Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Vefat eden babadan kalan maaş nasıl alınır?

sonbahar.44

Aktif Üye
Konular
218
Reaksiyonlar
0
Arkadaşlar yüzde 95 engelli raporu olan abim yatalak,babam emekli memur babamin maaşı ni alabilmesi için basvuruldu ama emekli sandığı kaymakamlığa yazı göndermiş muhtaçlik belgesi galan istemiş eve giren gelir istemişler vs teslim etmişler kaymakamlık heyeti kabul etmemiş ne alaka emekli sandığı yuzde 95 raporu yatalak olana babadan maas kalmiyormu

sonbahar.44 buna benzer durumu bire bir yaşadım. şu var kaymakmalığı bağlamaz emekli maaşı bağlanması. ben sgk ya gitdim beni hastaneye sevk ettiler heyet rahatsızlığımla ilgili tedavi olmadığım için düşük puan verdiler sgk da rapor oranı düşük olduğu için kabul etmedi. yani rahmeti babanız bulunduğunuz ildeki hangi sandığa kayıtlı ise oradan başvuru yapıyosunuz. benim bildiğim bu başkası neder bilemem.

Sgk ya git engelli yetim ayligi başvurusu yap

sonbahar.44 ssk ya gitceksini abinide görmek isterler ve ordan ssk dan sana memur abini bir hastane sevk edicekler ve sonra sizi gönderdikleri hastaneden heyete giriceksiniz kactane varsa size ssk dan verilcek kağıtta hangi dr lere girceniz yazıcak uzun bir sürec ama hepsini mecbur yapcanız ordan sonra rapor sgk ya glcek ordan ilgili kuruma gidicek abinin durumunu incelicekler ve sonra yeterli görürlerse direk evrak ssk ya geri gelcek ve emekli olabilir hakkı babandan kazandında ise maaş bağlanıcak abim şayet ssk yetrli görmezse abini bir başka ssk ya sizi sevk ettiricek uzun sürec dedim gibi ama sonucta bağlanır ayrıca babadan alıncak maaş kaymakamlık bakmaz ssk bakar size saten gerekli işlemler bittinde abinize maaşı bağlanır ayrıca 5510 sayılı yasa ile bağlancan ölüm aylı diye

Sgk ya gidildi kaymakamlığa heyete bilmem ne ordan devam ediliyor ben anlamadım arabasi eve giren gelir araba 2 tane ev bunlar ne alaka onu anlamadım kaymakamliktan böyle demişler sanki bakim aylığı baglamaya çalışıyoruz

Emekli sandığı kaymakamlığa yazı göndermiş muhtaçlık belgesi istemiş ordan muhtaç olmadığına karar vermişler..araba var bakım aylığı evdeki bakıcının arabası var falan filan demişler hesaplamışlar onaylamamislar..

sonbahar.44 500 tane dairede olsa emeklilik önce kız sonra engelli çocuğa gecer bu haktır. yanlış yönlendirme olmuş. bu belli. biraz uğraşırsınız ama doğru yol izleyin..

muhtaç aylık için başvuruda yapıyorsanız onun için istemeelri normal ama ssk dan böle birşey istemeleri bana tuhaf geldi ssk dan olan işiniz devam ediyorsa olcak ama muhtaç aylık içinse o olmaz sanırsam ama ssk dan oldu için abine maaş bağlanır. onunda kirtelleri var .

Babam emekli memur 4c emekli sandığına bağlı erkek abim yüzde 95 raporlu yatalak,emekli sandığı rapor falan istememiş muhtaçlik durumu araştırılsın diye kaymakamlığa yazı gelmiş .. Valla anlamadim bende emekli sandığı kaymakamlık muhtaç değil karari çözemedik...

bende anladmım ssk gönderse tmm diyecem ama oıda degil ayrı bişe ters giden birşe var sizde ama ssk ile sevkli gitseniz o tamm ama bu kaymakam ayrı bir durum

yanlış yönlendirme olmuş sizi engelli maaşa yönlendirmişler, sgk da emekli sandığı memurları uzmanları var terar gidin anlatın, ben engelli maaşı alıyorum memur emeklisi babam vefat etti geçen yıl sgk ya gittim emekli sandığı memuru yüzde 60 rapor la başvurabilirsin dedi, devletten 61 var üniversiteden eski 47 var, üniversteden olacak dediler, maaşı annem aldığı için üstüne gitmedim

seyfil

Engelli maaşı almıyor bakim aylığı var bide eve giren gelirden dolayı 2022 maas kesildi o ayrı bi konu...raporu yüzde 95 benim tahminim kaymakamlığa karar verin diye yazı geldiğine göre 2022 engelli maaşı anlamışlar gibi duruyor...ama ayri bi konu e devletten yetim dul aylığına başvuru yaparken sağlık kurulu raporu ve muhtaçlık belgesi ile başvurun uyarısı geliyor..

sonbahar.44
benım bağlattıgım zaman muhtardan fakırlık belgesi almam istendi.başvurunun kaymakamlık ile alakası yok.sgk ya başvurunca sizden başvuru belgesi için babanızın bağlı oldugu kurumdan alacagınız belge,muhtarlıktan fakırlık belgesi vs vs istiyolar.aldıgınız 2022 ve ebm ile alakası yok .engellinin gelirinede bakıyorlar.engellinin geliri nasıl hesaplanıyor unuttum.5 6 yıl önce 1100 tl idi şimdi ne kadar bilmıom

mka babam emekli sandığına bağlı karar mercisi emekli sandığı diye biliyorum,yani nekadar belgede istese baba vefatın ettikten sonra engelli yuzde 95 rapor olan çocuğu kiz erkek farketmez maas kalıyor diye biliyorum yeni kanun çıkmadıysa

bu muhtaclık ayylığı değil bu kazanılmıiş baba kalan emekli maaaşı yuzde 60 raporu ile o maaşı oğlu kızı alabılr kaymakamlık kazanmadı o halkkıı yüzde 60 araporla sgkya baş vuru yapin

sonbahar.44

kızlar için engelli olmasına gerek yok bekar-dul olsun farketmıyo ama erkekte engellı olması yetmıo raporu çalışamaz -iş göremezli olacak

.mka
calisamiyordurki 95 raporla
kizlar icin dediginizde kocasindanolum ayligi alan dullar babasindan maas alamaz
alirsa kocasinin maasini alamaz
yok oyle iki tane maas engelli diye

GRAHAM BELL

öncelikle ben ilk kez maaş için rapora gettiğimde orda t sandalyede olan biri vardı ve sıkı dur raporu 100 de 100 imiş ve mevsimlik devlet kadrosunda işçi olarak çalışıom demişti.raporu daha evvel başka bi ilden almış .burdada aynını verırlermı diye bana sordu. şaştım kaldım.yav 100 de 100 nasıl olur şahıs t sandalyeyi adeta öttürüo idi .ağzım açık kaldı o nasıl öle sandalya kullanmak.kısaca çalışan çalışıo.o zamanlar bol keseden verıolardı raporu şimdi olsa aynını alamaz .hatta heyette ben olsam 40 bile alamaz
zaten bende babadan kalma maaşla ilgili oldugu için kocayı araya katmadım

.mka
Üstad şimdi benim yuzde 60 tam bağımlı raporum var ama şuan özel şirkette danışma işim evim yakın sigorta doldurmaya çalışıyorum işyeri idare ediyor velhasıl konu babam emekli sandığı 4c emekli benim tam bağımlı raporla başvursam emekli sandığına dilekçe göndersem maaş bağlanır mi bana,işsiz mi olmam gerekiyor ssk emekli sandığı farkli kurum babamin maaşını alma şansı var mı,mevcut durumda yüzde 95 engelli abime baglandi yeni buna dayanarak vermeye veriliyor yarısıni paylastirirlar mi sence

sonbahar.44
ben abiniz için alabilir demiştim.siz çalıştığınız için alamazsınız.

iptekicanbaz
kız bekar,dul,çalışmıyorsa alır.erkek öğrenci ise %60 ve üzeri çalışamaz engelli raporu varsa alır.kız kardeşi var diye bağlanmaz öncelik kızların sen bekle demezler.şartları tuttuğu anda beklemeden başvuru edebilir.yeterki şartı tutsun

Yuzde 60 tam bağımlı raporum var,ama şuan sskli çalışıyorum babam emekli memurdu vefat etti,babamın maaşını ben hak ediyormuyum başvursam olur mu bilgisi olan var mi

Üst Alt