edebilmek için hakkı olmayan insan bu kartı alıpta yüzü kızarmadan otobüse binebiliyorsa ne mutlu ona

Gerekiyorsa yaptır o zaman kaydı.. Her hangi bir külfetinin olacağını sanmıyorum.
Benim rahattsızlığım önemli değil yahu. Taş atıp da kolum yorulmuyor ya :) Önemli olan işinin görülmesi..

şöför uyarması lazımdı kartta sadece birkişi yazıyo refakatcı

Hiç bir şey hiç kimseye bedava olmasın bakana da başbakanada engelliyede yaşlıya da , yalnııız yalnız bir aileye gecinebilecegi ulaşım kira giyim eğitim mutfak ölüm faturaları karşılayacak maaşı versinler dilenci gibi otobüs şoförünün gözüne boynu bükük binmek kim ister, babalar gibi başı dik parasını veren biri olmayı kim istemez , verdikleri maaş bunlara yetecek,ilk evlilik yapan kişilere faizsiz düğün kredisi verecek ailenin babası 2 bin lira maaşla en ucuz 50 bin liralık düğün nasıl yapsın, biz bir kere bu dilencilik yardım sistemi particilikten kurtulmamız lazım, yeni sistemler kalıcı iyileştirmenin önü açık sistem bulmalıyız engelli sağlam ayrımı olmadan herkes en ucuz araç alabilmeli gelişmiş ülkelerde vergi kaçırmak en büyük suç hepimiz dürüst olursak bu Türkiye beş Türkiye olur,

evet malesef bu tip şeyleri suistimal eden çok şehir içi ulaşım bana da ücretsiz ama sadece gerektiğinde kullanıyorum yani laf olsun diye gidip otobüse binip şehr turu atmıyorum veballi iş o otobüs su yakmıyor....

POWER_

Üniversitenin ilk yılında +65 teyzeleri ellerinde iğne-iplik ile gördüğümde sinirlenirdim. Sonuçta işi gücü olan insan otobüste oya yapmaz, biz de garibim sabahın köründe kalkıp üniye gitmeye çalışıyorduk.
Üni 2. sınıfa geçtik bedava binmeye hak kazandık ama yine de o teyzelere yer veriyorduk mecburen sanırım oturmak bize kısmet değilmiş :p

Üst Alt