Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Vakıfbank tarafından sosyal yardıma ve muhtaç engelli maaşına el konması

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
@Barda5, eski bankacıyım konuyu farklı bir boyutta kamuoyu yapıyorsun ama gerek yok...

Konu bloke haciz değilki banka gecikmiş ödemelerini maaşından tahsil edebilir bunda kanunsuzluk yok ki amacın nedir anlamadım..

Haciz olayı farklı bir konu o zaman iş değişir...

Burda kamuoyu yaparak senden tahsil edilen bakiyeyi geri vereceklerini düşündün gerçekten merak ettim..

Şurda yazanları okurken ben utanıyorum kendi tebasına bunu yapanlar nasıl utanmıyor anlamakta idrak etmekte güçlük çekiyorum 🙄

@Hopee3466,

MADDE 18 – (1) (Mülga ibare:RG-19/8/2018-30514) (...) 2022 sayılı Kanun uyarınca bağlanan aylıklar kişinin RIZASI olsa bile HACZEDİLEMEZ, başkasına devir ve temlik EDİLEMEZ ... PARAYA EL KOYMANIN ADI NE ACABA ? Se hakkına sahip çıkmıyorsun Maliyede yaptı aynı şeyi geri iade etti ok ?

ben ne yazsam boş burada herhalde engelli maaşına HER NE SEBEPLE olursa olsun ve aynı zamanda emekli maaşına sgk borcu ve nafaka dışında el konulamaz kanunu yazıyorum okumuyorsunuz herhalde daha ne anlatayım olay kişisel değil haklarınıza sahip çıkmıyorsunuz vs vs ...... alacaklı el koyar ama kanunen yasal değil diyorum hepsi bu
Demek ki bu duruma göre engelli evde bakım emekli maaşları güvence altında değil her şey yapılabilir yani :) :) Orman kanunları geçerli demek ki ... Kimin kime gücü yeterse....
İnanmayan arar Sosyal yardımlaşma vakfını öğrenir

Son düzenleme:
Arkadaş anlıyor ama işine gelmiyor. Bloke ve haciz işleminin ne olduğunu ezbere yorum ve açıklamalarla yapıyor.

Aynen dediğin gibi sadece kndi kafasındakini tekrarlıyor boş yere kamuoyu yapıyor şaka gibi :)

Arkadaş hala , maaşa haciz konamaz yazısını kopyala yapıştır yapıyor, ama şunu anlamıyor; maaşında icra ,bloke yok :)

Allah tekrar yardımcın olsun , umarım sorununu çözersin.
Sen bankadan o parayı al , bana görüntü at.
Aynı parayı bende sana göndericem..

Bu arada 3 üniversite okudum , bıraktım diyerek benimle dalga geçmeye çalışmıştın.
Demekki ney imiş okumakla da anlayamıyormuş insan :)

Bu arada üniversite mezunuyum , 15 yıldır da özel bir şirkette muhasebe departmanında çalışıyorum.

Normalde insanca okuyup yardımcı olmak istemiştim , ilk mesajlarıma bakabilirsin.

Sürekli kanun maddesini atıp ama bir kere okuyup anlamamana üzüldüm..

Kusura bakma ama, biraz da sen kaşınmışsın. PTT'ye yatan bir parayı niye otomatik olarak bir bankaya aktarma talimatı veriyorsun ki? Bırak orada dursun.

Ortada takibe düşmüş bir borç ve hacizlik, bir durum yok, otomatik ödeme talimatı var. Banka tabi çeker.

PTT'ye yatan parayı ben kamu bankalarının ATM'lerinden komisyonsuz çekebiliyorum. Fiziki para candır.... Dijitalin rahatlığı işte böyle belalara davetiye çıkarıyor. Zaten o yüzden nakit parayı yavaş yavaş kaldırma niyetindeler.

Banka haczeder miydi engelli aylığını? Valla belli olmaz.
"Muz cumhuriyeti mi burası?!" diyorsun. Cevap veriyorum: EVET, burası muz cumhuriyeti, kabile devleti. Kendi çıkardıkları yasayı bile takmayan, hatta Anayasayı da takmayan bir güruh ülkeyi yönetiyor. Konuyu siyasete çekmek istemiyorum, ama bu acı gerçeğin çoktan farkına varman gerekirdi.

"Madde bilmem kaç..." Oyna devam..! Derdini Marko Paşa'ya anlat bu bok çukurunda...

Son düzenleme:
Sevgili hocam yukarıdaki arkadaşların yazdıkları maalesef doğru. Siz muhtemelen bankanıza, kredi kartınızı alırken kart borcunun asgarisini veya tamamını ödemek için talimat vermişsiniz. Bundan dolayı da bankanız hesaba para girdiği an otomatikman borçtan tahsil etmiş. Kaldı ki öyle olmasa bile, çoğu bankanın müşteri sözleşmesinde bu gibi durumlar belirtilir. Yani esasında hesabınıza konulan herhangi bir bloke, icra vb. bir durum söz konusu değildir. Netice olarak, yapılan işlem evet belki de sizin gözünüzde duygusal olarak ideal olmayabilir ancak legal bir işlemdir. Neticede banka sizin maaşınıza el koymamıştır, hesabınızı bloke edip parayı çekmenize engel de olmamıştır. Mevcut borcunuza karşılık, hesaba giren paradan otomatik olarak borç tahsili yapmıştır.

Bundan dolayıdır ki maalesef ne kadar itiraz ederseniz edin bundan bir şey çıkmayacaktır hocam. Size tavsiyem özellikle tüm engelli bireylere tavsiyem; kredi kartı, kredi vb. ürünler kullanırken daha dikkatli olmanız. Zira bu gibi durumlar yaşarsanız ileride yasal hakkınızı kullanmak istediğinizde müşteri sözleşmesini önünüze atarlar ve ne yaşadığınızı anlamazsınız bile.

@Sessiz Dünyalı,

BEN BANKA ŞUBESİ İLE GÖRÜŞTÜM el konulmayacağını söyledi kesapta 0,01 kuruş vardı deneme için 10 tl yatırdım çektim yine sorun olmadı sonra aile destek i aktardım koydu oyuna geldim yani yoksa neden aktarma yapayım neyse bundan sonra bulsunlar da parayı alsınlar ödemede yapmayacağım kızdım çünkü üstüme kayıtlı bir şey de yok zaten hesapta 0,01 krş hala duruyor ona neden ellemiyorlar anlamadım :)

@Barda5

Teklifim hala geçerli, bankadan paranı alınca görüntü atar mısın?
Aynı tutarı göndereceğim, bende..
Ayrıca artık kartı sonuna kadar kullanıp odemeyecegim , hakları yok çünkü alamazlar.

Sanane. bankanın avukatımısın sen. o kadar faizi yiyorsa sen öde devletin devlete borcu var vatandaşın olmuş çok mu dünyada bir haber kabuğunda yaşa sen borçsuz kimsemi var bu devirde
sende değil seni muhatap alıp cevap verende suç dahada yazmam bu şekilde birine...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt